Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na Grafárně pod Petřínem (7)

Mladší bratr knihtisku, tisk z plochy čili ofset, je založen na principu vzájemné odpudivosti mastné tiskové barvy a vody. Tisknoucí prvky nejsou výrazně vyvýšené (jako u knihtisku) a to, že barva přilne pouze na ně a ne na okolní obnažený kov, zabezpečuje právě tenká vrstvička vody, která ulpí pouze na povrchu kovu. Předchůdcem ofsetu byla litografie (kamenotisk), u níž se obraz přenášel z formy přímo na papír jako u knihtisku. Současná ofsetová tisková forma se otiskuje na gumový válec, z něhož se teprve přenáší na potiskovaný materiál.

Ofset se od knihtisku odlišoval již způsobem výroby tiskové formy. Z reprodukční fotografie odcházel místo nečitelného (tj. stranově převráceného) negativu čitelný pozitiv na filmové podložce, a to jak pro text, tak pro obrázky. Tyto pozitivy se montovaly na arch průhledné fólie, v ofsetové kopírně se překopírovaly na hliníkové tiskové desky a ty se pak, po vyvolání roztokem louhu, zakládaly do tiskového stroje.

Do tajů ofsetu nás zasvěcoval starý pan profesor Kalinovský, jenž trávil ve svém školním ofsetovém doupěti většinu života tím, že na maloformátovém tiskovém stroji Romayor 314, konstrukčně určeném pro jednobarevný tisk nenáročných tiskovin, produkoval až šestibarevné geografické mapy. Chtěl dokázat, že to jde. Jistě, šlo to. Jde všechno. V šedesátých letech projeli tři čeští novináři na mopedech sinajskou poušť. Jeden z nich o tom napsal knihu. Jmenovala se Na mopedu k beduinům. Také pan profesor Kalinovský napsal knihu. Jmenovala se Dokonalé tisky na Romayorech. Otázka prostě někdy nezní – jak to či ono udělat, ale spíše – proč to vůbec dělat! Ale tuhle otázku asi  jednou provždy zodpověděl britský horolezec Mallory, když na dotazy novinářů, proč se pořád pokouší vylézt na ten pitomý Mount Everest, odpověděl: „Protože existuje!“ A zakrátko na Mount Everestu zmizel úplně...

Zvláště roztomilý byl pan profesor při hodinách teorie. Zatímco základní princip knihtiskového stroje se příliš neměnil – pořád to bylo obrovské, byť dosti složité kovové razítko – tisková forma pro ofset (litografii) prodělala od svého vynálezu v devatenáctém století bouřlivý vývoj. Počáteční kus hlazeného vápence, na který psali a kreslili první litografové, byl nahrazen nejprve ručně ovrstvovanou zinkovou deskou, potom deskou hliníkovou a posléze takzvanými bimetalickými a trimetalickými tiskovými deskami. Změnám tiskových forem odpovídaly i příslušné změny v konstrukci tiskových strojů. Navíc se právě v šedesátých letech začaly objevovat tiskové stroje, které k vlhčení desky používaly místo vody alkohol (bohužel nikoli ve formě rumu či whisky), nebo dokonce nepoužívaly vlhčení žádné, protože místo ploché tiskové formy měly tiskovou formu podobnou knihtiskovému štočku, takže se bez jakékoli kapaliny snadno obešly. Polygrafičtí odborníci se již  tehdy začali dohadovat, zda se této technologii má nadále říkat ofset (když to vlastně není tisk z plochy), nebo suchý ofset, nebo snad knihtisk na gumu … Nedohodli se nejspíš dodnes, a tak se ani nedivím panu profesorovi Kalinovskému, že nám nejpodrobněji vykládal o nejstarších tiskových strojích typu Senefelderovy šibenice. Schéma tohoto monstra, postaveného samotným otcem litografie Aloisem Senefeldrem (sice Němcem, ale narozeným v Praze), nám jednou nakreslil barevnými křídami na tabuli a s apoštolským zanícením pak dohlédl na to, abychom si tu muzeální archiválii věrně okopírovali do sešitů. Zbytečné to rozhodně nebylo. Alespoň pro ty, kdo měli při příštím zkoušení Senefeldrovu šibenici popsat. Barevné křídy nám pan profesor půjčoval vlastní…

