Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo má za inflaci hlavu na špalku?

Slyšíme teď hodně o tom, jak je skvělé, že inflace klesla na 6.9 procenta meziročně. Samozřejmě je dobře, že už není přes 18 procent. Nicméně omlouvám se, radovat se ze 6,9 procenta nemohu. Radovat se budu, až klesne na procento.

Velmi jednoduše. Roční inflace sedm procent znamená, že se během zhruba deseti let a pár měsíců ceny zvýší na dvojnásobek (ten zbytek mezi 70 a 100 zařídí cena peněz v čase). Asi každému je jasné, že to nepřichází v normálním světě do úvahy. Jakákoliv země s takto trvale vysokou inflací nutně musí skončit v těžkých problémech. Neustálý růst cen dříve nebo později vyčerpá potenciál ekonomiky, podváže podnikavost. Ještě předtím donutí obyvatele, aby kvůli úsporám opouštěli vlastní měnu a převáděli vše, co jenom jde, na stabilnější měny cizí nebo na aktiva odolávající znehodnocování domácích peněz. Čím více se to bude dít, tím více budou centrální banka a vláda omezovat směnitelnost vlastní měny. Nakonec bude nutné zavřít hospodářství před cizími vlivy úplně.

Pořád slyšíme: To nám ta inflace krásně klesá! Ale je to opravdu dostatečný pokles na to, abychom měli radost? A je cíl 2 procenta koncem roku 2024 dost ambiciózní? Nemyslím. Potřebujeme inflaci dostat níž. A navíc rychleji.

 

Inflace prostě znamená nestabilitu ekonomickou, a nakonec i politickou.

Ovšem inflace se snadno vypouští ven, daleko hůře se pak zavírá zpátky do klece. My jsme ji vypustili už někdy v roce 2021 vlivem kovidových výdajů. Růst cen velmi úzce souvisí s množstvím peněz v ekonomice. Schodky 2019, 2020, 2021 a tak dále, to všechno jsou krásně suché větve přiložené do inflačního požáru. Od té doby oheň přiživila krize s energiemi a další vlivy. Výsledkem byla vlna růstu cenové hladiny, jakou jsme tady neměli od reformního období po destrukci socialistického hospodářského systému.

Nicméně to všechno se už stalo. Je to minulost a nemá tak úplně cenu hádat se, kdo za co mohl více. Podstatnější je, co s tím nyní a co bude v dalších měsících a letech. Fakt je, že nyní inflace postupně ztrácí na síle, nejhorší šok je pryč a situace se uklidňuje. Mluvit bychom ale stále hlasitěji měli o tom, kde chceme, aby byla inflace na konci roku 2024? A kdo to má zařídit? Kdo to má na odpovědnosti?

S tou odpovědností je to ústavně jasné. Za inflaci a za měnu zodpovídá Česká národní banka, tedy Bankovní rada ČNB a v principu jako hlavní šéf guvernér ČNB. To tedy znamená Aleš Michl jako číslo jedna. Samozřejmě jsou zde schodky rozpočtů čili vládní utrácení, které do inflace také zasahuje. Ale na stole je plán zlepšování státní finanční bilance a celkem pochvalné ohlasy z trhu a ratingových agentur ukazují, že ten plán vzali partneři vážně a české vládní bondy jsou poprvé po řadě let zase brány jako seriózní zboží.

Takže inflace je skutečně úkol národní banky.

Jak víme, členové bankovní rady ani guvernér se nikomu nemusí zodpovídat ze svých rozhodnutí. Já to ani náhodou nezpochybňuji, považuji to za správné a je to podmínka nezávislosti. Navíc měnová politika je poněkud složitá záležitost a určitě to není téma pro referendum. Jakkoliv by se jistě na sociálních sítích ihned objevilo obrovské množství kovaných specialistů na věc a absolventů kurzů „Centrálním bankéřem snadno a rychle“ pořádaných Vysokou školou života. Nicméně: Reposazbu nelze nastavovat podle aktuální nálady Facebooku nebo Instagramu.

Takže nemám na mysli, že by společnost měla Bankovní radě říct: Od příštího měnového zasedání bude reposazba 5,5 procenta a pro posílení růstu se sníží povinné minimální rezervy ze dvou na 1,5 procenta. Společnost by ale měla dát bankovní radě najevo, zda se cítí jako inflační jestřáb nebo holubice a kolik je ochotna obětovat pro výsledek.

Jak známo, cílení národní banky je pásmo kolem dvou procent inflace ročně. A ČNB ujišťuje, že na konci příštího roku se dostane inflace do středu tohoto pásma. Popravdě to není úplně ambiciózní a za toto se titul guvernér roku udělovat určitě nebude. Cíl zhruba dvě procenta „v prosinci 2024“ se totiž v podstatě splní sám. Za předpokladu, že vláda splní slib alespoň relativně restriktivní fiskální politiky, tak je při takto měkkém nastavení úspěch prakticky zaručen prostou matematikou.

Nechtěla by ale česká společnost po prožitém inflačním šoku poněkud tvrdší politiku a možná i rychlejší dezinflaci? Nechtěla by se poučit z toho, že dlouhodobě nejvíce prosperity mají země, které jsou v boji s inflací podstatně ambicióznější? Neměli bychom konečně prolomit ono „tabu dvou procent“? Jistě, je to cílení inflace, které sdílí skutečně hodně národních bank vyspělých států. Ale na okraj: Moc se o tom nemluví, jenže pravda je, že vlastně nikdo pořádně neví, proč zrovna dvě procenta a jak se toto zlaté tele měnové politiky narodilo.

Česká společnost se k tomu nevyjadřuje. Spokojuje se s tím, že inflace je odpovědnost ČNB? Tady se nabízí podloudná otázka: Proč tedy někdy máme Babišovu drahotu a jindy Fialovu drahotu? Proč nemáme Michlovu drahotu? Ale to vezmi čert. Větší problém je, že se na to společnosti nikdo neptá. Ekonomové ani politici nekladou jednoduchý dotaz: je to tak správně? Přitom ona dvě procenta cílení byla brána jako hotová věc v době, kdy byla pomalu deflace, je brána jako hotová věc v době, kdy jsme zažili skutečný inflační šok, který připravil občany během dvou let o čtvrtinu reálné kupní síly jejich úspor. A když k tomu připočteme ještě poslední měsíce předchozí vlády, tak dokonce o třetinu. Takže dvě procenta jsou správně za slunce i za mrazu?

Nemám ten pocit. Už jenom proto, kolik národních bank a měn se s inflační vlnou vyrovnalo podstatně lépe než my.

Autor: Eva Kislingerová | úterý 24.10.2023 9:09 | karma článku: 20,67 | přečteno: 662x

Další články autora

Eva Kislingerová

Americký celní šerm z jiného úhlu

Jsem daleka tomu, abych se jakkoliv pletla do řemesla komukoliv, dokonce ani americkému prezidentovi ne. Konec konců dostal hlasy svých občanů, je jejich společnou věcí, jak s tím naloží.

17.2.2025 v 8:00 | Karma: 35,83 | Přečteno: 2408x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Konec jedné šílenosti

Dejme tomu asi tak třicet let porovnáváme poctivě počty nezaměstnaných s počty volných pracovních míst. Už roky (třeba 29 let a 11 měsíců) víme, že tam něco nehraje. Nová statistika MPSV o nezaměstnanosti za leden ukázala, co.

13.2.2025 v 11:49 | Karma: 34,26 | Přečteno: 4246x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Ten bitcoin nám ale řádí

Nápad guvernéra České národní banky Aleše Michla zařadit bitcoin mezi rezervní měny ČNB (přesněji mezi devizové rezervy) vzbudil širokou škálu reakcí od nadšeného obdivného Ááááách! až po vyděšené pohrdlivé Uffff!

31.1.2025 v 15:45 | Karma: 29,67 | Přečteno: 2021x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

PF: Snad ty volby nějak přežijeme

Naše PF, tedy pour féliciter, „péefka“ vznikla v dynamicky rostoucích městech 19. století. Přestal být čas na osobní návštěvu přátel, kartička s PF a začínajícím letopočtem tak sloužila jako náhražka za fyzický kontakt.

31.12.2024 v 0:46 | Karma: 25,71 | Přečteno: 589x | Diskuse | Společnost

Eva Kislingerová

Vítězný argentinský dřevorubec jako inspirace pro Česko?

Potkala jsem před svátky dávného známého, zapovídali jsme se na ulici. Padla jedna věta, která mne v duchu trochu rozesmála, ale v tu chvíli jsem to nechala být. Zněla asi takto: Kéž by u nás žil někdo , jako Javier Milei!

29.12.2024 v 8:35 | Karma: 30,71 | Přečteno: 991x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

16. března 2025

Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

18. března 2025  11:20,  aktualizováno  20:23

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

17. března 2025  16:28

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...

Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci

19. března 2025

Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...

Matku s dítětem střelil do hlavy. Otřesný suvenýr holokaustu stopili polští odbojáři

23. března 2025

Seriál Snímek masakru Židů v ukrajinském Ivanhorodu se stal symbolem holokaustu na východní frontě za...

Firmy v Česku experimentují s neomezenou dovolenou, zaměstnanci si ji řídí sami

23. března 2025

Premium Pět týdnů dovolené, tedy týden navíc k zákonem stanovené hranici, je v Česku poměrně rozšířený...

Za kolik, o kolik, kolik čeho. Pokračujeme v tréninku praktických slovních úloh

23. března 2025

Premium Slovní úlohy jsou pro některé postrach, zprvu mohou působit zmatečně, není však nutné panikařit,...

Čína zrudla. Teď už doopravdy. Nespokojenost sílí, lidé řeší, jak odejít

23. března 2025

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Číňané jsou nespokojení: dokonce i staří lidé, kteří byli nadšení z velkého čínského skoku, se teď...

Vlhčené ubrousky z vody? Vyhrajte půlroční zásobu WaterWipes pro vaše miminko
Vlhčené ubrousky z vody? Vyhrajte půlroční zásobu WaterWipes pro vaše miminko

Důkladné čištění bez podráždění jemné dětské pokožky je kombinace, kterou u dětských vlhčených ubrousků hledá téměř každá maminka. Zapojte se proto...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 31,24
  • Průměrná čtenost 1440x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik