Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Evropský ekonomický model

Jedna z otázek, které budou noví poslanci Evropského parlamentu a nejen oni řešit, je hospodářský vývoj Evropské unie. Nízká produktivita práce části EU, pomalý hospodářský růst a vysoká nezaměstnanost jsou dlouhodobě těmi nejpalčivějšími z nich. Evropa je z hlediska růstu ekonomiky často charakterizována jako zaostávající za rozvojovými zeměmi, pro které je typická nízká životní úroveň obyvatelstva.  Takzvaný „přebujelý sociální stát blahobytu“ je pak Evropské unii všeobecně připisován k tíži a jako jeho léčba je navrhováno jeho výrazné omezení.  Nabízí se otázka, jak moc lze srovnávat evropský sociálně-tržní model, který umožňuje rozvoj každého jedince společnosti zajišťováním vzdělání obyvatelstva, zdravotní péče či zaměstnanosti s modelem „průměrné“ rozvojové země, z nichž se naopak obyvatelé snaží migrovat do zemí s vyspělou péčí o občany.  Jakou skutečnou hodnotu má vysoký hospodářský růst země, který svým obyvatelům nic nepřináší? 

Směr, kterým by se však Evropská unie ubírat měla, je rovnováha a efektivita. Složité struktury sociálních států je nezbytné pečlivě hlídat a bránit se proti cílenému zneužívání snižujícímu jejich efektivitu a zároveň reputaci a prestiž sociálních systémů. Spolu s tím souvisí efektivita fungování vládních sektorů. Na místě je tak podpora zlepšování finančního managementu a transparentnosti veřejných financí. Další složkou rovnováhy jsou parametry pracovního trhu. Jednotlivé státy musí klást důraz na flexibilitu pracovního trhu, která motivuje zaměstnavatele za podmínek dosažení co nejvyšší úrovně kultury managementu a pracovního prostředí.

Evropská unie musí být taktéž schopná bránit se proti sociálnímu dumpingu, jenž vytváří dovozem výrobků s výrazně nižšími cenami země, které takto nízkých cen dosahují absencí sociálních práv standardních v EU, jakým je například právo na ochranu zdraví a bezpečnosti při práci.  EU by neměla akceptovat, aby zdrojem konkurenceschopnosti na jejím trhu byla právě absence určitého druhu základních práv, ale naopak prostřednictvím svého trhu tlačit na expanzi těchto hodnot. Evropský sociální model musí být prosazován jako pozitivní faktor ekonomického rozvoje. Růstový model EU bude i do budoucna spočívat zejména na odvětvích s vyšší přidanou hodnotou a znalostní společnosti. Proto musí cílená podpora EU směřovat do oblasti vzdělání a vědy, zajišťovat vysokou úroveň na všech stupních vzdělávacího procesu spolu s rozvinutým systémem soustavného zvyšování dovedností obyvatelstva.  Nejde pouze o zvyšování objemu finančních prostředků do této oblasti, ale zejména o zvýšení efektivity jejich alokace.

Dalším zásadním tématem je budoucnost společné evropské měny. Její největší slabinou se stala strukturální nesourodost eurozóny, rozdíly v konkurenceschopnosti mezi jednotlivými zeměmi zdražující pracovní sílu a způsobující růst nezaměstnanosti v některých regionech.  Cílem evropských fondů by mělo být právě vyrovnání konkurenceschopnosti. Fungování společné evropské měny bude rovněž vyžadovat koordinaci dlouhodobé vyrovnanosti vnitrostátních rozpočtů a dohled nad finančními institucemi napříč EU.

Pokud bych dostala příležitost Českou republiku v Evropském parlamentu reprezentovat, zaměřovala bych se zejména na prosazování těchto témat v Hospodářském a měnovém výboru (ECON), Rozpočtovém výboru (BUDG) nebo Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT). 

Autor: Monika Hermannová | sobota 12.4.2014 22:15 | karma článku: 7,93 | přečteno: 537x
  • Další články autora

Monika Hermannová

O čem se rozhoduje v komunální politice

Komunální volby jsou jedním z několika typů voleb, kterým „čelíme“ za účelem výběru svých zástupců na úrovni měst a obcí. Mají však několik specifických charakteristik, které je od ostatních voleb odlišují.

5.10.2014 v 15:56 | Karma: 8,06 | Přečteno: 388x | Diskuse| Ostatní

Monika Hermannová

Tržní ekonomika nebo tržní společnost

Z historek o tom, jak naši rodiče a prarodiče stáli před rokem 89 v obchodech fronty na banány, oblečení z Tuzexu, elektroniku a další nedostatkové zboží se s odstupem času stává již pouze součást českého folkloru. Právě v té době vzniklo zbožštění kapitalismu jako systému, který dokáže velmi dobře sladit nabídku s poptávkou, efektivně alokovat výrobní faktory a zajistit patřičnou motivaci k činnosti člověka prostřednictvím zisku. Spolu s tím zakořenila představa, že kapitalismus a demokracie jsou totéž, a čím volnější bude neviditelná ruka trhu, tím svobodnější budeme.

6.1.2014 v 9:45 | Karma: 16,19 | Přečteno: 968x | Diskuse| Ostatní

Monika Hermannová

Důchodová loterie 2. pilíře

Místo koncepčního a dlouhodobého řešení důchodové reformy, na němž by se shodly největší politické strany v ČR a nehrozila by tak jeho radikální změna po každých volbách, vláda občanům vnucuje pochybný zmetek. Ten ve skutečnosti důchodovou situaci občanů vyřešit nedokáže a až příliš okatě nahrává penzijním společnostem a jejich ziskům vzhledem k faktu, že vláda i zmíněné penzijní společnosti ve svých propagacích tohoto systému zcela záměrně vynechávají některé podstatné informace.

11.6.2013 v 9:28 | Karma: 28,19 | Přečteno: 1661x | Diskuse| Ekonomika

Monika Hermannová

Obchodníci s bolestí aneb kdo vydělá na privatizaci zdravotnicví

Otázka zdravotnictví a poskytování zdravotní péče je jednou z nejkomplikovanějších problematik, jíž se nevyhne žádný stát. Proměnnými, které v této rovnici musíme vzájemně vyvážit, jsou kvalita péče, její dostupnost a ekonomická stránka poskytování péče. Největším neduhem českého zdravotnictví je korupce, tedy předražené veřejné zakázky, nerovnoměrné platby za výkony, nevýhodné nákupy léků a zdravotnického zařízení. Díky tomu pak v systému nezbývají peníze na to, co by ocenili pacienti a lékaři, tedy péči v příjemnějším prostředí, zkrácení čekacích lhůt, nejmodernější technologie a důstojné mzdy zaměstnanců ve zdravotnictví.

29.11.2012 v 22:46 | Karma: 21,93 | Přečteno: 1033x | Diskuse| Ostatní

Monika Hermannová

O čem rozhodneme v krajských volbách

Krajské volby, které se tento rok budou konat 12. a 13. října, nejsou pro občana příliš obsahově čitelné a netěší se tak vysoké účasti voličů. Přesto je úroveň krajských samospráv pro občana v mnohém důležitější a viditelnější než rozhodování centrálních úřadů. Krajští zastupitelé také budou pravděpodobně v následujících letech jediní, kteří budou na úrovni regionů bránit asociálním reformám pravicové vlády, podporovat veřejný sektor a zachovávat důstojné podmínky k životu slabším skupinám obyvatel.

18.9.2012 v 15:37 | Karma: 14,16 | Přečteno: 1133x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Alijev má majetek i u vás, EU zavírá oči, říká novinářka o korupci v Ázerbájdžánu

4. května 2024

Premium Leyla Mustafajeva je prozatímní šéfredaktorkou ázerbájdžánského protikorupčního serveru Abzas...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  19:54

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Lepru mezi sebou ve středověku šířili lidé a veverky, tvrdí studie

4. května 2024  19:40

Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1115x
Absolventka VŠE a studentka PF UK. Členka České strany sociálně demokratické v Plzni.

Seznam rubrik