Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nečasova rezignace může být dobrou zprávou, ale nemusí

Předně je třeba k aktuální politické situaci, která v porevolučním Česku nemá obdoby a vyvíjí se prakticky každou hodinou, říci, že může znamenat obrovský posun v cestě za kvalitnější demokracií. Možná i takový posun, na který jsme už dlouho čekali. Českou veřejnost teď možná čeká období hodně bolestivých zpráv a zjištění o skutečném stavu zkorumpované státní správy, mnohé to přiměje k rezignaci na jakoukoli participaci ve věcech veřejných, mnohé další to utvrdí v tom, že je to v tomto státě skutečně tak špatné, jako vždycky říkali. Rozhodně bychom však neměli propadat deziluzi - pokud půjde vývoj správným směrem, může se razie uskutečněná minulý týden zapsat do dějin jako důležitý, kladně hodnocený historický mezník. Včera večer jsme si navíc mohli přečíst či poslechnout další dobrou zprávu - premiér Nečas, byť se zpožděním, rezignuje. 

Na druhou stranu situace je stále ve vývoji, veřejnost zná jen velmi málo informací, kterými policie v současné době evidentně disponuje a potenciální přínos této kauzy může zkomplikovat celá řada proměnných. Řadu otázek vyvolává už jen samotná Nečasova rezignace. Šlo skutečně o odstoupení v souladu s demokratickou politickou kulturou běžnou na západ od našich hranic anebo jde jen o politický kalkul? Druhé variantě nahrává kupříkladu i fakt, že se premiér svého křesla držel zuby nehty mimořádně dlouho a výzvám k odchodu odolával - ostatně to deklaroval i ve svém projevu ve Sněmovně, kde směrem k opozici prohlásil, že jejich volání po rezignaci nevyslyší. Pokud tedy Petr Nečas skutečně takto ctí politickou morálku a přirozenou nutnost vyvozování politické odpovědnosti, proč mu tato morálka chyběla o dva dny dříve?

Samozřejmě je evidentní, že Nečasova rezignace byla spíše výsledkem jednak jednání grémia ODS a jednak nátlaku ze strany koaličních partnerů, zejména TOP 09, než osobním rozhodnutím samotného premiéra. ODS je na tom, soudě dle předvolebních průzkumů, bídně a pochopitelně se snaží zachránit, co se dá. TOP 09 se zase, dík prezidentské kandidatuře Karla Schwarzenberga, dostala na pozici lídra pravice a nerada by o toto nabyté postavení přišla.

Otázkou však je, jak se může situace vyvíjet dále a jak může být prospěšná nejen pro vládní strany, ale i pro nás občany. V kuloárech se stále častěji ozývá jméno Martina Kuby, 1. místopředsedy ODS. Bylo by to i logické, Kuba byl do Nečasova pádu de facto druhým nejmocnějším mužem největší vládní strany. Tato volba by však mohla prohloubit nejen krizi samotné ODS, ale i přinést prohloubení nedůvěry veřejnosti nejen v současnou politickou situaci, ale především v demokratický parlamentní systém (Kuba se svou minulostí z Českých Budějovic obestřenou mnoha tajemstvími rozhodně není nejlepším kandidátem na posílení legitimity vlády v očích veřejnosti). Ale i v případě, že by se premiérem nakonec nestal Kuba, uvnitř širšího vedení ODS se příliš velký výběr osobností skutečně nenachází (konec konců, paradoxně i Nečas měl být tím bezúhonným politikem, který přinese očistu občanských demokratů).

Lídrům opozičních stran Bohuslavu Sobotkovi a Vojtěchu Filipovi v jejich „boji“ za předčasné volby rozumím, byť nejsem naivní a chápu, že jejich základní pohnutkou je nepochybně touha po moci (nemít ve volebních průzkumech takovou popularitu, možná by zpívali jinou písničku - to, že s nimi zpívá i Bárta je skutečně na Chocholouška). Ať se nám to líbí nebo ne, pánové mají pravdu. Jak jsem zmiňoval v úvodu, celá kauza se může stát důležitým krokem k lepší demokracii. Zcela opačný trend však může nastat, pokud v očích veřejnosti legitimita parlamentního demokratického systému selže. V zájmu udržení stability systému, ale i umírněnosti zatím nepříliš radikální české veřejnosti, je v aktuální situaci tím nejlepším možným krokem dát možnost rozřešení voličům. Nová vláda, která by z voleb vyšla, by mohla mít mnoho podob, nejčastěji se mluví o koalici ČSSD - TOP 09 či menšinové vládě ČSSD s podporou komunistů. Samozřejmě by se nakupila celá řada nových problémů, je zde celá řada důvodů proč si novou vládu nepřát - sociální demokracie je přinejmenším stejně zkorumpovaná jako občanští demokraté. Nové volby by rovněž přinesly vzestup vlivu prezidenta Miloše Zemana na vládní politiku. Ať už by však nová vláda vypadala jakkoli, získala by legitimitu vzešlou z lidového hlasování - legitimitu, kterou současná vláda již dávno ztratila...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Masný | pondělí 17.6.2013 1:57 | karma článku: 15,84 | přečteno: 768x
  • Další články autora

Miroslav Masný

Totalita nám nehrozí, autoritářství ano

Strach z možných diktátorských choutek Miloše Zemana zcela jistě není na místě. Avšak jeho soustavné překračování prezidentských pravomocí a označování ústavních zvyklostí za idiotské, zvlášť v atmosféře silné lidové podpory, která se prezidentovi dostává, může toto jednání znamenat nebezpečný precedens do budoucna.

