Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fact-checking, co žádná fakta neověřuje

Agentura CEDMO vydala svůj pravidelný „fact-checking brief“, ve kterém hodnotí dopad některých „dezinformací“ na českou, případně slovenskou společnost. Při jeho vytváření si však s nějakým ověřováním faktů hlavu moc nelámala.

Ve skutečnosti tedy ve své zprávě nepíše o „dezinformacích“, ale o „dezinformačních narativech“. Ale nehrajme si se slovíčky a pojďme raději k samotnému obsahu dokumentu. Respektive „fact-checking briefu“ (zde). Obsahuje „dezinformačních narativů“ celou řadu. Všechny však spojuje jedno – ani u jednoho CEDMO nedokazuje nepravdivost daného tvrzení. Což je podle mne vada dosti podstatná. Jinými slovy dokument sice něco „brífuje“, ale rozhodně nic „nefaktčekuje“. Ono by to šlo totiž jenom velmi těžko, protože hned několik „narativů“ lze za „dezinformační“ označit jen s velkou dávkou kreativity a fantazie.

Například ten, kde se tvrdí, že „Strany vládní koalice prosazují v Parlamentu České republiky korespondenční volbu, aby mohly v roce 2025 zmanipulovat sněmovní volby a prohlásit se za jejich vítěze“. Pravdivost či nepravdivost tohoto tvrzení totiž prokázat nelze, protože se vztahuje k něčemu, co se stane, nebo nestane až v budoucnosti. Možná je to tedy hypotéza. Jenomže ta by měla být založena na nějakých relevantních argumentech. A ty v totmo případě chybí. Takže toto tvrzení není ničím jiným, než nepodloženou spekulací.

Dalším „dezinformačním narativem“, který CEDMO zkoumala, je kupříkladu výrok „Elektromobily představují větší zátěž pro životní prostředí než automobily se spalovacími motory a jsou také nespolehlivé kvůli častým požárům baterií“. Jenomže ani to není žádná dezinformace. Že to s tou „bezemisností“ elektromobilů nebude tak žhavé, totiž přiznala (mimo pozornost většiny našich médií) i samotná EU (zde). A magazín Focus publikoval závěry studie (zde), podle které se stávají „čistšími“ až po ujetí 90 000 km, pokud jsou nabíjeny elektřinou vyrobenou z emisních zdrojů, respektive po 65 000 km, pokud ze zdrojů bezemisních. Jinak řečeno pravdivost výroku, který CEDMO zkoumala, závisí na počtu ujetých kilometrů. A rozhodně jej tedy nelze označit za dezinformaci.

CEDMO se však nezabývalo jenom „dezinformačními narativy“ u nás, ale podívala se i k sousedům na Slovensko. Zkoumala například tento: „Majitel českého klubu HC Rytíři Kladno, hokejista Jaromír Jágr, tvrdí, že byl nucen kvůli tlaku médií, neziskových organizací a sponzorů ukončit spolupráci se slovenským brankářem Júliusem Hudáčkem, který strávil uplynulou sezonu v ruské lize KHL“. A jaká je skutečnost? Jaromír Jágr se k této kauze samozřejmě vyjádřil (zde) a odvolal se přitom na oficiální prohlášení klubu. V něm stálo, že „rozhodnutí klub učinil po zvážení všech aspektů souvisejících s Hudáčkovým angažováním“. Co asi bylo myšleno těmi „aspekty“? Tomu, že by mezi ně nepatřil tlak médií, aktivistů a sponzorů, lze uvěřit asi jen velmi těžko. Stejně jako tomu, že by podobné prohlášení bylo vydáno v rozporu s míněním majitele klubu. Jinak řečeno Jaromír Jágr potvrdil, že k ukončení spolupráce s brankářem Hudáčkem opravdu došlo pod tlakem médií, aktivistů a sponzorů. A tedy ani tento „narativ“ nelze považovat za dezinformační, protože prostě líčí pravdu.

Takže si to shrňme. Zmiňovaný materiál agentury CEDMO označuje různá tvrzení jako „dezinformace“, přičemž vůbec nedokládá, v čem jsou nepravdivá. Minimálně ve třech případech je přitom zřejmé, že to ani doložit nelze. Jedno z těchto tvrzení je spekulace vztahující se k budoucnosti, druhé může být pravdivé i nepravdivé, a to třetí není lež, ale pravda. Na vzniku dokumentu se přitom podílely organizace, které se samy označují za „experty“ na ověřování faktů a odhalování dezinformací, a tedy by měly být schopny se takových školáckých pochybení vyvarovat. Proto soudím, že nejde o chyby, ale o úmysl. A jak tedy označit dokument, do kterého jeho autoři záměrně vložili nepravdivá tvrzení?

Co třeba jako dezinformaci...

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 17.5.2024 9:02 | karma článku: 36,45 | přečteno: 1063x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 35,53 | Přečteno: 1010x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,63 | Přečteno: 1807x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Předvolební selanka

V posledních letech jsme opakovaně zažívali předvolební kampaně, kdy obvyklé slibování nesplnitelného zastínily vzájemné útoky plné nechutností a kydání špíny. Proto překvapuje poměrně poklidný průběh té aktuální.

31.5.2024 v 9:02 | Karma: 29,80 | Přečteno: 682x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Jak jsme to jen mohli nechat dojít tak daleko?

Při sledování roztáčející se spirály všeobecného společenského blbnutí, které nás obklopuje, si klade člověk otázku, kdy tohle všechno skončí. A taky jak jsme vůbec mohli dopustit, že to došlo až tak daleko.

24.5.2024 v 9:02 | Karma: 40,04 | Přečteno: 1653x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Důchodová nereforma s jepičím životem

Vláda schválila návrh novely zákona o důchodovém pojištění zvyšujícím věk odchodu do penze. Říká tomu „důchodová reforma“, ale ve skutečnosti jde jen o parametrickou změnu. A nejspíš bude mít i jepičí život.

3.5.2024 v 9:02 | Karma: 34,42 | Přečteno: 1069x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

  • Počet článků 285
  • Celková karma 36,79
  • Průměrná čtenost 4916x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik