Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V roce 2024 budeme pozorovat na nebi výbuch novy

V první polovině příštího roku bude nejspíš vidět na nebi nová hvězda - nova. Nebude to  poprvé - bude se jednat o jev, který se opakuje každých 80 roků. (délka blogu 3 min.)

Naši předkové dali tomuto jevu název nova - na nebi se totiž náhle a pro ně nečekaně objevila nová neznámá hvězda. Dnes ovšem víme, že je nova způsobena fyzikálními procesy - a dá se tedy dokonce předpovídat. 

Nova

K nově dochází ve vzácné konstelaci dvou hvězd. Musí se jednat o blízký pár. Jedním z dvojice hvězd bývá bílý trpaslík, tedy hvězda, která už zakončila svou aktivní kariéru, odhodila svou vnější obálku, takže jí zůstalo jen velice horké jádro. To pak vyzařuje takové spektrum elektromagnetického záření, že se nám ve viditelném světle jeví jako bílé - odtud název bílý trpaslík. Doprovodná hvězda se přitom nachází ve své aktivní fázi, má tedy k dispozici velké množství plynu, který se může za určitých podmínek dokonce přemisťovat k malému bílému trpaslíku. Ten je totiž sice malý, má ale pořád ještě vysokou hmotnost. 

Vysávání materiálu ze sousední hvězdy zůstává delší dobu bez následků - dokud se ovšem bílý trpaslík “nepřejí”. Když jeho hmotnost překročí kritický limit, dojde na povrchu malé hvězdy k termonukleární reakci, kterou pak na nebi registrujeme jako novu - novou hvězdu, která ve skutečnosti není vůbec nová. 

Protože po explozi zůstává bílý trpaslík nepoškozený, může znovu a znovu odčerpávat materiál své sousedky a produkovat další a další termonukleární výbuchy.

T Coronae Borealis 

Systém, podle kterého se pojmenovávají proměnné hvězdy, je poměrně složitý. To je následek minulého vývoje astronomie. Zpočátku znalo lidstvo jen několik takových hvězd, začalo je tedy označovat velkými písmeny, počínaje R (aby se předešlo zmatkům, ostatní písmena totiž už měla různé jiné funkce). Postupně se ale počet takových hvězd stále zvyšoval, takže astronomové začali nejprve označovat proměnné hvězdy dvěma velkými písmeny a poté museli přejít na číslovky. 

Na první pohled podivný název T Coronae Borealis tedy oznamuje, že se jedná o třetí (R, S, T) proměnnou hvězdu objevenou v souhvězdí Severní Koruny. 

Jedná se o periodickou novu, která je od nás vzdálena přibližně 2000 světelných roků. 

To vysvětluje, proč se na našem nebi objevuje jen zřídka - během vzplanutí novy. Její běžná zdánlivá jasnost (jasnost na nebi) totiž dosahuje 10,8 magnitudy, není tedy vidět pouhým okem.Zhruba každých 80 let ale produkuje jasný výbuch, který už vidět je.

Při posledních dvou erupcích v rocích 1866 a 1946 zato dosáhla 2,0 magnitudy. Poslední dvě novy se astronomům podařilo jak pozorovat tak zdokumentovat. 

Dvojice hvězd, skládající se z bílého trpaslíka a rudého obra se aktuálně blíží k další explozi – zhruba o dva roky dříve, než se očekávalo. V roce 2015 totiž astronomové zaznamenali změny v intenzitě záření tohoto hvězdného systému. Hvězda se stala jasnější a aktivnější – něco podobného bylo pozorováno v roce 1938, osm let před novou v roce 1946.

Nyní se objevují další příznaky blížící se novy: V březnu 2023 pozorovali vědci tzv. přederupční změnu jasu - malý pokles, který byl zaznamenán také v roce 1946 - zhruba 1 rok před posledním výbuchem novy. Také další pozorování v oblasti UV a rentgenového záření potvrdila nadcházející výbuch. 

Měl by se dát pozorovat v první polovině příštího roku - tedy na jaře nebo začátkem léta 2024.

Minulé výbuchy hvězdy T Coronae Borealis

Hvězda ve fázi novy se dá na naší obloze pozorovat zhruba jeden týden. Museli si jí tedy všimnout i naši předkové. 

Jedním z nich byl anglický astronom Francis Wollaston, který uvádí, že pozoroval v prosinci 1787 novou hvězdu v souhvězdí Severní koruny. Jak její umístění na obloze tak rok by mohly odpovídat hrdince dnešního blogu. 

Existuje ale i starší pozorování. Opat kláštera nedaleko německého města Augsburgu napsal do své kroniky v roce 1217: ”Na podzim v podvečer bylo na západě vidět nádherné znamení. Hvězda leží v souhvězdí, kterému astrologové říkají Ariadnina koruna. Tato normálně slabá hvězda nějakou dobu zářila velkým světlem a pak se vrátila do své původní slabosti.“ I v tomto případě odpovídá jak rok - tak umístění nové hvězdy na naší obloze. 

Už zhruba za půl roku se tedy na našem nebi může objevit poměrně jasná hvězda, aby pak po několika dnech znovu zmizela. Bude to světlo z výbuchu novy, které bylo na cestě celé dva tisíce roků. 

Zdroj:doi: 10.48550/arXiv.2308.13668 )

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 21.9.2023 8:00 | karma článku: 26,18 | přečteno: 1460x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Nová metoda hledání diamantů

Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)

12.9.2024 v 8:00 | Karma: 18,48 | Přečteno: 229x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Letadlo s jaderným pohonem

Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)

9.9.2024 v 8:00 | Karma: 33,92 | Přečteno: 4074x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba

Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)

5.9.2024 v 8:00 | Karma: 15,23 | Přečteno: 249x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Budoucí průběh novy v Severní koruně

Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)

2.9.2024 v 12:52 | Karma: 16,24 | Přečteno: 334x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nova v souhvězdí Severní koruny

V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)

29.8.2024 v 8:00 | Karma: 16,53 | Přečteno: 356x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Už pět stavů ohrožení, na horním Labi či jižní Moravě. Předpovědi se lehce mírní

13. září 2024  21:46,  aktualizováno  22:55

Sledujeme online Deště nad Českem neustávají. K večeru byl některý z povodňových stupňů dosažen na více než 70...

Rozbouřené řeky lákají vodáky, žena se chtěla koupat. A mrak je za trest?

13. září 2024  21:01

Byť se většina Česka připravuje na povodně, najdou se i lidé, kteří v rozbouřených řekách hazardují...

Partaj je moc krajně pravicová, opouští Mussoliniho vnučka Meloniovou

13. září 2024  20:50

Vnučka italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho Rachele se rozkmotřila s vládní stranou...

Poškoď koleje, zapal letadlo. Ruští teenageři vzdorují Putinovi sabotážemi

13. září 2024  20:29

Ruští teenageři od počátku války na Ukrajině stále častěji končí za mřížemi na základě obvinění ze...

  • Počet článků 1010
  • Celková karma 22,51
  • Průměrná čtenost 1279x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.