
Jan Řeháček VIP
- Počet článků 419
- Celková karma 19,56
- Průměrná čtenost 912x
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
Jan Řeháček
Matykání: limitou sem, limitou tam

Jedním z obávaných strašáků vyšší matematiky je tzv. epsilon-delta definice limity. S trochou nadsázky bychom mohli říci, že na matfyzu slouží jako síto, kterým se oddělují chlapci od mužů. Tak si na tu příšeru trochu posvítíme.
Jan Řeháček
Slunce, seno a matyka

Za ta léta s logárem za opaskem jsem nasbíral celou řadu vtipů o matematicích a matematice, a tak jsem si řekl, že jich pár přeložím do češtiny. Možná vám budou povědomé. Toto je pokračování loňské série.
Jan Řeháček
Matykání: Pythagorovo souvětí

Pythagorova věta patří k základním kamenům středoškolských osnov. Dnes ovšem zjistíme, že má v každé geometrii svou specifickou podobu, takže to vlastně není věta, ale souvětí. Asi souřadné, neb souřadnicemi se to v něm jen hemží.
Jan Řeháček
obláček

V dnešním pokračování poetického cyklu "Bez básně a Hany" se nedozvíme jaký byl meziroční nárůst cen nemovitostí v severni Virginii a proč se ani intenzivním čarováním nedá vykouzlit elektrická žehlička.
Jan Řeháček
Matykání: výchova trojúhelníků v Čechách

V předchozích dílech jsme na několika příkladech viděli, že zatímco v hyperbolické geometrii jsou úhly v trojúhelníku trochu podvyživené, ve sférické geometrii jsou naopak nadvyživené. Dnes se tomuto fenoménu podíváme na zoubky.
Jan Řeháček
Na návštěvě u zpěváčků nebeských (pro Marii)

Dnes vás opět pozvu na malý výlet do parku. Ale ne do toho našeho - tam už jsem vyfotil každý lísteček. Nahlédneme do parku sousedního. Není ani moc daleko. Podél potoka se tam dá dojít za necelou hodinku.
Jan Řeháček
Matykání: kruhová inverze - brána do hyperbolické geometrie

Jedním z klasických geometrických zobrazení je kruhová inverze. Moderní počítačová technika ji sice pomalu vytlačuje ze školních osnov, ale pro studium hyperbolické geometrie má stále zásadní význam. Zejména v komplexní rovině.
Jan Řeháček
Všechno nejlepší, milá Země (2021)

Když se někdy dívám na strohé fotografie z Marsu nebo Venuše, tak si říkám jakou máme kliku, že žijeme na takové báječné planetě. Jednoznačně Miss Galaxy. A protože má dnes svátek, zavedu vás na devět obzvlášť divukrásných míst..
Jan Řeháček
Matykání: neeukleidovské modelky

Pro matematiky má genderová vyváženost jednu nepopiratelnou výhodu. Zatímco v 19. a 20. století byli naši předchůdci nuceni studovat různé modely neeukleidovských geometrií, nám je dopřáno studovat modelky. Dobře nám tak.
Jan Řeháček
Přibývá podomácku vyrobených vakcín

Rozmáhá se nám tu takový nešvar. Svět zápasí s nedostatkem vakcín, ale malý český kutil si ví rady. Co si neudělám sám, jiný za mě neudělá. Odborné testování vzal čert. Tak se pojďme na jeden takový odstrašující případ podívat.
Jan Řeháček
Matykání: jaká je geometrie vesmíru?

Minule jsme viděli, že existují tři základní - a velmi odlišné - typy geometrií. Přirozená otázka tedy je, jakou geometrii má náš konkrétní 3D vesmír, ve kterém žijeme. Hledání odpovědi nás zavede k obecné teorii relativity.
Jan Řeháček
Příroda je mocná čarodějka

Zanedlouho nám začne vegetační období a abyste se měli na co těšit, ukážu vám, jak Matička Příroda dokázala v našem parku během půl roku proměnit seschlý dolíček před hlavní bránou v bezostyšně bující džungli. Viva Natura!
Jan Řeháček
Matykání: pohádka o třech geometriích

Kolik geometrií znáš, tolikrát jsi matematikem - dalo by se parafrázovat klasické úsloví o jazycích. A víte kolik těch geometrií je? Já vám napovím. Existuje vzájemně jednoznačné zobrazení mezi typy geometrií a oříšky pro Popelku.
Jan Řeháček
Lovci stínů

Pro lovce stínů je začátek zimy mimořádně lákavým obdobím. Nízko položené slunce dokáže vytáhnout stín i z krtiny. A tak jsem vyrazil do parku pár si jich ulovit. K večeři totiž budou zapékané stíny s nastrouhaným parmazánem.
Jan Řeháček
Matykání: na kvantové hůrce

Dnes si uděláme malý výlet do bizarního světa kvantové mechaniky. Nebudeme se snažit pochopit jaké zvláštní zákonitosti v tomto mikroskopicky zavinutém světě panují, ale podíváme se jakou matematikou se fyzika pokouší je popsat.
Jan Řeháček
Zamyky zamyky... na šest západů

Nedávno jsem se dostal do prekérní situace. Je pozdní odpoledne - oči se mi klíží, den se pomalu chýlí ke konci, rozlitý oceán možností zpívá svou podmanivou píseň a moje neposedná kocábka se zvídavě pohupuje na jeho vlnách...
Jan Řeháček
Beethoven v parku

V hudebním nebi je dnes velká sláva. Fanfáry troubí, řečníci si odkašlávají a šampáňo bouchá. Ludwig van Beethoven slaví své 250. narozeniny. Tak jsem chvíli přemýšlel, zda ho mám na oslavu zatáhnout do parku nebo do hospody...
Jan Řeháček
Matykání: hoďte na problém neuronovou síť!

Jedním z nejzajímavějších přístupů ke strojovému učení jsou tzv. umělé neuronové sítě, které se snaží najít inspiraci pro svou vnitřní architekturu ve fungování lidského mozku. Tudy také vede jedna z cestiček k umělé inteligenci.
Jan Řeháček
Dorothea-Cecilia (Beethoven)

Když Dorothea von Ertmann v roce 1804 ztratila své jediné dítě, syna Franze Carla, její učitel klavíru ji pozval k sobě domů a hodinu pro ni improvizoval. "Budeme si povídat v tónech", řekl jí. Jmenoval se Ludwig van Beethoven.
Jan Řeháček
Matykání: staňte se učiteli strojů

Pokud se rádi rácháte v číslech a přemýšlíte, co s kariérou, nabízí se bouřlivě se rozvíjející odvětví strojového učení (machine learning). Nu, dali jsme světu "učitele národů", tak proč bychom nemohli přihodit i učitele nástrojů.
Jan Řeháček
Park pohledem plazivce

Aby to nebylo tak fádní, tak jsem dnes focení přenechal páru umělecky založených ještěrek, přebývajících v pařezové dutině. A musím říci, že z některých jejich fotografií jsem náš park skoro nepoznal. Inu, perspektiva dělá divy.
Jan Řeháček
Matykání: jak změřit rozdělenou společnost?

Vlastní čísla mají spoustu zajímavých aplikací. Jednou z těch méně známých je použití spektrální analýzy pro zkoumání struktury sociálních sítí (a společenských interakcí obecně). Jejich matematickým popisem se zabývá teorie grafů
Jan Řeháček
Léto bylož pochváleno

Pandemický kovidlový koláč dopadl i na náš park namazanou stranou dolů, takže mnoho tradičních letních aktivit vzalo za své. Ale matička příroda si v každé situaci nějak poradí. Tady je malé shrnutí letošní nekoncertní sezóny.
Jan Řeháček
Matykání: projektivní prostor - to nevymyslíš

V počítačové grafice (zejm. v robotice a videohrách) se s úspěchem používají tzv. homogenní souřadnice, které nám umožňují rozšířit akční radius maticových transformací. Jejich základy leží v poměrně esoterické části geometrie.
Jan Řeháček
Slunce, seno a rotyka

Protože jsou prázdniny, nebude dnes Matykání, ale Rotykání. Za ta léta s logárem za opaskem jsem nasbíral celou řadu vtipů o matematicích a matematice, a tak jsem si řekl, že jich pár přeložím do češtiny. Možná vám budou povědomé.
předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 ... | další |