Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Komu a za co vlastně máme být vděčni?

V této době se vždy diskutuje o různých aspektech našeho osvobození. Historické reálie konce 2.světové války jsou jasné, ale musí být vždy vnímány v kontextu zločinných ruských režimů a Ruska jako dřívějšího i současného okupanta.

Má-li někdo pocit, že existuje jen jedna objektivní historie, žije v omylu. Ano, existují ověřená historická fakta, ale jejich hodnocení, natož pak hodnocení těch faktů neověřených je hotový kaleidoskop. Vždy zjitřená debata o rolích Ruska v době 2. světové války, je nyní o to pikantnější v kontextu války na Ukrajině. Ač je to pro mě těžko uvěřitelné, najdou se tací, kteří jsou schopni a ochotni v rámci sympatií či neutrálního postoje k ruské agresi argumentovat téměř osmdesát let starými událostmi. 

Myslím, že i kdyby se dalo na Sovětský svaz nahlížet jako na říši dobra, a na Rusy jako na ty jednoznačně pozitivní osvoboditele, ochránce a bratry, jak nám to několik desítek let hustili do hlavy, tak by to žádným relevantním argumentem nebylo. Historická vděčnost, stejně jako zášť je obecně nesmyslná, protože se v takových emocích nikterak neodráží aktuální stav. Kdyby bylo dnešní Rusko demokratickým a mírumilovným státem neohrožujícím své sousedy i celý zbytek světa, bylo by zbytečné Rusům vyčítat jejich zločinné režimy. Rusko ovšem, až na dobu několika let snahy se demokratizovat a civilizovat, bylo a je nositelem zvrácených ideologií a panovaly v něm vždy zločinné režimy, které prosazovaly imperiální politiku vůči svým sousedům, a neváhaly své zájmy prosazovat i vojensky. Konečně posledního takového počinu jsme svědky právě nyní. 

Sovětský svaz před, v průběhu i po konci 2. světové války nebyl vůči okolnímu světu ani vlastnímu lidu žádným dobrodincem. Už od revoluce v roce 1917 v něm panoval neskutečně krutý a nelidský režim, jehož cílem nebylo žádné bratření. Rusové, kteří si co do ideologie i praktik ničím nezadali s nacisty, si po vypuknutí války právě s Německem chtěli rozdělit Evropu, a jen díky tomu, že se šílený Hitler rozhodl Rusko napadnou, se z Ruska stal spojenec demokratického světa a budoucí spoluosvoboditel Evropy. Rusové ovšem pouze toužili dokonat svoje vítězství a tím také získat pod svůj vliv osvobozené státy. To je celá podstata onoho “osvobození”, které nebylo ničím jiným než získáním vazala, který se později v okamžiku vzepření se poslušnosti stal okupovaným státem. 

Je nesmyslné jakkoli zpochybňovat zásadní roli Sovětského svazu na porážce hitlerovského Německa, stejně jako je nutné tuto skutečnost vnímat jako pozitivní, nicméně je zcela absurdní si v tomto smyslu Rusko jakkoli idealizovat. Rusko bylo vždy militantním hegemonem, který přes svoji obrovskou rozlohu toužil ovládat i své okolí a Rusové patrně do dnešních dnů nepochopili, že je jejich velikost a moc neopravňuje zasahovat do práv a integrity států, které byly součástí Ruska či oním vazalem, stejně jako řídit dějiny světa jako takového. 

Kdo dnes sledoval oslavy “pobědy” v Rusku, mohl si Putinův projev porovnat s projevy Adolfa Hitlera ve třicátých letech. Moc rozdílů jsem v nich nenašel. Dnešní Rusko se tak výrazně neliší od Německa zmíněné doby. Putinovské Rusko je aktuálně jedním z největších nebezpečí pro tento svět. Jediné, co je tak dle mého soudu dobré v těchto dnech slavit, je konec hrozné války, jejíž podstatu, tedy válečnou agresi jednoho státu vůči svým sousedům, je třeba zcela zásadně odsuzovat. Není třeba projevovat vděčnost Rusku jako našemu osvoboditeli, ale naopak je třeba stále upozorňovat, že právě tento stát je dnes o ním Německem konce třicátých let, a že by bylo jen opakováním fatálních historických chyb tomuto zlu ustupovat, omlouvat ho či ho dokonce v jeho zločinných projevech jakkoli podporovat. 

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pavel-vytocil-Rajchla-ke-zvlastnimu-vysilani-Nejostudnejsi-rec-v-dejinach-CR-Ten-clovek-ztratil-soudnost-735798 

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/valka-putin-sovetska-svaz-9-kvetna-sssr-vojenska-prehlidka-rude-namesti_2305090645_gut 

 

 

 

 

 

Autor: Jiří Turner | úterý 9.5.2023 14:48 | karma článku: 24,33 | přečteno: 547x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3670x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Koalice podpořila růst poplatku pro Českou televizi na 150 korun měsíčně

12. července 2024  6:09,  aktualizováno  13:55

Přímý přenos Vládní poslanci v prvním čtení podpořili návrh na zvýšení poplatku pro Českou televizi na 150 korun...

Muž ve Švýcarsku při útoku mačetou zranil pět lidí, včetně těhotné a kojence

12. července 2024  13:42

Pět lidí, včetně těhotné ženy a tříměsíčního dítěte, zranil ve čtvrtek večer muž při útoku mačetou...

Patrioti von der Leyenovou nepodpoří. Reprezentuje vše, co je špatně, tvrdí

12. července 2024  13:36

Nová europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu příští týden nepodpoří šéfku Evropské komise Ursulu...

Žena na Vyškovsku po hádce pobodala partnera, obvinili ji z pokusu o vraždu

11. července 2024  17:56,  aktualizováno  12.7 13:31

Policie ve čtvrtek zasahovala v domě na Vyškovsku, kde našla zraněného muže po roztržce s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!