Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Je „extrémní pravice“ opravdu extrémní pravicí?

Když člověk sleduje vyjádření politiků, novinářů a politických komentátorů, nutně získá dojem, že už existuje jenom pravice „extrémní“ či „populistická“. Výrazně totiž ubylo výroků, kde by byla zmíněna bez těchto adjektiv.

Tak, jak se blíží evropské volby, sílí obavy některých politiků z toho, že by v nich mohla „extrémní“ a „populistická“ pravice výrazně posílit. Jako například šéf unijní diplomacie Joseph Borrell (zde), který už před koncem loňského roku vyjádřil obavu z vítězství „stran, které nabízejí špatné odpovědi na dobré otázky“. Nechme pro tuto chvíli stranou, které otázky jsou ty „dobré“ a které ty „špatné“. A logicky tedy i to, které odpovědi jsou „dobré“ a které „špatné“. Zamysleme se spíše nad tím, co to ta „extrémní“ a „populistická“ pravice vůbec je.

Odpovědět na to není úplně jednoduché, protože oba termíny jsou definovány poměrně vágně a umožňují tedy celou řadu výkladů. Za „populismus“ je obvykle považována snaha získat pro své ideje člověka, který se domnívá, že vládnoucí skupiny nehájí jeho zájmy (zde). Jenomže pak jsou „populisty“ v podstatě všichni, kdo jsou momentálně v opozici. A přestanou jimi být ve chvíli, kdy se ujmou otěží vlády, zatímco se „populisty“ stanou ti, co je třímali doposud. Někdy pak bývají tímto pojmem označováni také politici, kteří voličům slibují nesplnitelné. Prostě podle hesla „nikdo vám nemůže dát tolik, kolik já vám můžu slíbit“. Jejich přímo učebnicovým příkladem je třeba Vladimír Špidla aka „zdroje tu jsou“. Z tohoto úhlu pohledu je však největším populistou současná evropská vrchnost. Třeba když se snaží přesvědčit unijní občany, že „zdroje na Green Deal tu jsou“, že zvyšováním závislosti na občasných zdrojích energie (OZE) dosáhneme energetické bezpečnosti nebo že vysokými výrobními náklady kvůli drahým energiím a nesmyslné regulaci posílíme naši konkurenceschopnost na světových trzích. A jsou to právě „populističtí“ pravicoví politici, kteří tvrdí, že je to všechno cesta do pekel. Spojovat tedy pravici s populismem je zkrátka totéž jako spojovat Severní Koreu s demokracií.

A jak je to s tím „pravicovým extrémismem“? Obvykle tím daný nálepkovač naznačuje, že příslušný pravicový politik, či celá strana jsou poněkud „nahnědlí“. A to bez ohledu na to, zda vůbec prosazuje obvyklá pravicová řešení uspořádání společnosti. A která to jsou? Důraz na individuální svobody spojené s odpovědností každého člověka sám za sebe, minimální zásahy státu do životů lidí, tržní ekonomika nepokřivená dotacemi a důraz na tradiční hodnoty, jako je třeba manželství muže a ženy nebo rodina. Takže pravicový extrémista by měl být někdo, kdo prosazuje tyto principy v jejich extrémní podobě. Tedy například odmítá ochranu práv zaměstnanců, požaduje zrušení sociálního systému nebo chce změnit systém povinného zdravotního pojištění na dobrovolný a ryze komerční. Nevšimla jsem si však, že by někdy podobné požadavky od někoho zazněly a tedy, že by u nás nějaká strana skutečně pravicově extrémistický program prosazovala.

Tvrzení o údajném extrémismu a populismu pravicových stran je zkrátka blbost na kvadrát. „Pravicoví extrémisté“ totiž žádná pravicová řešení neprosazují a největší populisté sedí v Bruselu. Otázkou však je, proč se s podobnými výkřiky roztrhl pytel právě teď. Důvodem jsou podle mne samozřejmě blížící se volby a snaha zabránit takovému posílení pravice, aby mohla dění v EU výrazně ovlivňovat. Dost to připomíná období mezi lety 1945-48 v Československu. Tenkrát byly u nás pravicové strany dokonce zakázané, čímž se ostatní elegantně zbavily politické konkurence. Jenomže jejich politici netušili, že skutečným nepřítelem jsou komunisté a když to pochopili, bylo už pozdě. Někteří se podřídili, jiné čekal, stejně jako předtím ty pravicové, zákaz a pronásledování.

Dnes je to podle mne podobné. Nikdo sice pravici přímo nezakazuje, ale úsilí nasadit jí psí hlavu „extrémismu“ a „populismu“ je evidentní. Prim v tom hrají progresivisté, kterým ostatní s vidinou zbavení se politické konkurence přizvukují nebo alespoň neodporují. Zřejmě si stejně jako nekomunistická levice v poválečném Československu věří, že progresivisty nakonec nějak zmáknou. Což je však podle mne iluze a dříve či později budou i oni postaveni před volbu se jim buď přizpůsobit, nebo být dalšími na řadě. V ODS už to podle mne pochopili, čehož dokladem je zvolení Evy Decroix na post místopředkyně strany. Což je kovaná progresivistka, které by to mnohem více slušelo po boku Markéty Pekarové Adamové v TOP09 nebo vedle Danuše Nerudové v hnutí STAN.

To, že někdo označuje pravici za „extrémistickou“, zkrátka ještě neznamená, že taková opravdu je. Ona totiž z těchto výroků čouhá jako sláma z bot snaha zbavit se dehonestací politické konkurence. A vyvolává to i otázky týkající se člověka, který se podobnými nálepkami ohání.

Třeba, zda on sám nestojí tak extrémně vlevo, že mu připadá jako „pravicový extrémista“ každý, kdo nestojí v jednou šiku s ním…

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 19.4.2024 9:02 | karma článku: 38,10 | přečteno: 1278x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Fact-checking, co žádná fakta neověřuje

Agentura CEDMO vydala svůj pravidelný „fact-checking brief“, ve kterém hodnotí dopad některých „dezinformací“ na českou, případně slovenskou společnost. Při jeho vytváření si však s nějakým ověřováním faktů hlavu moc nelámala.

17.5.2024 v 9:02 | Karma: 35,68 | Přečteno: 956x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Důchodová nereforma s jepičím životem

Vláda schválila návrh novely zákona o důchodovém pojištění zvyšujícím věk odchodu do penze. Říká tomu „důchodová reforma“, ale ve skutečnosti jde jen o parametrickou změnu. A nejspíš bude mít i jepičí život.

3.5.2024 v 9:02 | Karma: 34,04 | Přečteno: 1039x | Diskuse| Ekonomika

Kateřina Lhotská

Nebezpečná hra s ohněm

Co myslíte, že je nebezpečnější – kouřit na bedně s dynamitem, kontrolovat množství benzínu v nádrži s hořící sirkou v ruce, nebo se vojensky zapojit do války na Ukrajině? Kdo tipoval poslední možnost, podle mne trefil.

26.4.2024 v 9:02 | Karma: 34,94 | Přečteno: 1009x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Past na klienty pojišťoven

Rozmohl se nám tu takový nešvar – objevily se firmy šířící zprávy o neplatnosti celých portfolií pojistných smluv a slibující klientům, že odkoupí jejich nároky vůči pojišťovnám z této údajné neplatnosti vyplývající.

12.4.2024 v 9:02 | Karma: 36,29 | Přečteno: 6775x | Diskuse| Ekonomika

Kateřina Lhotská

Korespondenční volba na jedno použití?

Víte, co spojuje zdravotnické poplatky, důchodovou reformu, EET a korespondenční hlasování? Vesměs jde o záležitosti, které svými dopady přesahují řadu volebních období. A měly by tedy být řešeny konsenzuálně.

5.4.2024 v 9:01 | Karma: 36,65 | Přečteno: 1195x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Loď při smrtelné srážce na Dunaji řídil Čech. Soud mu zakázal opustit bydliště

22. května 2024  20:13,  aktualizováno  20:32

Kapitán výletní lodi, která v sobotu na Dunaji narazila do motorového člunu, je podle MTI Čech...

Ukrajinci u Charkova čelí Specnazu i žoldákům z Afriky. Rusy šlo přitom zničit

22. května 2024  20:31

Ukrajinské síly u Charkova čelí rozmanitým silám. Dopadají na ně klouzavé bomby, jejich pozice...

Novotný se musí omluvit Zemanovi. Za svými výroky si však nadále stojí

22. května 2024

Premium Na starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného se to v posledních dnech valí. Výkonná rada ODS bude...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

  • Počet článků 281
  • Celková karma 38,31
  • Průměrná čtenost 4967x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik