Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mráz přichází z Bruselu

Evropská komise představila kroky, jejichž pomocí chce do roku 2050 dosáhnout tzv. „uhlíkové neutrality“. Podle řady odborníků by však měla jejich realizace značně negativní dopady na naši ekonomiku a energetickou bezpečnost.

Před více než 40 lety napsal ve svém vídeňském exilu Zdeněk Mlynář knihu „Mráz přichází z Kremlu“. Popisuje v ní události související s okupací Československa armádami Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Název knihy se postupně stal synonymem pro cokoliv neblahého, co k nám od té doby z Moskvy přicházelo a přichází. Nicméně v poslední době čelíme narůstajícímu přívalu mrazivých jobovek přicházejících i z opačné světové strany. Konkrétně z Bruselu.

Aktuálně zažíváme tento mrazivý pocit v souvislosti s návrhy na dosažení tzv. „uhlíkové neutrality“ známé jako plán Green Deal (zde). Nechci je tu detailně rozebírat. To udělali už mnozí jiní přede mnou, a především ekonomové a energetičtí experti rozhodně fundovaněji, než bych to dokázala já (například zde, zde nebo zde). Shodují se především v tom, že Green Deal je jen obtížně ufinancovatelný, povede k dalšímu oslabování evropské ekonomiky a ztrátě její konkurenceschopnosti. A to vše s mizivým dopadem na zemské klima, protože podíl evropských znečišťovatelů na emisích CO2 je z globálního pohledu marginální (zde).

Bude to zkrátka drahé, ale zato k ničemu. A kdo tuto taškařici zaplatí? Podle plánů bruselské vrchnosti Evropané ve svých daních a v ceně zboží, kam se budou promítat všechny ty emisní povolenky, uhlíková cla a další „zelené“ poplatky. Jenom není zatím jasné, kolik peněz nám to doopravdy vytahá z kapes. Občas se sice objeví nějaké odhady (například zde), ale osobně bych byla v těchto případech velmi opatrná. Existuje totiž ještě celá řada neznámých, které mohou skutečný finanční dopad Green Deal na naše peněženky výrazně ovlivnit. Nicméně jedno se zdá být jisté. Budeme si muset zkrátka vybrat – buď platit jako mourovatí, nebo se v zimě ani neohřejeme. Z realizace bruselských nápadů nás tak nebude mrazit jen obrazně, ale i doslovně.

Podle ekonomů a energetiků bude mít Green Deal neblahý dopad také na naše hospodářství a energetickou soběstačnost. Nebo chcete-li bezpečnost. Přitom právě ekonomické důvody bývají obvykle uváděny jako to největší pozitivum z našeho členství v EU plynoucí. Budeme však moci nadále hovořit o jeho výhodnosti v případě, že bude Green Deal opravdu realizován a naše hospodářství tím utrpí? Ze silného argumentu pro naše členství by se pak paradoxně stal naopak neméně silný důvod pro vystoupení.

Ne, to není emotivní volání po „czexitu“. Bez toho, aniž by bylo jasné, co bude následovat pak, by totiž šlo o velmi neuvážený krok. Nelze zkrátka říct „a)“, aniž bychom se nezamysleli nad tím „b)“. Jenomže ono se ukazuje, že by nebylo od věci znát ono „b)“ i pro případ, že z EU neodejdeme. Tedy jak zajistit, aby česká ekonomika realizací Green Deal neutrpěla a naše země si zachovala i svoji energetickou bezpečnost. 

Podle mne je tady otázka, zda máme v případě realizace tohoto plánu v EU nadále zůstávat, naprosto legitimní. Odpovědí by však nemělo být jen prosté „zůstat“ nebo „odejít“, ale v obou případech i to „b)“. Nejde přitom jen o otázky ekonomické, ale i politické. Což dle mého soudu konkrétně znamená, jak zabránit tomu, aby naše případné vystoupení z EU neznamenalo jenom výměnu vrchnosti bruselské za vrchnost jinou. A pokud v ní setrváme, jak posílit pravomoce členských států a zamezit tak transformaci EU v evropský superstát a přeměny Česka v jeden z jeho mnoha regionů. 

A co navrhuji já? V tuto chvíli nevidím nic rozumnějšího, než usilovně hledat odpovědi na obě „b)“. I když vlastně existuje i jiná cesta. To kdyby se naplnila parafráze výroku „Ceterum censeo Carthaginem esse delendam“ připisovanému římskému senátorovi Marcu Porciu Catovi:

Ostatně soudím, že EU ve své polisabonské podobě musí být zničena.

Autor: Kateřina Lhotská | čtvrtek 29.7.2021 9:01 | karma článku: 41,14 | přečteno: 1371x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 41,32 | Přečteno: 1965x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,33 | Přečteno: 965x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1176x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,50 | Přečteno: 1101x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1848x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Peníze byly pro Bidena, nikoliv pro Harrisovou, stěžuje si Trumpova kampaň

24. července 2024  7:03

Kampaň republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa podala u Federální volební komise...

Vláda se schází před prázdninami. Do eurokomise má stále tři kandidáty

24. července 2024  6:48

Naposledy před prázdninami, které bude mít do 14. srpna, se schází vláda Petra Fialy. „Máme tři...

KLDR opět poslala do Jižní Koreje balony s odpadky. Dopadly k úřadu prezidenta

24. července 2024  6:44

Severní Korea znovu poslala přes hranici do Jižní Koreje balony nesoucí pravděpodobně odpadky....

Zemřel král a učitel britského blues. Johnu Mayallovi bylo devadesát let

24. července 2024  6:20

Ve věku 90 let zemřel britský bluesový hudebník John Mayall. Nejslavnější období zažil ve druhé...

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,73
  • Průměrná čtenost 4881x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik