Lukáš, Jitka a Irena - 10/16 Příprava druhé svatby

Nejbližší neděli, kdy Irenina maminka nebyla v práci, Irena udělala slavnostnější oběd, já jsem koupil kytici a po společném obědě jsem se postavil a slavnostním hlasem řekl: 

„Milá paní Štěrbová, žádám vás tímto o ruku vaší dcery Ireny.“

A dopadlo to přesně tak, jak jsem si představoval. Irenina maminka chodila od jednoho k druhému, hladila nás, líbala, přitom jí tekly slzy a nepronesla ani slovo. Po chvíli jsem řekl:

„Měli bychom se domluvit, koho pozveme. My jsme to už s Irenou probírali, a pokud jde o moji stranu, je to jasné: Rodiče se zúčastní pouze obřadu v kostele. Zdravotní stav tatínka není dobrý, hodně polehává, na hostinu si netroufá a maminka zůstane s ním. Můj mladší bratr David studuje ve Spojených státech, nepřijede. Sestra Marta přijde i s manželem Jakubem a dvěma dětmi. Dále počítám s tím, že přijdou dva strýcové, dvě tety, dva bratranci a dvě sestřenice s partnery a dětmi. Žije ještě babička z tatínkovy strany, ale ta je již velmi slabá, s tou nelze počítat. To je dost lidí. Proto bych chtěl, aby i ze strany nevěsty přišli všichni bližší příbuzní.“ Poslal jsem děti, ať jdou se psem na zahradu a pak jsem se zeptal paní Štěrbové:

„Irena nezná svého otce. Můžete nám říct, kdo to je?“

„Ale on tady není,“ řekla paní Štěrbová tiše.

„A kde žije?“

„V Rusku.“

„V Rusku?“ podivil jsem se.

„Byl odsunutý.“

„To byl ruský voják?“ ptal jsem se dále.

„Důstojník.“

Paní Štěrbová nikdy nevzpomínala na svůj život, vím jen to, že v mládí pracovala jako prodavačka v kantýně na nějakém ministerstvu nebo nějakém centrálním úřadě, více jsem od ní neslyšel. Bylo mi jasné, že Irenině otci nepošleme ani svatební oznámení.

„Pak je tady vaše švagrová Jiřina. Tu samozřejmě pozveme. Ta měla dvě děti. Syn Martin, pokud vím, žije někde v západní Evropě a neozývá se. Dcera Lenka žije s manželem Petrem dokonce nedaleko od nás…“

„Ale s tou nemluvím, ta nepřichází v úvahu!“ skočila mi do řeči Irena.

Slyšel jsem od Ireny, že v dětství byly velké kamarádky, ale někdy v 15 letech se pohašteřily a od té doby spolu nemluví. Irena v té době začala chodit na střední ekonomickou školu a začala kamarádit s Jitkou. Zdálo se, že s averzí Ireny a Lenky se nedá nic dělat. Přešel jsem na jiné téma:

„Maminko, jak se u vás v prodejně objeví Jiřina, požádejte ji o telefonní číslo na Petra. Pokud vím, má autoservis. Nemělo by to být daleko od nás. Potřeboval bych vyměnit v autě rozvody. Pokusil bych se s ním domluvit.“

A směrem k Ireně jsem řekl:

„Na něho se snad vaše nepřátelství nevztahuje.“

Za dva dny paní Štěrbová přinesla telefonní číslo na Petra Kornela, spolumajitele autoservisu. Jak jsem později zjistil, druhým spolumajitelem byl jeho bratr Michal. Petr dělal motory, Michal karoserie. Zavolal jsem mu a dověděl jsem se, že se můžu stavit kdykoliv, každý den tam je do 17 hodin.

„Přijedu zítra odpoledne,“ řekl jsem. Pak jsem zavolal rodičům, že druhý den odpoledne přijedeme s Irenou a dětmi. Ireně jsem řekl:

„Pojedeme k rodičům domluvit podrobnosti svatby. Cestou tam se stavíme v servisu u Petra Kornela, domluvím si opravu auta.“

„Ale já tam nebudu vystupovat z auta a dovnitř nepůjdu,“ oznámila mně Irena.

„Já tě k tomu nebudu nutit,“ opověděl jsem a v duchu jsem se modlil, aby se stal zázrak.

Petr a Lenka bydleli s paní Jiřinou v domě, u kterého byl dvůr a v tom dvoře se nacházel zmíněný servis. Lenka byla vyučená kuchařka a původně vařila v jednom hotelu. Když si Petr s bratrem pořídili servis, Lenka jim šla dělat účetnictví a starala se o všechny papíry.

Zastavili jsme u servisu a já jsem vystoupil. Znenadání přispěchala Lenka. Poprvé jsem viděl jedinou Ireninu sestřenici. Dokonce se mi zdálo, že má něco společného s Irenou, jen vlasy neměla tak černé. Ve tváři však byla hezká a skoro stále se usmívala. Do okna auta řekla:

„Ahoj Ireno, to jsem šťastná, že tě zase vidím!“

Irena vystoupila z auta a objaly se. Já jsem překvapeně zíral a v duchu jsem děkoval, že se stal zázrak. Pak přišly i dvě jejich dcery, Lucie a Adriana. Později jsem se dověděl, že Lucie má 14 let, Adriana 11 let. Lucie řekla naší Anetce:

„Pojď ven!“ Anetka ochotně se nechala odepnout ze sedačky a vystoupila. René vystoupil sám a zvědavě se díval na chlapce, který byl asi stejně starý jako on a jezdil po dvoře ve šlapacím autě. Byl to Pavel, třetí dítě Petra a Lenky. (Nostalgicky jsem si vzpomněl na Jitku, že takto to vždy chtěla mít: dvě děvčata a kluka, ale blíže u sebe.) Petr přinesl jakousi tyčku, podal ji Pavlovi a řekl:

„Půjč auto Renému, ty s touto tyčkou budeš stát tady, to bude křižovatka, a budeš dělat policajta a budeš mu ukazovat, kam má jet. Po chvíli si to vyměníte.“

Kluci si začali hrát. Pak jsem si já s Petrem domluvil, kdy mám auto přistavit a také jsme dohodli zapůjčení náhradního vozidla. Naše jednání bylo krátké.

„Já jsem hotov, jsme na opravě domluveni,“ řekl jsem směrem k Ireně. Ta místo toho, aby se obrátila k odchodu, prohlásila:

„Tak to je první věc, kvůli které jsme sem přišli. Druhá věc je, že jsme vás přišli pozvat na naši svatbu a tebe, Lenko, bych chtěla jako svědkyni.“

„Tak to musíme probrat, pojďte dovnitř, postavím aspoň na kafe,“ zvolala Lenka.

„Stačí, když přinesete vodu, posadíme se tady na lavičku, budeme mít děti pod dohledem,“ řekl jsem. Když Lenka odešla pro vodu, vytáhl jsem mobil a zavolal mamince:

„Dneska nepřijedeme, necháme to na zítra.“

„Něco vám nevyšlo?“ zeptala se maminka.

„No, spíše bych řekl, že mi něco vyšlo,“ odpověděl jsem.

Lenka přinesla nějaké nápoje, sušenky a hroznové víno. Posadili jsme se. Prvně navrhla tykání a pak se zeptala:

„Kde tu svatbu chcete mít?“

„Obřad bude v našem kostele, hostina bude v nějaké restauraci, ještě jsme se definitivně nerozhodli, ve které,“ odpověděl jsem.

„Kolik dětí bude na vaší svatbě?“ ptala se Lenka dále.

Začali jsme počítat a došli k číslu 12, z toho 3 děti do šesti let.

„Oběd a celé odpoledne v restauraci, to by bylo pro ty děti utrpení,“ pokračovala Lenka. „Já doporučuji jen oběd v restauraci a pak domů. Máte velký obývák, terasu a zahradu. Tam se můžeme pobavit, zazpívat a děti si budou hrát na zahradě. S nachystáním jídla ti pomohu.“

Uznali jsme, že Lenka má pravdu.

Druhý den jsme šli k mým rodičům. Obával jsem se jediného problému. Původně bylo v naší církvi možné udělit svátost manželství jen svobodným nebo ovdovělým. Když se to před léty, podobně jako v dalších protestantských církvích, změnilo a začali se sezdávat i rozvedení, tatínek se ostře postavil proti. Při naší návštěvě jsme rodiče pozvali, rodiče slíbili, že přijdou, ale jen do kostela. Na oběd do restaurace již nepůjdou. Tatínek musí často odpočívat a potřebuje klid. Problém, že jsem rozvedený, jsme vůbec neotevřeli.

Napsal jsem mail Jaromírovi, který teď byl dlouhodobě v Japonsku, a sdělil jsem mu, že se budu podruhé ženit a že si beru Irenu. Přišlo mi blahopřání. Jaromír v něm neopomněl připomenout, co tenkrát na plese říkal, a já jsem to odmítl jako nesmysl, a teď je to realita. Nakonec si povzdechl, že jemu se s ženami nedaří. Po rozchodu s Leonou si našel Kateřinu, ani s tou mu to nevyšlo.

Autor: Ladislav Jílek | pondělí 2.10.2023 9:37 | karma článku: 10,11 | přečteno: 267x
  • Další články autora

Ladislav Jílek

Poznámky k atentátu na Roberta Fica

Atentáty na vůdce tady byly od nepaměti a patrně tady budou i nadále. Jsou však místa na světě, kde se vyskytují častěji. Třeba v USA jich bylo docela dost, pokud počítáme i ty nezdařené.

21.5.2024 v 15:36 | Karma: 14,73 | Přečteno: 446x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část IV – Vzdělanost

V době renesance se začala prosazovat vzdělanost, před tím se více cenilo umění válečnické. A taky se v renesanci začaly hlásat pansofistické myšlenky. U nás byl významným zastáncem těchto myšlenek Jan Amos Komenský.

13.5.2024 v 14:42 | Karma: 14,50 | Přečteno: 256x | Diskuse| Kultura

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část III – Revoluce

Když jsem studoval za minulého režimu, říkali nám ve škole, že revoluce jsou lokomotivami dějin. I mnoho nekomunistických historiků vyzvedá revoluce. Oprávněně?

2.5.2024 v 15:06 | Karma: 16,22 | Přečteno: 255x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část II - Kolonie

Vzpomínám si, že v padesátých letech minulého století mnoho lidí na argument, že ve Francii, Velká Británii či jiné západoevropské zemi mají vysokou životní úroveň, odpovídal: „Díky koloniím mají vysokou životní úroveň.“

22.4.2024 v 11:10 | Karma: 21,66 | Přečteno: 578x | Diskuse| Politika

Ladislav Jílek

Všem bylo jasné, že to musí fungovat – a ono nic, část I - Války

Již mnohokrát se stalo, že někdo přišel s novou myšlenkou, která chytla. Všem lidem bylo jasné, že to je ono, nadchli se pro ni, realizovali ji – a nakonec se ukázalo, že to nefunguje.

16.4.2024 v 17:36 | Karma: 16,56 | Přečteno: 498x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  21:50

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

V pouští u Las Vegas se objevil tajemný sloup. Policie řeší, kdo za tím stojí

21. června 2024  21:53

Necelé čtyři roky poté, co se úřady v americkém státě Utah potýkaly s tajemným kovovým kvádrem...

Po masové střelbě v americkém Arkansasu jsou dva lidé mrtví, osm zraněných

21. června 2024  21:37,  aktualizováno  21:50

Při páteční masové střelbě před supermarketem v Arkansasu byli zabiti dva lidé a dalších osm...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Další vlna míří přes Moravu

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  21:50

Přes Česko prochází velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Zabíjí i druhoválečná munice. Exploze v Chorvatsku není neobvyklá, míní znalec

21. června 2024  20:52

Chorvatská policie vyšetřuje Čecha kvůli výbuchu, který zabil devítileté dítě a dvě ženy zranil....

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 424
  • Celková karma 17,65
  • Průměrná čtenost 525x
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.