Nebude to skvělý rok. Ale nebude ani špatný…
Považuji takový úvod za férový, protože jsou věci, které je možné spočítat nebo na základě modelů odhadnout. A pak jsou věci, které spočítat neumíme. Možná je předpokládáme nebo plus mínus víme, že někdy nastanou, ale netušíme, kdy a za jakých přesně okolností se to stane. Pro příklad. Existovala řada předpovědí toho, že vlivem globalizace a dalších faktorů existuje reálné nebezpečí celosvětové pandemie relativně nebezpečné nemoci. O této možnosti vznikaly velmi seriózní práce přinejmenším od sedmdesátých let minulého století a v devadesátých letech se už jenom čekalo, kdy se sejdou vhodným způsobem příslušné okolnosti: způsob přenosu nemoci, inkubační doba, smrtnost a další. Ovšem jsou dvě velmi odlišné věci: Vědět, že se „něco“ stane, a vědět, kdy se to „něco“ stane.
Čili tato předpověď počítá s tím, že rok 2024 bude po dlouhé době rokem bez nějakých mimořádných šoků.
Pokud se přesně toto naplní, tak nás čeká rok celkem náročný, nijak mimořádně úspěšný, ale každopádně celkem dobrý. Zatím jsou k tomu všechny předpoklady.
Tak co můžeme od letoška vlastně čekat.
Hrubý domácí produkt. Porosteme. Určitě to ale nebudou žádné rekordy. Většina analytických pracovišť setrvává v rozmezí mezi reálným růstem od 1,2 do dvou procent. Osobně se nebojím trochu vyššího údaje: 2,5 až možná tři. Jenom pro základní orientaci poslední předpověď ministerstva financí pracuje s údajem 1,9 procenta, Česká národní banka 1,2 procenta. Nicméně ČNB předpokládá pro letošní první a druhý kvartál roku velmi pomalý rozjezd růstu s přetrvávajícími potížemi v domácí poptávce, naopak ovšem výraznou dynamiku v druhé polovině období. Vidím to trochu jinak. Na základě informací o vývoji plnění rozpočtu ze strany DPH ‚(což je dobrý indikátor spotřeby), si myslím, že k oživení došlo již v listopadu a prosinec bude znamenat jeho akceleraci. Uvidíme, jak to dopadne.
Inflace. Nevidím žádný racionální důvod, proč by neměla dosáhnout hodnoty kolem 2,5 procenta. Složitější oříšek ale bude dostat ji později na kýžená procenta dvě a já bych hlasovala i pro nižší úroveň. Ale oněch letošních 2,5 procenta považujme za uskutečnitelný cíl.
Reálné mzdy. Pětiprocentní celkový růst mezd by měl být dosažen, což by znamenalo zhruba 2,5 procenta zvýšení mezd reálných (ale problém nemusejí být ani 4 procenta). Stane se to po velmi dlouhé době, a ještě to nijak zásadně neotupí sociální, a především psychologické napětí ve společnosti, avšak ukáže to nové směřování.
Co ale bude podstatnější: Vznikne zajímavý prostor pro růst celkového optimismu a také reálných maloobchodních tržeb (které jsou dlouhodobě brzdou růstu a klesají prakticky rok a půl). Maloobchodní prodej by mohl ve stálých cenách letos vzrůst o zhruba 2 až tři procenta meziročně. Je třeba si odmyslet různé nánosy o „šíření bídy“. Krizí posledních let nebyla ve skutečnosti nijak fatálně zasažena většina společnosti, ale především nízkopříjmové skupiny, kterým se skutečně životní podmínky citelně zhoršily. Většině se ale kupní síla snížila zhruba na úroveň roku 2018. K výraznějšímu růstu (spotřeby) tedy není nutný nějaký skutečný finanční impuls, jako spíše změna nálad.
Míra úspor českých domácností totiž byla loni mimořádná, To se může při vysoké inflaci a poklesu reálných příjmů zdát na první pohled překvapivé, ale je třeba vidět právě spotřebitelskou zdrženlivost. U míry úspor v roce 2023 hovoříme na základě zatím známých údajů až o 22 procentech nominálně (asi 7,3 procenta reálně), což znamená vyšší úroveň oproti dlouhodobému průměru. Míra úspor se sníží (doufejme) tím, že domácnosti začnou více spotřebovávat.
A konečně zde máme nezaměstnanost. Neexistuje žádný důvod, proč by se měla letos vymknout z obvyklého rozpětí mezi 3,3 až 3,9 procenta podle sezóny. Skoro se chce zopakovat, že bude pokračovat až ekonomicky nezdravý trend příliš nízké nezaměstnanosti. Ten vypovídá hodně o dlouhodobých strukturálních nedostatcích českého hospodářství, ale to je téma na jiný text.
Samozřejmě nelze vynechat rizika. Je jich mnoho. Třeba namátkou vývoj v Číně nebo ještě horší než předpokládaný „nerůst“ v Německu. Případně vznik nových válečných konfliktů, které by ovlivnily takové parametry, jako například ceny energií. Takových „ale“ bychom dali dohromady hodně. Ale jak bylo řečeno na začátku – brát všechno toto v potaz, to bychom se nedostali vůbec nikam.
Takže osobně vidím začínající rok vcelku optimisticky. Mohl by (teoreticky) překvapit nějakým výraznějším růstem, ale reálně to moc pravděpodobné není. Co je však skutečně důležité: Proti letům 2020 až 2023 to bude dvanáct měsíců přiměřeného růstu či zlepšování ve všech podstatných srovnáních.
Eva Kislingerová
Rozpočet povodní nebo povodně rozpočtu?
Samozřejmě lidské tragédie jsou na povodních to nejhorší. Peníze je nemohou zhojit. Mohou ale ulevit oblastem, které byly postižené nejvíce, kde došlo k největším škodám na majetku. A také na lidské psychice.
Eva Kislingerová
Na přijetí eura nemáme svaly
Jednou z otázek, které dostávají kandidáti do Senátu na běžícím pásu, je jejich případná podpora přijetí eura. Ne, že by v tom Senát měl nějaké zásadní slovo. Ale jistě je to pro voliče podstatná informace.
Eva Kislingerová
Feministický minimalismus
Od chvíle, co jsem ohlásila kandidaturu do Senátu, se mne pořád někdo ptá, jestli jsem tedy feministka. Kdyby to přicházelo jen z ženských organizací, připadal by mi ten dotaz vlastně logický. Ale ptají se všichni.
Eva Kislingerová
Bilion na zbrojení. Jímá vás hrůza?
Pokud budeme v letech 2025 až 2029 dodržovat naše spojenecké závazky (minimálně 2 procenta HDP na obranu), což nesporně budeme, tak během těch pěti let vynaložíme na tento účel asi 930 miliard korun.
Eva Kislingerová
Exekutoři to tentokrát skutečně přehánějí
Kdybychom hledali povolání s horší pověstí než politik, jednou z profesí kandidujících na úplné dno pekla by byl exekutor. Nicméně exekutoři mají to štěstí, že výzkumníci respondentům mezi 26 povoláními to jejich nenabízejí.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Poslanci tichem uctili oběti povodní. ANO prosadilo diskusi o zajištění voleb
Přímý přenos Tři dosud potvrzené oběti povodní uctili v úvodu úterního jednání minutou ticha poslanci. Radek...
Škody půjdou do miliard. V zaplavených oblastech se chystá očkování
Aktualizujeme Povodňová situace se po třech katastrofických dnech uklidňuje. Extrémní nebezpečí už nikde nehrozí....
Brexit byl marný. Diktátu přidělaných víček neunikli ani Britové
Premium Odchodem z Evropské unie měli Britové převzít kontrolu nad svou zemí a shodit jho evropského...
NCOZ zasahuje na pražském magistrátu. Dokumentuje, ale nezatýká
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v budovách pražského...
Rezidence Wechův dvůr
Štěchovice, Kroměříž
Cena na vyžádání
- Počet článků 115
- Celková karma 18,87
- Průměrná čtenost 1367x