Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Izrael teď potřebuje Západ, sám ale nepomohl

Izrael dnes potřebuje politické zastání, aby odstínil křik světa, až bude likvidovat hnízda Hamásu v Gaze. Už teď se objevují dojímavé fotografie, na nichž jsou trosky domů, mrtví, ranění, plačící děti po bombardování v Gaze.

Před 50. lety, 6. října 1973 na židovský svátek Jom Kippur, zaútočil Egypt společně se Sýrií na Izrael. Překvapivému útoku předcházelo naprosté selhání izraelských zpravodajských služeb. Po „jomkipurské válce“ se na základě zprávy tzv. Agranatovi komise museli z funkcí poroučet náčelník generálního štábu IDF David ben Elazar, šéf armádního zpravodajství (Aman) Eli Zeira a později i premiérka Golda Maierová i ministr obrany Moše Dajan (onen drsňák s klapkou přes oko), hrdina šestidenní války v roce 1967. V případě útoku z Gazy to musí dopadnou stejně.

1) všichni věděli, že Hamás (zahrnuji pod to všechny militanty) disponuje minimálně 40 000 raket (někdy se udává i číslo 100 000) namířených na Izrael, a to s dostřelem až do Tel Avivu. Platí, že když má Hamás (Hizballáh) možnost je odpálit, tak je dříve nebo později odpálí.

2) plán každé obrany musí vycházet z předpokladu, že o chystané akci nebudou žádné informace (nejhorší možnost); myslet si, že vždy budu dopředu vědět, co se chystá, je znakem arogance izraelských bezpečnostních složek Mosadu, Amanu; na tuto variantu obrana nebyla připravena,

3) v Izraeli si zřejmě nikdo nepoložil otázku, zda je Hamás schopen a ochoten fyzicky překonat bariéru (podkopat, zbořit, přeletět, obeplout) mezi Gazou a Izraelem, takže opět obrana na toto nebyla připravena; a když už bariéra bude na více místech a velkým počtem útočníků překonaná, co se má dít. Platí, že když má Hamás možnost bariéru překonat, tak ji dříve nebo později překoná.

4) záběry z dění v okolí bariéry, kde se teroristé hodiny za plného denního světla mohli volně promenádovat a nahánět zpět do Gazy rukojmí, ukazují, že nefungoval systém varování (strážních stanovišť, hlásek, střeleckých věží) tak jak třeba na hranici Severní a Jižní Koreje; nebyl připraven žádný okamžitý plán pro případ narušení bariéry s dislokací zásahových jednotek a techniky, plán leteckého uzavření průniků např. pomocí bojových vrtulníků; oni tam ani nebyli vojáci; na tohle nepotřebujete vozit dva dny po útoku tanky a samohybná děla na podvalnících a vyhlašovat mobilizaci pro 300 000 záložníků.

5) část přítomných příslušníků IDF nebojovala, ať již z důvodu chybějícího výcviku nebo že neměli zbraně; Hamás obsadil i vojenskou základnu kde stály dva tanky Merkava. Situace je tedy ještě horší, než se na první pohled zdá. Zde jsou záběry z osvobozování základny Sufa (zřejmě totožné místo) speciální izraelskou jednotkou. V článku je uvedeno, že vysvobodili 200 ukrytých vojáků (sic!).

6) neexistoval varovný systém pro civilní obyvatelstvo v případě pozemního útoku, Izrael jako země, kde má být na každém rohu start-up neměla podle svědectví samotných Izraelců vytvořen systém varování okolních obyvatel, signál přišel, ale nikdo nevěděl co má znamenat, zda varování před raketami atd.;

7) kibucy byly v počátcích osidlování Svaté země koncipovány jako opevněné vesnice s vyzbrojenými osadníky; zřejmě došlo k „vyměknutí“, ztrátě pocitu nebezpečí a ani v blízkosti Gazy, kde žije 2 milióny nepřátelských Arabů, toto nebylo dodrženo; až 3 dny po útoku izraelská vláda nakoupila 10 000 útočných pušek a spolu s helmami a neprůstřelnými vestami je chce distribuovat do ohrožených oblastí,

8) v blízkosti Gazy plné vyzbrojených a motivovaných teroristů nebylo bezpečnostní pásmo se zvláštním režimem, jinak by se pár kilometrů od ní nemohl konat hudební festival; vždyť stačilo místo zasypat raketami, a teroristé ani nemuseli vylézat z Gazy; Izraelci se asi domnívali, že Hamás se nedívá na internetové stránky kulturních akcí v Izraeli.

9) v Izraeli všude vidíte lidi se zbraněmi, v davu před autobusovým nádražím v Tel Avivu se davem nenápadně pohyboval (v minulosti) v civilu člen bezpečnostního sboru, který držel přímo v ruce pistoli (aby mohl ihned reagovat); je naprosto nepochopitelné, že v místě shromáždění více lidí nebyly přítomny bezpečnostní složky a teroristé mohli lidi, třeba na onom hudebním festivalu nahánět a shromažďovat jako dobytek. Jak jsem uvedl, všude vidíte zbraně, ale jde o vojáky nebo členy bezpečnostních složek. V Izraeli je mezi lidmi méně legálních zbraní než v Česku. Teprve po útoku izraelská vláda uvolnila pravidla pro držení zbraní.

