Politici v rukou internetových gigantů
Před časem jsem v televizi zaslechla rozhovor, ve kterém se nějaký člověk rozplýval nadšením nad tím, jak je úžasné, že Google sleduje naše aktivity na internetu, protože nám pak může poskytovat lepší služby. Nevěřícně jsem nad tím kroutila hlavou a vzpomněla si na starší zprávu podobného vyznění, ve které si pro změnu zaměstnanci jedné firmy libovali, že díky čipům pod kůží nemusí nosit přístupové karty (zde).
Opakem této „datové bezstarostnosti“ jsou pak obavy, jaké vzbuzovala (a nejspíš ještě vzbuzuje) například aplikace eRouška. Ta je celou řadou lidí odmítána právě z důvodu jejího „šmírovacího“ potenciálu (zde). Paradoxem ovšem je to, že velká část z nich využívá služeb takových firem jako Facebook, Twitter nebo výše zmiňovaného Google, které jsou v získávání dat o svých uživatelích přímo mistry nad mistry. A jejich pomocí je pak dokáží následně masivně ovlivňovat.
Asi nejviditelněji (a nejnevinněji) třeba tím, jaké jim předhazují reklamy. Takový Google (a nejen on) na to má sofistikované algoritmy vyhodnocující to, co člověk na webu hledal, co ho zaujalo, kam se vracel a co si třeba kupoval. A tak ten, kdo si touto cestou pořídil kupříkladu kolo, je vyhodnocen jako zájemce o tento druh sortimentu, a je mu předhazována jedna reklama na cykloprodejnu za druhou. Na mne takto neodbytně útočila před lety reklama na pojištění pohřbu. V první chvíli jsem se zarazila, ale jako člověk tohoto oboru znalý (pojišťovnictví, nikoliv pohřebnictví) jsem došla k závěru, že pojišťovna by jistě necpala tento typ produktu někomu, kdo má takříkajíc na kahánku. Jenomže pak na mne tato reklama vyskakovat přestala...
Otravování reklamou je ovšem to nejmenší. Je to zkrátka cena za to, že máme možnost získávat velké množství obsahu internetu „zadarmo“. Jenomže pomocí obdobných algoritmů je například možné ve vyhledávačích upřednostňovat články s určitými tématy a názory a jiné naopak potlačovat. A to už je docela mocná a nebezpečná zbraň na ovlivňování názorů lidí. Google má navíc choutky zasahovat i do věcí, do kterých by rozhodně nos strkat neměl. Aktuálně třeba tlačí na vládu Austrálie, aby nepřijímala zákon, podle kterého budou muset internetoví giganti platit mediálním firmám za zveřejňování obsahu jejich stránek (zde). Došlo to tak daleko, že pohrozil odchodem ze země. Což je dle mého soudu už za hranicí vydírání.
Každý má sice právo se svobodně rozhodnout, kde chce působit a nikdo ho nemůže nutit k tomu, aby nabízel svoje služby proti své vůli. Jenomže je rozdíl oznámit „odcházíme, protože nám nevyhovují nastavená pravidla“, nebo si klást podmínky „pokud budou nastavena pravidla takto, odejdeme“. To první je projev svobodné volby v dané zemi podnikat či nepodnikat, to druhé nepřijatelný nátlak na přizpůsobení legislativy ve svůj prospěch. Je to podobné, jako když to neklape mezi dvěma partnery a jeden z nich ukončí vztah třeba takto: „opouštím tě, protože dáváš přednost svým kamarádkám (kamarádům)“, místo aby na toho druhého činil nátlak slovy: „pokud se nepřestaneš stýkat se svými kamarádkami (kamarády), opustím tě“.
Jak velkou mají internetoví giganti moc, demonstroval před nedávnem celému světu i Twitter, když zcela bezprecedentně natrvalo zablokoval účet (v té době ještě úřadujícího) amerického prezidenta Donalda Trumpa. Skandálnost tohoto kroku podtrhl navíc i fakt, že účty řady světových diktátorů a autoritářů, jako je například turecký prezident Erdogan, jeho venezuelský kolega Maduro nebo íránský duchovní vůdce Chameneí, zůstaly naopak nedotčeny. Tomu poslednímu byl sice o několik dnů později smazán jeden příspěvek a zablokováno zadávání nových (zde), ale vzhledem k tomu, že šlo o nesrovnatelně mírnější postih, se nelze zbavit dojmu, že byl učiněn jen proto, „aby se neřeklo“.
Co se týká aktivního ovlivňování politiky, tak pozadu nezůstává ani Facebook. Před pár dny se totiž objevila zpráva potvrzující, že (společně s Twitterem) opravdu nebyl v předvolební kampani před americkými prezidentským volbami tak úplně nestranný a připískával Joeu Bidenovi. Například tím, že znemožnil sdílení odkazů na článek, ve kterém New York Post (tedy žádný dezinformační portál) psal o skandálu jeho syna (zde). Facebook je ostatně politikou mazaní a blokování příspěvků proslulý. Často se tak přitom děje z důvodů hraničících s absurditou. Nejspíš aby trochu otupil kritiku této své praxe, ustanovil „Kontrolní radu“, která má sporné případy prošetřovat a eventuálně zjednat nápravu. Je prezentována jako na Facebooku nezávislá, ovšem vzhledem k tomu, že je jím financována (zde), tak to svou nezávislosti zase nebude tak žhavé. A jak si „Kontrolní rada“ vede? Už řešila pět kauz (zde), přičemž zjistila hned čtyři pochybení a nařídila odstraněné příspěvky opět zveřejnit. Tak to je vážně výhra...
Někteří politici proti praktikám těchto gigantů vystoupili, což jim slouží ke cti. Za všechny jmenujme třeba Angelu Merkelovou (zde) nebo Alexeje Navalného (zde), kteří kritizovali vyhazov Donalda Trumpa z Twitteru. Vzhledem k tomu, že rozhodně nepatří mezi členy jeho fanklubu, soudím, že motivací pro tento krok je především jejich obava ze stále rostoucí moci těchto firem, která je navíc kvůli jejich globálnímu charakteru obtížně kontrolovatelná. Najednou totiž vidí, jak jednoduše ji dokáží použít proti každému, kdo se jim znelíbí. A že příštími na řadě by mohli být i oni sami.
Jednou věcí je však uvědomění si nebezpečí a druhou otázka, co s tím. Z EU sice zaznívají hlasy o větší regulaci internetových gigantů, ale vzhledem k akceschopnosti bruselské vrchnosti to jsou jenom kecy, ze kterých si nikdo nic nedělá. Krotit je se daří snad jenom Číně. Na rozdíl od EU dokáže totiž pohrozit tím, že pokud nebudou tancovat tak, jak bude ona pískat, vytvoří si vlastní platformy a oni utřou nos. A jak Google, tak Facebook i Twitter moc dobře vědí, že nejde o plané řeči, protože je něčeho takového opravdu schopna. Na rozdíl od EU. Ta, kdyby takto pohrozila, tak pánové Mark Zuckerberg, Jack Dorsey i Sundar Pichai umřou smíchy...
Internetoví giganti prostě vládnou světu a politici se klepou strachy proti nim zakročit. Moc dobře vědí, jakou mají moc a že je dobré si to s nimi nerozházet. Džin byl zkrátka vypuštěn z láhve a bude těžké ho do ní dostat zpět. Obzvláště, když někteří lidé bláhově věří v jeho užitečnost a myslí si, že ho mají pod kontrolou. Jenomže džin je jako oheň – dobrý sluha, ale zlý pán. A dle mého soudu nikdo z internetových gigantů sluhou být nechce...
Kateřina Lhotská
Klimatická krize mění lidové pranostiky

