Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O nenutnosti vyhnání

Po srovnání s událostmi v západní Evropě se teze o „historické nevyhnutelnosti“ vyhnání českých Němců jeví jako nesmysl. Jeho příčiny byly mrzce přízemní. Šlo o snahu profitovat z nenávisti a rozdávání nakradeného majetku.

Německá kancléřka Angela Merkel v roce 2018 v projevu k Světovému dni uprchlíků připadající na 20. červen uvedla, že pro vyhnání a útěk Němců neexistovalo morální, ani politické ospravedlnění, ačkoliv šlo o následek zločinů nacistické diktatury. Vyhnání českých Němců po roce 1945 však místní většinové mínění považuje za dějinnou nutnost.  

Pravdou je, že všechny evropské státy okupované Třetí říší se zbavovaly Němců, kteří se tam za války přistěhovali nebo přišli jako uprchlíci před postupující frontou. S výjimkou Československa, Polska, Jugoslávie a částečně Maďarska, původní Němci, kteří před válkou nebyli občany Říše a měli místní státní příslušnost, vyhnáni nebyli. Stejně tak se etničtí Němci po propuštění ze spojeneckého zajetí mohli vrátit domů a dostali opět své původní občanství.

Maďarům se podařilo uchránit před odsunem prosazovaným sovětskou okupační správou více než polovinu svých Němců. Dalších 65 000 jich však bylo odvlečeno do GULAGů. Holandsko začalo shromažďovat 120 až 170 tisíc domácí Němců v internačních táborech. Odtud bylo vyvezeno 3691 osob do sousední britské okupační zóny. Její velitel však konstatoval, že pro vyháněné nemá potraviny ani ubytování. Pohrozil, že na oplátku vyexpeduje do Nizozemí všechny v jeho zóně usedlé Holanďany. A byl klid. Stejnou vyjednávací taktiku s totožným výsledkem použil i vůči Dánsku. Vyhánění z Francie, hlavně z Alsaska a Lotrinska, z Belgie a Lucemburska nepřipadalo v úvahu. I když muži kvůli své přidělené státní příslušnosti sloužili ve Wehrmachtu. Civilizované státy své vlastní obyvatele nevyhánějí a místní Němci byli důsledně považováni za Francouze, Belgičany, Lucemburčany navzdory tomu, že doma mluvili německy.

Rumunsko své Němce nevyhánělo, ale bránilo jim v návratu, pokud předtím sami jako uprchlíci před Rudou armádou opustili zemi. Sovětský svaz historicky usazené Němci za hranice nevysídlil. Deportoval (přeháněl) je však uvnitř svého území a využíval pro otrockou práci.

V Polsku většina z asi 1 100 000 původních Němců utekla před postupující Rudou armádou již v průběhu bojů. Po válce však proběhlo vysídlení, a mělo také své „divokého“ období, asi 6 až 8 milionů Němců z území přiřčených Polsku. Posunutí jeho hranic západním směrem, na linii Odra-Nisa, představovalo kompenzaci na úkor Německa za onu část Polska, kterou Sovětský svaz obsadil v roce 1939 na základě paktu Molotov-Ribbentrop. Sovětský svaz získal to, co na čem se původně dohodl s Třetí říší.

Po druhé světové válce se z Německa do Itálie směli vrátit všichni obyvatel Jižních Tyrol, kteří se vystěhovali do Říše. Podle italsko-německé smlouvy sice pozbyli občanství, ale Itálie jim ho obnovila.

Po srovnání s událostmi v západní Evropě se teze o „historické nevyhnutelnosti“ vyhnání českých Němců jeví jako nesmysl. V Československu byly jeho příčiny mrzce přízemní. V prvé řadě šlo o obsesi Edvarda Beneše z nepřetržité řady jeho selhání v letech 1918 až 1938 kombinovanou s osobnostními vadami. Vše bylo rámováno polokomunistickým režimem III. republiky (1945-1948), jehož součástí byly dnešní historické ikony Jan Masaryk a právě Edvard Beneš, který politicky profitoval na nenávisti a rozdávání nakradeného majetku.  

(vyšlo v MF Dnes 16. července 2021)

 

 

Autor: Vilém Barák | pátek 16.7.2021 13:32 | karma článku: 19,89 | přečteno: 695x
  • Další články autora

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 17,42 | Přečteno: 461x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

8. května 1945 nedošlo k osvobození

Na 8. květen připadá Den vítězství, výročí porážky nacismu a ukončení 2. světové války v Evropě. Jak si ale připomínat tyto události? Nastala 8. května 1945 svoboda, aby šlo hovořit o osvobození?

7.5.2024 v 10:15 | Karma: 19,65 | Přečteno: 574x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Pro republikány Trump musí být prezidentem, i kdyby USA i svět měli zhynout

Názory Donalda Trumpa konvenující s míněním běžných Američanů, blokování pomoci Ukrajině kvůli intrikám jeho věrných, nutnost potupného škemrání Evropy za schválení pomoci, to vše vede k závěru, že na USA se již nedá spolehnout.

29.4.2024 v 10:46 | Karma: 13,01 | Přečteno: 293x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Vzýváním míru se přivolává válka

Andrej Babiš a Alena Schillerová jasně říkají, že jsou proti posilování obranyschopnosti Česka a přípravám na vojenské ohrožení, nesouhlasí s dodržení spojeneckých závazků ve výdajích na obranu nebo s vojenskou pomocí spojencům.

17.4.2024 v 16:56 | Karma: 38,90 | Přečteno: 2759x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Proč ANO nehlasovalo pro usnesení o bezpečnostních hrozbách

Poslanecká sněmovna 20. března 2024 schválila usnesení k bezpečnostním hrozbám pro Českou republiku. Hnutí ANO pro toto usnesení nehlasovalo.

10.4.2024 v 13:28 | Karma: 20,13 | Přečteno: 671x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Ukrajina zničila ruskou minolovku, drony poškodila rafinerii ve Slavjansku

19. května 2024  13:12

Sledujeme online Zničili jsme minolovku ruské černomořské flotily, ohlásili v sobotu večer ukrajinští námořníci. V...

Malostranský zápisník: Chcimír, nebo mírotvorce? Kdo spolkl ropuchu?

19. května 2024

Premium Nechceme slevu zadarmo – a při hlasování o skvělém migračním paktu se statečně zdržíme! ODS už...

Babiš s ruskou vlajkou byl trefný, míní Lipavský. Jitří to společnost, řekl Bžoch

19. května 2024  12:57

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) považuje kampaň, ve které byl zparodován vizuál hnutí ANO,...

Řidičku překvapila mokrá silnice, dodávka skončila po nehodě na střeše

19. května 2024  12:52

Mokrá silnice zřejmě překvapila řidičku Škody Fabie, která způsobila v neděli dopoledne nehodu obce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 293
  • Celková karma 22,16
  • Průměrná čtenost 2211x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik