Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Opáčko z dějin Ukrajiny

Někdo může usuzovat, že se opakuji, ale byl jsem požádán dvěma místními junáky, abych je dovzdělal v novějších ukrajinských dějinách. Dělám to nerad, ale jde mi o osud jejich spravedlivých a nevinných myslí.

V ČR byly v poslední době vydány mnohé poučné brožurky o dějinách Ukrajiny. Mají jeden společný znak. Vyhýbají se hlubší analýze některých otázek, které bychom mohli nazvat lapidárně: „Ruský narativ“.

Ruský narativ zdůvodňuje svoji intervenci na Ukrajině v zásadě dvěma argumenty, které se dnes popírají, umenšují nebo přímo zatajují. Prvním argumentem nesplněné bezpečnostní sliby západu a jejich obraz v protiprávním puči po demonstracích na Majdanu v Kyjevě, který vedl k faktu, že státní převrat popřel ústavní principy ukrajinské státnosti. (Tak jednoduché to není, ale řekněme, že je to základ tvrzení ruské strany.) A druhým potom je ochrana ruské menšiny na území Ukrajiny v Luhanské a Donbaské oblasti.

Určitě je dobré se podívat, co na to říká akademická příručka s názvem Dějiny Ukrajiny, která byla vydána vcelku seriózním nakladatelstvím NLN (Nakladatelství lidové noviny) 2015. Kniha je vědecky recenzována. Je kolektivním dílem několika historiků a na svět jí pomohl vědecký státní Program rozvoje vědních oblastí na Univerzitě Karlově. P12 Historie v interdisciplinární perspektivě, program Společnost a komunikace v českých dějinách. Rok vydání je podstatný, protože kniha byla vydána před událostmi roku 2022 a názorové nálepky „Ruský narativ“.

Demokraticky zvolený představitel státu byl svržen „revolucí“, jejíž ovlivnění západ vytrvale odmítá. Prý nechal jen otevřené dveře a Ukrajinci se jimi do NATO sami jen hrnuli. Kdepak, bylo potřeba vykonat vládní puč a zlomit demokracii na Ukrajině. Před rokem 2015 ještě nebyla potřeba falšovat dějiny Urajiny poukazem na „Ruský narativ“ a tak se v textu objevuje sdělení faktu: Za mezinárodního zprostředkování se podařilo přimět Janukovyče k přijetí kompromisního plánu: 21. února podepsal dohodu s opozicí, na jejímž základě byli propuštěni už zadržení demonstranti z Majdanu. Měla být sestavena přechodná vláda a opět změněna ústava podle novely z roku 2004, což znamenalo opětovné omezení prezidentských pravomocí. Dále bylo dohodnuto, že koncem roku 2014 se uskuteční předčasné prezidentské volby. Tento plán nakonec zůstal na papíře, protože hned 22. února 2014 se dali do pohybu demonstranti z Majdanu, tehdy už větší mírou ozbrojení. Nebyli s dohodou spokojeni, protože se obávali, že přispěje ke konsolidaci Janukovyčova režimu. (Str. 418 výše představené publikace.)

Takže rekapitulujme. 20. února 2014 došlo k masakru cca 200 demonstrantů na Majdanu. Druhý den se s prezidentem viníkem uzavře kompromisní dohoda, jsou propuštěni demonstranti, kteří se přes noc ozbrojí a svrhnou prezidenta, který je nucen uprchnout ze země. Následné vyšetřování tyto peripetie nijak neobjasnilo. V každém případě však byl uprchlý prezident legitimním i legálním reprezentantem lidí na východě Ukrajiny.

Pod dojmem puče a s vědomím, že jeden den podepíšete smlouvu a druhý den vás svrhnou titíž lidé s nimiž jste smlouvu učinil obsadí strategicky Rusko Krym. Rovněž lidé na východě Ukrajiny to nepřijali pokojně a odmítli poslušnost režimu nového prezidenta Porošenka. Ten se radikálně ujal moci a poslal proti „teroristům na východě“ armádu.

Představme si takovou situaci u nás. Místo jednání vyžene Československá vláda Mečiara ze Slovenska. Slováci si to nenechají líbit a ujmou se sami „svých“ institucí. Prezident Havel tam pošle armádu, která proti neposlušným spoluobčanům povede vojenské operace k udržení územní celistvosti. Od dubna do srpna, 5 měsíců dobývá východní enklávu, než přímá ruská podpora zvrátí situaci.

Poté přijde opět za mezinárodního zprostředkování napřed Minsk I. potom Minsk II. Obě smlouvy uznávají (podle Merkelové jen na oko) právo ruské menšiny na legální realizaci sebeurčení, kterou má umožnit nová ukrajinská ústava. Tak k tomu nespěje. Prezident Zelenský vyhraje nové prezidentské volby, v nichž slibuje mír na východě. Realita je ovšem jiná. Místo dodržení dohod spěchá Zelenský do otevřených vrat NATO.

Za tuto zbytečnou válku mohou neodpovědní politici, kteří nebyli schopni dodržet dohody. Není divu. Ukrajinské politické elity stejně jako ty ruské se rekrutují z komunistických řad. Výsledkem na obou stranách je oligarchický anarchokapitalismus. Pověsti o komunismu si nechme. Žádná z obou stran není lepší. Ukrajinci jednali vůči lidem na východě svévolně a Rusové provedli svévolnou intervenci, kterou pro podobný vývoj západu desetiletí slibovali. USA před intervencí sdělili, že není o čem jednat.

