Klimatická hysterie a klimatická rozvážnost
Symbolem této hysterie jsou stále častější výroky o „prohlubující se klimatické krizi“. Velmi hlasitě zaznívají od některých klimatických aktivistů, kteří jimi ospravedlňují svoje extrémní kroky. Jde většinou o mladé lidi. Ti vždycky chtěli měnit radikálně svět a jsou také lehce manipulovatelní. Obojího bylo už mnohokrát v historii zneužito. Udělali to třeba náckové, kteří nejdříve oblékli kluky do hnědých košil, pak jim vymyli mozky, a nakonec je naučili vraždit. Nebo komouši. Ti navlékli mládež do košil modrých, ve kterých ji pak poslali vyháněli sedláky z jejich statků. Dnes sice mladé lidi nikdo do žádných košil neobléká, ale zato dostávají lepidlo nebo kýble s barvou. A taky s nimi točí videa, na kterých vykřikují hystericky hesla o „klimatické krizi“ a blížící se apokalypse (zde).
Když člověk tyto exhibice sleduje, tak si zaťuká na čelo, a pokud dojde k překročení mezí akceptovatelnosti, tak se i naštve. Což se děje v poslední době čím dál častěji. Mnohem závažnější a znepokojivější však je, že podobně hysterické výkřiky zaznívají i od některých politiků. Ti je zneužívají k prosazení zásadních a rychlých změn ve fungování společnosti ve jménu „boje za záchranu klimatu“.
Za této situace je tedy nesmírně důležité, že zaznívají i hlasy klidné a rozvážné, které tuto hysterii odmítají. Část z nich se koncentruje kolem deklarace CLINTEL (zde). Ta odmítá tvrzení o existenci „klimatické krize“, stejně jako teorii o antropogenní příčině změny klimatu. Tedy že je za ni odpovědný člověk, respektive jím produkované emise CO2. Podle deklarace totiž nejsou změny klimatu nic neobvyklého. Docházelo k nim v minulosti a nastanou i v budoucnosti. Takže za ně nenese odpovědnost nikdo. Tedy ani člověk. Současné oteplování pak deklarace považuje za přirozenou fázi související s ukončením malé doby ledové v polovině předminulého století. A samozřejmě varuje před neuváženými pokusy dosáhnout urychleně „uhlíkové neutrality“ mající obrovské dopady na dostupnost energií a tím pádem i na hospodářskou a sociální úroveň společnosti.
Váha deklarace CLINTEL bývá často „bojovníky za záchranu klimatu“ zpochybňována. Mimo jiné proto, že mezi jejími víc než 1 600 signatáři nenajdeme pouze klimatology a vědce zabývající se příbuznými obory, ale i odborníky zaměřující se na jiné disciplíny nebo politiky. Jako třeba Václava Klause (zde). Zastoupení takto širokého spektra signatářů je ovšem logické. CLINTEL totiž není výhradně klimatickou deklarací, ale zabývá se i hledisky ekonomickými a společenskými. Navíc působí poukazovaní na „neodbornost“ signatářů poněkud účelově. Vždyť i o „klimatické krizi“ nejčastěji hovoří právě klimatičtí laici. Jako jsou třeba politici v čele s Generálním tajemníkem OSN António Guterrezem (zde) nebo političky tvrdící, že za změny klimatu mohou muži (zde). Což je výrok soupeřící absurdností s prohlášením jiného klimatického laika – aktivistky Grety Thunbergová. Podle ní má totiž „klimatická krize“ kořeny v rasismu (zde).
Ovšem rozvážné hlasy nezaznívají jen od odpůrců teorie o antropogenní příčině změny klimatu. Například od biologa, paleontologa a environmentální archeologa Petra Pokorného, který sice vliv člověka nezpochybňuje, ale před neuváženými kroky varuje také (zde). Klima je totiž velmi komplexní systém, o kterém jen vzdáleně tušíme, jak vlastně funguje a jaké tedy může mít umělé snižování emisí CO2 dopady. Navíc nevnímá oteplování nějak negativně a tvrdí, že ochlazování by znamenalo mnohem větší problém. A přimlouvá se za to, abychom klima „nezachraňovali“, ale jeho změnám se přizpůsobili. Jak to ostatně dělali naši předkové po statisíce let.
