Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak je to vlastně s Pafkem a děvčaty na medicíně

Nejsem tisková mluvčí profesora Pafka a necítím se kompetentní vykládat jeho slova. Pokud bude mít potřebu, udělá to sám. Ale přece jen nabídnu jisté socio-ekonomické vysvětlení, jak je to s tím počtem studentek a prestiží.

Čím vlastně profesor Pavel Pafko rozpálil do běla mnohé zastánce rovnosti? Velmi zjednodušeně řekl (nedávám do uvozovek, nejsou to citáty): Medicína není co do prestiže to, co to bývalo. Dneska se podívejte na závěrečné ročníky medicíny. Dvě třetiny studentů v závěrečných ročnících studia jsou děvčata. A doložil to vlastní zkušeností z pražské Karlovy Univerzity a také příklady z jiných měst.

Na první pohled to vypadá jakoby jednoznačně: Je tam moc dívek, tedy obor ztrácí prestiž.

Ale skutečně je to tak jednoduché? A opravdu přesně to profesor Pafko řekl? Po pravdě: Neřekl. Je to interpretace, ale zdaleka ne jediná možná.

Nejprve si řekněme, v čem se pan profesor mýlí. Povolání lékaře je stále nejprestižnější ze všech. Dokonce se dá říct, že tato profese zaujímá první nebo některé těsně následující postavení v každém relevantním výzkumu veřejného mínění co se týká prestiže, důvěryhodnosti nebo potřebnosti povolání, a to nejen v České republice, ale i Evropské unii. Na tom se nic nezměnilo po celá desetiletí. Postavení lékařů je dokonce spíše pevnější než před lety.

Profesor Pafko vytočil aktivisty rovnosti. Ale bylo by dobré se zamyslet, co vlastně řekl.

 

Za druhé se ale něco podstatného děje. Medicína není technika nebo jaderná fyzika, jde o obor v podstatě genderově neutrální. Teoreticky by proto mělo nejspíše platit, že podíl děvčat a chlapců by měl být při rovném přístupu ke školství „půl na půl“. Což je jednoduchá úvaha založená na statistických danostech.

Inteligence je totiž z hlediska genderu rozložená v principu rovnoměrně. To znamená, že průměrné IQ mužů a žen v dané populaci je plus mínus shodné a aritmetické průměry u obou pohlaví se od sebe odlišují nepříliš podstatným způsobem nedůležitým pro praxi. Uvnitř vzorků ale studie (namátkou profesor Furnham, tým Irwing a Line a mnohé další) odhalily důležité odlišnosti. V oblasti mírného podprůměru, průměru a mírného nadprůměru nalézáme o něco častěji ženy, v oblastech vyšších a extrémních hodnot, ovšem stejně jako v oblasti nižších a velmi nízkých hodnot, vidíme vyšší počet mužů. Čím větší vzdálenost od průměru do obou stran, tím je mužská dominance větší (u hodnot nad 155 IQ je to snad až 5:1, podobné to ale je i pod 69 IQ). Shrňme si to lidovým způsobem: Vědecky je prokázáno, že geniů a imbecilů najdeme více v mužské části populace. Lidí schopných vystudovat vysokou školu je ale mezi ženami a muži v principu stejně. Neexistuje proto žádný podstatný důvod, aby na medicíně nebyl poměr studentů a studentek 50 ku 50. Poměr 66 ku 33 je tedy nesporně zarážející.

Za třetí samozřejmě nelze brát vážně fakt, že v dřívějších časech (řekněme v době, kdy profesor Pafko studoval), by byla medicína prestižní kvůli převaze mužů. Pavel Pafko promoval v roce 1963 a tehdejší celkový podíl dívek na počtu studentů vysokých škol byl kolem 40 procent. A ano, na medicíně to bylo hluboko pod dvacet procent. Ale již tehdy by bylo možné mluvit o „degradujícím přívalu“ dívek do vysokého školství. Vždyť v roce 1937 studovalo na vysokých školách méně než sedmnáct procent dívek. A na medicíně šlo skutečně o jednotlivé případy.

Mezitím se poměry samozřejmě hodně změnily. Ale určitě to nemělo vliv na „vnímání společnosti“ toho, jak prestižním povoláním lékařská profese je.

Kdybychom si vzali absolventy českých univerzit (bez cizinců) v roce 2021, tak 60 procent byly ženy. Mužů bylo více než dívek jenom na technických (stavebních i strojních) oborech a výpočetní technice. Tak to nyní je, taková je realita. Ostatně zajímavé je, že dívky vykazují také podstatně vyšší schopnost vysokou školu dokončit. Obrovská čísla nedokončených bakalářských studií mají z velké části na svědomí chlapci. Takže nadvláda dívek mezi absolventy je větší než mezi studujícími.

Když se na tyto údaje podíváme trochu analyticky, tak vidíme dva základní momenty. Převaha dívek ve vysokém školství je značná a podíl na medicíně není vůbec jiný než podíl v celém vysokoškolském segmentu.

A ano, z tohoto pohledu se medicína stala „průměrem“. Chlapci vyklidili pozice. Avšak podobně, jako v celém vysokém školství. Nu, víme, že to není kvůli IQ, není to ani kvůli kvótám (protože ty žádné nejsou a přístup ke školství je z hlediska genderu rovný). Důvodem tedy musí být větší touha dívek po vzdělání a prosazení se. Profesor Pafko a obecně muži tradiční školy to zřejmě berou od nových generací trochu jako zradu. Lékařství již není tak „prestižní“ profese, aby donutila chlapce zabojovat a „uhrát“ alespoň tu polovinu, která by demograficky (a také inteligenčně, schopnostmi a tak dále) odpovídala. 

Jenže holou pravdou je, že medicína se jenom veze na obecném trendu. Zájem chlapců o vysokoškolská studia je prostě malý, ve srovnání s minulostí fatálně nižší. Můžeme se uklidňovat tím, že raději podnikají a zakládají startupy, ale to se už dostáváme úplně někam jinam, k jinému textu. V němž by tedy bylo nejprve potřeba dokázat, že je to pravda.

Zpět k tématu: Takže to, co se schovává za větami profesora Pafka, není tvrzení, že „kvůli děvčatům je lékařství méně prestižní“, ale zklamání nad tím, že chlapci nepokračují v jeho stopách a medicína je už neláká. Mohli by chom to formulovat takto: "Co s těmi chlapci je, že už je neláká ani medicína?"

Jenže jak se ukazuje, děje se nějaká celková změna, ve které je medicína jenom jedna malá drobnost, jeden segment společensky daleko podstatnějšího vývoje. A je to vývoj, kterému by bylo dobré přijít na kloub a nějak se s ním "popasovat", protože zakládá mohutnou společenskou změnu, které by bylo dobré alespoň rozumět. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 11.12.2023 8:40 | karma článku: 30,22 | přečteno: 1210x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 16,29 | Přečteno: 354x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 29,64 | Přečteno: 1781x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,70 | Přečteno: 617x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Kam a jak mizí české miliardy

Veřejnost to vždycky spolehlivě rozruší, když se někde ve sdělovacích prostředcích objeví věta, že z republiky odešly do zahraničí stovky miliard korun. Obvykle s douškou „mateřským firmám“ a ze „zisků podniků“.

2.4.2024 v 7:17 | Karma: 39,60 | Přečteno: 6201x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Budeme válčit se Slovenskem?

Z vyjádření některých politiků může nezúčastněný pozorovat nabýt dojmu, že diplomatické vztahy se Slovenskem jsou na bodu mrazu. Z médií to vypadá, že válka začíná a u Hodonína bude tanková bitva.

18.3.2024 v 13:24 | Karma: 25,50 | Přečteno: 803x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Zachrání Costner francouzské Keviny? Smějí se jim v práci i na seznamkách

25. května 2024  18:50

Návrat Kevina Costnera na filmový festival v Cannes vzbudil naději pro více než 150 tisíc...

Musela jsem skončit kvůli názorům na transgender, řekla skotská expremiérka

25. května 2024  17:57

Bývalá skotská premiérka a dlouholetá předsedkyně vládní Skotské národní strany (SNP) Nicola...

„Máme nejlepší tým za deset let.“ Češi ve fanzónách věří ve zlato

25. května 2024  15:46,  aktualizováno  17:36

Tisíce lidí na různých místech Česka sledovaly semifinále hokejového mistrovství světa. Fanoušci...

Rusko zasáhlo hypermarket v Charkově, mohlo v něm být přes 200 lidí

25. května 2024  17:01,  aktualizováno  17:32

Nejméně dva lidé zahynuli a 25 bylo zraněno při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské...

  • Počet článků 104
  • Celková karma 26,15
  • Průměrná čtenost 1385x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik