Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak je to vlastně s Pafkem a děvčaty na medicíně

Nejsem tisková mluvčí profesora Pafka a necítím se kompetentní vykládat jeho slova. Pokud bude mít potřebu, udělá to sám. Ale přece jen nabídnu jisté socio-ekonomické vysvětlení, jak je to s tím počtem studentek a prestiží.

Čím vlastně profesor Pavel Pafko rozpálil do běla mnohé zastánce rovnosti? Velmi zjednodušeně řekl (nedávám do uvozovek, nejsou to citáty): Medicína není co do prestiže to, co to bývalo. Dneska se podívejte na závěrečné ročníky medicíny. Dvě třetiny studentů v závěrečných ročnících studia jsou děvčata. A doložil to vlastní zkušeností z pražské Karlovy Univerzity a také příklady z jiných měst.

Na první pohled to vypadá jakoby jednoznačně: Je tam moc dívek, tedy obor ztrácí prestiž.

Ale skutečně je to tak jednoduché? A opravdu přesně to profesor Pafko řekl? Po pravdě: Neřekl. Je to interpretace, ale zdaleka ne jediná možná.

Nejprve si řekněme, v čem se pan profesor mýlí. Povolání lékaře je stále nejprestižnější ze všech. Dokonce se dá říct, že tato profese zaujímá první nebo některé těsně následující postavení v každém relevantním výzkumu veřejného mínění co se týká prestiže, důvěryhodnosti nebo potřebnosti povolání, a to nejen v České republice, ale i Evropské unii. Na tom se nic nezměnilo po celá desetiletí. Postavení lékařů je dokonce spíše pevnější než před lety.

Profesor Pafko vytočil aktivisty rovnosti. Ale bylo by dobré se zamyslet, co vlastně řekl.

 

Za druhé se ale něco podstatného děje. Medicína není technika nebo jaderná fyzika, jde o obor v podstatě genderově neutrální. Teoreticky by proto mělo nejspíše platit, že podíl děvčat a chlapců by měl být při rovném přístupu ke školství „půl na půl“. Což je jednoduchá úvaha založená na statistických danostech.

Inteligence je totiž z hlediska genderu rozložená v principu rovnoměrně. To znamená, že průměrné IQ mužů a žen v dané populaci je plus mínus shodné a aritmetické průměry u obou pohlaví se od sebe odlišují nepříliš podstatným způsobem nedůležitým pro praxi. Uvnitř vzorků ale studie (namátkou profesor Furnham, tým Irwing a Line a mnohé další) odhalily důležité odlišnosti. V oblasti mírného podprůměru, průměru a mírného nadprůměru nalézáme o něco častěji ženy, v oblastech vyšších a extrémních hodnot, ovšem stejně jako v oblasti nižších a velmi nízkých hodnot, vidíme vyšší počet mužů. Čím větší vzdálenost od průměru do obou stran, tím je mužská dominance větší (u hodnot nad 155 IQ je to snad až 5:1, podobné to ale je i pod 69 IQ). Shrňme si to lidovým způsobem: Vědecky je prokázáno, že geniů a imbecilů najdeme více v mužské části populace. Lidí schopných vystudovat vysokou školu je ale mezi ženami a muži v principu stejně. Neexistuje proto žádný podstatný důvod, aby na medicíně nebyl poměr studentů a studentek 50 ku 50. Poměr 66 ku 33 je tedy nesporně zarážející.

Za třetí samozřejmě nelze brát vážně fakt, že v dřívějších časech (řekněme v době, kdy profesor Pafko studoval), by byla medicína prestižní kvůli převaze mužů. Pavel Pafko promoval v roce 1963 a tehdejší celkový podíl dívek na počtu studentů vysokých škol byl kolem 40 procent. A ano, na medicíně to bylo hluboko pod dvacet procent. Ale již tehdy by bylo možné mluvit o „degradujícím přívalu“ dívek do vysokého školství. Vždyť v roce 1937 studovalo na vysokých školách méně než sedmnáct procent dívek. A na medicíně šlo skutečně o jednotlivé případy.

Mezitím se poměry samozřejmě hodně změnily. Ale určitě to nemělo vliv na „vnímání společnosti“ toho, jak prestižním povoláním lékařská profese je.

Kdybychom si vzali absolventy českých univerzit (bez cizinců) v roce 2021, tak 60 procent byly ženy. Mužů bylo více než dívek jenom na technických (stavebních i strojních) oborech a výpočetní technice. Tak to nyní je, taková je realita. Ostatně zajímavé je, že dívky vykazují také podstatně vyšší schopnost vysokou školu dokončit. Obrovská čísla nedokončených bakalářských studií mají z velké části na svědomí chlapci. Takže nadvláda dívek mezi absolventy je větší než mezi studujícími.

Když se na tyto údaje podíváme trochu analyticky, tak vidíme dva základní momenty. Převaha dívek ve vysokém školství je značná a podíl na medicíně není vůbec jiný než podíl v celém vysokoškolském segmentu.

A ano, z tohoto pohledu se medicína stala „průměrem“. Chlapci vyklidili pozice. Avšak podobně, jako v celém vysokém školství. Nu, víme, že to není kvůli IQ, není to ani kvůli kvótám (protože ty žádné nejsou a přístup ke školství je z hlediska genderu rovný). Důvodem tedy musí být větší touha dívek po vzdělání a prosazení se. Profesor Pafko a obecně muži tradiční školy to zřejmě berou od nových generací trochu jako zradu. Lékařství již není tak „prestižní“ profese, aby donutila chlapce zabojovat a „uhrát“ alespoň tu polovinu, která by demograficky (a také inteligenčně, schopnostmi a tak dále) odpovídala. 

Jenže holou pravdou je, že medicína se jenom veze na obecném trendu. Zájem chlapců o vysokoškolská studia je prostě malý, ve srovnání s minulostí fatálně nižší. Můžeme se uklidňovat tím, že raději podnikají a zakládají startupy, ale to se už dostáváme úplně někam jinam, k jinému textu. V němž by tedy bylo nejprve potřeba dokázat, že je to pravda.

Zpět k tématu: Takže to, co se schovává za větami profesora Pafka, není tvrzení, že „kvůli děvčatům je lékařství méně prestižní“, ale zklamání nad tím, že chlapci nepokračují v jeho stopách a medicína je už neláká. Mohli by chom to formulovat takto: "Co s těmi chlapci je, že už je neláká ani medicína?"

Jenže jak se ukazuje, děje se nějaká celková změna, ve které je medicína jenom jedna malá drobnost, jeden segment společensky daleko podstatnějšího vývoje. A je to vývoj, kterému by bylo dobré přijít na kloub a nějak se s ním "popasovat", protože zakládá mohutnou společenskou změnu, které by bylo dobré alespoň rozumět. 

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 11.12.2023 8:40 | karma článku: 30,23 | přečteno: 1238x

Další články autora

Eva Kislingerová

Americký celní šerm z jiného úhlu

Jsem daleka tomu, abych se jakkoliv pletla do řemesla komukoliv, dokonce ani americkému prezidentovi ne. Konec konců dostal hlasy svých občanů, je jejich společnou věcí, jak s tím naloží.

17.2.2025 v 8:00 | Karma: 35,83 | Přečteno: 2412x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Konec jedné šílenosti

Dejme tomu asi tak třicet let porovnáváme poctivě počty nezaměstnaných s počty volných pracovních míst. Už roky (třeba 29 let a 11 měsíců) víme, že tam něco nehraje. Nová statistika MPSV o nezaměstnanosti za leden ukázala, co.

13.2.2025 v 11:49 | Karma: 34,26 | Přečteno: 4249x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Ten bitcoin nám ale řádí

Nápad guvernéra České národní banky Aleše Michla zařadit bitcoin mezi rezervní měny ČNB (přesněji mezi devizové rezervy) vzbudil širokou škálu reakcí od nadšeného obdivného Ááááách! až po vyděšené pohrdlivé Uffff!

31.1.2025 v 15:45 | Karma: 29,67 | Přečteno: 2021x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

PF: Snad ty volby nějak přežijeme

Naše PF, tedy pour féliciter, „péefka“ vznikla v dynamicky rostoucích městech 19. století. Přestal být čas na osobní návštěvu přátel, kartička s PF a začínajícím letopočtem tak sloužila jako náhražka za fyzický kontakt.

31.12.2024 v 0:46 | Karma: 25,71 | Přečteno: 589x | Diskuse | Společnost

Eva Kislingerová

Vítězný argentinský dřevorubec jako inspirace pro Česko?

Potkala jsem před svátky dávného známého, zapovídali jsme se na ulici. Padla jedna věta, která mne v duchu trochu rozesmála, ale v tu chvíli jsem to nechala být. Zněla asi takto: Kéž by u nás žil někdo , jako Javier Milei!

29.12.2024 v 8:35 | Karma: 30,71 | Přečteno: 991x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

18. března 2025  11:20,  aktualizováno  20:23

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

24. března 2025  20:43

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů

20. března 2025  12:28

Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

24. března 2025  13:34

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...

Istanbul má nového primátora z opozice, ta mění strategii protestů

26. března 2025  16:01

Zastupitelstvo v Istanbulu si ve středu zvolilo nového primátora, který nahradí zadrženého Ekrema...

Sněmovna jedná utajeně o obraně bez ANO a SPD. Nebudeme stafáž, řekl Babiš

26. března 2025,  aktualizováno 

Prezident Petr Pavel se marně pokusil zmírnit svár mezi vládou a opozicí o bezpečnost a zajištění...

Enstromy i Mi-17 budou létat u Přerova, přesun výcviku pilotů okolní obce vítají

26. března 2025  15:56

Státní podnik LOM Praha uvažuje o přesunu výcviku pilotů vojenských vrtulníků ze základny v...

Hackeři napadli ve dvou krajích pracoviště hasičů, ti museli měnit komunikaci

26. března 2025  14:44,  aktualizováno  15:53

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje v pondělí čelily kybernetickému útoku. Hasiči...

BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna
BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna

Brněnský BRuNO family park nabízí více než 40 atrakcí pro děti i rodiče. V moderním areálu najdete autíčka, lodičky, tobogany, skluzavky, bludiště,...

  • Počet článků 126
  • Celková karma 31,24
  • Průměrná čtenost 1440x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik