Podobají se planety svým hvězdám?
Hvězdy a planety se formují ze stejného materiálu – v obrovském oblaku kosmického plynu a prachu, který se vlivem vlastní gravitace postupně smršťuje a tím také zahušťuje.
Část materiálu vytvoří hvězdu, další část zkondenzuje a vytvoří kamenné planety, zbytek pak tvoří plynné obry - planety, které se formují ve vnějších částech planetárního systému. Proto by bylo jen logické, kdyby měly jak hvězdy tak jejich planety podobné chemické složení.
Vědci nedávno porovnali parametry 32 kamenných exoplanet s hmotností menší než desetinásobek hmotnosti Země a hvězd, kolem kterých tyto planety obíhají. Aby byly výsledky relevantní také pro výzkum naší vlastní planetární soustavy, vybrali právě ty systémy, které krouží kolem hvězd typu našeho Slunce.
Jak zjistit hvězdné a planetární chemické složení?
U hvězd je to poměrně jednoduché. Vědci zkoumali světlo, které hvězda vyzařuje. To totiž v sobě nese charakteristický “otisk” - jeho spektrum je závislé na chemickém složení hvězdy. U planet to bylo trošku těžší. Hustota a složení kamenných planet byly určeny nepřímým způsobem – pomocí odhadu hmotnosti a poloměru planet.
Naprostou většinu materiálu hvězd tvoří samozřejmě vodík a helium. Obsahují ovšem také různé stopové prvky.
Vědci v rámci studie danou hvězdu pomyslně ochladili na teplotu, při které by tyto prvky tvořily kovový materiál a silikáty - materiál, ze kterého se kdysi formovaly planetární systémy kolem hvězd. Použili tzv. Bernský model formování a vývoje planet, díky kterému pak vypočítali teoretické složení materiálu, který by mohl tvořit planetární horninu.
Následně pak jeho složení porovnali se složením planet, které krouží kolem dané hvězdy.
Příbuznost hvězd a planet
Výsledky ukázaly, že je složení planet a příslušných centrálních hvězd obecně velice podobné. To je výborná zpráva. Teorie o vzniku hvězd i planet ze stejného disku plynu a prachu je tedy správná.
Zajímavý je i fakt, že některé planety vykazují daleko větší množství kovu (železa) ve svém jádru, než kolik by měly “správně” mít. Jednou z takových planet je i Země. Ale ani to neodporuje dané teorii.
Proč se v jejím nitru nachází více železa než by jí příslušelo, dnes víme. V dávné minulosti se srazila s protoplanetou, které vědci dali posmrtně jméno Theia. Jádra obou těles se sloučila a vytvořila dnešní objemné pozemské kovové jádro, zatímco část hmoty byla vymrštěna na oběžnou dráhu a vytvořila Měsíc.
Podobně je na tom Merkur. Jeho jádro je dokonce poměrně ještě daleko mohutnější. I to by mělo být následkem dávných srážek. Na jeho oběžné dráze se ovšem žádný měsíc neuchoval. Merkur je tak blízko Slunce, že jeho gravitační vliv buď tvorbu měsíce znemožnil, nebo později destabilizoval jeho dráhu.
Z toho vyplývá jeden zajímavý závěr.
Pokud považujeme Zemi za prototyp planety, na které se mohl vyvinout život, uvažujeme také o tom, že jednou z nutných podmínek je prehistorická srážka s Theiou a existence Měsíce se jeho pozitivním vlivem na příliv a odliv oceánů nebo fixaci rotační osy Země.
Dodnes nebylo jisté, zda se nejednalo o velice vzácný jev. To by naopak znamenalo, že život ve vesmíru nemusí být moc rozšířený, protože nemusí všude najít tak dobré podmínky jako na Zemi.
Astronomové ovšem objevili další exoplanety, které mají také velice objemná kovová jádra. I ta tedy nejspíš vznikala po srážce exoplanety s protoplanetkou, podobnou naší Theie. Můžeme být optimističtí. Vznik Měsíce a dobré podmínky pro život - nemusí být tak exkluzivní, jak jsme si dříve mysleli.
https://www.science.org/doi/10.1126/science.abg8794
Dana Tenzler
Proč se přidává do chleba sůl?

Další díl o chemii v kuchyni - tentokrát o tom, proč se vlastně do chleba má přidávat sůl, kdy jí je dost a kdy jí je až příliš. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Kazí nám modré světlo spánek?

Také rádi večer ležíte v posteli s telefonem nebo tabletem, projíždíte sociální sítě, čtete zprávy nebo knížku - a máte špatně svědomí, protože to prý kazí spánek? Dobrá zpráva pro všechny závisláky. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Přišel íránský protiúder. Na americkou základnu v Kataru letěly rakety
Írán odpálil rakety na americkou vojenskou základnu Al-Udajd v Kataru. Označil to za „mocnou“...
Maďarsko a Slovensko nepodpoří sankce proti Rusku. Kvůli zákazu dovozu plynu
Maďarsko a Slovensko se rozhodly nepodpořit 18. unijní sankční balík proti Rusku. Důvodem je plán...
Přezdívají mu Gorila. Zteč Íránu naplánoval generál, kterému Trump zobe z ruky
Premium Spojené státy v noci na neděli podnikly precizně naplánovanou zteč íránských jaderných zařízení....
Česko zasáhly bouřky s vichřicemi. Do spadlých stromů narazily vlaky
Česko zasáhly bouřky, které dorazily z Bavorska a pak postupně přešly až na Moravu. Hasiči...

Zdravé křupky i kapsičky pro děti: Vyhrajte balíček dobrot od značky Gerber
Ovocné kapsičky bez přidaného cukru, křupky, které zabaví malé ručičky, a novinky jako Chewing Wheels nebo Heart Shapes. Značka GERBER zkrátka ví,...
- Počet článků 1091
- Celková karma 18,51
- Průměrná čtenost 1261x