Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zvolení Zemana poškodí levici

Sociální demokracie se krátce po uveřejnění výsledků prvního kola přímé prezidentské volby, kdy do kola druhého postoupili Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg, dostala do prekérní situace, když měla doporučit svým voličům jednoho z kandidátů. Ústy stranického grémia nakonec určila Miloše Zemana, nicméně je jasné, že s velkým skřípěním zubů. Sám předseda strany Bohuslav Sobotka stranické doporučení uzavřel tím, že by voliči měli svou volbu „zvážit.“ Navíc v tak názorově pestré straně jakou je ČSSD, je jisté, že zvolení Miloše Zemana členy strany nebude jednomyslné. 

Správná odpověď na otázku, koho ze dvou kandidátů by měli voliči nejsilnější levicové strany na Hrad poslat, nejspíš neexistuje a z pohledu sociálních demokratů jde bezesporu o volbu menšího zla. Jak sám prohlásil i Miloš Zeman krátce po ukončení prvního kola, levicoví voliči by přirozeně měli volit levicového kandidáta (i když o Zemanově levicovosti se vedou spory). Jenže právě se Zemanem ČSSD v minulosti nezískala nejlepší zkušenost. Její tehdejší předseda dokázal ze sedmiprocentní strany vytvořit třicetiprocentní, nicméně to vše proto, aby ji během čtyř let vlády opoziční smlouvy zdiskreditoval. A když se Zeman v roce 2003 ucházel o post prezidenta, řada sociálnědemokratických poslanců jej zradila a nepodpořila. Z politiky Zeman odkráčel doslova jako spráskaný pes a je jasné, že nyní když je zpátky, má v ČSSD dosud nevyřízené účty. Tento argument není tak podstatný pro současnou situaci, kdy je ČSSD jako opoziční strana pouze v roli kritika. Nicméně je téměř jisté, že po volbách za dva roky se sociální demokracie dostane k moci a do jejích rukou padne obrovská zodpovědnost za řízení země. Zeman by tak mohl prostřednictvím vládnoucí sociální demokracie destabilizovat politickou situaci v zemi.

Je ovšem za takovéto situace na místě volit Schwarzenberga? Kníže je politik stojící na opačné straně politického spektra a co je nejdůležitější, je součástí vládnoucí garnitury, jíž je ČSSD silným kritikem. Jak by ČSSD svým voličům vysvětlila volbu ministra vlády, kterou se snaží opětovně svrhnout a neustále vyvolává hlasování poslanecké sněmovny o nedůvěře? Navíc i sám Schwarzenberg má kolem sebe nedůvěryhodně působící lobbisty, což je přitom nejčastěji vyčítáno Zemanovi.

Potíž je v tom, že Schwarzenberg za sebou nemá desetiletý politický výpadek a do jisté míry se podílí na stavu současného establishmentu jak v politice, tak v byznysu. Zeman je naopak personou minulosti snažící se o opětovný návrat a na jeho kandidatuře a případném úspěchu se pochopitelně mohou vézt pochybné existence, které by bez Zemanova přispění nedosáhly klíčových mocenských pozic. A pokud současníci zavzpomínají na časy opoziční smlouvy, určitě se jim vybaví, že přesně tohle byla jedna ze Zemanových oblíbených praktik, jmenovitě například mocenský vzestup Miroslava Šloufa, kterého nikdo nezvolil, ale i dosazení loajálních lidí do Nejvyššího kontrolního úřadu, České pojišťovny, Všeobecné zdravotní pojišťovny, Komerční banky, České pošty, ČEZu, Rady České televize, Českých drah, Českých aerolinií, Unipetrolu, Sokolovské uhelné, Pozemkového fondu či Ostravsko-karvinských dolů.

