Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kulatý čtverec existuje! Víte kde?

Kulatý čtverec, přesněji dokonale kulatý čtverec, který je v Eukleidovské rovině vlastně kružnicí, skutečně nemůže existovat, i když je to jen abstrakce. To je přece jasné, ne? Ale kdepak, může a matematika na to "nestačí".

Možnost existence kulatého čtverce vyžaduje nejdříve malý výklad. Máme vlastně tři oblasti, ve kterých můžeme problém analyzovat. První je skutečnost, realita. Nakreslit takový kulatý čtverec, nebo najít tento tvar na nějakém reálném předmětu, nemůžeme. Druhá oblast je matematická abstrakce. Ani tam není kulatý čtverec možný, protože spojuje dva objekty, kružnici a čtverec, které si odporují. Mimochodem, je to i proto, že také matematická abstrakce je znázornění, "kresba" (snažíme si představit geometricky, jak by kulatý čtverec vypadal). A nebo máme rovnice pro tyto geometrické objekty, tedy algoritmy, které jsou návodem na jejich konstrukci, byť myšlenou. Takže ani matematika nemá daleko v realitě v tom smyslu, že je vlastně (v tomto případě) jen zjednodušeným modelem reálných objektů, třeba kresby.

Přesto kulatý čtverec existuje .... jako slovní obrat, tedy v (třetí) oblasti, kde neplatí "žádná" pravidla. Tak můžeme vytvořit spojení jako absolutně suchá voda, (dokonale) tekutý bagr, úplná přesnost nebo nekonečná tyč. Tuto třetí oblast bychom mohli nazvat třeba "uměleckou" zónou bez pravidel, je to nevědecká sféra. Jakmile ale chceme popisovat svět kolem nás, musíme zohlednit zmíněná pravidla a zákonitosti. A to, co jim odporuje, to ve vědecké oblasti neexistuje. Platí to i pro matematiku. Logicky sporné objekty tam existovat nemohou. (Mimochodem, upřesnili jsme, že jde o kulatý čtverec v Eukleidovské rovině proto, protože v dobře pokřivené geometrii, jejíž křivost se třeba mění od místa k místu, by kulatý čtverec zřejmě přece jen šel realizovat.)

Proč jsme ale zmínili také (absolutní) přesnost jako nesmyslný a ve vědě neexistující pojem? Je to proto, že je to logicky rozporná představa, v praxi nerealizovatelná. Každé měření má nenulovou chybu, jak nám říká tisíciletá zkušenost. Dokonce bychom mohli formulovat axiom neexistence přesnosti. Když si představíme už jen tak prostou věc, jako je měření délky skříně metrem, je jasné, že označení jednotlivých centimetrů a milimetrů na našem měřidle, ony rysky, mají nenulovou tloušťku. Jinak bychom je nemohli ani vidět. Tloušťka použitých čar určuje míru nepřesnosti měření. A měřený předmět může také končit kdesi mezi milimetrovými ryskami, kde můžeme hodnotu nanejvýš odhadnout, ale ne změřit.

Metr má nenulové tlustí rysky.

Řekli jsme ale, že je pojem absolutní přesnost logicky sporný. Proč by měl takový být? Stačí trochu více zapřemýšlet nad oněmi ryskami. Abychom dosáhli úplné přesnosti měření, museli bychom mít měřítko rozděleno na nekonečně mnoho dílků. Pomineme to, že to neumožňuje atomová struktura měřítka či Heisenbergovy principy neurčitosti, kdybychom šli ještě více do hloubky. Zůstaňme ale jen na abstraktní úrovni, když jde o tu logiku. Z nulových částí nelze sestavit jakýkoliv nenulový úsek. Absolutní přesnost tedy nemůže existovat, pokud tedy zůstáváme u racionálního myšlení a nepohybujeme se v oné třetí, umělecké oblasti.

Jak je ale možné, že ve vědě o přesnosti mluvíme, když je to jen chiméra. Je to prosté. Tak jako je u uvažovaného měřidla v realitě omezená přesnost vlastně způsobena omezenou rozlišovací schopností našeho vnímání (kterou mohou přístroje sice zlepšit, ale nikdy ne tak, že bychom viděli nulové délky), tak i v případě pojmu přesnost jde jen o nenulovou nepřesnost, která je ale tak malá, že ji nevnímáme. Prof. Vopěnka by řekl, že je tak malá, že se propadla za horizont našeho vidění a chyba takového měření se nám jeví jako nulová, i když nulová není. Absolutní přesnost je jen iluze, ale v běžném uvažování neuděláme chybu, když ve zjednodušení budeme mluvit o přesnosti, ne jen o menší nepřesnosti. Když se nám malá nepřesnost jeví jako nulová, neudělali jsme na oné jevové úrovni přece žádnou chybu. Ba navíc jsme si situaci zjednodušili, což může uvažování zefektivnit. V jiných případech ale, jdeme-li na podstatu věci, zase takové zjednodušení vytvoří neřešitelné problémy. Poznamenejme, že v principu postačuje k úvahám jen rozdíl přesností: Máme jedno měření a pak druhé a to druhé je přesnější, než první a hned máme pojem relativní přesnosti.

Vlevo Kant, vpravo Hegel.

To řeší spor mezi Hegel a Kantem. Cituji z posudku k mé obhájené PhD disertační práce: "Pokud jsme ale nepřesnost měření ověřili empiricky, je třeba se konsekventně ptát, odkud se bere koncept přesnosti, bez nějž vlastně nejde o nepřesnosti vůbec hovořit. Tvrdit, že se jedná o ideální, a tedy neexistující konstrukt, nepomáhá, protože pak by byl ideální a neexistující i jeho protějšek, který je na pojmu přesnosti, resp. jejímu nedostání, založen." Tento citát parafrázuje Hegelův argument proti Kantovi. Ale z výše uvedeného výkladu je nám už jasné, že přesnost je více idealizovaný pojem než nepřesnost, existující pouze jako logicky nekonzistentní zkratka v třetí "říši" volné fabulace. Je to jak prakticky tak logicky nedosažitelný ideál, ideál neexistující v první a druhé říši, říši reality a vědecké abstrakce, který je doma jen v říši iluzí. Přesto, když nezkoumáme hlouběji, se logické rozpory pojmu přesnost nepromítnou destruktivně do vědeckého uvažování, takže je lze použít.

Takových, vlastně nesmyslných, přesto efektivních zjednodušeních máme hodně. Vezměme třeba Newtonův absolutní prostor a čas. Jako absolutní entity by měly být absolutně dělitelné na nulové (absolutně tedy nekonečně malé) "dílky", což dnes vylučují Heisenbergovy relace neurčitosti. Podle nich bychom pro určení nulové vzdálenosti potřebovali nekonečný impuls, tedy vlastně nekonečnou energii a totéž pro nulový úsek času. Nekonečnou energii opravdu nelze realizovat. Přes nemožnost absolutního prostoru a času a jejich logickou rozpornost, to byla zkratka, která umožnila vytvořit velmi efektivní, protože zjednodušený model fyzikálního světa. Dokonce to bylo právě kvůli nesprávnosti takového zjednodušení. Existuje složitější model, speciální teorie relativity a ještě složitější, obecná teorie relativity, kde je rychlost (lokálně) omezena rychlostí světla. Ale ty požívat na Zemi, kde jsou rychlosti velmi malé ve srovnání s rychlostí světla, je zbytečně komplikované.

A když jsme už u toho nekonečna, aktuální nekonečno je také taková iluze, logicky nekonzistentní pojem. Iluze ale přece jen v abstrakci existují. Přesnost, setrvačnost, kulatý čtverec a nekonečno jsou abstrakce téhož nevědeckého typu. Za vědecké lze považovat tyto logicky nekonzistentní pojmy pouze tehdy, když je chápeme jako chybné, přesto však do značné míry funkční zjednodušení, které si je vědomo vlastní překonatelnosti. A pokud ona logická nekonzistence nezasahuje příliš rušivě do struktury teorie, v níž je použita. To je rozdíl mezi kulatým čtvercem, jehož nekonzistence je v podstatě ústředního pojmu, o kterém se uvažuje, a nekonečné množiny, kde je ústředním pojmem např. právě množina nikoliv nekonečno. O neexistenci nekonečna, o kterém byla vlastně zmíněná disertace, se můžete dočíst třeba v níže uvedených blozích. Mimochodem, už různé typy abstraktního nekonečna v matematice naznačují, že nejde o nepřekonatelný, absolutní pojem. Složitost, která byla zjednodušením aktuálního nekonečna zatlačena za horizont, vystrkuje růžky.

Nekonečno je "koneckonců" velmi užitečné, i když neexistuje :-)Kde končí nekonečnoNekonečno jako mechanický bůhProč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikolivNevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečnoProč je nekonečno pavědaJsme mrchožrouti nekonečnaChcete Nobelovu cenu? Najděte nějaké nekonečno a odstraňte ho!Tajemné nekonečno jednoduše (1)Tajemné nekonečno jednoduše (2)Tajemné nekonečno jednoduše (3)Je vesmír nekonečný?Jak vědci (ne)dokázali nekonečnost vesmíruNeexistuje číslo pí a jsou hranice Česka nekonečné, jak tvrdí ekonom Tomáš Sedláček?

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 7.9.2021 10:04 | karma článku: 23,36 | přečteno: 1463x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Fake news o historii vztahu Izrael-Palestina

To hlavní z historie oblasti najdete v minulém blogu, který překvapivě zařadila do „Zaujalo nás“ redakce blogů iDnes. Dnes uvedeme na pravou míru některé pomýlené pověsti o této oblasti a nahradíme je historickými fakty.

7.5.2024 v 9:07 | Karma: 17,25 | Přečteno: 502x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 36,86 | Přečteno: 3520x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 879x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,73 | Přečteno: 572x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Nahraďte svou ženu a děti umělou trpělivostí (inteligencí?)!

Tak jo, uznávám, že ženu a děti nelze umělou inteligencí nahradit ve většině případů, ale v jednom by to asi šlo, ne? :)

20.3.2024 v 9:07 | Karma: 24,64 | Přečteno: 906x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 311
  • Celková karma 28,42
  • Průměrná čtenost 3139x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.