Tenkrát na blízkém Východě I. díl, 12. kapitola: Poslední bitva vzplála
12. kapitola: Poslední bitva vzplála
„Dnes je ta správná atmosféra na ty hovory vo životu.“
(Miloš Kybal)
Dvanáct dní našeho pobytu uteklo jako voda ve Stužickej riece. Vstával jsem toho dne velmi brzy, protože jsem byl domluvený s naším ubytovatelem, panem Hopčakem, že půjdeme společně kosit. Snídal jsem jako téměř každé ráno čerstvě nadojené mléko, ještě teplé a přikusoval k němu čerstvě upečený chleba, taktéž ještě teplý. Nikdo včetně Hopčakových nechápal, jak mohou moje útroby po ránu tuto explozivní směs zpracovat.
„Zosral bysom sa ješče pred tým, než bysom to dojedol. Pánboh Ti to požehnaj,“ komentoval to s úsměvem hospodář. Načež jsme vyrazili na svah.
Měl jsem se sekáním trávy z hospodářství svých prarodičů určité zkušenosti, tak jsem chtěl Hopčakovi ukázat, že nejsem žádný městský jeliman. Když jsem se ale pokoušel svoje umění demonstrovat, zradila mě kosa. Byl jsem zvyklý na takřka ergonomická dědova kosišťata a zdejší kosy byly nasazené na rovné násady a bez jakýchkoli držadel. K tomu všemu jsem neměl dostatek praxe se sekáním v tak příkrém a nerovném svahu. Hopčak mě to trpělivě učil, jako by tušil, že mu za několik let budu sekat veškeré jeho zatravněné pozemky.
Vraceli jsme se přes dvůr a na seníku se právě vstávalo. Když mě spatřil Miloš s kosou přes rameno, zabědoval: „Ještě ne, ještě nemám všechny evropské tesaříky!“
Plán dne měl vysloveně rozlučkový charakter. Po krátké dopolední vycházce spojené s prohlídkou a likvidací pastí následoval oběd u Hopčakových, který začal otevřením jakési památeční lahve kořalky, která započala následnou likvidaci dvou třetin naší expedice. Byla mi též nabídnuta, ze zdvořilosti jsem ochutnal a pochválil. Rozdíl od ostatních místních samohonek jsem však nezaregistroval. „To prijde časom,“ moudře glosoval Hopčak. A vskutku…
K obědu, pokud si dobře vzpomínám, bylo uzené, jehož chuť i struktura se dolaďovali dlouhé měsíce v komíně, se zelím a jakýmisi bramborovými noky. Uzené bylo vynikající, zelí i noky se dost lišily od nám známých úprav.
Na prostranství blízko hospody už od rána plápolala vatra, na kterou Dulhúnovi čeledíni svědomitě přikládali buková polena.
V průběhu dopoledne se na tak vzniklém žhavém základu začala péci již zmíněná živáňská. Dalo by se to popsat, jako obrovský špíz, na jehož výrobu padlo maso, uzené a slanina, jak s nadsázkou komentoval Miloš, ze dvou prasat, berana a půlky vola. Rožeň byly vlastně dvoje čtyřhroté asi metr dlouhé vidle navlečené a zajištěné na masivní trubce pocházející pravděpodobně z jakéhosi kardanu. Plátky ze tří druhů mas, uzeného, slaniny a cibule se střídaly a ještě v jakési spirále otáčely kolem středu rožně. Takto vzniklý útvar byl velmi kompaktní. Ve velké dřevěné štoudvi měl gaspadín Dulhún po česneku čpící tekutinu, kterou pečlivě co pět minut potíral svoje dílo, a ve velkém kotli na kraji ohniště se vařila hustá hnědá omáčka.
Přišli jsme záhy po obědě společně s většinou Novosedličanů. Z nedaleké hospody se nosilo pivo a v pohotovosti bylo též několik bas borovičky. Chvíli jsem přemýšlel, jak se tento pokrm bude konzumovat, a přišel jsem na to až poté, co byly přistaveny jakési malé ploché necky. Postup byl takový, že se opečené maso jako gyros, o jehož existenci tehdy nikdo z nás nic nevěděl, s odstaveného rožně velmi ostrým nožem po slabých plátcích pravidelně seřezávalo do necek, odkud se rozdělovalo do talířů a misek a přelévalo hustou kořeněnou šťávou. Jak už jsem se dříve zmínil, nic podobného jsem do té doby nejedl a dodnes mi všechny podobné úpravy přijdou jen jako pokusy napodobit tuto lahůdku.
Události pozdního odpoledne a večera byly předvídatelné. Poté, co se všichni dosyta najedli, pod vlivem konzumace různého alkoholu postupně odpadávali, obrazně i skutečně. Kupodivu Hopčak i moji dva společníci se ten večer mírnili. Seděli jsme v patřičné vzdálenosti od velkého ohniště a vedli jsme takové ty, jak říkal Miloš, hovory vo životu. Tedy vedl je vlastně Miloš s Hopčakem, my jsme s tátou spíše poslouchali.
Hopčak rozhodně nebyl vzdělaný, ale byl pravou studnicí prosté životní filozofie. Nejlépe mu asi rozuměl Miloš, který mu byl věkově nejblíže, a při těchto rozpravách zapomněl i na chvíli šaškovat. Nejhůře jsem takové hovory chápal pochopitelně já, kterýžto jsem vnímal spíše atmosféru než obsah pronášených vět.
Bylo již velmi pozdě, když jsme se odebrali na seník. Noc byla jasná a chladná, z okolních pastvin, luk a vzdáleného lesa se ozývala směsice zvuků vydávaná domácími i divokými zvířaty, ve které dominoval cvrkot všudypřítomných cvrčků. Těžká vůně lučního sena mě uspala téměř okamžitě.
Druhý den ráno jsme si sbalili již výrazně lehčí batohy, Hopčak nás žertem poplácal ocelovým dvojhákem a jeho paní nám každému udělala křížek na čele. Pamatuji si, že když jsme odcházeli od jejich stavení po prašné cestě k návsi, mnohokrát jsem se otočil a zamával. Stáli strnule na kamenném zápraží, on jako stužický buk, ona jako malá, větry ošlehaná jeřabina…
Gazík byl již přistaven a Dulhún, který seděl na kozlíku vozu plně naloženého hnojem, dohlížel na to, aby vše proběhlo tak, jak slíbil. Krátce jsme se rozloučili a vše zmizelo v oblaku prachu.
Dovoz jsme tentokrát měli až do Humenného. Nádražní kantýnu jsme raději vynechali a v klidu jsme očekávali na perónu příjezd našeho oblíbeného rychlíku. Zaujal jsem polohu ve stoje u okna na chodbičce, přestože byl vagón zcela prázdný. Odtrhli mě od tohoto místa až těsně před pražským Hlavním nádražím. Již si nepamatuji, co se mi během těch třinácti hodin honilo hlavou, vím jen, že jsem se chtěl už tenkrát co nejdříve vrátit, což se mi podařilo hned následující rok.
(Konec 1. dílu)
Jiří Turner
Co ví Elon Musk o symbolech?
Hajlování je vlastně starořímský pozdrav, haknkrajc je hinduistická svastika, 88 je číslo dresu Davida Pastrňáka a kosočtvereček s čárečkou je logo značky Renault. Tak o co jde?
Jiří Turner
Opravdu si ještě někdo upřímně myslí, že nástup Donalda Trumpa není problém?
Všichni představitelé opozice deklarují, že s Trumpem se do USA vrací demokracie. Jen blázen nebo úplný pokrytec si může myslet, že demokracie se buduje rozvracením demokratických principů.
Jiří Turner
Taky vás už ta naše hymna otravuje?
Dvě stě let stará píseň nějakého slepého vrzala. Ucouraná, sentimentální odrhovačka bez nacionálního náboje. Já bych to nechal přepracovat Leoše Mareše.
Jiří Turner
Náš učitel, rádce a kritik znovu na scéně
Spolutvůrce zoufalé politické kultury i mnohých problémů naší země, politik, který zneuctil prezidentský úřad a muž, který se mýlil prakticky vždy a ve všem, má stále ještě tu drzost kritizovat a radit.
Jiří Turner
Radostné vyhlídky pro tento rok
Padne Putinův režim a skončí válka, Babiš prohraje volby, Orbán a Fico odstoupí, Trump nalezne důstojnost a čest, Evropská unie zaujme racionální a obecně přijatelný kurz a peklo zamrzne.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
Čisté a hrubé příjmy v Evropě. Překvapily mimo jiné Kypr, Česko i Slovensko
Poměr mezi hrubou a čistou mzdou je v jednotlivých státech Evropy odlišný. Jinačí příjmy kvůli...
Trump do toho skočil po hlavě. Američany šokuje tempo nového prezidenta
Premium Od naší spolupracovnice v USA V Americe stále převládá nadšení. Prezident podepisuje jedno nařízení za druhým, je jak utržený ze...
Okleštěk půjčil sedm milionů, Půta dluží svému hnutí, plyne z přiznání hejtmanů
Premium Půjčky hejtmanů Ladislava Oklešťka (ANO) a Martina Půty (SLK) vyvolávají pochybnosti. U prvního...
USA zmrazily financování téměř veškeré zahraniční pomoci, výjimku mají Izrael a Egypt
Americké ministerstvo zahraničí zmrazilo nové financování téměř veškeré pomoci, kterou Spojené...