Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Předvolební selanka

V posledních letech jsme opakovaně zažívali předvolební kampaně, kdy obvyklé slibování nesplnitelného zastínily vzájemné útoky plné nechutností a kydání špíny. Proto překvapuje poměrně poklidný průběh té aktuální.

Během ní jsme totiž zatím zaznamenali pouze jeden jediný skutečný úlet, a to byla antikampaň „Rusko, pro tebe všecko“, se kterou vyrukovala koalice SPOLU vůči svému nejvážnějšímu konkurentovi hnutí ANO. Nicméně se ukázalo, že tento krok byl spíše kontraproduktivní, protože mu zatleskal málokdo a naopak jej řada lidí odsoudila. Včetně těch, které rozhodně nelze považovat za členy fanklubu Andreje Babiše (zde, zde, nebo zde).

Tedy ne že by byla probíhající kampaň pohodičkou plnou racionálních diskuzí, ve kterých politici trpělivě vysvětlují své argumenty a ve vší slušnosti reagují na ty konkurenční. Samozřejmě že se jako obyčejně navzájem napadají, očerňují a obviňují ze lží. Nicméně to nepřechází do žádných vyhrocených sporů, při kterých by na politické scéně plály vášně přenášející se následně i mezi „tvrdá jádra“ příznivců a odpůrců jednotlivých uskupení. Pokud by si však někdo myslel, že snad konečně vítězí rozum, tak je na velikém omylu. Hlavní příčinou relativně klidného průběhu kampaně je totiž to, že není vůči komu se v ní vymezovat.

Nefunguje zkrátka „antibabiš“, což je sice strategie už poněkud vyčpělá, ale na mobilizaci voličů je stále ještě použitelná. Jenomže to by musel Andrej Babiš kandidovat. Na druhou stranu podle mne příliš nezabírá ani jeho snaha proměnit eurovolby v „referendum o vládě“. Ono by jím totiž bylo jedině v případě, kdyby neúspěch vládních stran znamenal i rozpad kabinetu a předčasné parlamentní volby. Což je dle mého soudu za dané situace fikce. Vláda Petra Fialy tu totiž s největší pravděpodobností dovládne i kdyby nezískala europoslance ani jednoho. Ba právě naopak. Jakýkoliv neúspěch by ji ještě více stmelil, protože všem jejím členům by bylo jasné, že si žádné předčasné volební dobrodružství nemohou dovolit.

Nicméně absence nosného tématu voleb ve formě „zabránit zvolení toho či onoho“ není jediným důvodem relativně poklidného průběhu kampaně. Veřejnost totiž vnímá eurovolby jako „volby druhé kategorie“ a politikům se nedaří jejich prestiž zvýšit. Letos sice někteří argumentují „poslední možností“ na zvrat v dalším směřování EU a zastavení nebo podstatnou korekci takových záležitostí jako je například Green Deal, ovšem naši voliči nevěří tomu, že by to bylo možné. Je totiž zřejmé, že o těchto tématech nebudou rozhodovat oni, ale především voliči v těch největších evropských zemích, které dodávají nejvíce europoslanců. A právě ti určí, zda k nějaké zásadní korekci unijní politiky dojde či nikoliv. Na druhou stranu je faktem i to, že nikdo neví, jaký bude v novém europarlamentu poměr sil a tedy, zda jej nepřeváží na jednu nebo druhou stranu právě některý europoslanec zvolený za Českou republiku.

Lidé to však podle mne takto nechápou a politici jim to nevysvětlují. Takže není divu, že eurovolby zase až tak moc netáhnou. A logicky netáhnou ani předvolební debaty. Tedy snad s výjimkou těch, kterých se účastní paní Danuše Nerudová, protože to je vždy zárukou dobré zábavy. Ale objevují se v nich i zajímavé tváře. Novou a neokoukanou má pan Filip Turek, který rozhodně nepostrádá charisma a působí jako někdo, kdo to má v hlavě srovnané. Překvapuje i paní Klára Dostálová, která byla jako ministryně za hnutí ANO hodně nevýrazná a také pan Marcel Kolaja, který dokazuje, že mezi Piráty nejsou jenom lidé „alternativního“ zevnějšku, ale najde se tam i uhlazený elegán.

Vrcholící kampaň je zkrátka hotová předvolební idylka. Nenechme se však zmást a nemysleme si, že je to nějaký obrat k lepšímu. Jak se totiž budou blížit volby „nejvyšší kategorie“, kterými jsou samozřejmě ty parlamentní, tak vášně opět vzplanou. Hlavním tématem bude podle mne zase „antibabiš“, kterému však bude tentokrát zdatně sekundovat „antifiala“. Takže se máme na co těšit a na volební selanku, kterou právě prožíváme, budeme moci jenom vzpomínat.

Snad ji ten poslední předvolební týden nezkazí…

Autor: Kateřina Lhotská | pátek 31.5.2024 9:02 | karma článku: 30,46 | přečteno: 696x
  • Další články autora

Kateřina Lhotská

Kdo nahrává Rusku?

Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.

12.7.2024 v 9:02 | Karma: 41,31 | Přečteno: 1959x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Atentát na Fica a promarněná šance

Tou šancí není pochopitelně myšlena možnost se Roberta Fica definitivně zbavit, jak si přejí někteří narušení jedinci, ale příležitost zastavit eskalaci vzájemné nenávisti, která politickou scénu i společnost svírá.

28.6.2024 v 9:02 | Karma: 34,33 | Přečteno: 964x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Pravda je to, čemu věříme

Stalo se vám někdy, že jste byli účastníky nějaké události a pak jste s úžasem sledovali, jak ji popisovala média? Možná jste pak dokonce i zapochybovali, jestli jste nebyli někde úplně jinde.

21.6.2024 v 9:02 | Karma: 37,38 | Přečteno: 1176x | Diskuse | Společnost

Kateřina Lhotská

Občané EU rozhodli o pokračování Green Dealu

Ve volbách do evropského parlamentu u nás zvítězila parlamentní a mimoparlamentní opozice slibující mimo jiné výraznou revizi Green Dealu. Bohužel však nemá šanci tento slib splnit. Občané EU totiž rozhodli jinak.

14.6.2024 v 9:02 | Karma: 36,50 | Přečteno: 1101x | Diskuse | Politika

Kateřina Lhotská

Danuše porazí Babiše

O paní Danuši Nerudové panuje všeobecné přesvědčení, že jaksi není úplně „nejostřejší tužkou v penálu“. Pravdou je, že tomu svými veřejnými vystoupeními hodně napomáhá. Zdání ovšem klame.

7.6.2024 v 9:02 | Karma: 39,87 | Přečteno: 1848x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Před překážkou zastaví, komunikuje s okolím. Autonomní tramvaj prošla testy

22. července 2024

Tramvaj, která sama zastaví před překážkou nebo zpomalí, když se její cesta kříží s houkající...

KOMENTÁŘ: Čeští řidiči jsou sněhové vločky. Kdeco je rozhodí

22. července 2024

Premium Některým lidem se nezavděčíte, kdybyste se rozkrájeli. Ať děláte, co děláte, ať jim snášíte modré z...

Cizinec, který nožem útočil na Žižkově, se přihlásil policii. Hrozí mu 10 let

22. července 2024  15:39

Na policejní stanici se v pondělí přihlásil pachatel, který minulý týden útočil nožem na pražském...

Harrisová v průzkumech za Trumpem mírně zaostává, jeho tábor už útočí

22. července 2024  15:36

Viceprezidentka Kamala Harrisová, která se po nedělním odstoupení prezidenta Joea Bidena z klání o...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 288
  • Celková karma 36,73
  • Průměrná čtenost 4881x
Jsem člověk snažící se používat hlavu i jinak, než aby mu jen nepršelo do krku. Třeba aby bylo kde nosit náušnice.

Seznam rubrik