Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se zbavit CO2?

Dnes je módní psát a mluvit o “škodlivosti” CO2. CO2 je potravou pro rostliny a touha zbavovat se ho je možná krátkozraká a kontraproduktivní. Ale o tom můj dnešní blog nebude... (délka blogu 5 min.)

 

S CO2 se totiž bude v budoucnosti skutečně kouzlit. A zdaleka nejen na naší planetě. Ať už jsou důvody “eliminace” CO2 v atmosféře Země jakékoliv, dovedou jednoho dne lidstvo k novým technologiím, které budou nabízet nečekané šance a možnosti. 

Obrovské zásoby uhlíku na Venuši

Myslím, že se o Venuši zajímáme příliš málo - a neprávem. Slušela by jí alespoň část pozornosti, kterou dostává další sousední planeta, Mars. Zatímco na Marsu je všeho příliš málo (slunečního světla, energie, atmosféry) - překypuje Venuše zdroji. Její neobyčejně hustá atmosféra se skládá z velkého množství CO2. Od Slunce dostává díky své menší vzdálenosti ještě více energie než Země. Sluneční panely, umístěné v její blízkosti tedy musí fungovat logicky ještě efektivněji než na Zemi. 

Materiál a energie - co víc si přát? K jejich využití chybí už jen důmyslná technologie. A právě tato technologie se teď začíná vyvíjet.

Za všechno může… chemie

Základní princip spočívá v rozkladu CO2 slunečním světlem. Nejspíš nejelegantnější je přitom na celé věci fakt, že by se čerpáním zdrojů z Venušiny atmosféry stála planeta obyvatelnější než je teď. Jako by nám příroda připravila na dosah obrovskou spižírnu a hodila nám klíče...

Úplně bez námahy se ale těžba uhlíku na Venuši (nebo “ekologická” eliminace CO2 z pozemské atmosféry) neobejde. Slunce totiž nerozkládá CO2 samo od sebe. Aby celá věc fungovala, musíme poprosit o pomoc … chemii. 

CO2

CO2 je stabilní molekula. Tak jako u ostatních uhlíkových sloučenin - v ní uhlík udržuje čtyři vazby se svými sousedy. Těmi jsou hned dva atomy kyslíku - velice reaktivního plynu. 

Můžeme si je vizualizovat jako malé skřítky, kteří se drží za ručičky. Uhlíkový skřítek má ruce čtyři a kyslíkoví skřítci mají klasicky dvě. 

S trochou nadsázky se dá říci - ti tři se hledali až se našli. Trojice atomů je v molekule CO2 velice spokojená. Dobrovolně se svého partnerství hned tak nevzdá. 

Stabilní molekula se dá rozbít jen s pomocí značného množství energie (například vysoce energetického záření, jehož vlnová délka je kratší než u viditelného spektra)... nebo intrikou, které se v chemii odborně říká katalyzátor. 

Fotokatalyzátory

První z obou možností využívají tzv. fotokatalyzátory. To jsou látky, které umí využívat vysoce energetického záření (zpravidla v UV oblasti spektra). Záření v nich způsobuje emisi volných elektronů, které pak následně pomáhají rozbití spokojené molekuly CO2. 

K využití v solárních farmách, které by mohly ve velkém likvidovat CO2 a vyrábět z něj jiné chemické látky, se ale tato metoda moc nehodí. 

Na povrch Země nedopadá dostatek UV záření. Celkový podíl UV paprsků tu činí jen několik procent. A tam, kde je ho možná dostatek, ve vesmíru (potažmo ve vrchní atmosféře Venuše) ničí UV záření nejen šťastné partnerství v molekulách CO2 - ale také vazby ve většině ostatních materiálů. Delší ozařování UV paprsky neudělá dobře materiálům, které byly použity na samotné technologické vybavení farmy. 

Katalyzátory, které pracují s viditelnou částí elektromagnetického spektra

Aby byl celý proces efektivnější - je nutné využívat viditelnou část spektra. Umí to například vylepšená varianta starého známého oxidu titaničitého, do kterého vědci určitým specifickým způsobem zabudovali atomy dusíku. Taková technologie se zatím nachází ve svém počátku. Výtěžnost chemické reakce je sice poměrně vysoká, aby se dal proces ale využívat průmyslově, musí se dál optimalizovat a zdokonalovat. 

Jednoho nepříliš vzdáleného dne se to podaří - a tak se v přítomnosti katalyzátoru bude měnit CO2 jako mávnutím kouzelného proutku na základní chemikálie, které se později budou moci využít při výrobě stavebního materiálu nebo různých jiných spotřebních surovin.

To otevře pomyslné dveře do Venušiny zásobárny - a možná zastíní i Mars, který na rozdíl od své bohaté sestry má málo co nabídnout… 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 11.1.2021 8:00 | karma článku: 27,79 | přečteno: 769x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč se někdy nepovede dort nebo koláč?

Už se vám někdy při pečení „srazil“ dort, i když jste dodrželi recept i pracovní postup? Pečení dortového korpusu nebo koláčů je komplikovaná záležitost. Na vině je (a vy to tušíte) ... chemie a někdy i fyzika.

24.6.2024 v 8:00 | Karma: 23,17 | Přečteno: 417x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Jak funguje lidová medicína?

Jsou cibulové, tvarohové a octové zábaly spíš jen pro uklidnění nervů - nebo mají skutečný léčebný vliv? Dá se vysvětlit působení lidové medicíny vědeckými metodami?

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,00 | Přečteno: 518x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,05 | Přečteno: 689x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Modrý pigment - ftalocyanin mědi - PB 15

Ftalocyanin mědi je komplex mědi a ftalocyaninu. Je to nejvýznamnější moderní modrý pigment, který známe už asi 100 roků. (délka blogu 4 min.)

13.6.2024 v 8:00 | Karma: 14,27 | Přečteno: 164x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Mayská modř - PB 8

Dalším zajímavou malířskou barvou, se kterou se stojí za to seznámit, je starodávná, blankytně modrá, mayská modř. Možná ji znáte pod zkratkou PB 8 (pigment blue 8).

10.6.2024 v 8:00 | Karma: 17,23 | Přečteno: 230x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Assange u amerického soudu přiznal vinu v případu vyzrazení tajných informací

26. června 2024  2:15

Zakladatel WikiLeaks Assange u amerického soudu přiznal vinu v případu vyzrazení tajných informací...

Padouch, nebo hrdina? Sága Assange po dvanácti letech končí

26. června 2024

Premium Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a přizná se k porušení...

I s rakovinou slinivky lze žít mnoho let. Nový program odhalí nádor včas

26. června 2024

Premium Lidé ohrožení zákeřnou rakovinou slinivky mají naději, že nezemřou do roka a půl od zjištění...

Ministři obrany USA a Ruska si zvedli telefon, poprvé od loňského března

25. června 2024  21:47,  aktualizováno  21:55

Americký ministr obrany Lloyd Austin po telefonu hovořil se svým ruským protějškem Andrejem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 987
  • Celková karma 18,79
  • Průměrná čtenost 1283x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.