Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lepší svět (12)

Pod průhlednou záminkou, že pokrokový kubánský režim ukradl (znárodnil) veškerý majetek amerických firem, odmítli severoameričtí imperialisté nejen cokoli na Kubu dodávat, ale také cokoli z ní odebírat. Včetně hlavního produktu kubánského hospodářství – třtinového cukru. V lednu 1964 podepsali proto v Moskvě zástupci SSSR a Kuby dlouhodobou obchodní smlouvu o odběru kubánského cukru, který se tak v táboře míru a socialismu stal zdravou konkurencí československému cukru řepnému. Inu, proč ne, stejně jsme si – v porovnání s mnoha bratrskými státy – žili nad poměry. Možná i proto jsme si hned v únoru 1964 upravili  (pochopitelně směrem vzhůru čili progresivně) maloobchodní ceny masa, ryb a sýrů…

Na březnovém mistrovství světa v krasobruslení zvítězili v tancích na ledě reprezentanti ČSSR Eva a Pavel Romanovi. V témže měsíci se ocitla na velmi kluzkém ledě národnostních a náboženských vášní rovněž Rada bezpečnosti OSN, která rozhodla o vyslání mírových jednotek OSN do bývalé britské kolonie Kypr, aby od sebe oddělily místní rozhádané křesťanské Řeky (80%) a islámské Turky (20%). Po troše střílení (ale v těchto končinách patří k národním zvykům střílet i na svatbách) se to podařilo, nicméně Kypr zůstal dodnes rozdělen. Oč to měla jednodušší pokroková vojenská vláda Barmy, která s nádhernou vojenskou přímočarostí - rozkazem rozpustila všechny politické strany v zemi a nařídila jejich členům, aby vstoupili do jedině správné (a legální) Strany barmského socialistického programu…

Inu, všude neměli poslance NS Zedníka, jenž při jednání poslanecké sněmovny ČSSR dne  26. února 1964 prohlásil, že „… zásadní předností naší socialistické volební soustavy je neustále se upevňující politická jednota pracujícího lidu sdruženého v Národní frontě a jeho stmelení kolem KSČ, jejíž politika je zárukou šťastné socialistické budoucnosti našeho lidu. Tato jednota ideově a organizačně zajišťovaná vedoucí úlohou komunistické strany v boji proti všem nesprávnostem a nedostatkům v poměru k pracujícím není jednotou nahodilou, ale je historickou nezbytností. Má své hluboké ekonomické kořeny spočívající v likvidaci kapitalistické základny a v budování základny nové, socialistické. Zatím co kapitalistické výrobní vztahy nutně lidi rozdělují, výrobní vztahy socialistické vytváří podmínky pro politickou jednotu všech pracujících vrstev a všech národů a národností…  V našich volbách není proto místa pro boj jednotlivých politických stran; naopak, naše volby budou probíhat v atmosféře jednoty dělníků, rolníků a pracující inteligence. Tato jednota je a bude ve volbách manifestována zejména jednotnou volební kampaní, která bude probíhat na půdě Národní fronty. Zvláště pak je tato jednota manifestována sjednocováním se na nejlepších kandidátech a jednotně vedenou agitací. Kandidáti jsou v daném obvodě společnými kandidáty všech pracujících bez rozdílu sociální a politické příslušnosti… Jednota pracujících a jejich semknutost kolem KSČ není rozhodně nedostatkem socialistické demokracie, jak by to chtěli tvrdit nebo také dokonce tvrdí zahraniční nepřátelé. Naopak, tato jednota ukazuje převahu socialistické demokracie nad licoměrnou demokracií buržoazní… Projevem skutečné demokracie nemůže být kapitalistický systém dvou či mnoha stran, který tříští hlasy pracujících a dává jim prakticky vybrat pouze mezi těmi, kdo je budou v příštím období utlačovat. My z vlastní zkušenosti vidíme, že projevem skutečné demokracie je právě jednota pracujících a jejich semknutost kolem KSČ, jednota kovaná proti nepřátelům socialismu a nakonec i v boji proti našim chybám a nedostatkům…“

A tak se dne 14. června 1964 v ČSSR konaly volby do Národního shromáždění a zastupitelských orgánů všech stupňů. Kandidátka Národní fronty získala samozřejmě obvyklou podporu 99,99 % hlasů…

V červnu 1964 vykročila indonéská vláda směle kubánskou cestou a zkonfiskovala britské čajovníkové a kaučukové plantáže na Jávě a Sumatře. Velká Británie, na rozdíl od mladých a bujných Spojených států amerických, byla pouze starou a unavenou koloniální velmocí. A tak její nejvýraznější odpovědí byla snad jen londýnská premiéra prvního filmu britské rockové skupiny Beatles nazvaného A Hard Day's Night (Perný den)…

Obdobně starou a unavenou koloniální velmocí byl i Svaz sovětských socialistických republik. Ten se ovšem nárokům svého socialistického čínského souseda na svá sibiřská území vzepřel poněkud energičtěji. Když totiž vedení čínských komunistů odmítlo účast na připravovaném mezinárodním setkání komunistických stran, které SSSR (po vystřílení nemalého množství ostré munice) zorganizoval a na němž se mělo jednat o roztržce mezi ČLR a SSSR, pokračovaly na hraniční řece Ussuri incidenty, které nakonec obohatily dosavadní leninskou typologii válek o typ dosud nevídaný – o válku mezi socialistickými státy...

2. července zaútočily severovietnamské hlídkové čluny na americký torpédoborec v Tonkinském zálivu a poskytly tak americkým válečným štváčům záminku pro pro další vměšování do občanské války v Jižním Vietnamu, kde severovietnamské jednotky, bok po boku s místními partyzány, bojovaly proti legitimní jihovietnamské vládě, podporované tisíci amerických „vojenských poradců“…

11. září 1964 skončila v Alexandrii konference nejvyšších představitelů arabských zemí, na níž byl podepsán Pakt arabské solidarity směřující k větší vzájemné ekonomické a vojenské spolupráci. Současně byla projednána technická vodohospodářská opatření, jež měla odvést tok libanonských řek a znehodnotit tak význam izraelského projektu zavlažování Negevské pouště…

Rovněž v táboře míru a socialismu spělo vše k dobrým koncům. V článku zveřejněném 12. září 1964 v sovětském stranickém listě Pravda byla sice Čína obviněna z pěstování a pašování opia, což jí údajně mělo vynášet ročně miliardu dolarů, ale již o necelý týden později uzavřely RVHP a Jugoslávie (která jinak s Čínou vycházela velmi dobře) dohodu o částečném členství Jugoslávie v této instituci…

Nu a u nás konstatovalo Národní shromáždění, že „…v současné době jsou již zajištěny některé požadavky k zlepšenému uspokojování poptávky obyvatelstva v obchodě a ve službách v návrhu plánu rozvoje národního hospodářství na rok 1965. Jedná se zejména o zlepšení v zásobování obyvatelstva úzkoprofilovým zbožím. V současné době je již zajištěno zhruba 80 % požadavků na úzkoprofilové zboží. Zasloužilo se o to mnoho podniků. Např. Elektropraga Hlinsko dodá navíc elektrické šlehače, mixéry, žehličky, dále ponorné vařiče, vařenky atd. Takovýto přístup k řešení problémů velmi vítáme a budeme jej plně podporovat. Obdobně považujeme za důležité pro obohacení spotřebitelského trhu zvýšení podílu technických a módních novinek. O tyto druhy zboží je velký zájem. Technické a módní novinky se stávají nedílnou součástí vysoké životní úrovně našeho obyvatelstva. Právem předpokládáme, že zvýšením úrovně spotřebního zboží vyvoláme nové potřeby a širší zájem u spotřebitelů všech důchodových kategorií. Proto již v letošním roce byla provedena některá opatření směřující k účinnějšímu podnícení výroby nových druhů zboží. V některých závodech spotřebního průmyslu byly zřízeny zvláštní dílny s volnějším způsobem plánování a cenové tvorby a s účinnější hmotnou zainteresovaností na výrobě nových druhů…!"

V říjnu 1964 uprchlo podzemním tunelem vykopaným pod tzv. berlínskou zdí najednou 57 osob. Byl to největší skupinový útěk z NDR. A  15. října byl odvolán ministerský předseda SSSR Nikita Sergejevič Chruščov. Jeho nástupcem se stal Leonid Iljič Brežněv. A v USA vynalezli brýle z křemíkového skla, potaženého krystaly stříbra, které působením světla automaticky tmavly a světlaly…

Naši hudební scénu ovládali sice (kromě zdánlivě nesmrtelné dechovky) Yveta Simonová a Milan Chladil, ale už také Suchý a Šlitr, Karel Gott a mnozí další. Taky měl premiéru okouzlující film LIMONÁDOVÝ JOE. A tu a tam nám nabídli i Beatles, převážně ovšem jako odstrašující příklad nesocialistické délky vlasů…

Autor: Karel Oktábec | středa 15.9.2010 18:50 | karma článku: 11,24 | přečteno: 697x
  • Další články autora

Karel Oktábec

Ta naše bojovnost česká...

V diskusi pod článkem (Ta naše povaha česká...) poukázal jeden z diskutujících na skutečnost, že fyzické a duchovní přežití českého národa nezajistila pouze jeho přizpůsobivost, nýbrž i jeho vrozená bojovnost. V článku jsem se sice omezil pouze na přežívání českého národa po vyhnání jeho „národotvorných“ příslušníků (zejména šlechty a inteligence) v důsledku porážky stavovského povstání v 17. století, ale budiž. Zkusím to napravit...

3.1.2011 v 18:30 | Karma: 15,77 | Přečteno: 1160x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Ta naše povaha česká…

Po bitvě na Bílé hoře opustilo České království přes třicet tisíc šlechtických a měšťanských rodin, odmítajících přestoupit na katolickou víru. Z nekatolíků zůstali v zemi jen příslušníci selského stavu, kteří odejít nesměli. Přestože většina obyvatel zůstala, pro budoucnost českého národa měla tato první významná emigrační vlna v jeho dějinách závažné důsledky.

1.1.2011 v 19:00 | Karma: 18,44 | Přečteno: 1497x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (17)

Opakování je údajně matkou moudrosti. Záleží samozřejmě na tom, co se opakuje. Pokud moudrost, pak snad. I když opakovaná moudrost bývá spíš únavná. Nemluvě o opakovaném vtipu, který prý přestává být vtipem. Pouze opakovaná lež se – podle doktora Goebbelse – stává pravdou. Jenom to nesmí být hloupá lež, protože i opakovaná hloupost zůstává hloupostí. A zbytečnost zbytečností. Za takovou zbytečnost jsme považovali opakování prvního roku své vojenské základní služby. Dokonce i ti nemnozí z nás, kteří přiznávali jistou nezbytečnost (nikoli nezbytnost!) roku prvnímu. Protože o nic jiného než o opakování nešlo. Jistě, byly tu určité odlišnosti. Hlavně v tom, že z tábora šikanovaných jsme přešli do tábora šikanujících. Pokud by se nám náhodou chtělo někoho šikanovat. Pokud ne, museli jsme si najít jiný způsob, jak přežít to deprimující vojenské déjàvue...

30.12.2010 v 21:00 | Karma: 11,46 | Přečteno: 1141x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (16)

Koncem července 1971 jsem jako obsluha rozmnožovny doprovázel podplukovníka Štěpánka z nadřízeného topografického oddělení štábu okruhu na další velitelsko-štábní cvičení. Tentokrát jsme měli reprograficky zabezpečovat skupinu rozhodčích generálního štábu, kteří dozírali na to, aby cvičící štáb hradecké 10. letecké armády provedl tradiční likvidaci imperialistického agresora podle všech pravidel sovětského vojenského umění.

27.12.2010 v 18:45 | Karma: 10,78 | Přečteno: 1061x | Diskuse| Ostatní

Karel Oktábec

Dva roky prázdnin (15)

Po nadporučíku Novákovi, kterého konečně povýšili a odveleli kamsi do horoucích pekel, převzal funkci velitele zabezpečovací roty mladičký poručík Zeman. Brzy jsme zjistili, že byl-li nadporučík Novák klasická vojenská guma, poručík Zeman vydal za celou gumovníkovou plantáž. Stejně jako jeho předchůdce nesnesl pomyšlení na to, že předpisově zelenou pleť jeho jednotky hyzdí odporný vřed družstva tiskařů, kteří jsou pod jeho velením jaksi pouze na stravu a na byt. Nadporučík Novák byl sice lampasák, ale v zásadě dospělý člověk. Takže si vybojoval právo honit nás na rozcvičky a přechovávat v úschově naše vycházkové knížky (vycházky nám do nich i nadále zapisoval nadpraporčík Laurenčík a podepisoval velitel odřadu major Sobek), načež realisticky uznal, že mu ti nedisciplinovaní protekční hajzlové nestojí za věčné rozčilování a dal nám pokoj. Poručík Zeman, toto sotva ochmýřené kuřátko z líhně vyškovské akademie pořadového kroku, k tak zralému přístupu bohužel nedorostl. A tak to všechno začalo znovu...

19.12.2010 v 18:40 | Karma: 15,05 | Přečteno: 1443x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

V Adršpachu se z patnácti metrů zřítil horolezec, pomáhal vrtulník

16. června 2024  13:57

V Adršpašských skalách na Náchodsku před polednem spadl lezec. Ze Studentské věže spadl z výšky asi...

Pavel naznačil, že návštěva ČR by mohla být symbolem usmíření, míní Pellegrini

16. června 2024  13:44,  aktualizováno  13:56

Český prezident Petr Pavel podle nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho naznačil, že...

Neukázněným tetkám vstup zakázán. Posilovnu kritizují za diskriminaci

16. června 2024  13:38

Posilovna v Jižní Koreji zakázala vstup „neukázněným tetkám“, což vyvolalo novou debatu o...

Německá policie v Hamburku postřelila muže, sekerou útočil na fanoušky

16. června 2024  13:37

Aktualizujeme Německá policie v neděli po poledni poblíž hlavní hamburské třídy Reeperbahn postřelila muže...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1097x
Malý český brouk Pytlík (konečně) v důchodu.