Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Prospěšná radioaktivita – konzervace potravin ozařováním

Nápad, že by se radioaktivní záření dalo použít ke konzervaci potravin, je starý jako sám průzkum radioaktivity. V době, kdy neexistovaly ledničky, bylo zachování svěžesti potravin životně důležitým úkolem.

První návrhy použití radioaktivity ke konzervaci potravin se tak probíraly už kolem roku 1900. Opravdu hromadné využití bylo ale uvedeno do praxe až o padesát let později,  v době, kdy byly k dispozici větší a výkonnější zdroje ionizujícího záření.

Teoreticky se dá ozařováním potravin dosáhnout různých výsledků. V závislosti na celkové dávce energie, která byla použita, se dá například snížit schopnost klíčení (třeba u brambor), ničení hmyzu a parazitů v potravinách, zvyšování trvanlivosti, ničení mikrobů nebo úplná sterilizace.

Dnes je ozařování potravin v Evropské Unii omezeno politickými úvahami. V podstatě se používá pouze na konzervaci koření. Radioaktivita se oproti tomu poměrně často a úspěšně používá ke sterilizaci lékařských nástrojů.

Jak funguje konzervace potravin ozařováním?

Při ozařování potravin ionizujícím (radioaktivním) zářením se ničí DNA choroboplodných zárodků, virů a bakterií.

Na rozdíl od molekul, ze kterých se naše potraviny skládají, je DNA virů a mikrobů daleko náchylnější k poničením radioaktivitou. DNA je totiž větší a komplikovanější, dá se tedy lépe poškodit a narušit. Jejím poničením se mikroby buď zničí, nebo se naruší jejich rozmnožovací schopnosti.

Protože v samotné potravině přitom neprobíhají žádné změny, nemění se ani její stav. Syrové maso zůstane syrovým. Tím se tato metoda liší od jiných konzervačních způsobů, například nakládání nebo uzení.

Druhy ionizujícího záření, které se dají použít ke konzervaci potravin

Ne každý zdroj radioaktivity je stejně vhodný. Použít se dá jen gamazáření, rentgenové záření nebo proud elektronů. Naprosto se nehodí neutronové zdroje, které by způsobily, že se potravina sama stane radioaktivní.

Ve velkých zařízeních se používají gamazdroje. Většinou se jedná o tzv. „kobaltové bomby“. Nejedná se samozřejmě o skutečné bomby, ale o radioaktivní kobalt-60. Jeho záření pronikne celými paletami potraviny.

Zdroje, které vyzařují svazky elektronů, jsou oproti tomu používány pro ozařování malých balení potravin. Elektrony totiž nepronikají do materiálu tak hluboko jako gama záření.

Energie zdrojů jsou přitom omezené, aby se zabránilo aktivaci samotné potraviny. Cílem je pouhé zničení choroboplodných zárodků. V praxi to znamená, že elektronové záření musí mít energii nižší než 10 MeV, fotony pak pouze 5 MeV.

Může se ozářením stát potravina radioaktivní?

Mám pro vás dobrou zprávu.

Konkrétní kobaltové zdroje vykazují energii 1,17 MeV a podobné zdroje radioaktivního cesia-137 jen 0,66 MeV. Je tedy zřejmé, že nemohou samotné potraviny ovlivnit – a zanechat v nich stopy radioaktivity.

Obrázek: energie záření, kterým se upravují potraviny. Horní hranice pro ionizující záření je 10 MeV (gama záření) a 5 MeV (elektrony). Používané zdroje mají daleko menší energii (kobaltové a cesiové zdroje), nemohou tedy způsobovat radioaktivitu ozářených potravin.

Ozařováním se ničí choroboplodné zárodky, potraviny se ale samy radioaktivní nestanou.

O které potraviny a jaké dávky záření  se konkrétně jedná?

Nízkými dávkami do 0,15 kGy (více o tom, co znamená jednotka Gray si můžete přečíst v jednom z minulých blogů) se snižuje schopnost potravin klíčit. Možné je ozařování brambor, cibule, česneku nebo kořenů – například zázvoru. Vzhledem k tomu, že je ale ozařování ionizujícím zářením relativně drahá záležitost, jsou brambory většinou ošetřovány chemicky.

Na ničení parazitů a hmyzu se hodí dávky kolem 0,15 – 0,75 kGy. Používají se u obilí, luštěnin, čerstvého nebo sušeného ovoce, ryb a masa. Ozářením se i zde dá snížit množství chemikálií, které by se jinak muselo použít k ničení parazitů.

Dávky kolem 0,25 – 1 kGy se používají na zpomalení zrání ovoce a zeleniny. Dají se uplatnit například u manga, papáji, banánů nebo žampiónů.

Střední dávky od 1 – 10 kGy zvyšují trvanlivost čerstvých ryb nebo jahod. Likvidace škodlivých mikroorganismů nastává při dávkách kolem 1 – 10 kGy u syrové drůbeže, vajec, sýra, koření, sušené zeleniny. U syrového masa je důležitost likvidace mikroorganismů zřejmá. Málo známý je možná fakt, že i koření může být kontaminováno mikroorganismy a proto může být nebezpečné. Samo se sice neznehodnotí, protože koření většinou obsahuje jen málo vody – při použití v pokrmech je ale může kontaminovat a způsobit různé nemoci. Ošetření koření je proto nutno věnovat stejnou pozornost, jako ošetření ostatních potravin.

Zajímavý je účinek dávky kolem 2 – 7 kGy na vinné hrozny. Zvyšuje totiž podíl šťávy, která se z nich dá vylisovat. Sušené ovoce se poté, co bylo ozářeno podobnou dávkou ionizujícího záření, lépe hydratuje, přijímá tedy lépe vodu před konečným použitím.

Relativně vysoké dávky záření se používají k průmyslové sterilizaci, například u sterilizovaných nemocničních diet. Dají se jimi také dekontaminovat přísady a koření. U takových vysokých dávek záření ale už v potravinách probíhají chemické změny. Ošetřené potraviny získávají „kovovou“ příchuť. Kromě toho je celá procedura poměrně drahá. Změna chuti se dá potlačit například ozářením v hlubce zmraženém stavu, což ale celou proceduru ještě víc prodražuje. Není proto pravděpodobné, že se s takovými potravinami setkáte, využívají se jen v ojedinělých případech.

Ničí ionizující záření vitamíny?

Odpůrci ozařování potravin se často ohánějí nejen strachem z „neviditelného“ záření. K jejich argumentům patří i fakt, že se radiací v potravinách ničí obsah vitamínů.

Tento fakt je nepopiratelný. Úbytek vitamínů ale není vyšší, než při jiných druzích konzervace, jako argument tedy neobstojí. Pokud chceme zachovat potravinu delší dobu použitelnou, nutně se přitom snižuje obsah některých jejích vitamínů.

Jaké potraviny se smějí v Čechách ošetřovat ozářením?

Evropská Unie přesně určuje, jak a za jakých podmínek se smí na jejím území používat ionizující záření ke konzervaci potravin.

V České Republice platí následující předpisy:

Povoleno je ozáření koření (maximální dávka 10 kGy), brambory, česnek, cibule a šalotky (0,2 kGy), zelenina, luštěniny, obilí, sušené ovoce a zelenina (1 kGy), obilné vločky (1-10 kGy), rýžová mouka (4 kGy), kuřecí maso a drůbež (7 kGy), separátory, vnitřnosti a žabí stehýnka (5 kGy), ryby a mořské produkty (3 kGy), garnáty (5 kGy), bílek (3 kGy) a kasein (6 kGy).

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 1.9.2016 8:00 | karma článku: 26,06 | přečteno: 3759x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,11 | Přečteno: 178x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,13 | Přečteno: 152x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 214x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,40 | Přečteno: 231x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů a hornin? (1)

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud berou minerály a horniny svou barvu? Vysvětlení barvy minerálů se dá překvapivě vysvětlit dynamikou žáků ve školní třídě. (délka blogu 4 min.)

6.5.2024 v 8:00 | Karma: 17,56 | Přečteno: 255x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

V kancelářích farmaceutické firmy Novo Nordisk u Kodaně vypukl rozsáhlý požár

22. května 2024  13:52,  aktualizováno  18:06

Rozsáhlý požár zachvátil kanceláře dánské farmaceutické firmy Novo Nordisk nedaleko Kodaně....

Vláda schválila návrh na vznik nových sousedských dětských skupin

22. května 2024  6:06,  aktualizováno  17:49

Vláda schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se...

Má místo končetin protézy. Britský parlament tleskal „bionickému poslanci“

22. května 2024  17:45

Britští politici ukázali výjimečnou jednotu, když společně potleskem ve stoje přivítali zpět v...

Pavel je pro odklad digitalizace stavebního řízení. Bartoš se brání

22. května 2024  15:53,  aktualizováno  17:42

Ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš inkasoval ránu ze strany, ze které to nejspíš...

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...

  • Počet článků 977
  • Celková karma 19,23
  • Průměrná čtenost 1287x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.