Následná proti Ruská hysterie, jistě v mnohém oprávněná, protože ve válečných podmínkách se hnusně porušují práva na všech stranách, ovšem ústí k pokusům o úplnou dehonestaci a izolaci Ruska. Jak se to daří všichni vidíme.

Shrnutí: Měl jsem zejména odpovědět na otázku: Proč jsou na Ukrajině ruská vojska etc.

Ačkoliv s tím protiprávním ruským jednáním nesouhlasím, jsem schopen posoudit a pochopit ruské motivy a držet se reality ohledně údajného komunistického skansenu na hliněných nohách. Přesto mne v reakcích junáci budou jistě označovat za proruského švába, kolaboranta apod. Já si naopak myslím, že kolaborace s Ruskem je spíše slepota, hluchota a tupá černobílá blbost. Tuto zbytečnou válku nemůže vyhrát ani Rusko, ani Ukrajina. Po vysílení zřejmě obou stran se vleklý konflikt zakope do amorálních zákopů studené války. Bohatnou, a ještě více zbohatnou zejména zbrojaři, pro jejichž potěšení se toto divadlo koná. Dnes lze jistě vyhrát dobře připravenou bitvu, ale trvale udržet nepřátelské území nedokáže nikdo. Dokázal to především Afghánistán.

USA nechtějí pokračovat s Ruskem v mírových dohodách o jaderných zbraních, které přinesly konec studené války a svobodu do mnoha zemí bez jediného výstřelu armád. Násilí bylo překvapivě málo, ale nyní si to chceme zlomyslně vynahradit na ukrajinské frontě? Každý odpovědný člověk to musí odmítnout.

Pro řadu jednoduchých junáků je nepochopitelné nebýt jednoznačně na straně Ukrajiny. Nejsem prostě na straně Zelenského, jemuž nyní již vypršel potichu prezidentský mandát. Neobdivuji to zbytečné hrdinství, které je neudržitelné a neprosaditelné. Nejsem na straně Putina, který se podobá více ruskému carovi než Hitlerovi. Opět by se dala ukazovat fakta, že je to zcela umělá paralela. Není žádná rasová teorie. Nejsou žádné rasové zákony. Jistě jsou zrůdné válečné excesy, nejen na Ukrajině, ale nikdo nedělá třeba z Netanjahua Hitlera, ačkoliv neexistující Palestinec je mnohem ohroženější než ukrajinský živel. Ale to je zase jiná pohádka.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Zdenek Horner | středa 15.5.2024 9:18 | karma článku: 33,23 | přečteno: 1133x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Ministři zahraničí EU začínají diskutovat o sankcích vůči Izraeli

Píše na základě sdělení irského ministra zahraničí Micheála Martina evropský internetový server Politico. Proces dohody o přidružení Izraele s EU je v ohrožení.

28.5.2024 v 15:56 | Karma: 16,86 | Přečteno: 401x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Evropské volby naslepo

Volič by očekával, že se budou v médiích přebírat evropská témata. Politici ovšem nemusí vést žádnou kampaň, kdy nikdo o podstatě fungování evropské politiky nic neví. Nemáme ani českou mutaci evropského deníku. Nic.

25.5.2024 v 13:53 | Karma: 4,74 | Přečteno: 56x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Faul na Fica je vždy pochopitelný, pískat to nebudeme

Státní instituce by měla být transparentním rozhodčím. Máme zcela jasné zákony, ale kdekdo je klidně obejde a nic se nestane. Nakonec, vzala si holka krátkou sukni? Tak ať se nediví, že ji znásilnili.

20.5.2024 v 15:05 | Karma: 29,70 | Přečteno: 784x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

Ocitáme se v blábolivém světě výplní a předstírání zájmu. Lidové noviny připustily lapsus, kterého si naštěstí málokdo všiml. Na oslavu 140 výročí smrti skladatele Bedřicha Smetany dál šíří bludy o jeho syfilitidě.

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 21,79 | Přečteno: 545x | Diskuse| Kultura

Zdenek Horner

Predátorská věda

Postfaktický svět vykukuje z nedbalek. Fakta a poznatky z nich vycházející jsou předmětem podnikání. Kontrolní vědecká církev vyvinula recenzní řízení a podmínky, kterak s vlky výti

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,55 | Přečteno: 497x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Senát schválil zvýšení příspěvku na péči, potvrdí novou definici znásilnění

29. května 2024  8:20,  aktualizováno  14:43

Přímý přenos Senátoři potvrdili zvýšení příspěvků na péči, které dostávají lidé se zdravotním postižením. Novela...

Policie hledá třináctiletou dívku z Kroměříže, má sklony k sebepoškozování

29. května 2024  14:28

Třináctiletou dívku z Kroměříže pohřešuje od neděle její rodina. Šarlota Ferková v ten den pouze...

Vláda jmenuje Foltýna. Má řešit strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi

29. května 2024  14:25

Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn, který nyní působí ve vojenské kanceláři Hradu, má...

Řidič prorazil všechny pneumatiky, nadýchal a měl i pozitivní test na drogy

29. května 2024  14:11

Všechny čtyři pneumatiky svého vozu prorazil řidič, který najel na středový ostrůvek a chodník v...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 834
  • Celková karma 23,47
  • Průměrná čtenost 967x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik