Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Toxická maskulinita a toxická blbost

Novodobí „strážci morálky“ často operují s pojmy, které nejsou pevně definovány a umožňují široký výklad. Podle mne proto, aby mohli snadněji uplatňovat postup „kdo chce psa bít…“. Jedním z těchto pojmů je i „toxická maskulinita“.

V minulých dnech jsem na něj narazila třeba ve zprávě o zásahu jihoafrického regulátora reklamy (zde). Tomu se nelíbil spot propagující jednu z tamních značek piva. V něm dojde ke sporu mezi „chlapákem“ a ne tak sebevědomě působícím mužem o to, zda je v pořádku objednat si pivo s plátkem limetky. Ten první nakonec prohlásí, že to „chlapi nedělají“, načež ten druhý svoji objednávku změní. Což jihoafrický regulátor vyhodnotil jako nepřijatelný projev „toxické maskulinity“ nutící muže chovat se určitým způsobem a spot nařídil stáhnout.

Jak je vidět, tak praxe zakazovat „nevhodnou“ reklamu dorazila už i na jih černého kontinentu (teď jsem na vahách, jestli je toto označení Afriky ještě vůbec přípustné). Jenom v tom zatím trochu zaostávají za progresivnějším „západem“. Tam už jsou firmy přeci jen vycepovanější. Třeba taková značka Gillette. Ta šla tomuto trendu naproti a rozhodla se muže z „toxické maskulinity“ dokonce léčit (zde). Ve své reklamě je označila za agresivní sexuální predátory, aby tak nastavila zrcadlo jejich „špatnosti“ a vychovala z nich „lepší muže“. Ti to však neocenili a na značku Gillette zanevřeli. Což stálo firmu osm miliard dolarů. Podle jejího vedení však nešlo o peníze vyhozené z okna a nadšeně jásali jistě i akcionáři z Procter&Gamble...

Co to ale ta „toxická maskulinita“ vlastně je? Její definice je poněkud vágní (zde). Odvozuje se od pojmu „maskulinita“, což je soubor vlastností, které jsou v daném společenském kontextu obvykle spojovány s muži. Za její „toxickou“ verzi je pak považováno vše, co legitimizuje „škodlivou“ dominanci mužů (považovanou za „společenský konstrukt“), určuje podřízenost žen a vede až k toleranci vůči násilí na nich. Jde tedy o hodně široké spektrum projevů mužského chování od těch v podstatě přirozených (tedy dominance a aktivity při navazování vztahu se ženami) až po ty nepřijatelné (sexuální násilí).  

Dle mého soudu však mužská dominance žádný „společenský konstrukt“ (oblíbený to výraz z progresivistického slovníku sloužící k relativizaci a zpochybňování přirozených jevů) není. Vychází totiž z jejich biologické podstaty a primární úlohy, kterou na tomto světě mají. Tou je šířit svoje geny. A protože jim logicky záleží také na kvalitě potomstva, hledají instinktivně partnerku, u které se dá splnění tohoto cíle předpokládat. O její přízeň pak soupeří s jinými muži. Což je v podstatě analogie soubojů dominantních samců o právo pářit se, které známe ze zvířecí říše. Tam však má poražený obvykle se šířením svých genů smůlu. V tom to mají muži lepší. Dostane se totiž (téměř) na každého.

Není to však rozdíl jediný. Ono totiž neplatí, že muž, který je v „soutěži“ o partnerku zdánlivým vítězem (alespoň podle mínění svých méně zdatných konkurentů), je také vítězem skutečným. Rozhodčím je totiž žena. Alespoň tedy v našem kulturním okruhu (ne všude tuto výsadu má). Soutěžení o její přízeň má obvykle charakter „víceboje“, ve kterém určuje „disciplíny“ ona, stejně jako jejich hodnocení. A tak třeba drsně tvářícímu se vítězi v kategorii „o nejlepší fáro“ spadne hřebínek ve chvíli, kdy se ukáže, že auto mu koupil tatínek a povinné ručení za něj platí maminka. 

Muž i žena instinktivně sledují společný cíl. Oba chtějí přivést na svět potomstvo, které bude zdravé a které dosáhne v bezpečí dospělosti. Předpokladem pro naplnění toho prvního je obvykle fyzická krása partnera, u toho druhého pak jeho sociální statut a také to, zda dotyčný muž není blbec, respektive žena blbka. Tato primární kritéria se přitom uplatňují i v situacích, kdy hledání partnera není motivováno založením rodiny, ale potřebou mít s někým vztah.

V procesu volby partnera však postupuje muž a žena rozdílně. Muž si vybírá „soutěž“, do které se přihlásí, kdežto žena toho nejlepšího ze zúčastněných. Nebo chcete-li, muž si vybírá, koho bude balit, zatímco žena rozhoduje, zda se sbalit nechá. Někdy to však bývá i obráceně. Nicméně dominantní role mužů v tomto procesu je zřejmá a žádoucí, zatímco role žen je sice spíše pasivní, ale rozhodně ne podřízená.

K čemu však povede to, že bude tato přirozená mužská role zpochybňována a oslabována? Tedy že nebudou nadále aktivní při výběru partnerky, aby nemuseli čelit obvinění z „toxické maskulinity“ a nařčení, že ji tím dostávají do podřízené role? Stanou se z nich bábovky. A já nevím jak vás milé dámy, ale mne takoví muži přitahují asi jako Sahara ledního medvěda. Bude tedy nutné nejspíš převychovat také nás, aby nám i bábovky připadaly sexy. Což je dost děsivá představa...

Aby se nenaplnila, musíme nahlas říkat, že o takové karikatury mužů nestojíme. Že chceme mít po svém boku opravdové chlapy. Ať si třeba koukají dokola na fotbal, dohadují se, které auto je lepší a předhánějí se v tom, kdo uzvedne těžší činku, ale ať nám také podrží dveře, pomohou do kabátu a jsou nám oporou pokaždé, když to potřebujeme. Ať už obrazně, či fyzicky…

Považovat přirozenou mužskou dominanci za „toxickou maskulinitu“ a snažit se ji zpochybňovat nebo odstraňovat nepovede podle mne totiž k ničemu jinému než k jejich „mentální kastrací“. Na což samozřejmě doplatíme následně i my ženy. Dle mého soudu tak jde ve skutečnosti o jeden z projevů šíření úplně jiné „toxicity“. Mnohem nebezpečnější a agresivnější – „toxické blbosti“…

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 4.2.2021 9:01 | karma článku: 47,25 | přečteno: 9712x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Fact-checking, co žádná fakta neověřuje

Agentura CEDMO vydala svůj pravidelný „fact-checking brief“, ve kterém hodnotí dopad některých „dezinformací“ na českou, případně slovenskou společnost. Při jeho vytváření si však s nějakým ověřováním faktů hlavu moc nelámala.

17.5.2024 v 9:02 | Karma: 35,41 | Přečteno: 932x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Důchodová nereforma s jepičím životem

Vláda schválila návrh novely zákona o důchodovém pojištění zvyšujícím věk odchodu do penze. Říká tomu „důchodová reforma“, ale ve skutečnosti jde jen o parametrickou změnu. A nejspíš bude mít i jepičí život.

3.5.2024 v 9:02 | Karma: 34,04 | Přečteno: 1038x | Diskuse| Ekonomika

Kateřina Lhotská

Nebezpečná hra s ohněm

Co myslíte, že je nebezpečnější – kouřit na bedně s dynamitem, kontrolovat množství benzínu v nádrži s hořící sirkou v ruce, nebo se vojensky zapojit do války na Ukrajině? Kdo tipoval poslední možnost, podle mne trefil.

26.4.2024 v 9:02 | Karma: 34,94 | Přečteno: 1007x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Je „extrémní pravice“ opravdu extrémní pravicí?

Když člověk sleduje vyjádření politiků, novinářů a politických komentátorů, nutně získá dojem, že už existuje jenom pravice „extrémní“ či „populistická“. Výrazně totiž ubylo výroků, kde by byla zmíněna bez těchto adjektiv.

19.4.2024 v 9:02 | Karma: 38,10 | Přečteno: 1278x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Past na klienty pojišťoven

Rozmohl se nám tu takový nešvar – objevily se firmy šířící zprávy o neplatnosti celých portfolií pojistných smluv a slibující klientům, že odkoupí jejich nároky vůči pojišťovnám z této údajné neplatnosti vyplývající.

12.4.2024 v 9:02 | Karma: 36,29 | Přečteno: 6772x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Koho ještě zajímá? Trumpův soud jako reklama končí, demokraty neuspokojil

21. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Soudní proces s exprezidentem USA Donaldem Trumpem o údajné nelegálnosti úplatku pornoherečce...

iDNES Premium rozdává 1 000 Kč na letenky a čtení za 49 Kč na čtvrt roku

21. května 2024

K mimořádné nabídce na čtvrtletní předplatné za 49 korun teď iDNES Premium přidává ještě další...

Rusko si objednalo sabotáže v Polsku, devět lidí skončilo za mřížemi

20. května 2024  22:51

Polské bezpečnostní složky nedávno zadržely devět lidí, které podezírají ze zapojení do sabotáží v...

Absurdní! Nehorázné! Izrael, USA i Česko odmítají zatykač z Haagu na Netanjahua

20. května 2024  20:32,  aktualizováno  21:50

Izrael má jasno: zatykač z Haagu je absurdní, ostudný a útok proti celé zemi. Tak se vyjádřil...

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...

  • Počet článků 281
  • Celková karma 38,28
  • Průměrná čtenost 4967x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik