Dozvíme se od premiéra že neví co je to daňové přiznání?
V době listopadu 1989 byl na jedné ze svých mnoha služebních cest v Africe. To se tenkrát každému nepodařilo. Na cestování byla jiná doba.
Hranice byly zadrátované, kdo se k nim přiblížil, toho pohraničníci stříleli jak králíky. A když to přežil, tak dostal několik let v komunistickém převýchovném zařízení. Kdo se chtěl přes tyto dráty dostat legálně, tak musel absolvovat dobrozdání svého šéfa, KSČ (Komunistická strana Československa), ROH (Revoluční odborové hnutí), SSM (Socialistický svaz mládeže), Domovní důvěrnice (to byly ty báby důchodkyně co každého drbaly a tady měly příležitost si s někým vyřídit účty), SBČS (Státní banka československá - že nemáte žádné dluhy) a pár dalších organizací. Jakýkoliv článek tohoto řetězce to mohl zatrhnout. A konečným činitelem pak byla SNB (Sbor národní bezpečnosti = policie), který ten glejt vydal nebo nevydal. Tomu glejtu se říkalo Výjezdní doložka.
Pak tu byli tací, kteří se k němu v životě nedostali, ať už dobrovolně a nadšeně (příslušníci SNB nebo ČSLA = Československá lidová armáda), nebo nedobrovolně. Ti nedobrovolní byli ti, kteří sice chtěli, ale někdo v tom řetězci jim to "nedoporučil". No a pak tu byli tací, kteří prostě za ty dráty jezdili a nikdo se jich na nic neptal, ničím je neobtěžoval. To mohli být jen protěžovaní političtí kádři, členové té nejužší vládnoucí elity, která to celé měla na svědomí.
A náš pan premiér v rozhovoru pro idnes.cz řekl k problematice výjezdních doložek doslova: "Tehdy jsem jako pracovník zahraničního obchodu, jehož pracovní náplní bylo cestovat do zahraničí, ani nevěděl, že bez toho lidi nemohou vycestovávat do zahraničí. Kdo nám to měl říct? Neměl jsem se to odkud dozvědět."
Cestování je to, co si 30 let vysloveně užívám. Pokud dneska někdo tvrdí, co je mi platné, že mohu cestovat, když na to nemám, je to pro mě totéž, jakoby říkal: když nemohu cestovat já, tak ať nejezdí nikdo! A upřímně řečeno zajet si z Brna na jednodenní výlet do Vídně, se zásobou vlastní svačiny, je levnější, než do Prahy. Ale to je vedlejší.
Reportér zřejmě nad odpovědí pana premiéra zalapal po dechu stejně jako já a položil doplňující dotaz: "Počkejte, to se přece všeobecně vědělo… ". A pan premiér, jak je u něj zvykem, pouze pokračoval se svou: "Jak se to vědělo? Kdo mi to měl říct?" Opakuji, to vše v době, kdy hranice byly zónou smrti pro všechny, kdo se k nim jen přiblížili.
Pan premiér se diví, že je na něj pískáno, když slaví 17. listopad. Ale přeci on nemá co slavit. Je vidět, že 17. listopad pro něj žádnou velkou změnu nepřinesl. Minimálně ne co se týče cestování a tedy svobody pohybu.
Třeba se za několik let od pana Babiše dozvíme, až se bude vyhodnocovat to, že slavné EET vůbec nemělo takový efekt, jak se plánovalo, na dotaz o stavu před ním: "Povinnost vydávat účtenky? Podnikatelé měli povinnost vydávat účtenky už před EET? To jsem nevěděl, kdo mi to měl říci?"
Nebo ohledně kontrolního hlášení DPH: "Firmy před tím musely podávat každý měsíc přiznání k DPH? A na konci roku k dani z příjmu? To jsem nevěděl. Kdo mi to měl říci?"
Případně ohledně Agrofertu: "Agrofert patřil mně? To jsem nevěděl. Kdo mi to měl říci?"
Tomáš Flaška
Jak si pochutnat na řízku
Z vepřové krkovičky? Kuřecí? Nebo dokonce jelení? Když vidíte tu nabídku na tabuli, sliny se vám jen sbíhají.
Tomáš Flaška
Povinné ručení zase dosáhlo svého komického vrcholu
Znáte to. Máte pojistku, nejčastěji auta, a pojišťovna vám za rok pošle předpis pojistného na další rok. Téměř vždy vyšší než za předchozí období.
Tomáš Flaška
Ach to školství. Chudáček chudý.
Upící pod škrty pětidemolice. A to nám bylo slibováno, co tam poteče peněz. Naštěstí, moc netečou. A doufám, že nepotečou.
Tomáš Flaška
A protože jsi žena, tak jsi samozřejmě něco více
To je vzkaz staronové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové do pléna obyvatelů evropských zemí.
Tomáš Flaška
Elektromobilita bude, s tím se smiřme
Ač velký odpůrce elektromobility musím uznat, že se jí nevyhneme. Nikoliv díky EU, ale díky přírodě. Jde jen o to, jak se k tomu dopracovat.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
V Drážďanech se zřítila část mostu Carolabrücke, konstrukce spadla do Labe
Ve tři hodiny nad ránem se v saských Drážďanech zřítila část mostu Carolabrücke, který slouží jako...
Harrisová útočila, Trump byl v defenzivě, hodnotí debatu světová média
Americké viceprezidentce Kamale Harrisové se v předvolební debatě podařilo rozhodit exprezidenta...
Nemám potřebu si stěžovat. Snažím se řešit výzvy, říká kandidátka na hejtmanku
Karolína Žákovská je roky politicky aktivní. Působí jako zastupitelka Ústí nad Labem a coby členka...
Počet obětí tajfunu Yagi ve Vietnamu dál stoupá. V Hanoji hrozí povodně
Silný tajfun Yagi si ve Vietnamu vyžádal už 141 obětí. Objevil se již v sobotu přinesl do severní...
- Počet článků 1339
- Celková karma 31,15
- Průměrná čtenost 2996x