Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Umělá inteligence hledá pravdu

Tohle je první dojem z evropské konference Média ve věku umělé inteligence, která proběhla včera (21.11.2017) a které se, mimo jiné, zúčastnili představitelé Googlu a Facebooku. Nejvíce mě zaujal ale někdo úplně jiný. :-)

Hrnul jsem se na tuhle konferenci zejména kvůli Richardu Allanovi, což je v Evropě mluvčí Facebooku, a kvůli Jonovi Steinbergovi z Googlu. Ti mě ale dost zklamali, ale to snad jen proto, že pasu jen po nových originálních myšlenkách. V úvodu byly přededajícím konference ilustrovány některé případy fake news, které v USA ovlivnily presidentské volby nebo v Evropě ovlivnily postoje k migrantům. Nicméně dále se už řečníci věnovali vyhodnocování kvality a věrohodnosti informací jako teoretickému problému, ovšem s konkrétními praktickými realizacemi. Zpět ale k zástupcům Facebooku a Googlu.

U Jona bylo trochu zajímavé pouze to, že se Google pomocí svých vyhledávacích algoritmů snaží preferovat kvalitní žurnalismus, založený na ověřených informacích a potlačovat fake news. Dělají to třeba tak, že nedovolují provoz svého reklamního systému AdSense na serverech, které masově rozšiřují fake news, čímž blokují jejich finanční příjmy z tohoto zdroje. Celou kampaň označuje Google jako quality journalism offensive. A že nevidíte žádnou souvislost tohoto přístupu Googlu s umělou inteligencí? Stačí si uvědomit, jak se vyhodnocuje, je-li něco fake news nebo ne. Google to pochopitelně dělá algoritmicky pomocí umělé inteligence.

Richard Allan z Facebooku mluvil o tom, že Google je něco jako nabídka všech "knih" na světě, což kontrastuje s Facebookem, který je nabídkou jen těch "knih", které mají naši přátelé. K tématu fake news blíže specifikoval obtížný úkol kvantifikovat míru neověřených informací. Jde totiž na jedné straně o to, aby byla garantována svoboda názoru a omylu, na druhé straně ale aby byly potlačováno systematické a vědomé zkreslování informací a ofenzivní dezinformační kampaně.

Postupy, které umělá inteligence používá k ověřování informací jsou prakticky stejné, jaké by používal člověk:

1) Zkoumá se výrazivo. Čím "hysteričtější" a údernější jsou výrazy, tím bývá zdroj méně kvalitní.
2) Zkoumá se, jestli vůbec deklarovaný autor článku existuje. Ne-li, je velká jistota, že je článek nepodložený.
3) Zkoumají se zdroje, na které článek odkazuje a odkazuje-li vůbec na nějaké. Též se zkoumá kvalita zdrojů, na které se odkazuje. Vytváří se databáze kvality zdrojů, jako základ pro další hodnocení.
4) Parciální postupy: například rozpor ve sdělení titulku a obsahu článku, hledá se mix starých a nových údajů, Není tato informace ironická?, Byla tato informace pokryta hlvaními médii i když v jiném duchu?
5) Atd.

Nejvíce mě na konferenci zaujal Andreas Vlachos z University of Sheffield, který třeba pracoval pro výzkumný tým BBC. Na konferenci byl označován jasko skutečný guru a opravdu to byl asi nejvýraznější vědecký kreativec v panelu. Dlouhodobě se věnuje faktickému ověřování informací a byl prvním, kdo takovéto ověřování označil jako výzvu pro umělou inteligenci a jako první vyvinul první identifikační a verifikační algoritmus k tomuto účelu. Je v tomto směru také trochu aktivista, neboť odstranil velkou část ruční práce při ověřování zpráv, které dělá website Emergent, která vyhledává a odhaluje fámy. Kredit jeho algoritmu dodala organizace Full Fact svým testováním jeho funkce. Full Fact je nezávislá fakta kontrolující organizace v UK. Andreas spoluzaložil firmu Factamata, která je spolufinancována grantem Google Digital News Initiative, a tato firma si klade za cílí na snížení online informačního znečištění pomocí algoritmů umělé inteligence.

Také on hovořil o měkkém přístupu, který jeho algoritmy produkují a neoznačují třeba nějaký článek jako pravdivý či nepravdivý, ale udávají jeho kvalitu v procentech pravdivosti. Z jeho nadšeného vystoupení a praktických schopností jsem měl příjemný pocit, že se konečně někdo efektivně zaobírá informačním znečištěním dnešní společnosti, které někdy přerůstá dokonce v degenerované teoretické koncepce post-pravdy, post-faktické společnosti, či vědy jako kulturního konstruktu civilizace, který neodráží realitu. Můžeme jen doufat, že čistící schopnosti jeho systémů budou brzy lokalizovány i do českého jazyka.

Konec hlášení. :-)

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | středa 22.11.2017 9:06 | karma článku: 0 | přečteno: 713x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Fake news o historii vztahu Izrael-Palestina

To hlavní z historie oblasti najdete v minulém blogu, který překvapivě zařadila do „Zaujalo nás“ redakce blogů iDnes. Dnes uvedeme na pravou míru některé pomýlené pověsti o této oblasti a nahradíme je historickými fakty.

7.5.2024 v 9:07 | Karma: 17,25 | Přečteno: 502x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3523x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 879x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 572x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,64 | Přečteno: 906x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Na trhaviny pro Ukrajinu přispěli Češi téměř komplet, sbírka na vrtulník vázne

19. května 2024  10:29

Nadační fond pro Ukrajinu známý jako Dárek pro Putina od jara 2022 vybírá prostředky pro obranu...

VIDEO: V Londýně hořel autobus. Hasiči požár zvládli až po více než hodině

19. května 2024  10:09

Pět hasičských vozů a třicet hasičů zasahovalo v sobotu odpoledne v Twickenhamu na jihozápadě...

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení

19. května 2024  9:19

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři...

Nizozemec si na zahradě postavil hrad, jeho interiér láká turisty z celého světa

19. května 2024  8:36

Šestasedmdesátiletý Nizozemec Gerry Halman si na své zahradě postavil pětipatrový hrad. V...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 311
  • Celková karma 28,42
  • Průměrná čtenost 3139x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.