Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč jsem nezměnil názor na euroskepticismus

Jelikož nemám dost dukátů pro psaní komentářů v diskuzích na idnes.cz, rozhodl jsem se reagovat na vlnu kritiky, která se strhla v reakci na můj předchozí článek O podivnosti českého euroskepticismu (http://masny.blog.idnes.cz/c/333231/O-podivnosti-ceskeho-euroskepticismu.html) touto cestou.  Předně bych rád poznamenal, že reakce, které je možné si pod článkem přečíst, mě nepřekvapily, očekával jsem je. Však jsem také tento postoj ve svém článku kritizoval. Respektuji názor a kritiku každého, nicméně i já mám právo na vyjádření svého přesvědčení. Pokud ovšem možno, v mezích slušného vyjadřování. Není v možnostech tohoto článku se vyjádřit ke všem názorům, takže přednostně k těm nejpodnětnějším.

Především bych chtěl reagovat na četné příspěvky kritizující mou údajnou „nenávist a opovržení“ vůči vlastnímu národu. Pokud jste ovšem článek četli pozorně, mohli jste vydedukovat, že mým zájmem je naopak, aby Česká republika ekonomicky prosperovala, aby byla vážená v Evropě i ve světě a abychom se za její značku nemuseli stydět. Nejsem si jist, zdali za vlády „mocnáře“ Václava Klause, který povýšil euroskepticismus na státní ideologii, naše země všemi těmito atributy skutečně disponovala. Možná je to pro vás nepochopitelné, ale skutečně jsem přesvědčen, že pro Českou republiku není jiné alternativy než aktivní členství v Evropské unii. Znovu opakuji, že jakožto malá země bychom měli velký problém vyjednat si příhodné ekonomické a politické kontakty vně společné Evropy. Předpokládám, že velkou vlnu odporu vzbudil především můj výrok o „malosti a bezvýznamnosti“ naší země. Samozřejmě, že naše země jako taková není bezvýznamná, ale tady jde o to jakou sílu má náš hlas v oblasti diplomacie a ekonomiky. Odporovat tomu, že je Česko zemí malou a politicky téměř bezvýznamnou nejde, to je prostě fakt. Už Masaryk tvrdil, že pro mladičké Československo je nejdůležitější budovat si kontakty ve světě a uzavírat spojenecké pakty, jedině tak může naše malá republika přežít. Členství v EU je tedy z tohoto pohledu obrovskou devízou.

Nepopírám, že se evropské státy nacházejí v době krize, jejíž řešení se zdá být v nedohlednu. To ale neznamená, že budeme EU opouštět, jakmile se přestane dařit. Vyždímat evropské fondy a těžit ze členství jen v době, kdy je to pro nás výhodné, je nemorální a nepřispívá k budování dobrého obrazu České republiky ve světě. Do EU jsme nešli jen proto, abychom těžili, ale také abychom přijali spoluzodpovědnost za spolupracující sjednocenou Evropu. Ústředním heslem Unie je solidarita v rámci všech členských zemí. Může se zdát, že problémy v řadě evropských států se nás netýkají, ale chyba lávky. Může nastat situace, kdy se do problémů dostaneme i my a tehdy budeme evropskou pomoc potřebovat, což vzhledem k tomu jakým způsobem naši politici hospodaří s veřejnými financemi (ano i ten Kalousek, co nás tak hloupě strašil Řeckem) výhledově není úplně nemožné.

Rovněž zazněly názory kritizující hegemonii Německa, které si ekonomicky podmanilo Evropu. Situace Německa je ale složitější a rozhodně není záviděníhodná. Donedávna byla totiž Evropa vedena především triem nejsilnějších států – Velkou Británií, Francií a Německem. První z nich se však svým odlišným pohledem na evropské záležitosti sama vyřadila ze hry, Francii zase dochází dech a už na to nemá ekonomicky ani politicky (prezident Hollande se neukázal jako nejsilnější prezident). Na Německo role lídra proto tak nějak zbyla. A kritizovat jej za pokusy o ovládnutí Evropy v době, kdy z peněz německých daňových poplatníků financuje země, které se vlastní vinou ocitly na pokraji bankrotu, je neomalené. To, že za finanční pomoc požaduje tvrdou rozpočtovou disciplínu je myslím si spravedlivé.

Nejsem žádný eurohujer, já také nevidím Evropskou unii jako dokonale fungující projekt, takto Unii prezentovat ani nebylo účelem onoho článku. Ani mě se nelíbí četné, mnohdy zbytečné směrnice. Cílem však bylo poukázat na nevyváženost argumentů českých euroskeptiků, kdy kritizovat Unii za to, že jsme se museli vzdát názvů vybraných produktů, je v kontextu toho, co nám Evropa dala, zkrátka hloupé. A to myslím vážně. Potíž je v tom, že nevíme, jak by Česko vypadalo bez Unie, nemůžeme tudíž srovnávat. Dám ale filozofickou otázku: opravdu bychom na tom dnes byli lépe? Opravdu bychom prosperovali? Opravdu bychom byli méně naštvaní na dění kolem sebe?

Pocit, že bychom si bez Unie vystačili sami, protože Švýcarsko nebo Norsko to dokázalo taky, je naprosto mimo mísu. Ano, samozřejmě, že Švýcarsko je jednou z nejvyspělejších zemí Evropy a světa vůbec, ale byli jste tam vůbec někdy? Švýcarsko je civilizovaná země s demokratickou ústavou z roku 1848, švýcarské obyvatelstvo je nesmírně mobilní, politicky angažované a se silným důrazem na vlastenectví. Obávám se, že úroveň mladičké české demokracie je se švýcarským stavem nesrovnatelná, nehledě na to, že občanská a politická angažovanost, která je předpokladem pro každou stabilně fungující demokracii, je u nás stále na mizerné úrovni, byť se situace zlepšuje.

Je nutné si ale uvědomit, že ono Švýcarsko není vyspělé proto, že není v EU. To je nesmysl. Ono bylo vyspělé už dávno předtím a právě proto neviděli důvod proč do Unie vstupovat. Na druhou stranu tu jsou ale země jako Černá hora, Srbsko, Ukrajina či Bělorusko. Opravdu jsou na tom v těchto zemích lépe? K tomu je třeba dodat, že i ona pověstná neutralita Švýcarů a Norů je do jisté míry mýtus. Tyto státy sice stojí vně EU, ale čile s Unií obchodují, proto svůj právní systém, zejména v oblasti obchodního práva, museli silně přizpůsobit tomu evropskému a norský právní systém dokonce podléhá některým evropským směrnicím, tzn. téměř totožná situace jako u nás, pouze s tím rozdílem, že my do legislativního vývoje těchto právních opatření a směrnic jakožto členský stát můžeme alespoň mluvit, kdežto Norové a Švýcaři jsou pouze pasivními příjemci. A dokonce i v případě Velké Británie, která má mnohem výhodnější výchozí pozici než my, se hodně mluví o tom, že by její vystoupení z Unie přineslo nevyčíslitelné ekonomické škody.

Je důležité vědět, že jsme všichni jeden svět, jedno lidstvo a také jedna Evropa. Byť jsou mezi námi propastné kulturní a jazykové rozdíly, všichni jsme do jisté míry stejní. Jsme lidé. A řešit současnou tíživou situaci tím, že se budeme štěpit zpět do národních státu, nemá budoucnost a dřív nebo později nás běh dějin stejně donutí ke spolupráci. Dnešní svět je příliš globalizovaný a jako takový stojí před problémy, které se více či méně týkají každého, i když si neustále namlouváme, že ne. Musíme řešit problémy jako je chudoba, nemoci, znečisťování ovzduší apod. Ke zdárnému řešení těchto problémů můžeme dojít jedině spojenými silami a to nejen v rámci jednotné Evropy, ale i světa. Proto je potřeba solidarita, sounáležitost a porozumění mezi národy.

Chápu, že uvedeným článkem jsem rýpl do vosího hnízda, a že jsem urazil některé z přesvědčených vlastenců. Ale co je to vlastně vlastenectví? Opravdu je to tvrdošíjné bránění všeho cizího, co se snaží změnit naše zavedené pořádky? Je mi jasné, že mi to neuvěříte, ale já sám sebe považuji za vlastence (ale ne za nacionalistu). Jsem Čech a jsem hrdý na naši Českou republiku, na naši historii, kulturu, překrásnou přírodu, historické památky, města, pivo, hokej apod. A právě proto této zemi přeji, aby se jí dařilo a aby měla ve světě co nejlepší pozici. Proto ji přeji členství v Evropské unii, protože přes všechny problémy, které jsou samozřejmě neoddiskutovatelné, je toto členství pro naši ekonomickou, diplomatickou i mezinárodní situaci tím nejlepším, co se z aktuálních možností nabízí. A dokud nebude k tomuto projektu nalezena výhodnější alternativa, tak to tak i zůstane.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miroslav Masný | neděle 21.4.2013 15:02 | karma článku: 17,82 | přečteno: 931x
  • Další články autora

Miroslav Masný

Totalita nám nehrozí, autoritářství ano

Strach z možných diktátorských choutek Miloše Zemana zcela jistě není na místě. Avšak jeho soustavné překračování prezidentských pravomocí a označování ústavních zvyklostí za idiotské, zvlášť v atmosféře silné lidové podpory, která se prezidentovi dostává, může toto jednání znamenat nebezpečný precedens do budoucna.

30.8.2013 v 14:20 | Karma: 12,04 | Přečteno: 548x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

Nečasova rezignace může být dobrou zprávou, ale nemusí

Předně je třeba k aktuální politické situaci, která v porevolučním Česku nemá obdoby a vyvíjí se prakticky každou hodinou, říci, že může znamenat obrovský posun v cestě za kvalitnější demokracií. Možná i takový posun, na který jsme už dlouho čekali. Českou veřejnost teď možná čeká období hodně bolestivých zpráv a zjištění o skutečném stavu zkorumpované státní správy, mnohé to přiměje k rezignaci na jakoukoli participaci ve věcech veřejných, mnohé další to utvrdí v tom, že je to v tomto státě skutečně tak špatné, jako vždycky říkali. Rozhodně bychom však neměli propadat deziluzi - pokud půjde vývoj správným směrem, může se razie uskutečněná minulý týden zapsat do dějin jako důležitý, kladně hodnocený historický mezník. Včera večer jsme si navíc mohli přečíst či poslechnout další dobrou zprávu - premiér Nečas, byť se zpožděním, rezignuje.

17.6.2013 v 1:57 | Karma: 15,84 | Přečteno: 768x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

O podivnosti českého euroskepticismu

V minulých týdnech způsobil novopečený český prezident Miloš Zeman další veřejný poprask, když společně s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem na Pražském hradě vztyčil vlajku Evropské unie. Avšak na rozdíl od většiny předchozích kroků kontroverzního prezidenta lze tento symbolický akt považovat za veskrze pozitivní.

20.4.2013 v 18:46 | Karma: 37,52 | Přečteno: 5601x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

Pozitivní přínos prezidentských voleb

Zdaleka ještě není dobojováno a definitivně rozhodnuto, do finálového kola první přímé prezidentské volby v Česku zbývá ještě pár dní, už teď však můžeme přínos této politické události navzdory všem komplikacím s podpisy na kandidátních listinách a kritice skalních odpůrců takto nastaveného výběrového řízení prezidenta hodnotit nepochybně pozitivně. Od počátku velký odpůrce přímé volby, dosavadní prezident Václav Klaus, měl sice pravdu, když varoval, že volby budou mocenskou hrou médií, které vyberou své kandidáty a voliči jim to pak pouze schválí, což se i nepřímo potvrdilo, když Češi mohli sledovat překvapivý vzestup Karla Schwarzenberga, kterému předcházela týdenní mediální masáž, nicméně onen pozitivní odkaz lze vysledovat ve zcela jiných aspektech. Poslední týdny aktuální volba nového prezidenta zcela nepochybně probudila dosud dřímající českou veřejnost a nastartovala nebývale obrovskou vlnu zájmu o politiku a to dokonce mezi dosud silně apolitickou mládeží.

23.1.2013 v 19:17 | Karma: 11,23 | Přečteno: 693x | Diskuse| Politika

Miroslav Masný

Zvolení Zemana poškodí levici

Sociální demokracie se krátce po uveřejnění výsledků prvního kola přímé prezidentské volby, kdy do kola druhého postoupili Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg, dostala do prekérní situace, když měla doporučit svým voličům jednoho z kandidátů. Ústy stranického grémia nakonec určila Miloše Zemana, nicméně je jasné, že s velkým skřípěním zubů. Sám předseda strany Bohuslav Sobotka stranické doporučení uzavřel tím, že by voliči měli svou volbu „zvážit.“ Navíc v tak názorově pestré straně jakou je ČSSD, je jisté, že zvolení Miloše Zemana členy strany nebude jednomyslné.

22.1.2013 v 15:31 | Karma: 12,81 | Přečteno: 729x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Publikace Nerudové jsou ostuda. Zesměšňuje všechny vědce, míní europoslanec

9. května 2024  12:08

Ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová publikováním do...

Letouny F-16 budeme považovat za nosiče jaderných zbraní, varovalo Rusko

7. května 2024  14:14

Rusko bude považovat stíhačky F-16 americké výroby za nosiče jaderných zbraní bez ohledu na jejich...

Auto se kutálelo po poli, skončilo na střeše. Měl jsem čtyři piva, přiznal řidič

15. května 2024  11:45

Divokou nehodu přežil se zraněním opilý řidič, který ve čtvrtek se svým mercedesem havaroval v...

Zeman označil za bezpečnostní riziko Evropskou unii v současné podobě

15. května 2024  11:17

Exprezident Miloš Zeman označil za jedno z bezpečnostních rizik Evropskou unii ve své současné...

Tragické úmrtí na ministerstvu. Zaměstnanec podle policie spáchal sebevraždu

15. května 2024  10:41,  aktualizováno 

V budově ministerstva průmyslu a obchodu bylo ve středu nalezeno tělo mrtvého muže. Mluvčí pražské...

Ruská ofenziva u Charkova zpomalila. Invazní síly budují nárazníkovou zónu

15. května 2024  9:21,  aktualizováno 

Sledujeme online Tempo ruských útočných operací v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zřejmě zpomalilo. Ve...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1418x
Student politologie. Přesvědčený sociální liberál, příznivce zelené politiky a eurooptimista. Aktuálně žiji a studuji v Brně.