Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak mravenci umí řešit kvantové záhady

Kvantová mechanika je stále záhada. Je třeba podivné, jak částice ve fotosyntéze najde vždy tu správnou cestu do cíle. Nicméně právě proto je efektivita jádra fotosyntézy nějakých 98%. Vysvětluje se to tím, že...

...se vlnová funkce fotonu či jiných částic šíří všemi směry, takže vždycky trefí cíl. Když se snažíte kamenem trefit plechovku, povede se vám to stěží a pravděpodobnost zásahu je několik, maximálně několik desítek procent, podle vzdálenosti k cíli. Tato metafora dobře ilustruje efektivitu strojů nebo obecně procesů v našem makrosvětě. Ovšem v kvantovém světě je to jinak. Funguje tam něco, co se nazývá kvantovou procházkou, viz třeba téma disertace na ČVUT. (Mohli by si tam ale opravit češtinu. Určitě není správně: "Kvantové procházky našli...")

Ovšem taková procházka je něco šíleného. V knize Kvantový moment (str.119) se můžete dočíst její názorný výklad od nositele Nobelovy ceny za fyziku Williama Bragga: "Shodím dřevěnou kládu do moře z výšky řekněme sta stop [asi 30 metrů]. Z místa, kam dopadne, se rozběhne vlna. Takto záření z korpuskulí způsobuje vlnu. Vlna se šíří, její energie se rozptyluje do stále větší šířky, vlnky jsou stále nižší. V krátké vzdálenosti, možná po několika stovkách yardů [skoro stovky metrů], celý efekt zdánlivě zmizí. Kdyby byla voda zcela zbavena viskozity a energie vln by se nepromarnila ani z žádných dalších příčin, pak by se vlny šířily řekněme na tisíc mil [asi 1600 km]. V té době by výška vln byla, jak si snadno dokážeme představit, extrémně malá. Pak, v určitém bodě svého obvodu, by se vlna setkala s dřevěnou lodí. Možná už se před ní setkala s tisíci takovými [vlnami] a nic se nestalo, ale v tomto konkrétním případě se stane něco neočekávaného. Jedno z prken lodi náhle vyletí do vzduchu do výšky přesně sta stop [předpokládá se, že jsou obě prkna stejná], tedy pokud se z lodi uvolnilo, aniž by muselo prorazit lanoví nebo jinou část konstrukce. Problém je, odkud se bere energie, která to prkno vystřelila do vzduchu, a proč jeho rychlost přesně odpovídá rychlosti fošny, která byla shozena do vodu tisíc mil odtud."

Tady jak dopadli naši průzkumníci. A to jsme jich většinu už pinzetou vytahali.

Taková kvantová procházka se těžko vysvětluje. Ale na nápad jak ji chápat mě přivedli mravenci v naší chalupě. Ono to totiž vypadá, jako by si pravděpodobnostní kvantová vlna dopředu vyhledala, kde je cíl, a pak tam poslala foton. Něco jako když Ukrajinci zjistí, kde je ruský sklad munice a pak tam pošlou HIMARS. Nebo když namíříte tečku laserového zaměřovače na cíl. Ti mravenci taky šmejdí ve všech směrech, prolezou, co se dá, až něco zajímavého objeví. U nás konkrétně našli nedovřenou sklenici s medem, udělali si cestičku k ní a soustředili na ní veškeré své úsilí. Utopilo se jich tam v medu za krátkou chvíli snad sto, viz obrázek výše.

A tak jako mravenci vyhledají svůj cíl, je docela možné, že kvantová provázanost (aka pilotní vlna) prohledá celé okolí a najde cíl. U těch mravenců je to v pohodě, ale u fotonu to může být problém, když se pohybuje rychlostí světla. Co by bylo tak rychlé, aby foton předběhlo a dopředu prohledalo celé okolí? Jedině kvantová provázanost je silně nadsvětelná. Někteří dokonce tvrdí, že je okamžitá, o čemž by se dalo s úspěchem pochybovat, ale že je mnohonásobně rychlejší než světlo už je jisté. (Proč nemůže být provázanost nekonečně rychlá, tak o tom najdete vysvětlení v mé knize Konec nekonečna, která bude brzy v knihkupectvích.)

Tohle samozřejmě berte jako brainstorming. Kdyby to měla být vážně myšlená vědecká hypotéza, chtělo by to ještě spoustu práce. A možná by se to nakonec ukázalo jako hloupost.

P.S.: Jo, mimochodem, jakmile se ta fotosyntéza dostane na úroveň biomolekul, její efektivita klesne na nějakých 20%, takže i sluneční kolektor na střeše s ní může soupeřit. Prostě od určité velikosti molekul kvantové efekty zmizí. V biologickém materiálu mají proto kvantové vlastnosti jen velmi krátký dosah, což je i důvod, proč není vědomí kvantové. Něco malinko více k té fotosyntéze najdete v blogu: Je fotosyntéza rostlin skutečně kvantová? Jsou tam i odkazy na zdroje, kde se dovíte podrobnosti. Nebo k tomu "kvantovému" vědomí je něco zde: Je naše vědomí kvantové, jak tvrdí Roger Penrose?

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | středa 2.8.2023 10:05 | karma článku: 27,79 | přečteno: 1358x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Existuje v Česku svatá a mechanická inkvizice proti filosofii? - 1.díl

Tak jsem změnil povolání a místo vydělávání peněz ve „finančnictví“ jsem se pustil do vědy a filosofie. To mě baví mnohem víc, i když je to zatím spíše investování, příjem minimální. Překvapilo mě ale, co vše se v české vědě děje.

21.1.2025 v 9:07 | Karma: 11,49 | Přečteno: 396x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Je vesmír konečný nebo nekonečný?

Ptá se fyzička Sabine Hossenfelder ve svém videu. A odpovídá často špatně, někdy správně. Netřeba se divit, protože na takové otázky fyzika nestačí. Copak fyzika zkoumá, jestli může nekonečno existovat? Nikoliv!

3.12.2024 v 15:09 | Karma: 18,45 | Přečteno: 870x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Způsobil knihtisk upalování čarodějnic?

Za minulého režimu jsem slýchal, že vzdělání a šíření informací vede automaticky ke správnému názoru v politice a k pravdě vůbec. Dnes se ale nezdá, že by šíření informací na sociálních sítích vedlo k rozumným názorům.

16.10.2024 v 9:07 | Karma: 19,55 | Přečteno: 666x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 20,83 | Přečteno: 885x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,95 | Přečteno: 1071x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát

21. ledna 2025  7:19,  aktualizováno  20:21

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...

V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla

24. ledna 2025  12:05,  aktualizováno  12:19

Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...

Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných

18. ledna 2025  16:06,  aktualizováno  19:27

Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....

Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro

22. ledna 2025  12:19

Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...

Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil

23. ledna 2025  10:03

Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...

Čtyři vojačky venku. Hamás předal Červenému kříži v centru Gazy další rukojmí

25. ledna 2025  10:43,  aktualizováno  11:17

Palestinské teroristické hnutí Hamás předalo Červenému kříži na náměstí v centru města Gaza další...

Bratislava není Moskva, napsal Zelenskyj slovensky a podpořil protesty

25. ledna 2025  11:16

„Bratislava není Moskva. Slovensko je Evropa.“ Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpořil ve...

Migrant jako zbraň proti EU. Jak funguje běloruská destabilizační mašinérie

25. ledna 2025  11:03

Otázka migrace je stále jedním z nejdůležitějších témat v Evropě. Výjimkou není ani situace na...

Obří sněhové sochy dohlížejí na lyžaře v Kopřivné. Tradice začala za covidu

25. ledna 2025  10:27

Obrovský dinosaurus, krokodýl v nadživotní velikosti či majestátní nosorožec dohlíží v těchto dnech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 319
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3113x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.