
Jan Tomášek
- Počet článků 155
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 728x
Seznam rubrik
Jan Tomášek
Co se děje kolem elektřiny 6 - malá vodní elektrárna na 12V a přívoz u Senoradskýho mlýna

v mlýně se již nemlelo obilí - ale mlýnské kolo poměrně dlouhou dobu sloužilo k výrobě elektřiny - určené ke spotřebě ve vlastním mlýně a také několika chatám v okolí
Jan Tomášek
Hvězda - trojúhelník (Co se děje kolem elektřiny 5, Cesty elektrické energie 11)

Přepínač hvězda - trojúhelník není ledasjaká věc - co se týče názvu příspěvku - tak zařazení by mohlo napovídat, že se bude jednat jak o záležitosti oboru silnoproud - tak dejme tomu elektrotechniky pro domácnost...
Jan Tomášek
Co se děje kolem elektřiny 5.6/ na rádiových vlnách 6 - frekvence, amplituda, oscilace

Tentokrát zaměřeno na elektronickou součástku tranzistor - užívanou často jako zesilovač - čili téma související s rádiotechnikou a rovněž pár informací k přenosu elektrické energie - tedy vlastně všechna elektrotechnická témata.
Jan Tomášek
Letoun Avia Av-57, jak se počítá rychlost letounu s vrtulovým pohonem a letiště Čakovice

Opět jeden nenaplněný sen - dokonce sen o létání. Letoun - který svou koncepcí mohl být na špici doby. Jak počítá letecký tachometr rychlost letounu - zejména přepočty otáčky - rychlost...
Jan Tomášek
Mosty od klenbových po vysuté (statika 2) - soustava staticky (ne, pře) určitá

Statika mostů 2 (Mechanika SM2( jak je to s těmi ohybovými momenty u mostů - či nosníků. Takže zde pokračování nad úvahami z oboru statika, dále stroje pro stavbu silnic a dálnic..
Jan Tomášek
Statika 1 - mosty 1 + 1 (oddělený ohyb mostovky a tlak podpory), vojenské stavby

Příspěvek se zabývá jednak statikou celkově - a vlastně i celou mechanikou - ovšem zejména deskovými dálničními mosty podle původního projektu z roku 1939 - vyznačující se oddělenou zátěží mostovky a podpor...
Jan Tomášek
Mechanika JB /DPMW přístavní jeřáb - jak se připojit k internetu 4 (přirovnání k přístavu)

Mechanika JB - jeřábů a bagrů - přístavní jeřáb - část 2, sledování toku dat z internetu ke konkrétnímu uživateli - třeba u domácího počítače si lze představit jako vykládku a překládku zboží v přístavu - část 1.
Jan Tomášek
Vyzváněcí obvod TESLA MA 6520, Tesla Rožnov (Haló, haló 2,5)

Integrovaný obvod MA6520, je v podstatě vyzváněcí obvod - který je určen pro pro telefony TESLA - ale lze využít třeba pro jakoukoliv signalizaci - například elektrický zvonek.
Jan Tomášek
Cesty elektrické energie L (se zaměřením příkon - výkon) a dodatek k vysílači pro Junkers

Tak trochu pokus o osvětu některých snadno zaměnitelných fyzikálních - či elektrotechnických veličin a pojmů.
Jan Tomášek
Posázavský Pacifik a lokomotiva 714

Oblíbený výletní vlak a železniční trať - Posázavský Pacifik - by bylo možno zařadit někam mezi lokálku a hlavní trať - čemuž odpovídají i vlakové soupravy které po této trati dopravují cestující.
Jan Tomášek
Letouny Boeing 737 v Brně a letecký navigační systém

Následující postřehy k leteckému systému budiž brány jako čistě informativní - ostatně schémata jsem poněkud upravil.
Jan Tomášek
Letiště Brno a polská LOT a Fokker F-VII/1m, Junkers 52 a letecká rádiostanice LR 10

Letoun Junkers Ju 52 je patrně stále dobře povědomý produkt německého leteckého a zbrojního průmyslu třicátých a čtyřicátých let.
Jan Tomášek
Cesty elektrické energie 23h - Městská elektrárna v Brně, transformovna Černovice

Jenom stručné utříbení spínacích prvků vysokého napětí - používaných hlavně u rozvoden vysokého napětí - či transformačních stanic.
Jan Tomášek
Na rádiových vlnách 5 (jak se nastavuje rozhlasový přijímač a ladí - tranzistorová rádia)

U rozhlasového přijímače jsou vlastně dvě nejpoužívanější tlačítka - jednak hlasitost a jednak ladění rozhlasových stanic. Tlačítkem "hlasitost" se někdy celý přijímač vypíná - někdy je u přístroje samostatný spínač ON-OFF.
Jan Tomášek
Co se děje kolem elektřiny 5 - tranzistor jako elektronická součástka / porovnání VN - NN

Rozdělení - nebo alespoň pokus o rozdělení elektrotechnických součástek. Základními elementy elektrických obvodů je zdroj - vodič - spotřebič, kterým odpovídají určité elektrotechnické součástky - nebo přímo stroje.
Jan Tomášek
Na rádiových vlnách 4 (opět krystalky)

Další pokračování tématického okruhu rozhlasové vysílání - i tentokrát půjde o radiopřijímače "krystalka" i rozhlasové vysílání jako takové...
Jan Tomášek
Paní Simpsonová a Goethe / De Havilland DH 106 Comet

Opět menší exkurs do české - či spíše slovenské literární historie - možná přesněji historie literárního podhoubí. Inspirací byla knížka "Konfety a Leporela" kterou napsal Peter Karvaš. Ovšem použito pouze několik motivů.
Jan Tomášek
Na rádiových vlnách 3 (rozhlasové vysílání a krystalka)

V podstatě jen doplněk k předchozím dvěma textům na dané téma - žádné zásadně nové informace - jenom shrnutí.
Jan Tomášek
V zajetí počítačů, elektroniky a kybernetiky 4 - rozcestník na téma matematika

Další příspěvek z volného cyklu o výpočetní technice a elektronice vůbec. Tentokrát se pokouším vyjasnit pojem kybernetika a paralely jak s některými matematickými funkcemi - především logickými - tak s reálnými zařízeními.
Jan Tomášek
Na rádiových vlnách 2 (jak vlastně vzniká rozhlasové vysílání)

Rozhlasové vysílání vlastně předchází příjem - čistě chronologicky by tedy tento příspěvek o rozhlasovém vysílání měl předcházet předešlý příspěvek o radiopřijímačích.
Jan Tomášek
Na rádiových vlnách (prvotní rádia a zesilovače)

Kdo by nevěděl co je to rádio - či rozhlasový přijímač? Ale upřímně - třeba já co se děje uvnitř příliš nevím. Zkusil jsem tedy tentokrát zaměřit podle rádiových vln.
Jan Tomášek
Akumulace elektrické energie 3 - oprava baterií

O nyní již pro opravdové fajnšmekry - i automobilová autobaterie lze do určité míry opravit svépomocí - na kolik je to obvyklá volnočasová aktivita je však otázka.
Jan Tomášek
Akumulace elektrické energie 2 - autobaterie /údržba/

Při správném ošetřování i provozu se počítá s dobou životnosti akumulátoru 2 až 3 roky. Ani takzvaná bezúdržbová baterie by neměla zůstávat zcela bez údržby - minimálně by se měl občas spustit motor - aby vůbec ještě nastartoval.
Jan Tomášek
Akumulace el. energie 1 - autobaterie a elektromobil, nabíjecí dům, firma Křižík Karlín

Elektrická energie jak známo uschovávat nelze, lze však zadržet nepřímo - a to převodem z energie jiného druhu, zpravidla chemické, nejčastěji v bateriích a akumulátorech.
Jan Tomášek
Co se děje kolem elektřiny 4 - osciloskop a měřící přístroje, Tesla Brno a Metra Blansko

Nejpatrnější součástí osciloskopu je obrazovka - v podstatě nijak odlišná od té patrně nejznámější - tedy televizní. I když jisté rozdíly zde jsou - ale k nim snad posléze.
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 | další |