Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co ukazuje diskuze s kulturními rasisty 2, Thilo Sarrazinova

... historická východiska v úvodu knihy postrádají systematické uspořádání a jasnost. Berme to jako daň nekonkrétního úvodu. Je ovšem smutné, že tu a tam ve formulacích probleskují záblesky myšlenkových zkratů. Bohužel.

 

 

K evoluci člověka, jak se jmenuje tematická část prvního oddílu, Thilo Sarrazin (dále jen TS) uvádí jako jeden z pramenů svých vizí východiska Edwarda O. Wilsona z jeho knihy Sociobiologie (1975). Názory v této knize jsou velmi blízké známějšímu a velmi podobně smýšlejícímu autorovi Dawkinsovi. Celé toto pojetí moderní biologie se z hlediska humanitních věd často souhrnně nazývá neodarwinismem. Toto učení se velmi mechanicky a dogmaticky v pozitivistických dimenzích vrací k některým základním tezím Darwina, které absolutizuje a nekriticky povyšuje za jednou pro vždy daná dogmata či determinismy. Lidsky řečeno, vše kolem lidského konání či chování má jen a jen biologicko – materiální povahu. Tedy vše na člověku je podmíněno jen biologicky. V tomto smyslu hovoří Wilson přímo jen o iluzi nezávislého jednání. Svobodná vůle je podmíněna biologicky. Podobně jako Dawkins dochází už Wilson k determinaci lidského chování na základě „sobeckého genu“. Všímá si lidského kolísání mezi altruismem a egoismem. Bez nějakých zjevných důkazů či argumentů náhle však vyvozuje, že skupinová kooperace člověka má pouze konkurenční vyznění a vede tedy biologicky přirozeně k vytváření nadřazených skupin. Jistě toto nechceme v pravěké historii nijak popírat. Jsou zde určitě vrozené a zděděné instinkty, které ovšem moderní člověk může zvládat, civilizovat a využít v různé pozitivní soutěživosti jako jsou např.  hospodářská soutěž nebo sport.

 

 

V dalším tématu Jak se vyvíjela civilizace, TS uvádí různé školské posloupnosti technologických vynálezů (jazyk, užívání ohně, náboženství, zemědělství, těžbu kovů, ..., až k vědecké revoluci dneška). Do komentáře některých vývojových událostí se TS promítají záblesky politiky, o jejímž biologickém původu ovšem nepadne ani slovo. Politika je prostě sociální řád bez nějakého vysvětlování, prostě řád. A jelikož je na lidském životě vše jen biologické, i politika je prostoduše biologická (str. 25-27). Bohužel žádné biologické podmínky či argumenty pro to, že vědeckotechnická revoluce se rozvinula nejdříve, nejrychleji a nejvíce právě v Evropě nepřináší. Konstatuje to pouze jako stav. Na str. 27 však náhle přichází s poukazem na výzkumy Davida Landese, jenž tento historický úspěch Evropy popisuje jako kulturní podmíněnost setrvalého vývoje. Jak je to ale možné? Kde se biologicky vzala kultura a jaký je vztah mezi biologií a kulturou? Podle Landese:

  • rostoucí autonomie a vnitřní nezávislost badatelského ducha
  • vypracování vědecké metody spočívající v měřeních a empirii
  • „vynález vynálezu“ systematickým šířením a rozhojňováním vědění v prostoru, který byl v daném ohledu kulturně navýsost homogenní

Nějak mi tu v těch podmínkách chybí biologická podmíněnost. V prvním bodě dokonce zmiňuje Landes zcela nebiologického „badatelského ducha“. TS uvádí i další autory a rozšiřuje rozsah podmínek, které vedly k rozvoji západní civilizace. Ferguson (zajištěná majetková práva a vláda zákona, pokrok v lékařství, industriální produkce konzumních statků, pracovní etika ve smyslu určitých duchovních a životních postojů). Opět mi zde chybí nějaké převažující biologické aspekty. TS uvádí další příklady a odkazy na podobné názory a jejich autory. Po tom všem na str. 28 zobecňuje: „Ekonomické, kulturní, náboženské, historické a geografické faktory jsou spolu zřejmě komplexně provázané a vzájemně se podmiňují. Z toho logicky plyne, že musíme rozlišovat mezi zjištěním rozdílů a jejich vysvětlením. Zjištění by měla být ověřená a vysvětlení neunáhlená.“ S tím nelze, než souhlasit.

Zbytek stran 28 a 29 však TS náhle využívá k současnému porovnávání blahobytu podle euroatlantického parametru HDP na obyvatele. Porovnává např. vývoj HDP mezi Ghanou a Singapurem. Obě země měly kolem roku 1960 srovnatelnou pozici, Ghana z hlediska surovin dokonce lepší výchozí pozici. Obě byly pod správou Británie a přejaly její právní řád. (Což není pravda, ale to nyní není tak podstatné.) Ale, co prý podstatné je! V ekonomické vědě se podle TS hovoří o „dlouhém stínu historie“. Bez nějakého biologického vysvětlení se zde konstatuje, že Singapur má dnes osmkrát vyšší HDP na hlavu než Ghana.

Konkrétnímu vysvětlení rozdílových aspektů a jejich příčin se budu spolu s TS věnovat v následujícím dílu reportáže.

Můj závěrečný komentář:  Biologismus i darwinismus se prozatím jaksi vytratil. Naopak se objevily humanitní pojmy jako: duch, náboženství, kultura, politika apod. Jistě jde zatím jen o faktický popis čehosi v pojmech humanitního „nebiologického"  světa, ale bohužel jen na základě nesystematicky vybraných aspektů. Jestliže například v Bhůtánu mají dnes díky osvícenému panovníkovi Ministerstvo Štěstí, které zřejmě nějak pozitivně funguje, protože žádný exodus z této země se navzdory srovnatelně nízkému HDP na hlavu nekoná; jistě se s tímto faktem v následujících kapitolách spolu s TS biologicky vyrovnáme. Zatím mi nahodilé glosování vstupních faktů připomíná talentovanou seminární práci maturanta. Pro čtenáře, kteří měli příležitost číst historickou Ekonomii dobra a zla od Tomáše Sedláčka, musí znít vývody páně TS značně amatérsky.  

 

Minulá kapitola  zde.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Zdenek Horner | sobota 1.9.2018 6:41 | karma článku: 11,16 | přečteno: 610x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Faul na Fica je vždy pochopitelný, pískat to nebudeme

Státní instituce by měla být transparentním rozhodčím. Máme zcela jasné zákony, ale kdekdo je klidně obejde a nic se nestane. Nakonec, vzala si holka krátkou sukni? Tak ať se nediví, že ji znásilnili.

20.5.2024 v 15:05 | Karma: 29,42 | Přečteno: 764x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

Ocitáme se v blábolivém světě výplní a předstírání zájmu. Lidové noviny připustily lapsus, kterého si naštěstí málokdo všiml. Na oslavu 140 výročí smrti skladatele Bedřicha Smetany dál šíří bludy o jeho syfilitidě.

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 21,27 | Přečteno: 542x | Diskuse| Kultura

Zdenek Horner

Opáčko z dějin Ukrajiny

Někdo může usuzovat, že se opakuji, ale byl jsem požádán dvěma místními junáky, abych je dovzdělal v novějších ukrajinských dějinách. Dělám to nerad, ale jde mi o osud jejich spravedlivých a nevinných myslí.

15.5.2024 v 9:18 | Karma: 33,17 | Přečteno: 1130x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Predátorská věda

Postfaktický svět vykukuje z nedbalek. Fakta a poznatky z nich vycházející jsou předmětem podnikání. Kontrolní vědecká církev vyvinula recenzní řízení a podmínky, kterak s vlky výti

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,55 | Přečteno: 496x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Hlas lidu, hlas Boží

Velebné ticho nebeské kasárny prořízl třaslavý stařecký hlas svatého Petra. Alexandrov, vstávat, stěhuje se do Gulagu Peklo. A co Maximovič? Ten zůstává? Na to nemám befel. Zatím zůstáv

8.5.2024 v 11:56 | Karma: 18,94 | Přečteno: 480x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Útok ze severu už máme pod kontrolou, řekl Zelenskyj. Navštívil Charkov

24. května 2024  21:19,  aktualizováno  21:41

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc...

Víme, kde má Putin bunkry, tvrdí Kyjev. Šéfa Kremlu přirovnal k upírovi

24. května 2024  20:40

Známe polohu bunkrů ruského vůdce Vladimira Putina, prohlásila ve čtvrtek ukrajinská vojenská...

Výdejní boxy zahlcují města. Vizuální smog, hodnotí je radnice a chtějí nájem

24. května 2024  20:20

Otevřeno nonstop a skoro na každém kroku. Výhody, které oceňuje asi většina lidí, kteří si něco...

Na výletě žačku srazilo auto a ochrnula. Škole pojistka nestačí, není ani povinná

24. května 2024

Premium Počet školních úrazů narostl v uplynulém školním roce o šest procent. Celkem se jich stalo přes 45...

  • Počet článků 832
  • Celková karma 23,75
  • Průměrná čtenost 969x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik