Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Euro je jako milované dítě

Turbulence v evropské ekonomice v poslední době prověřují všechno co Evropská unie desetiletí poctivě stavěla a budovala.  Její největší  a zároveň nejodvážnější projekt, a sice společná evropská měna euro, se dostává do pozice vytouženého dítěte, které v období puberty nepřináší svým rodičům již jen radost, a kteří až teď zjišťují, kde udělali chyby ve výchově.

Vrozenou vadou eura se stala strukturální nesourodost eurozóny. Rozdíly v konkurenceschopnosti mezi jednotlivými zeměmi zapříčinily přehřívání periferních ekonomik, zdražování jejich pracovní síly a tím i růst nezaměstnanosti. Opatření chránící stávající zaměstnance pak při nedostatku nových pracovních míst vyústily v obrovskou nezaměstnanost absolventů a mladých lidí bez pracovních zkušeností. Chronické onemocnění měny způsobil fiskální vývoj zemí, které si v době vyššího hospodářského růstu nevytvořily rozpočtové přebytky, ale naopak neúměrně dlouho fungovaly deficitně. Přestože limity v podobě Maastrichtských kritérií a Paktu růstu a stability stanoveny byly, společná nedisciplinovanost rozjela morální hazard, který přerostl do dnešních rozměrů. Snížení těchto deficitů bude v období minimálního hospodářského růstu nelehké, ne-li u některých států nemožné. Další ránu eurozóně zasadilo její institucionální nastavení, které nedává prostor rychlým a razantním rozhodnutím napříč nejen eurozónou ale i celou Evropskou unií. EU nemá vyřešený postup v krizových situacích a současně z fiskálního hlediska neexistuje jednotný koordinační orgán jakým je Evropská centrální banka v měnové oblasti. Schůzky Rady ministrů financí, které by takovouto společnou fiskální politiku  měly zajišťovat, nejsou dostatečně silnou institucí. Měnová unie je tak odvážným a záslužným projektem, který je však prozatím bohužel mnohem více politickým než ekonomickým.

Odhlédneme-li od těchto konstrukčních závad, které Evropská unie postupně získávala, nebyla to ona, která vleklou krizi způsobila. Současnou situaci odstartovala světová finanční krize v roce 2008, která se na evropské ekonomiky přesunula ze Spojených států. Evropské trhy, pro které je USA významným dovozcem, ztratily klíčovou poptávku po svém zboží právě zde. Většina států v Evropě se ekonomiku snažila podnítit různými druhy fiskálních stimulů, které však množství dluhů navyšovaly v ještě závratnějším tempu. Keynesiánská politika, která k nastartování ekonomiky prosazuje stimulaci agregátní poptávky nezafungovala, protože za touto podporou nestojí uspořený finanční kapitál z minulých let. Naopak razantnější navyšování dluhů začalo na trzích vyvolávat nedůvěru, jež má v oblasti ekonomiky vždy neblahý vliv. Viníka současné krize pak nelze hledat tak snadno. Řada států sice podlehla líbivému a zdánlivě nízkonákladovému financování svých rozpočtových deficitů, ale byly to právě trhy a soukromí finančníci, kteří s vidinou snadných zisků půjčovali na všechny strany jak jednotlivým zemím, tak zvláště ve Spojených státech financovali hypotéční krizi. Chyby těchto soukromých bank a privátních bankéřů byly vykupovány z veřejných rozpočtů většiny států, které pak své dluhy navyšovaly ještě razantněji. Půjčování peněž je totiž relativně nejsnazší formou výdělku, při které není nutné vytvořit jakoukoliv hodnotu nebo pracovní místo, stačí jen efektivně přesunovat finanční kapitál a „kasírovat“ dlužníky, což se ještě snadněji dělá ve chvíli, kdy máte jistotu, že vaše investiční pochybení zaplatí stát a tedy prakticky všichni jeho obyvatelé. O tom, že manažeři a ředitelé bank byli za své „dobré vedení“ ještě bohatě odměněni tučnými padáky už v občanech může vyvolávat pouze zlost a nedůvěru v celý systém. Svoji negativní roli sehráli i „hlídací psi“ finančního sektoru, tedy ratingové agentury, které navyšování dluhů dlouhá léta přihlížely. Doklad o jejich špatné práci dnes představuje překotné snižování hodnocení zemí o několik stupňů zároveň a v rychlém sledu za sebou. To jak dnes postupují ukazuje, že již kdysi dávno ve svém hodnocení zaspaly a na situaci se tak přímo podílely. Nelze se pak divit, že se Evropská unie chystá bránit takovými opatřeními jako jsou regulace bankovního sektoru nebo transakční daň.

Eurozóna se však do budoucna bude muset ze svých chyb poučit a narovnat fiskální deficity i rychlost a přesvědčivost svých rozhodnutí. Tato řešení pro ni budou v krátkodobém horizontu velmi bolestivá, ale krok zpátky by znamenal omezení vize Evropy jako jednoho z budoucích hybatelů světového dění. Navzdory řadě kritiků má náš kontinent mnoho co nabídnout díky vysoké a kvalitní úrovni vzdělanosti svých obyvatel oproti jiným kontinentům.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Monika Hermannová | úterý 25.10.2011 11:05 | karma článku: 13,25 | přečteno: 976x
  • Další články autora

Monika Hermannová

O čem se rozhoduje v komunální politice

Komunální volby jsou jedním z několika typů voleb, kterým „čelíme“ za účelem výběru svých zástupců na úrovni měst a obcí. Mají však několik specifických charakteristik, které je od ostatních voleb odlišují.

5.10.2014 v 15:56 | Karma: 8,06 | Přečteno: 388x | Diskuse| Ostatní

Monika Hermannová

Evropský ekonomický model

Jedna z otázek, které budou noví poslanci Evropského parlamentu a nejen oni řešit, je hospodářský vývoj Evropské unie. Nízká produktivita práce části EU, pomalý hospodářský růst a vysoká nezaměstnanost jsou dlouhodobě těmi nejpalčivějšími z nich. Evropa je z hlediska růstu ekonomiky často charakterizována jako zaostávající za rozvojovými zeměmi, pro které je typická nízká životní úroveň obyvatelstva. Takzvaný „přebujelý sociální stát blahobytu“ je pak Evropské unii všeobecně připisován k tíži a jako jeho léčba je navrhováno jeho výrazné omezení. Nabízí se otázka, jak moc lze srovnávat evropský sociálně-tržní model, který umožňuje rozvoj každého jedince společnosti zajišťováním vzdělání obyvatelstva, zdravotní péče či zaměstnanosti s modelem „průměrné“ rozvojové země, z nichž se naopak obyvatelé snaží migrovat do zemí s vyspělou péčí o občany. Jakou skutečnou hodnotu má vysoký hospodářský růst země, který svým obyvatelům nic nepřináší?

12.4.2014 v 22:15 | Karma: 7,93 | Přečteno: 537x | Diskuse| Ostatní

Monika Hermannová

Tržní ekonomika nebo tržní společnost

Z historek o tom, jak naši rodiče a prarodiče stáli před rokem 89 v obchodech fronty na banány, oblečení z Tuzexu, elektroniku a další nedostatkové zboží se s odstupem času stává již pouze součást českého folkloru. Právě v té době vzniklo zbožštění kapitalismu jako systému, který dokáže velmi dobře sladit nabídku s poptávkou, efektivně alokovat výrobní faktory a zajistit patřičnou motivaci k činnosti člověka prostřednictvím zisku. Spolu s tím zakořenila představa, že kapitalismus a demokracie jsou totéž, a čím volnější bude neviditelná ruka trhu, tím svobodnější budeme.

6.1.2014 v 9:45 | Karma: 16,19 | Přečteno: 968x | Diskuse| Ostatní

Monika Hermannová

Důchodová loterie 2. pilíře

Místo koncepčního a dlouhodobého řešení důchodové reformy, na němž by se shodly největší politické strany v ČR a nehrozila by tak jeho radikální změna po každých volbách, vláda občanům vnucuje pochybný zmetek. Ten ve skutečnosti důchodovou situaci občanů vyřešit nedokáže a až příliš okatě nahrává penzijním společnostem a jejich ziskům vzhledem k faktu, že vláda i zmíněné penzijní společnosti ve svých propagacích tohoto systému zcela záměrně vynechávají některé podstatné informace.

11.6.2013 v 9:28 | Karma: 28,19 | Přečteno: 1661x | Diskuse| Ekonomika

Monika Hermannová

Obchodníci s bolestí aneb kdo vydělá na privatizaci zdravotnicví

Otázka zdravotnictví a poskytování zdravotní péče je jednou z nejkomplikovanějších problematik, jíž se nevyhne žádný stát. Proměnnými, které v této rovnici musíme vzájemně vyvážit, jsou kvalita péče, její dostupnost a ekonomická stránka poskytování péče. Největším neduhem českého zdravotnictví je korupce, tedy předražené veřejné zakázky, nerovnoměrné platby za výkony, nevýhodné nákupy léků a zdravotnického zařízení. Díky tomu pak v systému nezbývají peníze na to, co by ocenili pacienti a lékaři, tedy péči v příjemnějším prostředí, zkrácení čekacích lhůt, nejmodernější technologie a důstojné mzdy zaměstnanců ve zdravotnictví.

29.11.2012 v 22:46 | Karma: 21,93 | Přečteno: 1033x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  10.5 1:15

Poslanci se přeli o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu ve čtvrtek...

ANALÝZA: Putin zase budí přízrak atomovek. Co tím sleduje právě teď

10. května 2024

Premium Kreml s výslovným odvoláním na nedávné komentáře západních vůdců týkající se války na Ukrajině...

Operace Vrbětice: divné náhody a záhady. Jakou roli hrál majitel firmy

10. května 2024

Premium Třetí díl seriálu MF DNES popisuje podivné jednání šéfa firmy Imex Group, Petra Bernatíka, která...

Zavřené školy, letiště i banky. Argentinu zasáhla generální stávka

9. května 2024  22:28

Odbory v Argentině organizují generální stávku. Protestují proti úsporným opatřením a dalším...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1115x
Absolventka VŠE a studentka PF UK. Členka České strany sociálně demokratické v Plzni.

Seznam rubrik