Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Co to děláte s tou korunou?

Na měnové experimenty skutečně není ta správná chvíle. Snažím se usilovně pochopit, co sleduje Bankovní rada ČNB tím, že zároveň ponechala sazbu na sedmi procentech a ukončila intervence na podporu koruny.

Ale skutečně se mi nedaří najít žádné racionální vysvětlení tohoto souběhu událostí.

Inflace je problém národní banky. Krocení spotřebitelských cen je její úkol. Vláda ji může pomoci střídmým rozpočtem, ale jinak je rozložení kompetencí i odpovědnosti jasné. Extrémní inflace v posledním roce a kousku nebyla nicméně vinou ČNB, to se rozhodně říct nedá. Sešlo se mnoho faktorů, především obludné rekordní schodky 2020 a 2021, které vytvořily rozpočtově téměř neřešitelnou situaci v letech 2022 a 2023. K tomu se přidal skutečně mimořádný růst cen především energetických a následně i některých dalších vstupů, tedy externí vliv. Vina ČNB na obojím je čistá nula.

Následné krocení inflace, to je však již úkol centrálních bankéřů.

Tak úplně se to nepovedlo, ale strategie ČNB měla alespoň logiku. Byl vcelku úspěšně vyvinut určitý tlak na posilování koruny, což snížilo dopady dovážené inflace. Spolu se sazbou sedm procent to sice pomalu, ale přece jenom fungovalo. Vláda alespoň trochu pomohla určitým snížením schodků a určitou (v rámci možností) restriktivní fiskální politikou. Tím jsme se postupně dostali pod deset procent a snad i pod devět, jak se ukáže zítra (10. 8. je termín zveřejnění dat ČSÚ). Na okraj: Můj odhad je 8,7 procenta.

Letmý pohled říká, že inflace se vyvíjí pěkně, tedy že klesá. Pečlivější pohled ale dodává: Klesá příliš pomalu.

 

Jenže to zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen je pomalé. Zoufale pomalé. Navíc pořád sledujeme určitou meziměsíční dynamiku (v červnu + 0,3 procenta), což jasně ukazuje, že inflace opravdu nespí a není poražena. Nedostatečnost našich výsledků je jasně vidět zvláště při pohledu na eurozónu (5,5 procenta) nebo na Spojené státy (3 procenta). Navíc v případě čísla za eurozónu jde o malinko jinou metodiku, bráno tou naší by bylo ještě o něco nižší - ale to je jenom detail, který nemění trend.

A v takovou chvíli, kdy stále zaostáváme na okolím a ekonomickými partnery, Bankovní rada ponechá klíčovou sazbu sedm procent, ale zároveň odvolá sice nepříliš jednoznačný a konkrétní, ale přesto intervenční kurzový závazek, tedy odstraní i jen slovní tlak na silnou korunu brzdící dováženou inflaci. V tom najít logiku téměř nelze. Pokud nemá Bankovní rada nějakou informaci, kterou my neznáme a nemáme k dispozici (což se nedá vyloučit, ale těžko říct, kde by se měla vzít) tak tato kombinace snižuje tlak na pokles inflace a ponechává děj v podstatě vlastní dynamice.

Vůbec neříkám, že to má bankovní rada jednoduché. Podržení kurzového závazku by mohlo vyvolat spekulace na jeho prolomení, což by také mohlo (potenciálně) národní banku přijít draho (jakkoliv naše devizové rezervy jsou stále extrémní), navíc silná koruna trochu podvazuje export a proto mírně ochlazuje i tak skoro neexistující růst. Export potřebujeme, protože i když jsme se vrátili k přebytkům obchodní bilance, byly by pro stabilitu bilance platební lepší přebytky větší. Z toho pohledu má tedy oslabení koruny logiku. Zvýšení klíčové sazby třeba o padesát bázických bodů na 7,5 procenta by také mělo určité náklady. I zde by důsledkem bylo zřejmě omezení růstu, jakkoliv podnikové statistiky říkají, že firmy jsou na tom dobře a patří mezi vítěze inflační epizody, takže o trochu dražší financování by nemuselo tolik vadit. Jsou zde tedy vcelku logické a silné důvody, proč ani nezvyšovat sazby a ani nedržet silnou korunu.

Jenže to znamená větší prostor pro cenové vzlínání. A navozuje základní otázku: Skutečně se prodlužování inflační agónie české ekonomice vyplatí?

Nemyslím. Netlačit na snížení inflace je chyba a bude to chyba drahá.

Ze dvou nepříliš dobrých řešení bylo potřeba vybrat alespoň jedno, když už použití obou najednou není pro ČNB přijatelné. Jinak: Nejlepší by bylo podržet ještě nějakou dobu nejasně formulovaný závazek nenechat korunu příliš oslabovat a zároveň zvýšit alespoň mírně sazbu. Když už toto nepřichází do úvahy, tak bylo možné si vybrat a sáhnout po třeba malém a téměř symbolickém růstu sazeb.

Bankovní rada ale zcela vyklidila pole.   

Pro přesnost je třeba dodat, že meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen bude samozřejmě i nadále klesat. První důvod je čistě matematický. Vzhledem k loňským základnám růst v podstatě není možný, to už by byla tragédie. Druhý je ekonomický. Poptávka je nízká a podniky „mají vyděláno“, takže svoje rezervy použijí pro boj o zákazníky, což znamená lepší podmínky pro spotřebitele. To je racionální předpoklad na základě zjevných a nezpochybnitelných dat. Ale otevírala se šance stlačit inflaci rychleji a dostat se v relativně nedlouhé době několika měsíců k hladině třeba čtyř či dokonce jen tří procent. Takto k tomu dojde také, ale bude to trvat déle.

Což znamená, že na nastavené ceny a jejich vzlínání si bude celý systém od spotřebitelů až po producenty zvykat déle. Takže se inflace hlouběji zažere pod kůži národního hospodářství, déle budou znehodnocovány úspory a déle budou trvat tlaky na růst mezd a výdajů.

Bankovní rada by měla mít před očima jediný cíl: Dostat inflaci co nejrychleji do prostoru inflačního cílení. Jestli to podváže růst nebo vyřadí ze hry nějaké exportéry, to by měla banka sledovat spíše jako vedlejší informaci. Její úkoly jsou zhruba tyto: Za prvé stabilita měny, za druhé stabilita měny, dále potom za třetí stabilita měny, za čtvrté zdraví bankovního systému a za páté regulace finančních trhů. Nikde v tom výčtu není hospodářský růst. To má jednoduchý důvod. Růst přijde se stabilitou měny. Za poslední měsíc pro tento cíl ale neudělala ČNB prakticky nic.

Snad centrální bankéři vědí, co dělají.

Autor: Eva Kislingerová | středa 9.8.2023 15:13 | karma článku: 20,13 | přečteno: 674x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Zábava s dluhem je u konce

Vládní globální dluh přesáhnul 91 bilionů dolarů. Tím se skoro dotáhnul na jednoletý výkon světové ekonomiky. Tedy na souhrn hodnot, které jsou za jeden rok všemi státy dohromady nově vytvořeny.

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,77 | Přečteno: 506x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Život otroka a jiné internetové báchorky

Sociální sítě jsou plné naprostých nesmyslů. Některé asi vznikají cíleně, obávám se však, že většina pochází z nevzdělanosti a jisté nedostatečnosti autorů. Jako ta o středověkém ráji ekonomických svobod.

18.6.2024 v 9:11 | Karma: 22,23 | Přečteno: 651x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 468x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 33,26 | Přečteno: 3640x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 17,33 | Přečteno: 408x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 108
  • Celková karma 23,14
  • Průměrná čtenost 1386x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik