Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Chřadnoucí prales - pod vodou i nad ní

O korálovém útesu se říká, že je to "dešťový prales" oceánu. Biodiversita, kterou reprezentuje je ohromující. Totéž platí i o jeho suchozemském ekvivalentu. Bohužel, oba ekologické systémy se dostávají na seznam ohrožených druhů.

Čísla nelžou.

Korálové útesy sice pokrývají pouze 1% oceánského dna, ale poskytují domov zhruba čtvrtině mořských druhů (a přímo či nepřímo poskytují živobytí jedné miliardě lidí).

V tuto chvíli jsme ztratili zhruba polovinu korálových útesů a podle vědců zmizí do roku 2050 celých 90%.

Tyto fascinující podmořské světy jsou budovány koloniemi korálových polypů a nalézají se ve 100 zemích, povětšinou v mělkých tropických vodách. To, že jsou tu s námi už 50 milionů let ale neznamená, že tu budou věčně. Podle zprávy citované v závěru blogu patří momentálně k nejohroženějším ekosystémům na zemi. Neúměrný tlak na ně vyvíjí zejména nadměrný rybolov, znečištění a rozmáhající se korálová turistika. K tomu je třeba připočíst i vzrůstající teplotu oceánu, která způsobuje zhoubný proces označovaný jako bělení korálů (to postihlo např. Velký bariérový útes).

Útesy také chrání přilehlé pobřeží před extrémními výkyvy počasí. Jejich uhynutí by navíc neohrozilo jen místní rybolov a turistiku, ale zasáhlo by citelně ekosystém celé planety. V oceánech by bylo méně kyslíku a více slizu (řasy by se při absenci korálů vlivem přímého slunečního svitu přemnožily).

A to jsou jen přímé důsledky.

Korálovým útesům se také říká "mořská lékárnička", protože živočichové a rostliny v nich žijící obsahují látky potřebné pro mnoho farmaceutických procesů. Nalezení účinných léčiv je u korálových druhů až 300x pravděpodobnější než u druhů suchozemských.

Zánik korálů bychom sice asi přežili, ale zásah do potravního řetězce planety by byl citelný.

+++++++++

Dešťové pralesy na souši na tom nejsou o mnoho lépe. Představují sice pouze cca 7% celkové pevninské rozlohy, ale žije v nich až 60% všech známých druhů.

Nadužívání, znečištění, kácení a invazívní druhy redukují jejich rozlohu každý rok.

Amazonské džungli se přezdívá "zelené plíce planety". Pomalu ale začíná připomínat spíše plíce notorického kuřáka. Poté, co se dřevaři zmocní zpeněžitelných zásob dřeva, developeři a spekulanti zbývající vegetaci spálí a doufají, že obnaženou půdu prodají se ziskem farmářům. Není nutno připomínat, že vlhký dešťový prales nemá pro obranu proti požárům žádné přirozené adaptační mechanismy.

Jen v Brazílii je celkové tempo odlesňování stále nad udržitelnou mírou. Před půl stoletím se země vydala na cestu kolonizace Amazonské oblasti a i když se na počátku milénia tempo odlesnění v důsledku mezinárodního tlaku trochu zmírnilo, za vlády presidenta Bolsonara se agresívní kácení vrátilo do módy.

Pralesům v rovníkové Africe se nevede o mnoho lépe. DR Kongo má rychle rostoucí populaci s odpovídajícími potravinovými a energetickými nároky. Jen na jejím území ztratil prales loni půl milionu hektarů. A další čtvrtina celkové plochy pravděpodobně zmizí do roku 2050.

To se bude panečku planetě dýchat!

Je celkem jasné, že krize podvodních i nadvodních pralesů má jednoho společného jmenovatele.

Je nás, pokročilých lidoopů, na tomhle světě moc.

+++++++++

Samozřejmě bychom mohli celou planetu přebudovat na jednu korporátní megafarmu, spravovanou nikdy nespícími AI sedláky, jejichž polovodičové vidle by trpělivě přehazovaly ten náš lidský hnůj. Taková automatizovaná Utopie by možná mohla uživit nějakých sto miliard lidí (více než desetinásobek současného stavu), za předpokladu, že by se podařilo je nasardinkovat do minikotců přisátých na cecík virtuální reality v Matrixových králikárnách. A některé sociálně - ekonomické tendence naznačují, že se skutečně šineme směrem ke kultovní fantasmagorii sester Wachowských. Život v přirozených komunitách by se tak zredukoval na individuální živoření v barvotiskovém Metaversu.

Já bych ale daleko raději viděl Zemi s nějakými 5 miliardami lidí (jo jo, vzpomínky na mládí se vždycky jeví jako optimální řešení) a pestrým, komplexním ekosystémem, který budoucím pokolením nejen zachová pokladnici přírodních zdrojů, ale umožní jim zajímavý a produktivní život, jehož součástí budou výlety do divokých hvozdů - ať už pod vodou nebo nad ní.

Pokud se chceme nekontrolované populační explozi a jejím těžko zvratitelným ekodůsledkům vyhnout, tak je nejvyšší čas otočit kormidlem. A to nebude žádná legrace, protože náš ekonomický systém je fundamentálně závislý na neustálém růstu - tedy výrobě stále více lákadel pro stále více lidí. A to na planetě s konečným poloměrem není dlouhodobě udržitelná strategie (ale to už by byla trochu jiná pohádka).

+++++++++

Pro techničtější detaily doporučuji Global Biodiversity Outlook (souhrn v češtině zde).

Předchozí články ze série Katastrofy.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Řeháček | pátek 27.10.2023 9:09 | karma článku: 14,27 | přečteno: 263x
  • Další články autora

Jan Řeháček

Jaro: das ist nur die zweite Phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o druhé z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.

9.5.2024 v 9:09 | Karma: 12,14 | Přečteno: 171x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

Jaro: das ist nur die erste Phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o první z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.

9.4.2024 v 9:09 | Karma: 17,15 | Přečteno: 434x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

A je po Velikonocích. A nejen po nich.

Globální kotlík zavěšený nad ohněm inkluze a diversity pomalu vytlačuje národní státy, vyrůstající ze sdíleného kulturního podhoubí. Tomuto trendu se nově přizpůsobuje i řada českých svátků s jejichž novelizací vás chci seznámit.

1.4.2024 v 9:09 | Karma: 21,51 | Přečteno: 468x | Diskuse| Společnost

Jan Řeháček

Impresionisté na hladině

Když se na podzim objevily barvy na stromech, všiml jsem si, že se občas zrcadlí v našem potoce či rybníčku. Tak jsem na ně zamířil objektiv a vyšly z toho roztěkané výtvarné kreace, za které by se nemusel stydět ani Claude Monet.

9.3.2024 v 9:09 | Karma: 22,50 | Přečteno: 325x | Diskuse| Fotoblogy

Jan Řeháček

AI Art: co už umí a co ještě ne

Loni jsem trochu experimentoval s malířskými schopnostmi tehdy nastupující generativní AI Art. Letos, za dlouhých zimních večerů jsem si na to vzpomněl a napadlo mne podívat se, jak moc za ten rok AI pokročila. Nu, posuďte sami.

15.2.2024 v 9:09 | Karma: 17,92 | Přečteno: 378x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Překvapivé oznámení. Volby budou už 4. července, oznámil britský premiér

22. května 2024  19:05,  aktualizováno  20:58

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že parlamentní volby v ostrovní zemi se uskuteční už 4....

Loď při smrtelné srážce na Dunaji řídil Čech. Soud mu zakázal opustit bydliště

22. května 2024  20:13,  aktualizováno  20:32

Kapitán výletní lodi, která v sobotu na Dunaji narazila do motorového člunu, je podle MTI Čech...

Ukrajinci u Charkova čelí Specnazu i žoldákům z Afriky. Rusy šlo přitom zničit

22. května 2024  20:31

Ukrajinské síly u Charkova čelí rozmanitým silám. Dopadají na ně klouzavé bomby, jejich pozice...

Novotný se musí omluvit Zemanovi. Za svými výroky si však nadále stojí

22. května 2024

Premium Na starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného se to v posledních dnech valí. Výkonná rada ODS bude...

  • Počet článků 403
  • Celková karma 18,33
  • Průměrná čtenost 925x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.