Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Můžeme se stát "mlhou"? A budeme v budoucnu procházet zdí?

Jeden blog "Je to, že se dotýkáme okolním předmětů, jen zdání?" byl o tom, že dotyk je na mikroúrovni něco velmi odlišného od toho, jak kontakt třeba naší ruky s nějakým předmětem vnímáme v našem obvyklém makrosvětě. Dnes se.....

Dnes se pokusíme vymyslet, jak to na mikroúrovni zařídit, aby byly pro nás pevné objekty prostupné podobně jako třeba mlha. Pro elementární částice to ostatně není až tak velký problém. Třeba taková neutrina procházejí celou zeměkoulí úplně bez problémů, jako by Země byla méně než vzduch. To je způsobeno tím, že běžná hmota složená z atomů je kombinací neuvěřitelně kompaktních atomových jader a obrovského prázdného prostoru mezi jádry nebo mezi nimi a "jejich" elektrony.

Ale i méně zvláštní a "neuchopitelné" částice než jsou neutrina, mohou "procházet zdí". Tedy vlastně každá částice může procházet potenciálovou bariérou ("zdí"), která je vyšší než energie částice, tedy vyšší než jakou by mohla částice s danou energií "přeskočit", překonat. Tomu se v kvantové mechanice říká tunelový jev (stručný popis tohoto jevu je třeba na Wiki), neboť tunelování není přeskočení překážky, ale průchod skrze ní. Tunelový efekt v případě elektronů můžete vidět na obrázku dole. Pozorně se dívejte na pravou stranu od bariéry. Je tam vidět, že přece jen některé elektrony "stěnou" prošly.

ggfd
Mechanická představa struktury atomu uhlíku v pojetí Nielse Bohra z roku 19013.

Jestli se vám výše uvedený obrázek nehýbe, klidněte na něj nebo klikněte sem, abyste viděli pohyblivou verzi.

Elektrony tunelují s určitou pravděpodobností. Tato pravděpodobnost je ale v případě tak velkého makroobjektu jako je člověk, opravdu mizivá, ale překvapivě není nulová. Mohli bychom narážet milióny let do zdi, a stejně bychom jí neprošli, nicméně se zdá, že extrémně výjimečně bychom projít mohli. V zásadě může tunelovat cokoliv, třeba atom, a v jeho případě čím více má nukleonů v jádře a elektronů ve svých elektronových "obalech", tím je pravděpodobnost tunelování menší. Velmi zhruba řečeno, čím více fermionů (o tom, co je to fermion viz níže) objekt má, tím je nižší pravděpodobnost tunelování. A také čím pevnější překážka, tedy vyšší potenciál bariéry, tím nižší pravděpodobnost průchodu.

Wolfgang Pauli

Základ problému je hlavně v tom, že atomy pevných objektů mají ve slupkách elektrony a tyto elektrony se vzájemně zejména kvantově (nejen elektricky) odpuzují, takže nemohou být na stejném místě. To popisuje tzv. Pauliho vylučovací princip, který se opírá o to, že elektrony jsou fermiony, tedy částice s poločíselným spinem ("rotací"). (Vzpomínám si, jak jsem byl z tohoto principu vykulenej, když jsem ve 13 letech chodil na přednášky kvantové chemie na universitě. A už tam mi tenkrát vysvětlili, že je to ještě o něco složitější a že elektrony mají 4 kvantová čísla a na jednom místě nemohou být dva se všemi čtyřmi kvantovými čísly stejnými.) Fermiony se prostě odpuzují a nemohou být tedy dva na jednom místě. Kdybychom ale elektrony mohli nějak změnit na neodpuzující se bosony, tedy částice s celočíselným spinem, bylo by vyhráno. Ty by mohly být na jednom místě. Jako analogii pro vysvětlení bosonových vlastností můžeme použít třeba vlny na vodě. Těch vln může být také mnoho na jednom místě, volně se prostupují a neodpuzují se. Takže kdyby překážka, bariéra byla z bosonů nebo objekt, který má překážkou projít, nebylo by prolínání objektů zcela neřešitelný problém. :-)

Kouzlo je v tom, že je v podstatě možné spojit dva či sudý počet kvantově se odpuzujících fermionů a udělat z nich jeden boson (což ale neplatí vždy). A už se dá procházet zdí, že? :-) Tohle ale zaprvé určitě nebude technologicky vůbec jednoduché. Možná to bude stejně obtížné jako realizovat teleportaci člověka, o které jsme pojednali v blogu Jak nezabít člověka při teleportaci. Ale při procházení zdí za pomoci "bosonizace" fermionů je jeden zásadní problém. Kvantové odpuzování fermionů je základ pevnosti objektů složených z atomů. Kdybychom je tedy "bosonizovali", ztratily by pevnost a zhroutily by se. Vůbec bych to tedy nezkoušel u člověka, protože člověk "v podobě mlhy" by asi nepřežil. :-) A také by se "bosonizace" nepovedla proto, že některé fermiony v různých bosonech by měly všechny kvantové vlastnosti stejné, tedy by na ně platil zpětně Pauliho vylučovací princip. Proto by se tedy dva různé bosony na jednom místě jako bosony nechovaly, a mohly by se přesto, že jsou bosony, fermionově odpuzovat. (Mimochodem, Pauli (na obrázku), dostal za svůj vylučovací princip v roce 1945 Nobelovu cenu.)

Proto bych doporučoval na procházení zdí přece jen teleportaci lidského těla skrz, a to raději tak, že bychom nejdříve vytvořili kopii našeho těla za překážkou a pak teprve bezbolestně zničit originál. Takováto operace ale zase s sebou nese otázku, bude-li ta kopie za stěnou ještě naše já nebo ne, jak jsem o tom přemítali právě v blogu v blogu Jak nezabít člověka při teleportaci

Ale oba blogy, tento i ten o teleportaci, pokud jde o makroobjekty, jsou zatím opravdu jen sci-fi. :-(

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 17.12.2019 8:19 | karma článku: 39,90 | přečteno: 2859x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 19,12 | Přečteno: 467x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,28 | Přečteno: 737x | Diskuse | Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 22,50 | Přečteno: 639x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 27,00 | Přečteno: 934x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 21,45 | Přečteno: 757x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Výbuchy pagerů členů Hizballáhu zranily tisíce lidí, osm zabily. Izrael mlčí

17. září 2024  16:59,  aktualizováno  17:44

V Libanonu v úterý explodovalo několik osobních komunikačních zařízení členů hnutí Hizballáh,...

Nevidím důvod, proč bych měl být zklamaný, říká Síkela ke svému portfoliu

17. září 2024  17:44

Jozef Síkela bude eurokomisařem pro mezinárodní partnerství. V úterý to oznámila Ursula von der...

Kraj by měl z úspor více investovat, upozorňuje lídr opozičních Pirátů

17. září 2024  17:20

Místostarosta Písku Josef Soumar je kandidátem na hejtmana za Piráty. „Integrovaný dopravní systém...

Překvapený Real Madrid: koncert Swift obnažil chyby rekonstrukce za miliardy

17. září 2024  17:15

Koncert Taylor Swift byl na delší dobu posledním, který se na známém madridském stadionu Santiaga...

  • Počet článků 316
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3113x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.