Rozvaha jako protiklad hysterie je v otázkách změny klimatu nejen osvěžující, ale dle mého soudu i nutná. Kam to vede, když zvítězí to druhé, ostatně vidíme v sousedním seizmicky klidném Německu, kde v důsledku zemětřesení, které způsobilo havárii v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě, zařízli jadernou energetiku. A najednou Německu elektrická energie chybí a z jejího vývozce se stalo dovozcem (zde). Což má samozřejmě vliv i na energetickou bezpečnost země. Nejspíš v tom hrálo svoji roli i Rusko a jeho peníze. Chtělo se totiž více prosadit na tamním trhu se svým plynem, a tak jeho Gazprom financoval prostřednictvím společnosti Nord Steam ekologické sdružení WWF (zde) dlouhodobě usilující o uzavření německých jaderných elektráren (zde). Něco podobného se podle mne odehrává i kolem „dekarbonizace“. Tedy s tím rozdílem, že tentokrát to celé smrdí penězi čínskými a že je jich mnohem větší ranec. Je to totiž právě Čína, která, zatímco my jsme řešili 56 pohlaví, ovládla světové trhy s technologiemi a surovinami, bez kterých se „dekarbonizace“ neobejde (zde, zde a zde).
Celá ta hysterie je tak podle mne nejspíš jenom jedno velké divadlo, ve kterém účinkují pimprlata v podobě radikálních klimatických aktivistů a klimaalarmistických politiků. Drtivá většina z nich přitom podle mne ani netuší, že je na šňůrkách někdo vodí. Cílem tohoto představení je donutit společnost, aby o dalším postupu v otázkách souvisejících s klimatickou změnou rozhodovala pod tlakem, a tedy bez racionálního a objektivního zvážení všech dopadů a rizik. A tím se otevřely penězovody na realizaci všech těch „dekarbonizačních“ projektů a klimatičtí investoři mohli své investice konečně zhodnotit.
Velká většina z nich přitom dle mého soudu mluví čínsky…
Kateřina Lhotská
Progresivistům se to hroutí
Víte, co mají společného firmy Jack Daniel’s, Harley-Davidson, John Deere a Tractor Supply? Kromě toho, že jde vesměs o firmy americké, tak především to, že všechny odmítly „woke politiku“.
Kateřina Lhotská
Kritizuješ? Táhni do Ruska!
Když si u nás člověk dovolí kritizovat směr, jakým se současný „západ“ ubírá, koleduje si jednak o to, že bude označen za „proruského“ a jednak že mu bude doporučeno, aby se do toho „Ruska odstěhoval“.
Kateřina Lhotská
Migrace - pohár trpělivosti přetéká
Protiimigrační demonstrace, které před nedávnem vypukly v britských městech, možná někoho překvapily. Podobný vývoj se však dal očekávat. V Britech to prostě už nějakou dobu vře jako v papiňáku a šlo jenom o to, co způsobí výbuch.
Kateřina Lhotská
Hodnoty bez hodnoty
Všimli jste si, jak jsou média i běžná komunikace zamořeny floskulemi? Tedy bezobsažnými výrazy sloužícími jako plnidlo? Svým nadužíváním se mezi ně zařadil i výraz „hodnoty“. Často bývá dokonce i obdobně bezobsažně definován.
Kateřina Lhotská
ESG? Prostě dobrý byznys…
Za minulého režimu hlásily firmy „nahoru“ kolik odpracovali zaměstnanci brigádnických hodin, jaká byla účast na prvomájové manifestaci, jaké závazky podnik přijal a podobné blbiny. Dnes máme ESG, a i jeho plnění se musí „hlásit“.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Přetekla první vodní nádrž. Ve Slezsku se evakuují části Těšína a Krnova
Sledujeme online Husinecká vodní nádrž v jižních Čechách kolem půl čtvrté v noci přetekla. Z přehrady bylo možné...
Povodňová komise bude hodnotit noc, která měla patřit k nejhorším
Dramatickou noc kvůli povodním, které vyvolaly neustávající extrémní deště, zažili hlavně lidé na...
AUDIO: Kdy je třeba se evakuovat? Pokyn k odchodu oznámí siréna
Přibývá lidí, kteří museli kvůli povodním opustit své domovy. Že je čas k evakuaci, oznamují také...
Hrázný zažil už šestkrát přetékající Husinec. Povodně se podle něj vždy liší
Husinecká přehrada v jižních Čechách přetekla, hrázný Bedřich Křivánek ji kontroloval už...
Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?
Teprve po třicítce jsem začala řešit zdraví svého chrupu a postupně jsem se dostala až do rukou odborníků ze Světa rovnátek. Jak vypadá život s...
- Počet článků 294
- Celková karma 39,61
- Průměrná čtenost 4817x