Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč vždy neplatí 1 + 1 = 2

Matematici i hudebníci mají své obory za mimořádné, a takovými taky jsou. Někteří z nich si dokonce představují, že hudba nebo matematika jsou absolutní, existují v absolutním světě, a že snad existovaly ještě před světem hmotným.

Kdo by pochyboval, že 1 + 1 jsou 2, že? To by byl blázen! To je přece absolutní tvrzení, které nejde nijak zpochybnit! Je to naprostá jistota, ne? Je to tak jisté, jako Descartovo tvrzení "Myslím tedy jsem.", přece. Je to tvrzení z absolutního světa matematiky! Bohužel, není. Tato rovnost platí pouze tehdy, jestli uvažujeme například v obvyklé desítkové soustavě. Stačí přejít do soustavy dvojkové, binární, kde jsou jen jedničky a nuly, a ve které fungují naše počítače, a je jasné, že se v ní znak 2 dokonce vůbec neexistuje. Pak najednou rovnice 1 + 1 = 2 neplatí a správně je 1 + 1 = 10.

Samozřejmě bychom mohli tuto rovnost relativizovat mnohem více. Její platnost totiž záleží na tom, co znamená ono plus. Plus je jen symbol, který může znamenat i něco jiného, třeba 00 v mezinárodním telefonním předčíslí +420. A také tato rovnice platí jen za podmínky, že znak 1 znamená jedničku. Shrnuto, rovnice 1 + 1 = 2 platí pouze za podmínek, že všechny znaky v ní mají obvyklý význam a uvažujeme ve trojkové nebo vyšší číselné soustavě. Podmíněná platnost ale není platnost absolutní, protože absolutní platnost musí fungovat za jakýchkoliv podmínek. Je to tedy tvrzení pouze relativní, stejně jako celý svět matematiky, neboť každá disciplína matematiky funguje jen za splnění podmínek zvaných axiomy, a pokud fungují i jisté operace.

Nebudeme to dělat, ale mohli bychom najít ještě daleko více podmínek, které musí být splněny, aby rovnice 1+1=2 platila. Jen obecně poznamenejme, že třeba musí být začleněna do systému, kterému říkáme aritmetika a který má určitá pravidla. A světe div se, tento systém navíc musí odpovídat aditivním vztahům v realitě. Kdybychom v realitě mnohokrát neviděli, že jeden a jeden kamínek jsou dva kamínky, jedna a jedna ovce jsou dvě ovce atd., pak by rovnice 1 + 1 = 2 vůbec nevznikla.

Mnoho lidí si nicméně myslí, že rovnice 1 + 1 = 2 existovala jaksi vždy, třeba i před vznikem vesmíru, a my jsme ji pouze objevili, tedy že je absolutní. Kdyby ale byla absolutní, nemohla by být vědecká a tím ani pravdivá. Kritérium vědeckosti je totiž relativita každého tvrzení (kterou jsme ukázali v prvním a druhém odstavci), což slavný filosof Karl Popper nazval falsifikovatelností, tedy vyvratitelností každého tvrzení či teorie (i když Popper myslel zřejmě pouze falsifikaci každé teorie). Každé tvrzení či teorie platí právě jen za splnění mnoha podmínek (dokonce potenciálně nekonečně mnoha podmínek), tedy je každé (vědecké) tvrzení jen relativní. Jako absolutní se někdy může jevit pouze proto, že podmínky, za kterých platí, jsou mimo náš horizont, tedy je neznáme (pak je to tvrzení relativně absolutní). Dokud jsme si neukázali případ, kdy 1+1=2 neplatí, považovali jsme tento výraz za absolutní. Blog Má exaktní věda dokonalé pravdy a dogmata? dále analyzuje relativnost každého sdělení.

Chceme-li předvést, že abstraktní svět je až sekundární, a to tentokráte na příkladu hudby, můžeme použít třeba text z knihy nositele Nobelovy ceny Hermanna Hesseho Stepní vlk. Na straně 151 českého vydání knihy z roku 2018 můžeme najít následující dialog:

"Ale neexistuje pouze smyslová hudba, existuje i hudba duchovní. Neexistuje jen ta, která se hraje právě teď, ale i hudba nesmrtelná, která žije stále, i když se právě nehraje. Někdo může ležet sám na lůžku a vyvolat si v myšlenkách nějakou melodii z Kouzelné flétny nebo z Matoušových pašijí a pak hudba zní, aniž jeden jediný člověk zafouká na flétnu nebo přejede po strunách."

Druhý člověk v dialogu odpovídá: "Jenomže odkud tihle lidé tu svou osamělou, němou hudbu berou? Od nás, od muzikantů, nejdřív se musí hrát a slyšet a musí vám přejít do krve, než na ni doma ve své komůrce můžete myslet a snít o ní."

Že by i Hermann Hesse vyznával materialismus? To asi těžko, ale jeho materialistický argument je velmi přesvědčivý. Idealismus nás prostě klame tím, že vyšší úrovně jako hudba nebo matematika jsou nám blíže, a tato optika nám nalhává, že jsou zásadnější. Není tomu ale tak. To, co je blíže, je blíže a pro nás zřejmě zdánlivě důležitější. Krásná hudba a matematika nás povznáší a obě jsou velmi důležité, ale pouze za podmínky, že silnější, materiálnější faktory jsou vyřešeny a jsou vyřazeny ze hry, tedy že jsme zdraví, máme co jíst, kde bydlet atd.

Poznamenejme, že tu "vyznáváme" nikoliv prastarý mechanický materialismus minulého tisíciletí, který dělí svět pouze na hmotu a duši. Náš názor je pouze, že nižší strukturní úrovně reality jsou primárnější a silnější než vyšší strukturní úrovně. Do hmoty zahrnujeme také i pole, prostoročas, fotony světla apod. Tento přístup je tedy neo-materialismus, který nezpochybňuje sílu a zpětný vliv vyšších struktur, které jsou však přece jen slabší a sekundární. A takový neo-materialismus považuje třeba skutečnost za sice velmi objektivní, přesto ale jen zjednodušený obraz okolního světa. Toto tvrzení můžeme podrobněji prozkoumat třeba v textu Skutečnost jako pevný model lodi v "láhvi" našeho vědomí.

P.S.: Mimochodem, beletristickou knihu jsem nepřečetl snad už 10 let. Tuhle Hesseho jsem přečetl skoro celou, když jsem jí předčítal nedávno své přítelkyni v nemocnici. Takže pan Hesse pomohl jak jí dodat sílu, tak mi napsat tento blog. Díky Hermanne. A samozřejmě i v té nemocnici jsou, bohužel, nejsilnějšími vlivy zlepšující zdraví léky a další materiální faktory a Hesse může být jen doplňková léčba. Materialismus funguje i tady. :-(

P.S2: Jestli jsem rozčílil někoho, kdo má matematiku či hudbu za absolutní, tak se před Vánoci omlouvám a i jemu přeji krásné Vánoce. :-)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | neděle 22.12.2019 18:01 | karma článku: 45,59 | přečteno: 5631x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Fake news o historii vztahu Izrael-Palestina

To hlavní z historie oblasti najdete v minulém blogu, který překvapivě zařadila do „Zaujalo nás“ redakce blogů iDnes. Dnes uvedeme na pravou míru některé pomýlené pověsti o této oblasti a nahradíme je historickými fakty.

7.5.2024 v 9:07 | Karma: 14,95 | Přečteno: 422x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,82 | Přečteno: 3459x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 840x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 544x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,49 | Přečteno: 883x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  20:49

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Plat 200 tisíc čistého, k tomu tučné náhrady. Co čeká na nové europoslance

8. května 2024

Premium Poslední měsíc zbývá do voleb do Evropského parlamentu. A českých 675 kandidátů, kteří usilují o...

Monopol skončil. Čínské satelity obsazují orbitu, znepokojují Pentagon

8. května 2024

Čína buduje svou „flotilu“ satelitů v takovém tempu, že Spojené státy ztrácejí svou dominanci ve...

Další útok na politika v Německu. Někdejší primátorku napadli v knihovně

8. května 2024  12:47,  aktualizováno  17:57

Někdejší primátorku Berlína Franzisku Giffeyovou ve středu napadl útočník, těžkým předmětem ji...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 311
  • Celková karma 29,51
  • Průměrná čtenost 3139x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.