Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vymknuta z kloubů stagflace šílí, vláda se zrodila, ale nenapraví ji

Měsíce jsme se strašili rychlým růstem zadlužení (naprosto oprávněně), teď nastoupila inflace (ještě oprávněněji). Trochu zaniká fakt, že to druhé dost výrazně pramení z prvního. A jedno bez druhého nelze řešit.

Co ale hůře. Že ani jedno a ani druhé v podstatě nejde (rychle) řešit.

Řekněme si otevřeně, že situace na ekonomickém poli je dost mizerná. Výhledy nejsou skutečně „nic moc“, růst nás nezachrání, prostředků na jeho akceleraci se nedostává. Prostě celkově jsme v listopadu roku 2021 před obrovským problémem, na který nemáme žádný vhodný „otvírák“. Prostě nic, čím bychom ho mohli rychle překonat.

Dokonce i ministerstvo financí připouští, že inflace se dostane na šest procent. Národní banka naznačuje dokonce sedm procent meziroční hodnoty. Říjnový meziroční růst cen dosáhnul hodnoty 5,8 procenta (pro srovnání eurozóna ve stejném období 4,1 procenta, Slovensko 4,4 %, Německo 4,6 %).

Poslední odhady budoucího vývoje HDP říkají, že růst české ekonomiky bude ve srovnání s EU a dokonce i ve srovnání s eurozónou pomalejší (čti: podprůměrný). A to minimálně v následujících dvou letech (viz následující graf).

Odhad úrovně HDP (3Q) letos a v následujících letech ve srovnání s hladinou roku 2019

Výše je napsáno, že s tím moc nenaděláme a že jediným spojencem je čas a přirozená schopnost hospodářství obnovit růst. Je to tak. Ale stejně je tu pár otázek, které stojí za to pečlivěji prozkoumat.

První: Ekonomové se přou (často v závislosti na tom, „komu fandí“ a podle toho, jaké zájmy mají společnosti, pro které pracují) zda růst spotřebitelských cen „dovážíme“ nebo zda jeho základ akcelerujeme z vlastního chování. Platí nicméně oboje. V podstatě všechny vyspělé země reagovaly na koronavirovou krizi stejně, tedy masivní podporou zastavených ekonomik a dramatickým růstem schodků. Inflace je tedy logickým průvodním znakem ve všech zemích, které se tak chovaly.

To vyplývá z „umělého“ charakteru krize: Byla zde zastavená produkce (nabídka), udržovaná, ale odložená kupní síla (poptávka). Výsledek po uvolnění lockdownů a zpomalovacích opatření? Převaha poptávky nad nabídkou. K tomu přibyly jednotlivé krize v energetice (která by sama o sobě svým charakterem vydala na studii), složité situace v logistice (která se ukázala v globalizovaném světě jako ještě podstatně důležitější součást systému, než se myslelo) a pár dalších okolností. Pod tento důvod můžeme podřadit jakýsi „inflační základ“, dejme tomu tři nebo čtyři procenta.

Vývoj inflace v České republice. V pravé části grafu vidíme jasnou dynamiku vývoje, ze které jde strach.

Proč ale máme inflaci významně vyšší než jaká je inflace jiných měn? Zdá se, že vytvořený schodek byl v českých podmínkách využit méně efektivně než jinde. Více posloužil k akumulaci poptávky, méně zasáhl skupiny, které byly lockdowny a dalšími opatřeními skutečně zasaženy. Jinými slovy bylo nasměrování pomoci příliš plošné a větší část z ní (větší než jinde) směřovala i tam, kde zřejmě nebyla nutně potřeba. Až budeme mít více statistik, projeví se to v rozevření řady nůžek v příjmech jednotlivých decilů a uvidíme, že nejchudší části společnosti byly krizí zasaženy nejvýrazněji.

Druhá: Proč jsou růstové tendence české ekonomiky pomalejší, než jaké vykazují ekonomiky jiné (než drtivá většina Evropy), když domácí poptávka vykazuje tak dobrá čísla? Zde asi můžeme odkázat na strukturu české ekonomiky. To, co nás tak dlouho drželo na růstových špičkách, se teď obrátilo proti nám. Mimořádné zapojení české ekonomiky do globalizace (jakkoliv z nemalé části zprostředkované přes ekonomiku německou) zase jednou ukázalo svoji odvrácenou tvář. Zatímco domácí poptávky v evropských zemích jsou ve formě, celkový kontinentální export (do kterého plynula nemalá část součástek a materiálů vyráběných u nás) se vzpamatovává z různých důvodů pomaleji. Čtení o struktuře vývoje HDP ve 3Q je pro ekonoma něco jako pročítání Ptáků nebo Tiché hrůzy. Jediný pozitivní tlak je právě domácí poptávka a vládní spotřeba, všechno ostatní táhne zemi dolů.

Ona stačí ta celková čísla. Druhé čtvrtletí 2021 meziročně plus 8,2 procenta. Jenže 2Q 2020 přinesl pokles 11 procent. Třetí čtvrtletí 2021 růst 2,8 procenta. Jenže 3Q 2020 byl -5 procent. Prostě to, jakým tempem rosteme, je strašně málo proti tomu, kam jsme loni spadli. Rosteme tak pomalu, že je to vlastně (ironie osudu) pokles. Zase: Viz horní graf.

Nepatřím v žádném případě k sýčkům, nerada věštím problémy, ale toto není ani sýčkování, ani vyvolávání duchů: Je tu stagflace (vysoká inflace při souběžné stagnaci). Přiznejme si, že ve stagflaci reálně jsme. Že k naplnění její definice chybí vysoká nezaměstnanost? Že naopak ekonomika hlásí nedostatek pracovních sil? Ano, ale to je znak, který se může změnit během velmi krátké doby, navíc může být díky značnému podílu zahraničních pracovníků před krizí v danou chvíli nízká nezaměstnanost spíše matoucí.

Hamlet ve slavné Shakespearově tragédii říká: Vymknuta ze svých kloubů doba šílí, že jsem se zrodil, abych napravil ji. Oč lepší vyhlídky měl kralevic dánský, když mohl věřit ve svou schopnost změnit běh světa. Rodící se vláda v této zemi nemá v ruce nic, čím by mohla ovlivnit několik příštích kvartálů. Nemá žádnou páku, kterou by mohla nasadit, aby otočila trend. Jediné, co má k dispozici, je říkat občanům po pravdě, jak špatné to je. A že než se pozitivně projeví cokoliv, co dnes podnikne, bude to ještě nějakou dobu trvat. Data o německém exportu jsou ale pro nás ve skutečnosti v příštích měsících důležitější než kroky vlastní vlády.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Eva Kislingerová | pátek 12.11.2021 7:06 | karma článku: 16,76 | přečteno: 610x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 14,29 | Přečteno: 268x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 29,64 | Přečteno: 1764x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,69 | Přečteno: 614x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,60 | Přečteno: 6195x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 801x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Mají rakovinu, metastázy a nic nezabírá. Léčba je, ale pacienty by stála miliony

22. května 2024

Premium Muži s metastazující rakovinou prostaty, na kterou už nezabírá jiná léčba, se upínají k poslední...

Zvedneme minimální mzdu o tisíce, drtí predikce Zaorálek

22. května 2024

Sociální demokracie, kdysi nejsilnější strana, vypadla ze Sněmovny a teď se snaží proniknout...

Proč se malým Němcům nedaří v matematice. Ve školství nefunguje integrace

22. května 2024

Premium Vypadá to, jako by němečtí žáci najednou ztratili schopnost počítat. Podle nové studie německé...

Vyhrajte vstupenky na finále MS v hokeji. Máte jedinečnou šanci s iDNES Premium

22. května 2024

Je tady ještě jedna šance, jak získat vstupenky na finále hokejového mistrovství světa! Dvě místa v...

  • Počet článků 104
  • Celková karma 25,74
  • Průměrná čtenost 1384x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik