Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malé velké vynálezy - tužka

Za duchovní otce dnešní tužky se považují hned dva vynálezci. Francouz Conté a Rakušan Hardtmuth. Jak vznikaly první tužky? A jak vypadají jejich moderní varianty? (délka blogu 5 min.)

Z nouze ctnost

První tužky, využívající grafitovou tuhu, byly vyráběny v Anglii. Nedaleko městečka Borrowdale se nacházely zásoby neobyčejně čistého grafitu. Jeho kvalita byla nedostižná. Pokud už byl jinde v Evropě nalezen grafit, podobal se spíše prachu a k výrobě tužek se s ním nedalo počítat.

Tento původně bezcenný prach použil rakouský vynálezce a stavitel Josef Hardtmuth v roce 1790. K výrobě psacího náčiní vymyslel malý trik. Spojil částečky grafitu  jílem a vytvaroval tyčinky, které pak vypálil v peci. Z nepoužitelného a podřadného materiálu tak vytvořil tuhu moderní tužky, která získala obrovskou popularitu.

Za druhého duchovního otce tužky se považuje Francouz Nicolas-Jacques Conté, malíř a vynálezce, který vyrobil první patentovanou tužku. Conté zkusil smísit grafitový prášek s vlhkým jílem a výslednou hmotu opatřil tenkým dlouhým pouzdrem z cedrového dřeva. Nápad se osvědčil a přetrval bez výraznějších změn až do 21. století.

Jak se vyrábějí tužky?

Dvěma hlavními komponentami pro výrobu tuhy jsou grafit, který se později stará o samotnou stopu tužky na papíře - a jíl.

Jíl

 je nezpevněná usazená hornina složená z více než 50 % jílovité složky. Tvoří ji jílové minerály s velikostí jednotlivých zrn pod 4 µm. V suché podobě je jíl sypkou horninou. Při styku s vodou má tendenci nabývat, naopak při vysoušení se smršťuje. Po vypálení jíl tuhne, vypálením se mění jeho vnitřní struktura a zhutňuje se.

Grafit je šedý až černý minerál s šesterečnou strukturou. Je měkký (měkkost 1), takže se například otírá o prsty a špiní. Na papíře nechává šedou nebo stříbrošedou stopu.

Oba materiály se velice jemně umelou - cílem je, aby se optimálně smíchaly a výsledná směs byla homogenní.

Výroba tužek ze směsi jílu s grafitem má jednu výhodu. Vlastnosti tužky (její tvrdost) se řídí poměrem obou hlavních komponent, jílu a grafitu. Čím více jílu tuha obsahuje, tím tvrdší je - a tím slabší (světlejší) stopu zanechává na papíře. Navíc má na celkové vlastnosti vliv ještě i teplota, při které se tuhy vypalují - a čas, který stráví v peci. Dají se tak vyrobit tužky s různými vlastnostmi, určené k různým cílům.

Hotová směs se pak formuje do tyčinek. Ty se seříznou na patřičnou délku a vypálí. Po tepelné úpravě se ještě pokrývají tenoučkou vrstvičkou vosku, která zjemňuje otěr grafitu a papíře.

Tvrdost tužky

Na první pohled by se mohlo zdát, že je tvrdost tužek pevně daná veličina. Je to ale omyl. Vzhledem k tomu, že na výrobu tuhy mají vliv různé parametry, není možné standardizovat a vzájemně porovnávat tužky různých výrobců. Může se stát, že tužka s označením 3H odpovídá typu HB jiného výrobce.

Na trhu jsou k dostání tužky s označením 9B - 9H. Písmeno “B” znamená, že se jedná o spíše měkkou variantu a číslice vyjadřuje intenzitu vlastnosti. 9B je tedy nejměkčí tužka, zatímco 9H nejtvrdší. Střední tvrdost vykazují evropské tužky s označením HB, zatímco v Japonsku je HB znakem spíše měkké tužky a v USA tvrdé varianty.

Měkké tužky používají umělci ke skicování, tvrdé tužky se hodí spíše na technické výkresy. HB (tedy střední variantu) používáme k běžnému psaní.

Díky čemu píše tužka na papír?

Schopnost psát, tedy zanechávat na papíře trvalou zbarvenou stopu, je způsobena zvláštní strukturou grafitu.

Grafit tvoří šestiboké útvary, které vytváří vrstvy. Jednotlivé vrstvy se pak na sebe pojí relativně slabými Van der Waalsovými silami.

Van der Waalsovy síly

 jsou přitažlivé nebo odpudivé interakce (síly) mezi molekulami. Jsou slabší než jiné druhy vazeb (kovalentní, koordinační vazby a vodíkové můstky). Vznikají převážně v nepolárních molekulách, které neobsahují stálé dipóly.

Pokud se tedy na kousek grafitu přitlačí, jeho vrchní vrstva se lehce “odtrhne” od zbytku krystalu a může zůstat na papíře nebo na jiném předmětu. Podíl jílu v tuze tužky pak poněkud redukuje schopnost otěru grafitu. Proto mají tuhy s největším množstvím jílu také nejvyšší “tvrdost”.

Tužky jsou přitom velice “vydatným” psacím náčiním. Jedna jediná obyčejná tužka může zanechat až 56 km dlouhou stopu.

High tech - tužka

Netrvalo dlouho a paralelně k jednoduché a stabilní dřevěné variantě tužek se začala vyrábět i její mechanická obdoba.

První patent pochází už z roku 1822. Dnešní mikrotužky mají tuhy silné 0,2 mm až 1,18 mm a mají délku 60 mm. Nemusí se už ořezávat, roli dřevěného ochranného pouzdra hraje kovový obal. Zároveň obsahuje také pouzdro na záložní tuhy. Ty se posunují  zmáčknutím tlačítka na zadní části tužky.

Obyčejná tužka se dříve používala dokonce i v kosmonautice. Ve stavu beztíže totiž jindy praktická kuličková pera fungují jen nedokonale. Kosmonautům nebo astronautům nezbylo nic jiného, než se spolehnout na starou známou obyčejnou dřevěnou tužku - do té doby, než vědci vyvinuli pero, které funguje i při minimální gravitaci.

Moderní tužky se dočkaly také jedné legrační modifikace. Vyrábějí se mimo jiné i v ohebném provedení. Není pak problém na takovém psacím náčiní vytvořit například uzel.

Mezi ohebné exempláře patří také nejdelší tužka na světě. Je to logické, měří totiž 225,2 metrů. V tomto speciálním provedení není tuha tvořena jílem a grafitem, ale grafitem, tukem, voskem, speciálním pojivem, mastkem a kaolinem - takže se neláme. Vnější obal už není tvořen dřevem jako u klasické tužky, ale je vyroben z umělé hmoty.

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 26.7.2018 8:00 | karma článku: 24,84 | přečteno: 1602x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Jak funguje lidová medicína?

Jsou cibulové, tvarohové a octové zábaly spíš jen pro uklidnění nervů - nebo mají skutečný léčebný vliv? Dá se vysvětlit působení lidové medicíny vědeckými metodami?

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 24,71 | Přečteno: 418x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 25,90 | Přečteno: 650x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 14,24 | Přečteno: 160x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,22 | Přečteno: 227x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč rozkrojené jablko na řezu hnědne

Rozkrojené jablko ale také třeba hruška hnědnou v místě řezu. Na vině je, a vy to tušíte, chemie. Jak se dá tomuto jevu předejít? (délka blogu 3 min.)

6.6.2024 v 8:00 | Karma: 18,51 | Přečteno: 288x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Rusko hlásí masivní útok ukrajinských dronů. Poničily i ropnou rafinerii

21. června 2024  7:08,  aktualizováno  7:30

Ruské ministerstvo obrany hlásí likvidaci 114 ukrajinských dronů nad anektovaným Krymem, Černým...

Už potřetí za měsíc. Severokorejští vojáci opět překročili linii s Jižní Koreou

21. června 2024  6:26

Severokorejští vojáci pracující v demilitarizované zóně ve čtvrtek znovu nakrátko překročili...

Na Ukrajině kvůli odstávkám dodávek vody hrozí žloutenka a cholera

21. června 2024  6:17

Kvůli výpadkům v dodávkách elektřiny způsobeným ruskými útoky hrozí na Ukrajině výskyt cholery a...

Poslanci rozhodnou o korespondenční volbě, je stanoven pevný čas hlasování

21. června 2024  5:23

Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš dostanou šanci při volbách poslat svůj...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 986
  • Celková karma 18,49
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.