Stát Izrael vznikl na základě étosu "již nikdy více", že již nikdy nikdo nesmí zacházet z Židy jako nacisté, bezbranné je vraždit a jejich stát bude nástrojem jejich obrany. Tohle by člověk očekával někde v Evropě, ale kdo trochu zná Izrael, je mu to nepochopitelné. Vždyť Hamás obsadil i vojenskou základnu kde stály dva tanky Merkava. Situace je tedy ještě horší, než se na první pohled zdá. Zde jsou záběry z osvobozování základny Sufa (zřejmě totožné místo) speciální izraelskou jednotkou. V článku je uvedeno, že vysvobodili 200 ukrytých vojáků (sic!). Základní otázka tedy zní, kde byly tak dlouho izraelské bezpečnostní složky. Tohle si vůbec nezadalo s nezásahem české policie v Uherském Brodu v roce  2015. Jsem si jist, že na rozdíl od Česka útok v Izraeli bude vyšetřován a dojde na tresty a vyvození politické odpovědnosti.  

Možná se premiérovi Bibimu (Benjamin Netanjahu) podaří prosadit konspirační teorii, že za vše může spiknutí v bezpečnostních a armádních složkách vedené snahou o diskreditaci. Touha po moci i obava z policejního vyšetřování jej vedly k vytvoření vlády s extremisty, kteří mají u Mosadu stejně rozsáhlé spisy jako arabští teroristé, takže je možné všechno. Tohle vše mu bylo více než sekulární charakter státu, soudržnost společnosti a tím i bezpečnost Izraele.

Ne, nejde o nějaké spiknutí, za všechno může jako obvykle arogance, podcenění nepřítele a přecenění vlastních improvizačních schopností, jimiž jsou Izraelci pověstní. 

Izrael dnes potřebuje minimálně politické zastání, politickou pomoc, aby alespoň na chvíli odstínil křik světa, až bude likvidovat hnízda Hamásu v Gaze. Už teď se objevují dojímavé fotografie, na nichž jsou trosky domů, mrtví, ranění, plačící děti po bombardování Gazy. Rusko a Čína vyzývají k ukončení bojů, zajisté se objeví nějaké mírové rady od OSN, Palestinci žádají o svolání zasedání Ligy arabských zemí. Určitě potřebují příměří, aby mohli licitovat o ceně jimi unesených rukojmí, žen, dětí, vojáků. Po určité době bombardování a odříznutí Gazy od dodávek potravin, vody, elektřiny „vyměknou“ i Spojené státy a řeknou dost.

Izrael zcela určitě nebude mít možnost přeorat celou Gazu, tak jak by si to velela vojenská nutnost. Jenže, čím dříve "mezinárodní společenství" sjedná příměří, tím hůře do budoucna pro Izrael. Ostatně, děs z příliš rychlých mírových iniciativ měl již kancléř Otto von Bismarck, když   armáda Pruska drtila v roce 1870 Francii.

Naskýtá se ale kardinální otázka, proč by tuto politickou podporu měl Izrael od Západu dostat. Stejné záběry zmaru a vraždění jako dnes z Izraele přichází již rok a půl z Ukrajiny. Jsou životy Izraelců cennější než Ukrajinců? Nejsou. Izrael v případě Ukrajiny nepomohl Západu, toleroval Rusáky ve své blízkosti včetně jejich paktování s ajatolláhy v Iránu, hleděl jenom na sebe. Izrael dokonce Ukrajině radil, aby se vzdala části území a někteří z izraelských "analytiků" povýšeně mluvili o tom, že Ukrajina se měla daleko  více připravovat na válku, takže si za svoji situaci vlastně může sama. (Ano, neměla předávat jaderné zbraně Rusku). Je Izrael ochoten snést podobné "rady", ať se vzdá části svého území. Ony všechny věci na světě mají logiku a karma jej dostihla. Objevují se první zprávy, že do Izraele přichází dodávky munice ze západy. Když to řeknu cynicky, Izrael bude spotřebovávat sofistikované zbraně, které nemusí překonávat protivzdušnou obranu, na ničení paneláků a Ukrajina proti Rusku zůstane s holýma rukama.

Já osobně jsem byl velký podporovatel Izraele, byl jsem v programu Sar-el pomoci IDF v Be'er Ševě. Proč ale Izraeli poskytovat bianco šek a teď netrvat, aby se opět připojil k Západu?

Autor: Vilém Barák | pondělí 9.10.2023 14:27 | karma článku: 24,71 | přečteno: 1653x
  • Další články autora

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,41 | Přečteno: 1159x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3579x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 530x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

8. května 1945 nedošlo k osvobození

Na 8. květen připadá Den vítězství, výročí porážky nacismu a ukončení 2. světové války v Evropě. Jak si ale připomínat tyto události? Nastala 8. května 1945 svoboda, aby šlo hovořit o osvobození?

7.5.2024 v 10:15 | Karma: 20,08 | Přečteno: 620x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Pro republikány Trump musí být prezidentem, i kdyby USA i svět měli zhynout

Názory Donalda Trumpa konvenující s míněním běžných Američanů, blokování pomoci Ukrajině kvůli intrikám jeho věrných, nutnost potupného škemrání Evropy za schválení pomoci, to vše vede k závěru, že na USA se již nedá spolehnout.

29.4.2024 v 10:46 | Karma: 13,34 | Přečteno: 306x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Firmy už nechtějí brát brigádníky. Kvůli změnám v zákonech se to nevyplácí

3. června 2024

Premium Počet firem, které hledají brigádníky na sezonní práce nebo na záskok za zaměstnance na dovolené,...

V debatách se mi daří, říká Nerudová a hájí migrační pakt: Solidarita je základ

3. června 2024

Za minimum považujeme čtyři mandáty. Takové ambice představila ekonomka a neúspěšná kandidátka na...

ANALÝZA: Prokličkuje se Izrael k mírové dohodě? Ukáže se, kdo to myslí vážně

3. června 2024

Premium (Od spolupracovnice MF ­DNES v Izraeli) Válka trvající osm měsíců vyvolává napětí jak uvnitř izraelské společnosti, tak na mezinárodní...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 295
  • Celková karma 22,91
  • Průměrná čtenost 2240x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik