Co se děje kolem elektřiny2 - elektronické součástky dioda, tranzistor + pračky
úvodní příspěvek pro elektrotechniku - zejména teorii Co se děje kolem elektřiny 16 , Ohmův zákon 16 - cívka, kondenzátor - předbíhání, zpožďování proudu, napětí, ČKD Praha - Blog iDNES.cz
ROZCESTNÍK na téma AC napětí
Cesty elektrické energie 1 - přenosová a distribuční soustava energie - Blog iDNES.cz
Cesty elektrické energie 4 - místní a domovní rozvody elektrické energie, výtahy - Blog iDNES.cz
Cesty elektrické energie 17 - jak vařit elektricky doma i na cestách - Blog iDNES.cz domovní rozvody
Co se děje kolem elektřiny 2 - elektronické součástky dioda, tranzistor + pračky (většinou AC napětí - tento příspěvek)
ROZCESTNÍK na téma DC napětí
Co se děje kolem elektřiny2 -elektronické součástky: dioda,tranzistor (většinou DC napětí) + pračky(tento příspěvek)
Lokomotivy stejnosměrné trakce E 144.0 a E 144.1 - úkony při odstavení a zprovoznění - Blog iDNES.cz
Úzkokolejkou do České Kanady - Blog iDNES.cz elektrické rozvody na lokálních tratích
Co se děje kolem elektřiny 9 - DC a AC magnetismus - jak na mikrovlnku 5 - Blog iDNES.cz (jak funguje námořní magnet)
Industriální Kroměříž - Malá vodní elektrárna Strž firmy Křižík a Simonova továrna - Blog iDNES.cz (válka rozvodů Edison/Tesla)
Cesty elektrické energie 16 - DC rozvody a magnet / Brémy a Východní Frísko 1999 - Blog iDNES.cz
Cesty elektrické energie 2 - tepelná elektrárna Oslavany, Západomoravské elektrárny - Blog iDNES.cz (DC rozvody v dolech)
ROZCESTNÍK ELEKTRONICKÉ SOUČÁSTKY
Co se děje kolem elektřiny... (2) - elektronické součástky - rozdělovník součástek ...polovodič, dioda, tranzistor, triak (tento příspěvek)
ROZCESTNÍK ELEKTRICKÉ SPOTŘEBIČE
Co se děje kolem elektřiny... AC, DC proud - rozcestník na téma elektro spotřebiče - Blog iDNES.cz jiné elektromechanické elektrospotřebiče než pračky (například pračky, vysavače atd)
Co se děje kolem elektřiny... (2) - jak zapojit pračku (tento příspěvek)
Cesty elektrické energie 17 - jak vařit elektricky doma i na cestách - Blog iDNES.cz indukční vařič
Co se děje kolem elektřiny 6 - jak na mikrovlnku 2 - Blog iDNES.cz
slaboproud - elektronika - rádiotechnika
Co se děje kolem elektřiny 5 (Na rádiových vlnách 6, Cesty elektrické energie 10) - Blog iDNES.cz
VLASTNÍ PŘÍSPĚVEK
ČÁST 1
DOMOVNÍ DC/AC ROZVODY
Domácí spotřebiče lze velmi rámcově rozdělit na běžné elektrické (elektrotechnické) spotřebiče - což jsou různí domácí pomocníci typu pračka, vrtačka atd a dále pak na elektronické přístroje, které slouží "pro zábavu a poučení" (televizor, rádio, počítač atd). Ty prvé - tedy domácí spotřebiče jsou napájeny běžným střídavým proudem ze sítě, elektronika je ovšem zpravidla funguje na stejnosměrný proud o nižším napětí. Elektronické spotřebiče jsou tedy obvykle doplněny zdrojem s transformátorem a usměrňovačem - pokud přímo není součástí přístroje.
ČÁST 2
ELEKTRONICKÉ SOUČÁSTKY
Alespoň pár základních součástek uplatňovaných jak u elektroniky tak u elektrotechnických přístrojů.
Dioda je základní elektrotechnická součástka se dvěma elektrodami, označovanými jako anoda a katoda. Jedná se o polovodič - který propouští proud téměř výhradně v jednom směru - v opačném - tedy v závěrném směru je schopna propustit pouze značný proudový náraz - čehož se využívá právě u některých speciálních diod.
Zenerova dioda je právě příklad takové diody, která je zapojována v opačném - tedy závěrném směru. Používána je například jako regulátor při odběru elektrické energie z rozvodné síť. Větev ze Zenerovou diodou právě tvoří odbočku z hlavního rozvodu. Při zvyšování odběru elektřiny - například v době špičky tvoří jakousi horní mez pro odběr proudu. Takový proud, u kterého by se už nedalo udržet napětí dle normy - je částečně odveden do bočního kanálu se Zenerovou diodou - a tento již neudržitelný přebytek proudu se vrací zpět ke zdroji.
Druhý příklad využití Zenerovy diody je stabilizace napětí - je tedy zapojována do obvodu napětí jako stabilizátor - hodnota napětí proudu který touto diodou protéká se dá totiž poměrně přesně určit.
Tranzistor je součástka podobná diodě - má však navíc jeden kontakt - tedy celkem tři - z nichž jeden právě slouží jako regulační brána - tzv. báze. Rovněž má o jedno polovodičové pole navíc - tedy rovněž celkem tři a mezi nimi dvě dvojice přechodů. Tranzistor je využíván jako spínač, zesilovač nebo matematicko-logický člen - hradlo. Jistou zajímavostí při zapojení "báze" je změna směru proudu - který jí prochází. Pokud báze není sepnuta - prochází jí pouze nevelký - počáteční, či zůstatkový proud vedlejším kontaktem do obvodu. Pokud spínač sepne začne bází procházet regulační, či spínací proud který můźe téct i v protisměru.
Tyristor je součástka podobná tranzistoru - je hlavně využívána pro regulaci výkonu spotřebiče. Konstrukčně se podobá tranzistoru - regulační elektroda je nazývána "gate" - neboli brána - a navíc má tyristor navíc ještě jedno polovodičové pole (celkem 4) - tedy i navíc jeden přechod mezi nimi (celem 3).
Z hlediska funkce oproti tranzistoru liší v sepínání. Tranzistor sepíná impulzně, a po ukončení sepnutí se stav vrátí zpět. Při sepnutí tyristoru se jeho funkce nastaví trvaleji - i když se spínač vrátí do výchozí polohy.
Triak je součástka podobná tyristoru - používá se u spotřebičů, kde proud teče spotřebičem i v opačném směru - například při změně otáčení vrtačky. Triak jsou vlastně dva antiparalelně zapojené tyristory.
Někdy je diak nazýván jako "dioda pro střídavý proud" - což je MÝLKA! Diak je dioda pro obousměrný (střídavý) proud - který obvodem může procházet například právě při změně směru otáček.
***
dvě chyby identifikované u ilustrací :
"Zenerova dioda" - chybně zapojený tranzistor vpravo dole
"Triak" (poslední obrázek) - triak se používá u obousměrných obvodů na (střídavý) proud
ČÁST 3
JAK ZAPOJIT PRAČKU
Stručná historie praní
Na počátku praní byla „čistá voda“ – prádlo se máčelo, otloukalo o kameny a máchalo – například v potoce. Časem se začaly používat navíc různé přísady – například bělící hlinkách, pralo se ve speciálních kádích a podobně.
Osobně jsem tento dávný způsob praní měl možnost pozorovat v Indii – kdy den začínal u řeky nebo u pumpy, po vyprání ženy rozložily své barevné látky třeba na břehu řeky.
Největší skok v praní přinesl vynález valchy – neboli prací desky, a ještě větší na sklonku 19tého století konstrukce pracího stroje – neboli pračky. Pračky nejprve nalezly uplatnění ve veřejném prostoru – špitálech, prádelnách – později i přímo v domácnostech.
První pračky byly vlastně půlválce na nohách – používaly se různé mechanizmy na bázi lopatek, či valch – pohon byl ruční – přímo nebo s převody.
Později nastoupily výřivky, kde cirkulaci vody s pracími prostředky obstarávala například vrtulka poháněná elektromotorem. Do těchto praček bývala i zabudována topná spirála – která umožňovala ohřev vody, řešený byl například i odtok vody. Já však pamatuji i výřivku bez ohřevu – kde se voda musela výlevat za pomoci kbelíků. Jako doplněk praní fungovala samostatná ždímačka – a prádlo se už mohlo jenom sušit.
Další generace praček – automatické pračky jsou všeobecně známa - praní se uskutečňuje komplexně podle různých programů odpovídajícím tipu prádla.
V Českých zemích se ještě na přelomu 19tého a 20tého století se pračky vyráběly v dílnách malých živnostníků, zpravidla jako „doplňková“ výroba. Teprve posléze docházelo k zakládání specializovaných továren a továrniček – nejstarším známým výrobcem praček v českých zemích by Jaroslav Novotný z Moravských Budějovic – a rok později byla založena například firma Eduarda Ledera. Značek bylo mnoho – namátko IDEAL, SIMPLEX, ZLATÁ VČELA, LYRA – nebo na Slovensku známá TATRAMAT či VIRENA.
automatické pračky
automatická pračka v lince
automatická pračka Bosh
jak se spouští pračka Wirpool Philips CS 560
1 zásuvka
2 voda
3 prací prášek
4 alternativně prací prášek celá náplň
5 teplota
6 tlačítko ždímání do polohy "se ždímáním", nebo "bez ždímání" - nikoli poloha "stop" a pračka by se měla po jisté prodlevě sama rozjet
Obsluha praček Gorenje, Philips a Bodh
Jan Tomášek
Dálniční most přes Křešické údolí 3 - kinematika stavebních strojů a stavba mostů
Příspěvek by se měl zabývat především oborem zvaný kinematika - což je poměrně důležitý předmět ve stavebnictví a strojírenství - i když na rozdíl od statiky nebo dynamiky - nepřináší výsledky v cifrách - ale spíše jenom analyzuje
Jan Tomášek
Kamna na piliny - "piliňák"
Kamna na piliny mohou být součástí stolařských dílen, nebo provozoven kde se hodně brousí, hobluje - vznikají piliny a hobliny a mohou sloužit třeba k běžnému topení.
Jan Tomášek
Sněhový pluh KSP 411
Když zasněží a trať se stane skrze závěje nesjízdnou neznamená, že by vlaky vůbec neměly vyjet. Ve větších železničních stanicích jsou zpravidla pro tento účel k dispozici různá speciální železniční vozidla - třeba sněhové pluhy.
Jan Tomášek
Cesty energie 2E - jak platit za elektřinu QR kódem, elektřina, plyn a ekonomika, HE Most
Příspěvek by měl pojednávat především o administrativě a ekonomice - především z hlediska spotřebitele - jak se za elektřinu vlastně platí. Ekonomika by měla být pojednána rovněž z hlediska výroby a distribuce.
Jan Tomášek
Mechanika KFD 1 DAV - frekvence, rychlost, zrychlení / proč rychlé vozy mají velká kola
Dva obory mechaniky pohybu - kinematika a dynamika - dá se říci odlišuje právě frekvence a rychlost - tedy od zvuků periody, přes frekvenci a pootočení - dále přes rychlost úhlovou, rotační až po lineární rychlost, atlas Škoda.
Další články autora |
Trump se vrátí do Bílého domu. Urval klíčové státy, prohlásil se vítězem
Sledujeme online Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách. Získal klíčovou Pensylvánii, jeho...
Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství
Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství...
Čeká nás zlatá éra Ameriky, uzavřeme hranice, slíbil Trump ve vítězné řeči
Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím. Za jásotu svých...
Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády
Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...
Jeden jim všem vládne. Úder na Írán potvrdil technologickou nadvládu F-35
Izraelský letecký úder na vojenské cíle v Íránu před týdnem jasně potvrdil fakt, který bude brzy...
Loď s LNG piráti zatím neunesli. Bojí se, říká šéf Pražské plynárenské
Plyn z Ruska se stále dostává do Evropy. Část teče potrubím, nicméně v letošním prvním pololetí...
ANALÝZA: Čína po Trumpově výhře znervózněla. Mezi rivaly asi přituhne
Premium Jako leckde jinde, také v Číně po výhře Donalda Trumpa znervózněli. Aby ne, Číňané dobře vědí, že...
Miliony v hotovosti a legenda o půjčce na dům. Jak do Česka proudí ruské peníze
Premium Špinavé peníze z Ruska stále směřují do Evropy a Česko není výjimkou. MF DNES zmapovala pozoruhodný...
V Indii je román Satanské verše opět na trhu, vláda zašantročila původní zákaz
V Indii se může opět šířit román Satanské verše britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho...
Prodej stavebního pozemku 2.192 m2, Jeřmanice, Milířská-Liberec
Jeřmanice, okres Liberec
3 490 000 Kč
- Počet článků 154
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 713x