Navíc nic není černobílé, a to že je Schwarzenberg členem pravicové vlády neznamená, že je součástí již několik let aktuálního pravicového mainstreamu, který je proslulý svým euroskepticismem a snahou uzavřít se vůči okolnímu světu. Právě Schwarzenberg představuje jakousi liberálnější pravici, která se nachází blíže politickému středu, která je ochotnější přijímat kritiku, účastnit se diskuze napříč politickými ideologiemi, která je otevřenější Evropě a má potenciál politickou scénu sbližovat a navzájem propojovat a ne ji polarizovat a destabilizovat, tak jak se děje nyní.

Levicovou alternativou Schwarzenbergova postoje je neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier. Právě ten představuje jakéhosi neformálního lídra liberálnější, středovější, progresivnější a jaksi modernější a „evropštější“ poloviny ČSSD. V protějším křídle v rámci stranické mapy ČSSD však stále působí ona ortodoxnější a konzervativnější, komunistům bližší levice, která ČSSD reprezentovala během devadesátých let, a která je jakýmsi nostalgickým pozůstatkem Zemanova působení.

Nejednoznačnost postoje sociálních demokratů byla prokázána již před prezidentskými volbami, kdy se strana nedokázala jednoznačně postavit za svého kandidáta a mnoho členů strany veřejně prohlašovalo, že svůj hlas dá Zemanovi. Tato názorová rozpolcenost je straně překážkou v pozitivně nastaveném vývoji k moderní evropské levici, kterou v minulých týdnech úspěšně zviditelnil Dienstbier. A v případě podílu ČSSD na vládě, kdy by ona konzervativnější část byla jednoznačně protežována prezidentem na Hradě, by strana mohla být nebezpečná celé zemi. Jistě máme stále v paměti tahanice uvnitř Věcí veřejných, které vedly až k rozpadu strany a jejich totální diskreditaci. Jaké důsledky by takováto třenice mohla mít u tak velké politické strany? Možná by nakonec došlo k samotnému rozpadu a vzniku dvou nových stran, ta liberálnější by vytvořila jakousi progresivní levici blíže středu, ta konzervativnější by se zase nejspíš paktovala s komunisty. Výsledkem by tak bylo štěpení levicových hlasů a neschopnost vytvoření stabilní levicové koalice, protože mezi takovým způsobem vytvořenými politickými stranami by patrně panovala nevraživost a neochota ke spolupráci.

Schwarzenberg by v případě vlády ČSSD představoval ideově odlišného prezidenta, nicméně díky jeho nekonfliktní povaze a snahou o kompromisní jednání by pravděpodobně nedošlo k závažnějšímu rozkolu. Politická diskuze mezi prezidentem a vládou by možná nakonec vedla i ke vzájemnému obohacení a pomohla by ČSSD k definitivnímu distanci od mafiánské strany devadesátých let a k transformaci na moderní levicovou stranu západoevropského střihu.      

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Masný | úterý 22.1.2013 15:31 | karma článku: 12,81 | přečteno: 729x
  • Další články autora

Miroslav Masný

Totalita nám nehrozí, autoritářství ano

Strach z možných diktátorských choutek Miloše Zemana zcela jistě není na místě. Avšak jeho soustavné překračování prezidentských pravomocí a označování ústavních zvyklostí za idiotské, zvlášť v atmosféře silné lidové podpory, která se prezidentovi dostává, může toto jednání znamenat nebezpečný precedens do budoucna.

30.8.2013 v 14:20 | Karma: 12,04 | Přečteno: 548x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

Nečasova rezignace může být dobrou zprávou, ale nemusí

Předně je třeba k aktuální politické situaci, která v porevolučním Česku nemá obdoby a vyvíjí se prakticky každou hodinou, říci, že může znamenat obrovský posun v cestě za kvalitnější demokracií. Možná i takový posun, na který jsme už dlouho čekali. Českou veřejnost teď možná čeká období hodně bolestivých zpráv a zjištění o skutečném stavu zkorumpované státní správy, mnohé to přiměje k rezignaci na jakoukoli participaci ve věcech veřejných, mnohé další to utvrdí v tom, že je to v tomto státě skutečně tak špatné, jako vždycky říkali. Rozhodně bychom však neměli propadat deziluzi - pokud půjde vývoj správným směrem, může se razie uskutečněná minulý týden zapsat do dějin jako důležitý, kladně hodnocený historický mezník. Včera večer jsme si navíc mohli přečíst či poslechnout další dobrou zprávu - premiér Nečas, byť se zpožděním, rezignuje.

17.6.2013 v 1:57 | Karma: 15,84 | Přečteno: 768x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

Proč jsem nezměnil názor na euroskepticismus

Jelikož nemám dost dukátů pro psaní komentářů v diskuzích na idnes.cz, rozhodl jsem se reagovat na vlnu kritiky, která se strhla v reakci na můj předchozí článek O podivnosti českého euroskepticismu (http://masny.blog.idnes.cz/c/333231/O-podivnosti-ceskeho-euroskepticismu.html) touto cestou. Předně bych rád poznamenal, že reakce, které je možné si pod článkem přečíst, mě nepřekvapily, očekával jsem je. Však jsem také tento postoj ve svém článku kritizoval. Respektuji názor a kritiku každého, nicméně i já mám právo na vyjádření svého přesvědčení. Pokud ovšem možno, v mezích slušného vyjadřování. Není v možnostech tohoto článku se vyjádřit ke všem názorům, takže přednostně k těm nejpodnětnějším.

21.4.2013 v 15:02 | Karma: 17,82 | Přečteno: 931x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

O podivnosti českého euroskepticismu

V minulých týdnech způsobil novopečený český prezident Miloš Zeman další veřejný poprask, když společně s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem na Pražském hradě vztyčil vlajku Evropské unie. Avšak na rozdíl od většiny předchozích kroků kontroverzního prezidenta lze tento symbolický akt považovat za veskrze pozitivní.

20.4.2013 v 18:46 | Karma: 37,52 | Přečteno: 5601x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

Pozitivní přínos prezidentských voleb

Zdaleka ještě není dobojováno a definitivně rozhodnuto, do finálového kola první přímé prezidentské volby v Česku zbývá ještě pár dní, už teď však můžeme přínos této politické události navzdory všem komplikacím s podpisy na kandidátních listinách a kritice skalních odpůrců takto nastaveného výběrového řízení prezidenta hodnotit nepochybně pozitivně. Od počátku velký odpůrce přímé volby, dosavadní prezident Václav Klaus, měl sice pravdu, když varoval, že volby budou mocenskou hrou médií, které vyberou své kandidáty a voliči jim to pak pouze schválí, což se i nepřímo potvrdilo, když Češi mohli sledovat překvapivý vzestup Karla Schwarzenberga, kterému předcházela týdenní mediální masáž, nicméně onen pozitivní odkaz lze vysledovat ve zcela jiných aspektech. Poslední týdny aktuální volba nového prezidenta zcela nepochybně probudila dosud dřímající českou veřejnost a nastartovala nebývale obrovskou vlnu zájmu o politiku a to dokonce mezi dosud silně apolitickou mládeží.

23.1.2013 v 19:17 | Karma: 11,23 | Přečteno: 693x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Mluvit se bude o jednotě i Ukrajině. Putin přiletěl do Číny na státní návštěvu

15. května 2024  22:42

Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do Číny na státní návštěvu. Sejde se mimo jiné se svým...

Básník, sekuriťák, sympatizant opozice. Kdo je podezřelý z útoku na Fica

15. května 2024  17:45,  aktualizováno  22:34

Navrhl jsem smrti, abychom si potykali, a ona... se rozplakala. Tak začíná jedna z básní 71letého...

Všechny nás to zasáhlo. Situace je napjatá nejen na Slovensku, reagoval Fiala

15. května 2024  21:29,  aktualizováno  22:05

Premiér Petr Fiala ve středu večer na CNN Prima News ohledně atentátu na slovenského premiéra...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1418x
Student politologie. Přesvědčený sociální liberál, příznivce zelené politiky a eurooptimista. Aktuálně žiji a studuji v Brně.