Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co to děláte s tou korunou?

Na měnové experimenty skutečně není ta správná chvíle. Snažím se usilovně pochopit, co sleduje Bankovní rada ČNB tím, že zároveň ponechala sazbu na sedmi procentech a ukončila intervence na podporu koruny.

Ale skutečně se mi nedaří najít žádné racionální vysvětlení tohoto souběhu událostí.

Inflace je problém národní banky. Krocení spotřebitelských cen je její úkol. Vláda ji může pomoci střídmým rozpočtem, ale jinak je rozložení kompetencí i odpovědnosti jasné. Extrémní inflace v posledním roce a kousku nebyla nicméně vinou ČNB, to se rozhodně říct nedá. Sešlo se mnoho faktorů, především obludné rekordní schodky 2020 a 2021, které vytvořily rozpočtově téměř neřešitelnou situaci v letech 2022 a 2023. K tomu se přidal skutečně mimořádný růst cen především energetických a následně i některých dalších vstupů, tedy externí vliv. Vina ČNB na obojím je čistá nula.

Následné krocení inflace, to je však již úkol centrálních bankéřů.

Tak úplně se to nepovedlo, ale strategie ČNB měla alespoň logiku. Byl vcelku úspěšně vyvinut určitý tlak na posilování koruny, což snížilo dopady dovážené inflace. Spolu se sazbou sedm procent to sice pomalu, ale přece jenom fungovalo. Vláda alespoň trochu pomohla určitým snížením schodků a určitou (v rámci možností) restriktivní fiskální politikou. Tím jsme se postupně dostali pod deset procent a snad i pod devět, jak se ukáže zítra (10. 8. je termín zveřejnění dat ČSÚ). Na okraj: Můj odhad je 8,7 procenta.

Letmý pohled říká, že inflace se vyvíjí pěkně, tedy že klesá. Pečlivější pohled ale dodává: Klesá příliš pomalu.

 

Jenže to zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen je pomalé. Zoufale pomalé. Navíc pořád sledujeme určitou meziměsíční dynamiku (v červnu + 0,3 procenta), což jasně ukazuje, že inflace opravdu nespí a není poražena. Nedostatečnost našich výsledků je jasně vidět zvláště při pohledu na eurozónu (5,5 procenta) nebo na Spojené státy (3 procenta). Navíc v případě čísla za eurozónu jde o malinko jinou metodiku, bráno tou naší by bylo ještě o něco nižší - ale to je jenom detail, který nemění trend.

A v takovou chvíli, kdy stále zaostáváme na okolím a ekonomickými partnery, Bankovní rada ponechá klíčovou sazbu sedm procent, ale zároveň odvolá sice nepříliš jednoznačný a konkrétní, ale přesto intervenční kurzový závazek, tedy odstraní i jen slovní tlak na silnou korunu brzdící dováženou inflaci. V tom najít logiku téměř nelze. Pokud nemá Bankovní rada nějakou informaci, kterou my neznáme a nemáme k dispozici (což se nedá vyloučit, ale těžko říct, kde by se měla vzít) tak tato kombinace snižuje tlak na pokles inflace a ponechává děj v podstatě vlastní dynamice.

Vůbec neříkám, že to má bankovní rada jednoduché. Podržení kurzového závazku by mohlo vyvolat spekulace na jeho prolomení, což by také mohlo (potenciálně) národní banku přijít draho (jakkoliv naše devizové rezervy jsou stále extrémní), navíc silná koruna trochu podvazuje export a proto mírně ochlazuje i tak skoro neexistující růst. Export potřebujeme, protože i když jsme se vrátili k přebytkům obchodní bilance, byly by pro stabilitu bilance platební lepší přebytky větší. Z toho pohledu má tedy oslabení koruny logiku. Zvýšení klíčové sazby třeba o padesát bázických bodů na 7,5 procenta by také mělo určité náklady. I zde by důsledkem bylo zřejmě omezení růstu, jakkoliv podnikové statistiky říkají, že firmy jsou na tom dobře a patří mezi vítěze inflační epizody, takže o trochu dražší financování by nemuselo tolik vadit. Jsou zde tedy vcelku logické a silné důvody, proč ani nezvyšovat sazby a ani nedržet silnou korunu.

Jenže to znamená větší prostor pro cenové vzlínání. A navozuje základní otázku: Skutečně se prodlužování inflační agónie české ekonomice vyplatí?

Nemyslím. Netlačit na snížení inflace je chyba a bude to chyba drahá.

Ze dvou nepříliš dobrých řešení bylo potřeba vybrat alespoň jedno, když už použití obou najednou není pro ČNB přijatelné. Jinak: Nejlepší by bylo podržet ještě nějakou dobu nejasně formulovaný závazek nenechat korunu příliš oslabovat a zároveň zvýšit alespoň mírně sazbu. Když už toto nepřichází do úvahy, tak bylo možné si vybrat a sáhnout po třeba malém a téměř symbolickém růstu sazeb.

Bankovní rada ale zcela vyklidila pole.   

Pro přesnost je třeba dodat, že meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen bude samozřejmě i nadále klesat. První důvod je čistě matematický. Vzhledem k loňským základnám růst v podstatě není možný, to už by byla tragédie. Druhý je ekonomický. Poptávka je nízká a podniky „mají vyděláno“, takže svoje rezervy použijí pro boj o zákazníky, což znamená lepší podmínky pro spotřebitele. To je racionální předpoklad na základě zjevných a nezpochybnitelných dat. Ale otevírala se šance stlačit inflaci rychleji a dostat se v relativně nedlouhé době několika měsíců k hladině třeba čtyř či dokonce jen tří procent. Takto k tomu dojde také, ale bude to trvat déle.

Což znamená, že na nastavené ceny a jejich vzlínání si bude celý systém od spotřebitelů až po producenty zvykat déle. Takže se inflace hlouběji zažere pod kůži národního hospodářství, déle budou znehodnocovány úspory a déle budou trvat tlaky na růst mezd a výdajů.

Bankovní rada by měla mít před očima jediný cíl: Dostat inflaci co nejrychleji do prostoru inflačního cílení. Jestli to podváže růst nebo vyřadí ze hry nějaké exportéry, to by měla banka sledovat spíše jako vedlejší informaci. Její úkoly jsou zhruba tyto: Za prvé stabilita měny, za druhé stabilita měny, dále potom za třetí stabilita měny, za čtvrté zdraví bankovního systému a za páté regulace finančních trhů. Nikde v tom výčtu není hospodářský růst. To má jednoduchý důvod. Růst přijde se stabilitou měny. Za poslední měsíc pro tento cíl ale neudělala ČNB prakticky nic.

Snad centrální bankéři vědí, co dělají.

Autor: Eva Kislingerová | středa 9.8.2023 15:13 | karma článku: 20,13 | přečteno: 676x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Žijeme jako Calhounovy myši?

Popularita toho experimentu se vrací v módních vlnách: Dejte myší populaci vše, co potřebuje, plus bezpečí, a za několik desítek generací dojde po řadě peripetií k vymření kolonie. Lidé v tom hledají paralelu k dnešnímu světu.

28.11.2024 v 7:30 | Karma: 31,08 | Přečteno: 2867x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Jak se drží ruská ekonomika?

Zuby nehty, nicméně přesně tak, jak racionálnější část ekonomů předvídala. Ta méně racionální část a s ní nemálo politiků pociťuje zmatek a rozčarování, jak je možné, že se ruská ekonomika po tisíci dnech nezhroutila.

21.11.2024 v 8:54 | Karma: 40,13 | Přečteno: 3757x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Můžeme mít mzdy jako v Německu?

Ano, technicky vzato ano. Za čtyři roky? Ne, pokud nenastane zázrak nebo se nezhroutí Německo. Ptejme se ale na daleko podstatnější otázku, než jestli je to proveditelné za pět, deset nebo dvacet let.

18.11.2024 v 18:07 | Karma: 33,01 | Přečteno: 2450x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Bojme se o Evropu nebo bojme se Evropy?

Každý racionálně smýšlející a ekonomicky znalý člověk je poněkud vyděšený z toho, co se děje s evropským průmyslem. My jsme zvláště vyděšeni, co se děje s průmyslem českým. Říká se tomu deindustrializace.

19.9.2024 v 7:00 | Karma: 22,73 | Přečteno: 524x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Eva Kislingerová

Rozpočet povodní nebo povodně rozpočtu?

Samozřejmě lidské tragédie jsou na povodních to nejhorší. Peníze je nemohou zhojit. Mohou ale ulevit oblastem, které byly postižené nejvíce, kde došlo k největším škodám na majetku. A také na lidské psychice.

16.9.2024 v 14:08 | Karma: 12,20 | Přečteno: 331x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Strach a násilí v Plzni. Ve městě strmě roste kriminalita, žádá vládu o pomoc

25. listopadu 2024

Premium Co se děje ve městě, jehož primátor kvůli růstu zločinnosti žádá vládu o pomoc? Policie ani...

Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat

26. listopadu 2024  12:23

Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...

Nákladní letadlo DHL z Německa se zřítilo ve Vilniusu na obytný dům

25. listopadu 2024  6:55,  aktualizováno  13:10

Nákladní letoun společnosti DHL z Lipska havaroval nedaleko letiště v litevském Vilniusu. Zřítil se...

Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek

26. listopadu 2024  15:13,  aktualizováno  19:13

Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...

Našli jsme české nebe. Hospodu, kde čepují pivo za 23 korun

24. listopadu 2024

Premium Ta cena bije do očí. Ano, v hospodě U Smrku mají čepované pivo třikrát levnější než v Praze. Útulný...

Zkolaboval železniční koridor Praha - Morava, zpoždění nabralo hodiny

1. prosince 2024  17:44,  aktualizováno 

Aktualizujeme Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové kvůli strženém trakčnímu vedení v neděli...

Parlamentní volby v Rumunsku zřejmě vyhráli sociální demokraté. Prošla i krajní pravice

1. prosince 2024  11:59,  aktualizováno  21:37

Rumunské parlamentní volby podle průzkumu u volebních místností vyhráli vládní sociálně demokraté...

Napadl kolemjdoucího a způsobil mu vážná zranění. Nyní mu hrozí až 18 let za mřížemi

30. listopadu 2024  16:34,  aktualizováno  1.12 20:35

Policejní hlídky vyjížděly v pátek krátce před 23. hodinou, do ulice Palackého v Mladé Boleslavi, k...

Cukrovka a obezita stojí ročně desítky miliard, chybí prevence u nejmenších

1. prosince 2024  20:29

Léčba obezity a s ní spojených komplikací vyjde Česko ročně až na desítky miliard korun. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 119
  • Celková karma 26,48
  • Průměrná čtenost 1405x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik