Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nebezpečná hra s ohněm

Co myslíte, že je nebezpečnější – kouřit na bedně s dynamitem, kontrolovat množství benzínu v nádrži s hořící sirkou v ruce, nebo se vojensky zapojit do války na Ukrajině? Kdo tipoval poslední možnost, podle mne trefil.

Úvahy o vyslání vojáků válčit na Ukrajinu se čas od času objevují už od počátku konfliktu. Vždy ale bývaly rázně odmítnuty s poukazem na to, že by to znamenalo riziko jeho eskalace do globálního rozsahu, přičemž by se nejspíš jednalo o všezničující katastrofu jadernou. A když někdo prohlásil, že pro některé „západní“ politiky není toto téma rozhodně tabu, byl okamžitě nařčen ze strašení lidí a šíření „dezinformací“. Jenomže pak se na konci února ukázalo, že na těch údajných „dezinformacích“ bylo dezinformací tak maximálně jejich označení za dezinformace. To, když možnost vyslání vojáků na Ukrajinu otevřeně připustil Emanuel Macron (zde) a obdobné hlasy začaly zaznívat i z jiných členských států NATO (zde). Dlužno dodat, že naše vláda podobné plány odmítá (zde), nicméně v rámci veřejné diskuze už tak jednoznačný postoj nepanuje (zde nebo zde).

U podobných výroků se obvykle vyplatí si chvíli počkat, protože až teprve s odstupem času je možné hodnotit, co jimi bylo vlastně skutečně míněno. A byť Emanuel Macron později opakovaně potvrdil, že svá slova myslel vážně (zde a zde), měla dle mého soudu jiný cíl – testovat náladu veřejnosti a její ochotu válčit. Což část lidí rázně odmítá, ale našla se i řada těch, kteří naopak francouzského prezidenta odměnili nadšeným potleskem (zde nebo zde).

Podle mne však tito lidé vůbec netuší, čemu vlastně tleskají. Nasazení vojáků na Ukrajině je totiž hodně nebezpečná hra. Jak by asi Rusko reagovalo? Že by se jeho armáda ze všech sil snažila nikoho ze „západních“ vojáků nezranit, se asi čekat nedá. Ba právě naopak. Země, které na Ukrajinu vojáky vyslaly, by totiž považovalo za účastníky konfliktu a nelze tedy vyloučit, že by na ně nezaútočilo. A protože útok na jakéhokoliv člena NATO je útokem na celou alianci, znamenalo by to její válku s Ruskem s rizikem eskalace v jadernou apokalypsu. A tleskající „klávesnicoví bojovníci“ by se najednou divili, že musí „mašírovat na pozice“. Jestli by tedy ještě nějaké „pozice“ existovaly…

V souvislosti s válkou na Ukrajině kolem sebe opakovaně slyšíme, že Rusku se nesmí ustupovat a zmiňuje se analogie s obětováním našeho pohraničí Hitlerovi a následky, které to mělo. Ovšem potlesk, který vyvolávají úvahy o vojenském zapojení se do války Ukrajině, mi připomínají něco jiného. Podobné nadšení totiž vládlo v Evropě před více než 100 lety na začátku první světové války. Velmi dobře to ostatně ve svém románu „Na západní frontě klid“ líčí Erich Maria Remarque. Byl jejím účastníkem, takže jeho popis nálad v tehdejší společnosti je podle mne velmi autentický. Tenkrát také lidé rozhodnutí o zapojení do války nadšeně vítali a vojáky vyprovázeli s přesvědčením, že s nepřítelem do Vánoc zametou a bude klid. Pravda, válka opravdu před Vánocemi skončila. Ovšem o čtyři roky později. A zůstalo po ní deset miliónů mrtvých...

I dnes se oni tleskající „klávesnicoví bojovníci“ ohánějí tím, jak NATO s Ruskem zamete. Tak jednoznačné by to však podle mne nejspíš nebylo. „Západ“ totiž nemá ve světě moc rozsáhlý fanklub a Rusko není naopak ani zdaleka tak opuštěné, jak si my myslíme. Mělo by na své straně ty země, které „západ“ opravdu bytostně nesnáší – tedy Čínu, Írán, arabské země, Severní Koreu a ruku do ohně bych nedala ani za Turecko. Byť je členem NATO. To, že (nejen) tyto země by stály nejspíš na straně Ruska, protože jim prostě leze krkem „nadřazenost západu“, dokládá ostatně i tento průzkum financovaný EU. Je sice více než rok starý, nicméně se nedomnívám, že by se od té doby situace zásadně změnila.

Odmítnutí poslat vojáky na Ukrajinu samozřejmě neznamená, že bychom ji měli nechat na holičkách. Naše pomoc je stále nutná, a to i včetně zásobování zbraněmi a municí. Ovšem vzhledem k nepříznivému vývoji války nikoliv pro její pokračování, ale pro vytvoření co nejlepší ukrajinské vyjednávací pozice pro jednání o zastavení tohoto válečného šílenství. Ono by se jí přeci jenom lépe jednalo za stavu, kdy Rusko uvidí, že má sice převahu, ale vítězství ho bude ještě hodně stát, než když bude zřejmé, že ho žádný zásadní odpor nečeká. Ale je to nejspíš přání značně naivní. Veškeré přiklepnuté peníze totiž nakonec stejně proletí kanóny a po dalších desítkách tisíc mrtvých bude Ukrajina opět bez prostředků nutných pro obranu před ruskou agresí. Dříve či později tak zkrátka k jednání o příměří přistoupí. Jenomže okamžik, kdy mohla vyjednat co nejpřijatelnější dohodu, mezitím propásne.

Dobrá řešení války na Ukrajině zkrátka neexistují. Respektive ne ta realistická. Někteří sice opakují, že míru lze dosáhnout úplně lehce tím, že se Rusko z okupovaných území stáhne. Ale i těm je snad jasné, že to se dřív zazelená Sahara, než by tohle Putin udělal. Takže jejich slova o tom, že jim jde o mír, jsou asi tak upřímná, jako kdyby večerníčkový řezník a uzenář Krkovička tvrdil, že je vegan. Hledat cesty k jednání o zastavení zabíjení a vytvořit pro to Ukrajině co nejvýhodnější podmínky je tak podle mne zkrátka to nejlepší ze všech špatných řešení, která se nabízejí. A naopak připravovat vyslání vojáků na Ukrajinu je druhým nejhorším z nich. A které je to úplně nejhorší?

Opravdu je tam poslat…

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 26.4.2024 9:02 | karma článku: 35,13 | přečteno: 1029x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 35,84 | Přečteno: 1034x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,63 | Přečteno: 1808x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Předvolební selanka

V posledních letech jsme opakovaně zažívali předvolební kampaně, kdy obvyklé slibování nesplnitelného zastínily vzájemné útoky plné nechutností a kydání špíny. Proto překvapuje poměrně poklidný průběh té aktuální.

31.5.2024 v 9:02 | Karma: 29,80 | Přečteno: 682x | Diskuse| Politika

Kateřina Lhotská

Jak jsme to jen mohli nechat dojít tak daleko?

Při sledování roztáčející se spirály všeobecného společenského blbnutí, které nás obklopuje, si klade člověk otázku, kdy tohle všechno skončí. A taky jak jsme vůbec mohli dopustit, že to došlo až tak daleko.

24.5.2024 v 9:02 | Karma: 40,04 | Přečteno: 1653x | Diskuse| Společnost

Kateřina Lhotská

Fact-checking, co žádná fakta neověřuje

Agentura CEDMO vydala svůj pravidelný „fact-checking brief“, ve kterém hodnotí dopad některých „dezinformací“ na českou, případně slovenskou společnost. Při jeho vytváření si však s nějakým ověřováním faktů hlavu moc nelámala.

17.5.2024 v 9:02 | Karma: 36,45 | Přečteno: 1063x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 285
  • Celková karma 36,30
  • Průměrná čtenost 4917x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik