Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Luna 25 a její výlet na Měsíc

Kolik vody se nachází na Měsíci? Budeme tam moci vytvořit vesmírnou základnu? Nejen Rusko se snaží zkoumat souputníka naší planety. (délka blogu 5 min.) 

Rusko  opět posílá na Měsíc automatickou sondu - poprvé po skoro 50 leté přestávce. Sonda má zkoumat oblast jižního pólu, kde se nejspíš nacházejí ložiska vody v podobě pevného ledu. 

Od pátečního rána je Luna 25 na cestě k Měsíci. Měla by tam dorazit o něco dříve než indická sonda Chandrayaan 3, která startovala v polovině července. 

Název ruské sondy má připomínat dávné úspěchy při dobývání vesmíru a řadu sond, které letěly na Měsíc. Původně se tento projekt ovšem jmenoval jinak: Luna Globe. Měl totiž mít na palubě přístroje, které by se oddělily od centrální části a zaujaly na povrchu Měsíce podobu velkého trojúhelníku, takže by mohly vytvořit triangulační síť, s jejíž pomocí by mohly zkoumat měsíční vnitřní jádro. Z toho nakonec sešlo. 

Přistání je naplánováno na oblast jednoho z pólů - na rozdíl od předchozích misí Luna, které přistávaly v oblastech blíže rovníku. Póly Měsíce jsou ale zajímavé díky tamním nalezištím vodního ledu, v poslední době jim udělují pozornost prakticky všechny vesmírné agentury, které se výzkumem Měsíce zabývají.

Ať už sonda vyzkoumá cokoli, nebude ruská vesmírná agentura sdílet výsledky svého bádání s NASA nebo ESA - spolupráce byla pozastavena po ruské invazi na Ukrajinu. 

Přistání na Měsíci…

… není vůbec jednoduché. To by mohla dosvědčit ISRO, indická vesmírná agentura, která před několika lety ztratila během přistání kontakt se svou sondou, která se následně roztříštila na povrchu Měsíce. Podobný osud čekal izraelskou sondu stejně jako soukromou sondu s japonským investorem a arabskými přístroji. 

Při přistání se nedá využít padák, Měsíc totiž nemá dostatečně hustou atmosféru, která by to umožňovala. Sondy jsou odkázané pouze na práci brzdících motorů. Musí mít dostatek paliva - ale ne jeho přebytek, aby nebyly moc těžké. Už samotné měkké přistání na Měsíci je tedy považováno za úspěch mise. 

Věda na Měsíci

Sonda by se měla zabývat zkoumáním měsíčních hornin, měsíčního prachu a plazmatu, který se nachází těsně nad lunárním povrchem. 

Vzhledem k tomu, že měla být Luna 25 misí s evropskou účastí, měla mít na palubě také evropskou kameru. Z toho nyní samozřejmě sešlo. Stejně tak chybí výzkumné vozítko. 

Na palubě má nyní Luna 25 několik různých přístrojů. Bude se zabývat monitorováním neutronů, zjišťovat obsah vody v měsíčních horninách a detekovat řadu prvků a chemických sloučenin. 

Přistávací modul má k dispozici manipulátor, který je schopen se zabořit do měsíčního regolitu a uvolnit z něj těkavé látky. Poté bude sonda svými přístroji moci měřit jejich složení.

Bude se věnovat také vlastnostem povrchu měsíčního materiálu a chování plazmatu, který se nachází těsně nad povrchem. 

Představa, že na Měsíci není vůbec žádná atmosféra, je mylná. Měsíční povrch je neustále ozařován tvrdým slunečním zářením, tyto částice jsou nabité, to znamená, že jsou ve stavu plazmatu. Reagují s plazmou, která se skládá z nabitých částic řídké měsíční atmosféry. Sonda bude tuto interakci zkoumat, vědci chtějí zjistit, jestli jsou jejich teorie o procesech, které tu probíhají, správné. 

Voda na Měsíci 

V oblastech kolem pólů Měsíce se nacházejí (stejně jako na jeho celém povrchu) hluboké krátery. Právě tady ale existují oblasti, které nikdy nejsou osvětleny Sluncem, takže se v nich mohla uchovat voda, kterou kdysi přineslo tzv. Velké bombardování - období, kdy se Sluneční soustavou potulovalo větší množství ledových komet, vzniklých ve vzdálených částech soustavy. 

Odhadem by se tu mohlo nacházet kolem 50 miliard krychlových metrů vody. To je dost na to, aby to umožnilo výstavbu stabilní měsíční základny a pokrylo potřeby tamních osadníků. Není tedy divu, že se vesmírné velmoci Měsícem v poslední době opět intenzivně zabývají. Vize života na Měsíci dostává jasné obrysy. V pořadí už druhý závod o Měsíc má dnes hned čtyři účastníky - kromě USA k nim patří Rusko, Čína a Indie.

Situace zůstává i nadále napínavá. Na lunární povrch by měla sonda dosednout v pondělí 21. srpna 2023. Indická sonda ji bude následovat o dva dny později. 

 

Autor: Dana Tenzler | středa 16.8.2023 8:00 | karma článku: 16,32 | přečteno: 186x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč selhala na Marsu sonda s „krtkem“?

Vědci už vědí, co zmařilo úkol tzv. krtka - sondy, která byla součástí mise InSight a která se měla ponořit do svrchní vrstvy prachu a měřit tam teplotu. (délka blogu 3 min.)

9.12.2024 v 8:00 | Karma: 31,24 | Přečteno: 1931x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Byla Venuše v minulosti podobná Zemi?

Podobala se kdysi Venuše Zemi? Během několika roků bychom mohli na tuto otázku získat podrobnou odpověď. Sonda, která poletí k Venuši, by měla zkoumat tamní sopečné plyny a získat tak přehled o minulosti naší sousední planety.

5.12.2024 v 8:00 | Karma: 22,18 | Přečteno: 384x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Výbušné zlato

Nic kdysi nefascinovalo alchymisty víc, než zlato. Sice ho nikdy nebyli schopni vyrobit, neustále se o to ale snažili. Ušlechtilý kov chtěli použít ke zhotovení kamene mudrců, případně ho vyrábět z méně ušlechtilých kovů.

2.12.2024 v 8:00 | Karma: 22,78 | Přečteno: 450x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč slavíme Silvestr?

Lidé slaví Silvestr už překvapivě dlouho. Tradice vznikla nejspíš ze starověkých římských a germánských tradic. Lidé tehdy oslavovali začátek nového roku rozdáváním dárků, hodováním a různými slavnostmi.

28.11.2024 v 8:00 | Karma: 23,14 | Přečteno: 402x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kdy je vlastně na Marsu Nový rok?

Proč by se vlastně na Marsu neměl slavit Nový rok? Stejně jako Země obíhá Mars kolem Slunce, a tak se každý rok dostává do stejného bodu své dráhy, do bodu, od kterého se dá odvozovat další marsovský rok.

25.11.2024 v 8:00 | Karma: 19,47 | Přečteno: 281x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

7. prosince 2024

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...

Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo

3. prosince 2024  15:18,  aktualizováno  4.12

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...

Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi

3. prosince 2024  14:21

S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....

Babiš slíbil zrušení televizních poplatků. Nemá je sedmnáct zemí EU, říká

10. prosince 2024  5:55,  aktualizováno  17:39

Přímý přenos Konečné hlasování o zvýšení poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas bude ve Sněmovně v druhé...

Neunesla odchod z Ukrajiny, tvrdí místní o ženě, která hodila děti do řeky

10. prosince 2024  17:22

O ženě, která v pondělí v Českém Meziříčí na Rychnovsku podle svědků hodila z mostu do řeky své dvě...

Vánoční zázrak, reaguje maminka Artura na bleskovou pomoc čtenářů iDNES.cz

10. prosince 2024  16:56

Čtenáři iDNES.cz poslali šestiletému Arturovi 200 tisíc korun na novou zvedací plošinu. Tu chlapec...

Budovy Empresy a TV Barrandov se vydražily za 759 milionů, část získala i Praha

10. prosince 2024  15:45,  aktualizováno  16:46

Budovy Empresa Media a Barrandov Televizní studio vlastněné firmou J.S.P. Jaromíra Soukupa se v...

  • Počet článků 1035
  • Celková karma 23,00
  • Průměrná čtenost 1274x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.