Třetí základní tiskovou technikou je tisk z hloubky neboli hlubotisk, vynalezený Čechem  Karlem Klíčem a založený na principu vzlínavosti řídké tiskové barvy.  Tisková forma je pokryta nikoli vyvýšenými, ale naopak zahloubenými tiskovými prvky, do kterých se zatře barva. Přiložený papír barvu nasaje, z hlubších míst víc, z méně hlubokých méně. Vznikne tak přirozený obraz s plynulými přechody v polotónech, pouhým okem nerozeznatelný od fotografie. Postup zhotovení hlubotiskové tiskové formy byl odjakživa mimořádně složitý, nákladný a neekologický. Proto byla tato technika používána hlavně pro velké náklady fotografických publikací a pro tisk bankovek.

Na Střední průmyslové škole grafické vyučoval hlubotisk externí profesor ing. Svoboda, vzhledem i chováním technokrat a manažer dnes běžného, tehdy však ještě zřídka vídaného typu (tmavý oblek a kravata samozřejmostí!). Musím přiznat, že si z těch jeho Ballardových slupek, pigmentových papírů a dvojchromanových leptů nepamatuji vůbec nic. Jednak proto, že pro nás, studenty z knihtiskové skupiny, byl hlubotisk víceméně okrajovou vyučovací látkou (abychom věděli, že něco takového vůbec existuje), ale hlavně proto, že jsem se to nikdy nenaučil. Pan inženýr Svoboda byl příliš noblesní na to, aby někoho nutil učit se věci, které ho nezajímaly. I když zcela očividně nemohl pochopit, jak může vůbec někdo takový existovat. Jednou mne trýznil u tabule snad dvacet minut otázkami, které mi vůbec nic neříkaly. Nebyl jsem připraven. Po první otázce jsem pokrčil rameny a pozoroval mouchu, která bzučela na okenním skle za katedrou. Následovala další otázka, mnohem „jednodušší“. Čestně jsem přiznal, že nejsem připraven. Dostal jsem další otázku. Údajně již zcela „jednoduchou“. Mlčel jsem a pozoroval mouchu. Byla vzteklá a podrážděná. A zoufalá. Jako já. Soudruh inženýr měl sice dobré srdce, byl nepochybně vysoce inteligentní, ale jedna věc mu ne a ne dojít – že totiž ten jeho hlubotisk je z valné části  záležitostí subtilních fotochemických procesů, odehrávajících se ve světlocitlivých vrstvách chromované želatiny, a ještě subtilnějších procesů chemických, jimiž se v leptacích lázních zhotovují měděné tiskové formy. Na něco takového se nelze ptát jednoduchými otázkami. A pokud ano, lze na tyto jednoduché otázky poskytovat stejně jednoduché odpovědi pouze v případě, že tázaný dokonale ovládá problematiku. Pak je ovšem zbytečné klást mu jednoduché otázky…

(Pokračování)

Autor: Karel Oktábec | úterý 10.8.2010 12:40 | karma článku: 7,73 | přečteno: 737x
  • Další články autora

Karel Oktábec

Ta naše bojovnost česká...

V diskusi pod článkem (Ta naše povaha česká...) poukázal jeden z diskutujících na skutečnost, že fyzické a duchovní přežití českého národa nezajistila pouze jeho přizpůsobivost, nýbrž i jeho vrozená bojovnost. V článku jsem se sice omezil pouze na přežívání českého národa po vyhnání jeho „národotvorných“ příslušníků (zejména šlechty a inteligence) v důsledku porážky stavovského povstání v 17. století, ale budiž. Zkusím to napravit...

3.1.2011 v 18:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 1160x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Ta naše povaha česká…

Po bitvě na Bílé hoře opustilo České království přes třicet tisíc šlechtických a měšťanských rodin, odmítajících přestoupit na katolickou víru. Z nekatolíků zůstali v zemi jen příslušníci selského stavu, kteří odejít nesměli. Přestože většina obyvatel zůstala, pro budoucnost českého národa měla tato první významná emigrační vlna v jeho dějinách závažné důsledky.

1.1.2011 v 19:00 | Karma: 18,44 | Přečteno: 1497x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (17)

Opakování je údajně matkou moudrosti. Záleží samozřejmě na tom, co se opakuje. Pokud moudrost, pak snad. I když opakovaná moudrost bývá spíš únavná. Nemluvě o opakovaném vtipu, který prý přestává být vtipem. Pouze opakovaná lež se – podle doktora Goebbelse – stává pravdou. Jenom to nesmí být hloupá lež, protože i opakovaná hloupost zůstává hloupostí. A zbytečnost zbytečností. Za takovou zbytečnost jsme považovali opakování prvního roku své vojenské základní služby. Dokonce i ti nemnozí z nás, kteří přiznávali jistou nezbytečnost (nikoli nezbytnost!) roku prvnímu. Protože o nic jiného než o opakování nešlo. Jistě, byly tu určité odlišnosti. Hlavně v tom, že z tábora šikanovaných jsme přešli do tábora šikanujících. Pokud by se nám náhodou chtělo někoho šikanovat. Pokud ne, museli jsme si najít jiný způsob, jak přežít to deprimující vojenské déjàvue...

30.12.2010 v 21:00 | Karma: 11,46 | Přečteno: 1139x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (16)

Koncem července 1971 jsem jako obsluha rozmnožovny doprovázel podplukovníka Štěpánka z nadřízeného topografického oddělení štábu okruhu na další velitelsko-štábní cvičení. Tentokrát jsme měli reprograficky zabezpečovat skupinu rozhodčích generálního štábu, kteří dozírali na to, aby cvičící štáb hradecké 10. letecké armády provedl tradiční likvidaci imperialistického agresora podle všech pravidel sovětského vojenského umění.

27.12.2010 v 18:45 | Karma: 10,78 | Přečteno: 1060x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (15)

Po nadporučíku Novákovi, kterého konečně povýšili a odveleli kamsi do horoucích pekel, převzal funkci velitele zabezpečovací roty mladičký poručík Zeman. Brzy jsme zjistili, že byl-li nadporučík Novák klasická vojenská guma, poručík Zeman vydal za celou gumovníkovou plantáž. Stejně jako jeho předchůdce nesnesl pomyšlení na to, že předpisově zelenou pleť jeho jednotky hyzdí odporný vřed družstva tiskařů, kteří jsou pod jeho velením jaksi pouze na stravu a na byt. Nadporučík Novák byl sice lampasák, ale v zásadě dospělý člověk. Takže si vybojoval právo honit nás na rozcvičky a přechovávat v úschově naše vycházkové knížky (vycházky nám do nich i nadále zapisoval nadpraporčík Laurenčík a podepisoval velitel odřadu major Sobek), načež realisticky uznal, že mu ti nedisciplinovaní protekční hajzlové nestojí za věčné rozčilování a dal nám pokoj. Poručík Zeman, toto sotva ochmýřené kuřátko z líhně vyškovské akademie pořadového kroku, k tak zralému přístupu bohužel nedorostl. A tak to všechno začalo znovu...

19.12.2010 v 18:40 | Karma: 15,05 | Přečteno: 1441x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

První létající divize. Armáda investuje miliardy, chce masy dronů do tří let

18. května 2024  10:48

Válka na Ukrajině je bitvou technologií a především pak bezpilotních prostředků. To si uvědomuje i...

KLDR hodnotila přesnost střel odpalem do moře. Kim posílí jaderný program

18. května 2024  10:15

Severní Korea provedla zkoušku odpalu taktické balistické střely do Japonského moře. Severokorejský...

Epidemioložka SZÚ varuje, že legionella může být ve vířivkách i osvěžovačích

18. května 2024

Rozstřel Je černý kašel na ústupu nebo stále ještě představuje hrozbu? A kde se můžeme nakazit záškrtem nebo...

Velká záhada rozluštěna. Bloky na stavbu pyramid přinesl do pouště Nil

18. května 2024

Premium Vědci možná vyřešili záhadu táhnoucí se celá tisíciletí: jak staří Egypťané dotáhli obrovské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1096x
Malý český brouk Pytlík (konečně) v důchodu.