Jan Tomášek
- Počet článků 154
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 716x
Seznam rubrik
Jan Tomášek
Mlýn v Nezamyslicích 1941 / Ludvík Svoboda
Pro mlynářskou rodinu Stratilových z Uherského Brodu znamenala zásadní osudový zlom okupace za druhé světové války. Není bez zajímavosti, že tato rodina byla spřízněna s rodinou pozdějšího generála a prezidenta Ludvíka Svobody.
Jan Tomášek
Úzkokolejkou do České Kanady, likérka Mariazell a Vídeň - rozcestník Rakousko a dráhy
Takovou českou cestovatelskou „klasiku“ – jindřichohradeckou úzkorozchodnou železnici se zadařilo absolvovat odhadem v roce 96. Cílem byl hrad Landštejn - jinak příspěvek je rozcestník na téma úzkorozchodky a Rakousko
Jan Tomášek
Stará pošta v Praze a dům s pečovatelskou službou- rozcestník pošty, sociálka
Dům U zlatého grifa – neboli Stará pošta na Malé straně (v předchůdci současného domu z 18. stol. bývala nejstarší pražská pošta z časů Rudolfa II adoptovaný jako dům s pečovatelskou službou.
Jan Tomášek
Brněnské Ivanovice - domky z hlíny a se žundry a brněnská nářečí
Jihovýchodní Morava byla oblastí, kde se tradičně stavělo z hlíny, tedy hliněných cihel – na rozdíl od jiných oblastí Českých zemích, kde převládal dům roubený ...
Jan Tomášek
Benzínky a další čerpací stanice - ropa a zemní plyn, a také rozvody vody
I benzínové čerpací stanice se mění - značný skok se odehrál v půlce let devadesátých - kdy sortiment, do té doby téměř výhradně pro potřeby auto-moto byl doplněn doplňkovými službami - tipu občerstvení a podobně.
Jan Tomášek
Toulky po Žabovřeskách - Architekt Fuchs a funkcionalismus
Známý brněnský architekt Bohuslav Fuchs z dob první republiky (i časů válečných a poválečných) by z dnešního pohledu mohl být vcelku spokojen – i přesto, že řada jeho projektů realizována nebyla. Menší brněnské toulky.
Jan Tomášek
Loděnice Libeňský ostrov a sací bagry, ledoborce, speciální a užitková plavidla
Jedním z pozapomenutých produktů československého průmyslu by byly sací bagry. Tato speciální plavidla prohlubovala koryta řek, popřípadě další práce především v zahraničí – samozřejmě zejména směrem na východ.
Jan Tomášek
Po stopách jabloneckých tramvají - rozcestník pro elektrické dráhy
Tramvaje na úzkém rozchodu začaly v Jablonci jezdit na přelomu 19. a 20. stol a provoz zanikl 1965. Jablonecké tramvaje zajížděly i do okolních obcí a městeček - konečné byly v Janově a Rychnově nad Nisou.
Jan Tomášek
Původní Masarykův okruh a Velká cena 1984
Původní MASARYKŮV OKRUH v Brně - v dobovém vtipu "nejrychlejší motokros na světě" - alespoň vztaženo k posledním sezónám, před vybudování nového auto-moto-dromu.
Jan Tomášek
Nádraží a vlak - rychlost a zrychlení - mechanika integrálních a diferenciálních počtů AV
Vlak či jiný pohyb - a mechanika integrálních a diferenciálních počtů by měly přinést například vzorce pro výpočty pohybu - a to například zrychlení a rychlost vlaku z pozice cestujícího ve vlaku - nebo pozorovatele vně...
Jan Tomášek
Chalupa v Kameničkách - příspěvek na téma chataření a chalupaření
Do „zlatých časů“ českého chataření a chalupaření mě zavedlo listování časopisem DOMOV, vydaným před více jak 30ti lety. Ale ani v tomto čase podmínky nebyly tak příznivé jak by se mohlo s odstupem času jevit...
Jan Tomášek
Měsíc autorského čtení Brno 2017 "literatura a divadlo Gruzie" a plán na cestu do Arménie
Arménie byla jedinou zemí, kterou se mi při návštěvě Kavkazu v druhé půlce 80tých let nepodařilo navštívit (na rozdíl od Gruzie) – i když z mého pohledu se jedná o zemi pravděpodobně nejzajímavější.
Jan Tomášek
Krátce ze Šlapanic u Brna - počátky výroby turbín a Ohmův zákon pro trolejbus 31
První Brněnská strojírna vlastně vznikla ve Šlapanicích - dodnes samostatného městyse, považovaného často za součást Brna, třeba také z důvodu že sem vede z Brna trolejbus.
Jan Tomášek
Adventní sobota v Zubří
V sobotním výletu nastala sice neplánovaná změna, ale i tak dojem z cesty lze označit jako příznivý. Příspěvek by měl být i příspěvkem na téma galanterie.
Jan Tomášek
Boříkova parta, Holešovice - Zátory a pražské tramvaje
Holešovice jsou stará, krásná a na půl zbouraná čtvrť. Přibližně toto se lze dočíst v knihách Boříkových lapálií od Vojtěcha Steklače. Ovšem Boříkovy lapálie nebyly jediným čtivem, které bylo zde možno zaslechnout...
Jan Tomášek
Moravská německojazyčná literatura a němčina
Krátký report o přednášce, která se konala v Moravské zemské knihovně a kterou vedla prof. PhDr. Ingeborg Fialová.
Jan Tomášek
Televizní vysílání a jeho administrativa / Sen o roku 68 / šedesátá léta
Dvě odlišné části příspěvku - jednak administrativa televizního vysílání - a protože televize a média hráli významnou roli v roce 1968 je zde i sen o roce 68 a něco o závěru 60tých let celkově...
Jan Tomášek
Návštěva staré tiskárny - části strojů a mechanismy - rozcestník pro průmysl
Tiskový průmysl byl jedno z mála průmyslových odvětví, které byly ještě nedávno přítomny v samotném centru Brna.
Jan Tomášek
Cesty energie 5 - elektřina v bytě a na cestách, běžný elektrický i indukční vařič
Jak si uvařit doma - čistě, ekologicky a elektricky, co je to indukční vařič a tak dále, elektomagnetická indukce v praxi - třeba při výrobě bronzu
Jan Tomášek
CEE 2K hnědouhelné elektrárny a další průmysl v Porýní - Kolín nad Rýnem
V Porýní se snoubí historie a malebná krajina s technologiií a průmyslem. Zde je středem zájmu především výroba elektřiny v hnědouhelných elektrárnách - součástí příspěvku je rovněž původní cestopis z roku 1998
Jan Tomášek
Pražské hrady a doba Václava IV.
Malebné a romantické zříceniny hradů Václava IV. přitahovaly a přitahují každého, koho tato tématika jenom trochu oslovuje. Nejenom historiky a umělce.
Jan Tomášek
Vývoj Česko – Lužické hranice / Donínsko - České zboží v říši
Milčané byli západoslovanský kmen, který obýval dnešní Horní Lužici. V raném středověku jejich osídlení velmi pravděpodobně zasahovalo však až do Čech.
Jan Tomášek
Tramvají z Liberce do Jablonce
Pro někoho všednodenní zážitek – já jsem si však při návštěvě Liberce nemohl nechat ujít příležitost svézt se tramvají po úzkorozchodné trati do Jablonce.
Jan Tomášek
V rakouské pustě, Letiště Vídeň - Schwechat a letoun Boeing 707 / 737 / 777
Nenechme se mýlit titulkem – pusta je i v Rakousku. Prostě to léto to už tak přišlo, zatímco v Maďarsku jsme jezdili do hor, tak v Rakousku jsme zacílili do úplných rovin.
Jan Tomášek
Mátra – aneb třetí vrcholek dvou státních znaků - rozcestník Maďarsko
Tatra – Fatra – Mátra – je známé trojvrší na slovenském, potažmo maďarském znaku – původně symbolu tzv. Horní země. Ruku na srdce – kolik Čechů zná právě třetí pohoří – tedy maďarskou Mátru?
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 | další |