Chřadnoucí prales - pod vodou i nad ní
Čísla nelžou.
Korálové útesy sice pokrývají pouze 1% oceánského dna, ale poskytují domov zhruba čtvrtině mořských druhů (a přímo či nepřímo poskytují živobytí jedné miliardě lidí).
V tuto chvíli jsme ztratili zhruba polovinu korálových útesů a podle vědců zmizí do roku 2050 celých 90%.
Tyto fascinující podmořské světy jsou budovány koloniemi korálových polypů a nalézají se ve 100 zemích, povětšinou v mělkých tropických vodách. To, že jsou tu s námi už 50 milionů let ale neznamená, že tu budou věčně. Podle zprávy citované v závěru blogu patří momentálně k nejohroženějším ekosystémům na zemi. Neúměrný tlak na ně vyvíjí zejména nadměrný rybolov, znečištění a rozmáhající se korálová turistika. K tomu je třeba připočíst i vzrůstající teplotu oceánu, která způsobuje zhoubný proces označovaný jako bělení korálů (to postihlo např. Velký bariérový útes).
Útesy také chrání přilehlé pobřeží před extrémními výkyvy počasí. Jejich uhynutí by navíc neohrozilo jen místní rybolov a turistiku, ale zasáhlo by citelně ekosystém celé planety. V oceánech by bylo méně kyslíku a více slizu (řasy by se při absenci korálů vlivem přímého slunečního svitu přemnožily).
A to jsou jen přímé důsledky.
Korálovým útesům se také říká "mořská lékárnička", protože živočichové a rostliny v nich žijící obsahují látky potřebné pro mnoho farmaceutických procesů. Nalezení účinných léčiv je u korálových druhů až 300x pravděpodobnější než u druhů suchozemských.
Zánik korálů bychom sice asi přežili, ale zásah do potravního řetězce planety by byl citelný.
+++++++++
Dešťové pralesy na souši na tom nejsou o mnoho lépe. Představují sice pouze cca 7% celkové pevninské rozlohy, ale žije v nich až 60% všech známých druhů.
Nadužívání, znečištění, kácení a invazívní druhy redukují jejich rozlohu každý rok.
Amazonské džungli se přezdívá "zelené plíce planety". Pomalu ale začíná připomínat spíše plíce notorického kuřáka. Poté, co se dřevaři zmocní zpeněžitelných zásob dřeva, developeři a spekulanti zbývající vegetaci spálí a doufají, že obnaženou půdu prodají se ziskem farmářům. Není nutno připomínat, že vlhký dešťový prales nemá pro obranu proti požárům žádné přirozené adaptační mechanismy.
Jen v Brazílii je celkové tempo odlesňování stále nad udržitelnou mírou. Před půl stoletím se země vydala na cestu kolonizace Amazonské oblasti a i když se na počátku milénia tempo odlesnění v důsledku mezinárodního tlaku trochu zmírnilo, za vlády presidenta Bolsonara se agresívní kácení vrátilo do módy.
Pralesům v rovníkové Africe se nevede o mnoho lépe. DR Kongo má rychle rostoucí populaci s odpovídajícími potravinovými a energetickými nároky. Jen na jejím území ztratil prales loni půl milionu hektarů. A další čtvrtina celkové plochy pravděpodobně zmizí do roku 2050.
To se bude panečku planetě dýchat!
Je celkem jasné, že krize podvodních i nadvodních pralesů má jednoho společného jmenovatele.
Je nás, pokročilých lidoopů, na tomhle světě moc.
+++++++++
Samozřejmě bychom mohli celou planetu přebudovat na jednu korporátní megafarmu, spravovanou nikdy nespícími AI sedláky, jejichž polovodičové vidle by trpělivě přehazovaly ten náš lidský hnůj. Taková automatizovaná Utopie by možná mohla uživit nějakých sto miliard lidí (více než desetinásobek současného stavu), za předpokladu, že by se podařilo je nasardinkovat do minikotců přisátých na cecík virtuální reality v Matrixových králikárnách. A některé sociálně - ekonomické tendence naznačují, že se skutečně šineme směrem ke kultovní fantasmagorii sester Wachowských. Život v přirozených komunitách by se tak zredukoval na individuální živoření v barvotiskovém Metaversu.
Já bych ale daleko raději viděl Zemi s nějakými 5 miliardami lidí (jo jo, vzpomínky na mládí se vždycky jeví jako optimální řešení) a pestrým, komplexním ekosystémem, který budoucím pokolením nejen zachová pokladnici přírodních zdrojů, ale umožní jim zajímavý a produktivní život, jehož součástí budou výlety do divokých hvozdů - ať už pod vodou nebo nad ní.
Pokud se chceme nekontrolované populační explozi a jejím těžko zvratitelným ekodůsledkům vyhnout, tak je nejvyšší čas otočit kormidlem. A to nebude žádná legrace, protože náš ekonomický systém je fundamentálně závislý na neustálém růstu - tedy výrobě stále více lákadel pro stále více lidí. A to na planetě s konečným poloměrem není dlouhodobě udržitelná strategie (ale to už by byla trochu jiná pohádka).
+++++++++
Pro techničtější detaily doporučuji Global Biodiversity Outlook (souhrn v češtině zde).
Předchozí články ze série Katastrofy.
Jan Řeháček
Jaro se neokouká

Zatímco většinu filmů mi stačí vidět jednou, maximálně dvakrát, na jaro koukám každý rok jako na zjevení, přestože děj znám nazpamět a kostýmy herců se též příliš nemění. Ale po dlouhém půstu zimy je to jako bych ho viděl poprvé.
Jan Řeháček
Audiatur et altera pars

Staří Římané nám, kromě fešných číslic a akvaduktů, zanechali také nadčasovou studnici moudrosti. Je pouze na nás, zda se z ní tu a tam napijeme.
Jan Řeháček
Fialová kavalérie

Jaro hýří mnoha barvami. V našem parku ale v jeho úvodní fázi dominuje fialová, popřípadě její světlejší sestra - růžová. Zde je obrazové svědectví.
Jan Řeháček
Za devatero fotkami (Washingtonské třešně)

Jednou z tradičních jarních aktivit ve washingtonské aglomeraci je návštěva Festivalu kvetoucích třešní (Cherry Blossom Festival), který se koná každoročně koncem března a začátkem dubna v oblasti národních památníků.
Jan Řeháček
Kupujeme Grónsko!

Na včerejší tiskové konference si minulý (a potenciálně budoucí) premiér České Republiky na nicnetušící novináře připravil opravdový šrapnel. Andrej Babiš v rámci geopolitické sekce prohlásil, že ČR pod jeho vedením koupí Grónsko.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Za zpožděný let dostanou cestující nižší odškodné a později, rozhodla EU
Rada Evropské unie schválila po dvanácti letech revizi, která upravuje podmínky odškodnění při...
Dovolená autem. Za kolik natankujete v evropských zemích a co si ohlídat
Premium Za letošní letní dovolenou chtějí Češi utratit v průměru 1 400 eur, což je v přepočtu téměř 35...
Jak Mosad prošpikoval Írán svými agenty. Jsou mezi diplomaty, vědci i běžnými lidmi
Premium Koncem dubna oběsili v Teheránu šéfa kontrarozvědky odpovědného za honění špionů izraelského Mosadu...
Bez obřích baterií to nepůjde. Jak funguje úložiště v Jeseníku a proč jsou budoucnost
Premium Elektřina je budoucnost. Ve společnosti FENIX Group jsou o tom přesvědčeni. Firma, jejíž ústředí je...
- Počet článků 422
- Celková karma 17,93
- Průměrná čtenost 909x