Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo má za inflaci hlavu na špalku?

Slyšíme teď hodně o tom, jak je skvělé, že inflace klesla na 6.9 procenta meziročně. Samozřejmě je dobře, že už není přes 18 procent. Nicméně omlouvám se, radovat se ze 6,9 procenta nemohu. Radovat se budu, až klesne na procento.

Velmi jednoduše. Roční inflace sedm procent znamená, že se během zhruba deseti let a pár měsíců ceny zvýší na dvojnásobek (ten zbytek mezi 70 a 100 zařídí cena peněz v čase). Asi každému je jasné, že to nepřichází v normálním světě do úvahy. Jakákoliv země s takto trvale vysokou inflací nutně musí skončit v těžkých problémech. Neustálý růst cen dříve nebo později vyčerpá potenciál ekonomiky, podváže podnikavost. Ještě předtím donutí obyvatele, aby kvůli úsporám opouštěli vlastní měnu a převáděli vše, co jenom jde, na stabilnější měny cizí nebo na aktiva odolávající znehodnocování domácích peněz. Čím více se to bude dít, tím více budou centrální banka a vláda omezovat směnitelnost vlastní měny. Nakonec bude nutné zavřít hospodářství před cizími vlivy úplně.

Pořád slyšíme: To nám ta inflace krásně klesá! Ale je to opravdu dostatečný pokles na to, abychom měli radost? A je cíl 2 procenta koncem roku 2024 dost ambiciózní? Nemyslím. Potřebujeme inflaci dostat níž. A navíc rychleji.

 

Inflace prostě znamená nestabilitu ekonomickou, a nakonec i politickou.

Ovšem inflace se snadno vypouští ven, daleko hůře se pak zavírá zpátky do klece. My jsme ji vypustili už někdy v roce 2021 vlivem kovidových výdajů. Růst cen velmi úzce souvisí s množstvím peněz v ekonomice. Schodky 2019, 2020, 2021 a tak dále, to všechno jsou krásně suché větve přiložené do inflačního požáru. Od té doby oheň přiživila krize s energiemi a další vlivy. Výsledkem byla vlna růstu cenové hladiny, jakou jsme tady neměli od reformního období po destrukci socialistického hospodářského systému.

Nicméně to všechno se už stalo. Je to minulost a nemá tak úplně cenu hádat se, kdo za co mohl více. Podstatnější je, co s tím nyní a co bude v dalších měsících a letech. Fakt je, že nyní inflace postupně ztrácí na síle, nejhorší šok je pryč a situace se uklidňuje. Mluvit bychom ale stále hlasitěji měli o tom, kde chceme, aby byla inflace na konci roku 2024? A kdo to má zařídit? Kdo to má na odpovědnosti?

S tou odpovědností je to ústavně jasné. Za inflaci a za měnu zodpovídá Česká národní banka, tedy Bankovní rada ČNB a v principu jako hlavní šéf guvernér ČNB. To tedy znamená Aleš Michl jako číslo jedna. Samozřejmě jsou zde schodky rozpočtů čili vládní utrácení, které do inflace také zasahuje. Ale na stole je plán zlepšování státní finanční bilance a celkem pochvalné ohlasy z trhu a ratingových agentur ukazují, že ten plán vzali partneři vážně a české vládní bondy jsou poprvé po řadě let zase brány jako seriózní zboží.

Takže inflace je skutečně úkol národní banky.

Jak víme, členové bankovní rady ani guvernér se nikomu nemusí zodpovídat ze svých rozhodnutí. Já to ani náhodou nezpochybňuji, považuji to za správné a je to podmínka nezávislosti. Navíc měnová politika je poněkud složitá záležitost a určitě to není téma pro referendum. Jakkoliv by se jistě na sociálních sítích ihned objevilo obrovské množství kovaných specialistů na věc a absolventů kurzů „Centrálním bankéřem snadno a rychle“ pořádaných Vysokou školou života. Nicméně: Reposazbu nelze nastavovat podle aktuální nálady Facebooku nebo Instagramu.

Takže nemám na mysli, že by společnost měla Bankovní radě říct: Od příštího měnového zasedání bude reposazba 5,5 procenta a pro posílení růstu se sníží povinné minimální rezervy ze dvou na 1,5 procenta. Společnost by ale měla dát bankovní radě najevo, zda se cítí jako inflační jestřáb nebo holubice a kolik je ochotna obětovat pro výsledek.

Jak známo, cílení národní banky je pásmo kolem dvou procent inflace ročně. A ČNB ujišťuje, že na konci příštího roku se dostane inflace do středu tohoto pásma. Popravdě to není úplně ambiciózní a za toto se titul guvernér roku udělovat určitě nebude. Cíl zhruba dvě procenta „v prosinci 2024“ se totiž v podstatě splní sám. Za předpokladu, že vláda splní slib alespoň relativně restriktivní fiskální politiky, tak je při takto měkkém nastavení úspěch prakticky zaručen prostou matematikou.

Nechtěla by ale česká společnost po prožitém inflačním šoku poněkud tvrdší politiku a možná i rychlejší dezinflaci? Nechtěla by se poučit z toho, že dlouhodobě nejvíce prosperity mají země, které jsou v boji s inflací podstatně ambicióznější? Neměli bychom konečně prolomit ono „tabu dvou procent“? Jistě, je to cílení inflace, které sdílí skutečně hodně národních bank vyspělých států. Ale na okraj: Moc se o tom nemluví, jenže pravda je, že vlastně nikdo pořádně neví, proč zrovna dvě procenta a jak se toto zlaté tele měnové politiky narodilo.

Česká společnost se k tomu nevyjadřuje. Spokojuje se s tím, že inflace je odpovědnost ČNB? Tady se nabízí podloudná otázka: Proč tedy někdy máme Babišovu drahotu a jindy Fialovu drahotu? Proč nemáme Michlovu drahotu? Ale to vezmi čert. Větší problém je, že se na to společnosti nikdo neptá. Ekonomové ani politici nekladou jednoduchý dotaz: je to tak správně? Přitom ona dvě procenta cílení byla brána jako hotová věc v době, kdy byla pomalu deflace, je brána jako hotová věc v době, kdy jsme zažili skutečný inflační šok, který připravil občany během dvou let o čtvrtinu reálné kupní síly jejich úspor. A když k tomu připočteme ještě poslední měsíce předchozí vlády, tak dokonce o třetinu. Takže dvě procenta jsou správně za slunce i za mrazu?

Nemám ten pocit. Už jenom proto, kolik národních bank a měn se s inflační vlnou vyrovnalo podstatně lépe než my.

Autor: Eva Kislingerová | úterý 24.10.2023 9:09 | karma článku: 20,67 | přečteno: 661x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Život otroka a jiné internetové báchorky

Sociální sítě jsou plné naprostých nesmyslů. Některé asi vznikají cíleně, obávám se však, že většina pochází z nevzdělanosti a jisté nedostatečnosti autorů. Jako ta o středověkém ráji ekonomických svobod.

18.6.2024 v 9:11 | Karma: 21,15 | Přečteno: 588x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,00 | Přečteno: 449x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 33,01 | Přečteno: 3606x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 16,86 | Přečteno: 399x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 30,26 | Přečteno: 1840x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ukrajinec na Plzeňsku odpálil manželce ve vagině petardu, dostal 18 let vězení

27. června 2024  6:50,  aktualizováno  9:10

Krajský soud v Plzni poslal na 18 let do vězení Ukrajince, který podle obžaloby loni v září na...

Pozabíjejme rodiny útočníků z Dagestánu, ostatní to odradí, vyzývá Kadyrov

27. června 2024  8:54

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov na setkání s bezpečnostními složkami navrhl, aby byl zabiti rodinní...

Poslanci budou schvalovat kandidáty na letošní státní vyznamenání

27. června 2024  5:53,  aktualizováno  8:46

Přímý přenos Kandidáty Sněmovny na státní vyznamenání budou schvalovat poslanci. Předběžný seznam kandidátů...

Třicítky vydrží až do prázdnin. Místy je doprovodí bouřky s přívalovými srážkami

27. června 2024  8:03

Konec června bude v Česku dále teplý, do konce týdne se však budou vyskytovat bouřky a přeháňky,...

  • Počet článků 107
  • Celková karma 25,30
  • Průměrná čtenost 1392x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik