Standardní evropský guláš
Platí to naprosto i u návrhu evropské směrnice o spotřebitelském úvěru. Zase tu je trochu povedený a trochu nepovedený guláš různých opatření. Část (možná i větší) je zjevně užitečná, nad částí člověk nutně kroutí hlavou a pochybuje o jejich smyslu.
Takže na jedné hromádce tady leží myšlenky liberalizační, které by nesporně přinesly užitek spotřebitelům i poskytovatelům finančních služeb, protože umožňují širší konkurenci napříč členskými zeměmi. Čím výraznější je konkurenční prostředí, tím větší užitek z něj účastníci trhu mají. Změny, které mají posílit možnosti expanze finančních služeb bez ohledu na omezení daná hranicemi a jednotlivými finančními systémy, můžeme označit za jednoznačně pozitivní kroky.
Kdybychom k tomu přidali trochu ideologického hodnocení, tak bychom mohli možná mluvit o „směřování k pravici“ (jakkoliv to je trochu problematické dělení obecně a v ekonomii zvláště).
Pak jsou zde pasáže chránící spotřebitele.
Některé mají zjevnou logiku. Představa jednotné „karty“ parametrů, kterou by každá finanční služba musela mít deklarovánu a která by byla dostatečně přehledná pro spotřebitele – to je spíše správný krok. Jakkoliv si čestně řekněme, že velmi obtížný k naplnění, protože jak známo: „šedá je teorie, zelený strom života“. Vtěsnat parametry služeb do jedné karty tak, aby byly skutečně porovnatelné, to je hodně náročný úkol (nejde jen o úvěry, ale i kreditní karty a splátkový prodej). Ostatně se podívejme třeba na nabídky mobilních operátorů. Vytvořit srovnávací tabulku, která by dokázala skutečně objektivně porovnat jednotlivé cenové a další parametry (včetně takových věcí, jako omezení rychlosti dat)… Nu, těžká věc. A omezit variabilnost nabídek tím, aby operátoři museli uznávat nějaké „klíčové body“ ve kterých své služby definují, to je sice lákavé, ale nejsem si skutečně jistá, zda by to přineslo prospěch. Nicméně u spotřebitelských úvěrů, kreditních karet a splátkových prodejů si to asi představit lze a je pravda, že klientovi se tím dostane skutečně přehlednější informace.
Což platí i u upřesnění parametrů nabídek v elektronických médiích a v dalších komunikačních liniích.
Ideologicky si řekněme, že tohle je cosi jako „rozumný střed“, jako něco, s čím by asi nakonec souhlasil jak „levičák“, tak i „pravičák“. Obecně platí, že čím nižší je informační asymetrie na trhu (rozdíl mezi informováním poskytovatele a klienta o produktu), tím racionálněji a efektivněji trh funguje. Přehledné a strukturované poskytování informací je právě cesta, jak informační asymetrii omezit a jak umožnit férovější postavení mezi poskytovatelem a klientem. Pokud celkem oprávněně chceme, aby na každé čokoládové tyčince bylo uvedeno, kolik obsahuje cukru a kolik tuku, není nelogické požadovat, aby jakýsi podobný „štítek“ měly i spotřebitelské úvěry.
A nyní ty problémy. Směrnice se snaží zavést zastropování „ceny“ úvěru, tedy zavést napříč Evropou „maximální cenu peněz“ (jakkoliv nikoli jednotnou, ale v jednotlivých zemích definovanou). Není to novinka – opakovaně se ozývají výzvy, aby byla definována „lichva“, což skutečně v řadě států Unie existuje, někde historicky, jinde jde o úpravy z posledních let. Lidsky je možné takové snahy chápat a ostatně naše zkušenosti z minulých desetiletí bez definování lichvy nejsou vůbec dobré.
Ale přesto je správně, že české instituce jsou k tomuto nápadu (řekněme „levicovému“) rezervované. Postupně se u nás vyvinula situace, kdy lichvu formulují v obecné rovině zákony a v konkrétnější judikáty soudů, tedy kdy je posuzována komplexně (ne na základě nějakého jednoho kritéria) a v souvislostech a také s ohledem na časový vývoj situace. Není zde žádná racionálně zdůvodnitelná potřeba zavedení nové regulace. Ta by nutně znamenala definici plus mínus jednoznačné hranice, co je "legální" a co již ne. Důsledkem by byl stav, kdy přesně tato hranice začne jako magnet přitahovat masu rizikových úvěrů, které se "naštosují" svou cenou právě těsně pod "legální" hranicí.
Pevně věřím, že taková potřeba neexistuje ani v celoevropském rozměru. Zavedení povinnosti jednotlivých zemí definovat "regulérní" cenu peněz nijak neprospěje rozšíření finančních trhů a jejich schopnosti uspokojovat potřeby spotřebitelů.
Oceňme, že si v této věci držíme odstup a bráníme se unifikaci evropského prostředí v těch věcech, kde to znamená omezení soutěžního prostředí nebo nadbytečnou regulaci. Snad nám to i vydrží – včetně silné podpory těch částí, které rozšiřují tržní prostředí a racionálním způsobem chrání spotřebitele.
Eva Kislingerová
Národ miluje korunu, podniky ale hlasují nohama
Vláda se nedávno odmítla výrazněji posunout směrem k zavedení eura, což jinými slovy znamená, že ke společné měně v příštích zhruba pěti letech určitě nepřistoupíme. Někdo slaví, někdo pláče, někteří hlasují „nohama“.
Eva Kislingerová
Žijeme jako Calhounovy myši?
Popularita toho experimentu se vrací v módních vlnách: Dejte myší populaci vše, co potřebuje, plus bezpečí, a za několik desítek generací dojde po řadě peripetií k vymření kolonie. Lidé v tom hledají paralelu k dnešnímu světu.
Eva Kislingerová
Jak se drží ruská ekonomika?
Zuby nehty, nicméně přesně tak, jak racionálnější část ekonomů předvídala. Ta méně racionální část a s ní nemálo politiků pociťuje zmatek a rozčarování, jak je možné, že se ruská ekonomika po tisíci dnech nezhroutila.
Eva Kislingerová
Můžeme mít mzdy jako v Německu?
Ano, technicky vzato ano. Za čtyři roky? Ne, pokud nenastane zázrak nebo se nezhroutí Německo. Ptejme se ale na daleko podstatnější otázku, než jestli je to proveditelné za pět, deset nebo dvacet let.
Eva Kislingerová
Bojme se o Evropu nebo bojme se Evropy?
Každý racionálně smýšlející a ekonomicky znalý člověk je poněkud vyděšený z toho, co se děje s evropským průmyslem. My jsme zvláště vyděšeni, co se děje s průmyslem českým. Říká se tomu deindustrializace.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Lidé, kteří odešli ze Sýrie za války, se tam budou vracet, říká Nwelati
Žádná nová migrační vlna po pádu režimu Bašára Asada do Evropy nepřijde, odhaduje Raduan Nwelati,...
Vulkán Kanlaon na Filipínách chrlí sopečný oblak do výše čtyř kilometrů
Až do výše čtyř kilometrů chrlí sopečný oblak vulkán Kanlaon v centrální části Filipín. Úřady kvůli...
Senior zemřel u Brna při honu na bažanty, trefil ho jiný lovec
Při sobotním lovu bažantů na jižní Moravě zemřel jeden z účastníků honu. Muže seniorského věku...
Muzikál Emilia Pérez si po evropských Oscarech brousí zuby i na Zlaté glóby
Muzikál Emilia Pérez francouzského režiséra Jacquese Audiarda se stal nejúspěšnějším snímkem při...
Příliš chytrý vysavač? Jak si ulehčit domácí práce a ušetřit čas
Pojďme si říct, že plně samoobslužný vysavač, co se sám vysype, vypere si hadříky a doplní vodu, je gamechanger! Nebo ne? Museli jsme to zjistit a...
- Počet článků 120
- Celková karma 27,01
- Průměrná čtenost 1415x