30.8.2013 v 14:20 | Karma: 12,04 | Přečteno: 548x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

Proč jsem nezměnil názor na euroskepticismus

Jelikož nemám dost dukátů pro psaní komentářů v diskuzích na idnes.cz, rozhodl jsem se reagovat na vlnu kritiky, která se strhla v reakci na můj předchozí článek O podivnosti českého euroskepticismu (http://masny.blog.idnes.cz/c/333231/O-podivnosti-ceskeho-euroskepticismu.html) touto cestou. Předně bych rád poznamenal, že reakce, které je možné si pod článkem přečíst, mě nepřekvapily, očekával jsem je. Však jsem také tento postoj ve svém článku kritizoval. Respektuji názor a kritiku každého, nicméně i já mám právo na vyjádření svého přesvědčení. Pokud ovšem možno, v mezích slušného vyjadřování. Není v možnostech tohoto článku se vyjádřit ke všem názorům, takže přednostně k těm nejpodnětnějším.

21.4.2013 v 15:02 | Karma: 17,82 | Přečteno: 931x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

O podivnosti českého euroskepticismu

V minulých týdnech způsobil novopečený český prezident Miloš Zeman další veřejný poprask, když společně s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem na Pražském hradě vztyčil vlajku Evropské unie. Avšak na rozdíl od většiny předchozích kroků kontroverzního prezidenta lze tento symbolický akt považovat za veskrze pozitivní.

20.4.2013 v 18:46 | Karma: 37,52 | Přečteno: 5601x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

Pozitivní přínos prezidentských voleb

Zdaleka ještě není dobojováno a definitivně rozhodnuto, do finálového kola první přímé prezidentské volby v Česku zbývá ještě pár dní, už teď však můžeme přínos této politické události navzdory všem komplikacím s podpisy na kandidátních listinách a kritice skalních odpůrců takto nastaveného výběrového řízení prezidenta hodnotit nepochybně pozitivně. Od počátku velký odpůrce přímé volby, dosavadní prezident Václav Klaus, měl sice pravdu, když varoval, že volby budou mocenskou hrou médií, které vyberou své kandidáty a voliči jim to pak pouze schválí, což se i nepřímo potvrdilo, když Češi mohli sledovat překvapivý vzestup Karla Schwarzenberga, kterému předcházela týdenní mediální masáž, nicméně onen pozitivní odkaz lze vysledovat ve zcela jiných aspektech. Poslední týdny aktuální volba nového prezidenta zcela nepochybně probudila dosud dřímající českou veřejnost a nastartovala nebývale obrovskou vlnu zájmu o politiku a to dokonce mezi dosud silně apolitickou mládeží.

23.1.2013 v 19:17 | Karma: 11,23 | Přečteno: 693x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

Zvolení Zemana poškodí levici

Sociální demokracie se krátce po uveřejnění výsledků prvního kola přímé prezidentské volby, kdy do kola druhého postoupili Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg, dostala do prekérní situace, když měla doporučit svým voličům jednoho z kandidátů. Ústy stranického grémia nakonec určila Miloše Zemana, nicméně je jasné, že s velkým skřípěním zubů. Sám předseda strany Bohuslav Sobotka stranické doporučení uzavřel tím, že by voliči měli svou volbu „zvážit.“ Navíc v tak názorově pestré straně jakou je ČSSD, je jisté, že zvolení Miloše Zemana členy strany nebude jednomyslné.

22.1.2013 v 15:31 | Karma: 12,81 | Přečteno: 729x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

V Gaze se 70 procent pomoci z moře ukradlo. Hamásu se „odklánění“ hodí

29. května 2024

Premium Plán amerického prezidenta Joea Bidena nakrmit Gazu pomocí plovoucích přístavů dostal ránu...

Poslední šance dostat dítě na tábor. Co se letos mění a kde ještě hledat místo

29. května 2024

Premium Čarodějnickými hábity, klobouky a nezbytnými hůlkami se děti z Teplic na rozdíl od filmového...

Rusko je agresor, připustil lídr SPD Mach. Chce zrušit Green Deal

29. května 2024

Stanovuje si troufalý cíl zrušit Green Deal, zpochybňuje závazek přijmout euro a připouští, že...

Fackují ho, kopou, ničí mu foťáky. Ale stařičký král paparazzi stále fotí

29. května 2024

Seriál Jedenáctkrát mu zlomili žebra, jednou ho pobodali, sto osmdesátkrát byl v nemocnici. Naposledy...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1418x
Student politologie. Přesvědčený sociální liberál, příznivce zelené politiky a eurooptimista. Aktuálně žiji a studuji v Brně.