Lidové pranostiky v sobě koncentrují moudrost generací našich předků. Doba se však mění a dnes je tedy naprosto legitimní se ptát, co nám v období klimatické změny, udržitelnosti a překonávání stereotypů minulosti vlastně říkají.
Kateřina Lhotská
Kde jenom udělali soudruzi z Bruselu chybu?

Příčinami ztráty konkurenceschopnosti unijních firem jsou vedle přeregulovanosti podnikatelského prostředí také drahé energie. Našly se však chytré hlavy, které si s tímto problémem umí poradit. A nepřekvapí, že jsou z Bruselu.
Kateřina Lhotská
Pokračování v Green Dealu je jízdou na mrtvém koni

Indiáni z kmene Dakotů mají přísloví: „Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, slez“. Jenomže lidé často místo toho vymýšlejí způsoby, jak mrtvého koně oživit, nebo jak jeho úmrtí alespoň ospravedlnit. Což platí i o Green Dealu.
Kateřina Lhotská
Demokracii dokážeme zničit i bez Ruska

Část politiků a veřejnosti volá po účinnější obraně demokracie před ruským vlivem. Že prý o ni jinak přijdeme. Čímž zdůvodňují nutnost omezování některých svobod. Právě tím však demokracii likvidujeme. Aniž by Rusko hnulo prstem.
Kateřina Lhotská
Progresivistům se to hroutí už i v Evropě

Už za vlády Joea Bidena přicházely zpoza oceánu zprávy, že se firmy odklánějí od progresivistických výmyslů jako Green Deal, ESG a DEI. S nástupem Donalda Trumpa jim pak zazvonil umíráček definitivně. A dorazilo to už i do Evropy.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Německá policie zadržela dva podezřelé po dvojnásobné vraždě u Frankfurtu
Německá policie dnes po rozsáhlém zátahu zadržela dva podezřelé z podílu na sobotní vraždě dvojice...
KOMENTÁŘ: Papež, který dvířka církve nerozkopal, ale pootevřel
Změnil papež František katolickou církev, nebo po něm zůstávají jen symbolická gesta? Obě hodnocení...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Chcete obnovit nacismus, nařkl Lavrov EU. Analytici tuto ruskou propagandu čekali
Evropská unie chce otevřeně obnovit evropskou ideologii nacismu, prohlásil v neděli ruský ministr...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 325
- Celková karma 35,64
- Průměrná čtenost 4460x