Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se mají sousedé?

Jak by vypadalo soužití s naší nejbližší hvězdou? Proxima Centauri je vzdálená jen4,247 světelných roků, moc pohostinná ale není. (délka blogu 5 min.)

Proxima Centauri

Hlavní hrdinka tohoto blogu je naše nejbližší hvězdná sousedka. Je součástí trojného hvězdného systému. Její souputnice jsou ovšem ve srovnání s Proximou daleko větší a  svými vlastnostmi odpovídají našemu Slunci (viz následující obrázek). Proxima Centauri oběhne kolem Alfa Centauri A a Alfa Centauri B jednou za zhruba 591 000 roků. Je od nich přitom vzdálená mezi 5270 a 12 900 AU (AU - astronomická jednotka, vzdálenost mezi Zemí a Sluncem).

Proxima Centauri je to, čemu se odborně říká červený trpaslík. I když je na dospělou hvězdu poměrně malá, má i ona svůj vlastní planetární systém. Objeveny v něm byly dosud dvě planety, není ovšem vyloučeno, že jich je daleko více. 

Jak by vypadala Sluneční soustava, kdyby se v jejím centru nacházela Proxima Centauri? 

(Budeme teď chvíli ignorovat rozdíly v uspořádání soustavy, které by nastaly kvůli malé  přitažlivosti hvězdy.) 

Celková svítivost Proximy Centauri odpovídá 0,014 % svítivosti Slunce. Ve viditelné části spektra je to dokonce jen 0,0056 % svítivosti. Tato malá hvězda emituje hlavně infračervené záření.  

Na obloze by zabrala jen asi 1/50 plochy našeho Slunce a byla jen asi 17 až 27 krát jasnější než (nám známý) měsíční úplněk. To by mělo za následek jednu zajímavou věc: planety (s výjimkou Venuše) by byly na našem nebi pouhým okem neviditelné. Samy totiž nezáří ve viditelném světle - a tak by se musely spolehnout na osvětlení slabou centrální hvězdou. Sama Venuše by byla vidět jako objekt šesté velikosti, tedy na samé hranici viditelnosti. Měsíční úplněk by byl v tomto hypotetickém systému jen matným načervenalým úkazem na noční obloze. 

To ale zdaleka není všechno. Naše Země by se musela nacházet daleko blíže Proximě, pokud by se chtěla nacházet v tvz. obyvatelné zóně. A i tak je velice sporné, jestli by na ní mohl vůbec vzniknout život. Jakkoliv jsou červení trpaslíci malé a nenápadné hvězdy, jsou totiž velice “vzteklí”. 

Je to způsobeno tím, jak spalují své primární palivo (vodík). Zatímco ve velkých hvězdách dochází uvnitř objektů k rozdělení objemu na jednotlivé “slupky”, ve kterých převládají vždy různé fyzikální procesy, je malá hvězda takříkajíc neustále v pohybu a její hmota se promíchává. Silné konvekce pak vedou ke skokovým přepojováním magnetických siločar. Výsledkem jsou tzv. flares - výbuchy na povrchu hvězdy. 

Jeden z nich sledovali vědci téměř na den přesně před dvěma roky. Tehdy namířili na hvězdu hned devět teleskopů. Nechyběl samozřejmě Hubbleův teleskop na oběžné dráze Země a satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), který je určen ke sledování exoplanet. 

Z povrchu Země se na výzkumu mimo jiné podílely australský Pathfinder (ASKAP) a ALMA (observatoř sledující milimetrové a submilimetrové vlny v poušti Atacama v Chile).

Během pozorování došlo na Proximě Centauri k výbuchu tak obrovskému, že zastínil vše, co věda dosud znala. 

Hvězda se během něj rozjasnila v ultrafialové části spektra 14 000x a v oblasti milimetrových vln více než 1000x. Ve viditelné části spektra byl tento jev oproti tomu daleko méně výrazný (nárůst jasnosti činil jen asi jedno procento) a objevil se s malým zpožděním. 

Grilovaná planeta

Je to vlastně ironie osudu. Ve vesmíru se nachází obrovské množství hvězd, kolem kterých obíhá ještě větší množství planet. Bohužel je ale většina z nich pro život (tak jak ho známe my) nevhodná. Kolem 75 % všech hvězd ve vesmíru (nebo alespoň v naší Galaxii) jsou totiž podle vědců - červení trpaslíci typu Proximy Centauri. 

Podle toho, co předvádí naše nejbližší sousedka, je existence života podobného tomu pozemskému na jejích planetách nepředstavitelná. 

To, co pozorovali vědci 1. května 2019, trvalo jen zhruba 7 vteřin. Během tohoto krátkého časového úseku se odehrála na Proximě exploze, která byla stokrát silnější než podobné jevy na Slunci. Tak silný jev může nejen zabít veškerý život, ale také rozložit a “odfouknout” atmosféru blízké planety. U Proximy k němu nedochází jednou za rok - jak by se mohl člověk domnívat. Takové výbuchy zažívá hvězda denně.

Pokud by se na nedaleké planetě u takové hvězdy nacházela živá hmota, musela by být ukrytá hluboko pod povrchem nebo v hloubce oceánu. Její povrch je totiž pravidelně... grilován vzteklou blízkou centrální hvězdou. 

Zdroje:https://arxiv.org/abs/2104.09519,https://www.weltderphysik.de

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 3.5.2021 8:00 | karma článku: 23,99 | přečteno: 474x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Umělé zatmění Slunce

ESA se chystá vytvořit (s pomocí dvou satelitů) první umělé zatmění Slunce. Nový převratný experiment na oběžné dráze Země. (délka blogu 3 min.)

11.3.2024 v 8:00 | Karma: 19,49 | Přečteno: 355x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (4) - vliv Měsíce

Poslední díl malého seriálu o budoucnosti života na Zemi. Může naši planetu zachránit vliv Měsíce? Shrnutí a statistika počítačových simulací. (délka blogu 3 min.)

6.3.2024 v 8:00 | Karma: 21,92 | Přečteno: 415x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (3) Záchrana díky cizí hvězdě?

Planeta Země se nyní nachází v obyvatelné zóně Slunce. Taková zóna existuje kolem každé hvězdy. Planeta se v ní ale nemusí udržet věčně. (délka blogu 5 min.)

4.3.2024 v 8:00 | Karma: 18,92 | Přečteno: 361x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (2) Klima na budoucím superkontinentu

Jak se vyrovnají savci se změnami klimatu na budoucím superkontinentu Pangea Ultima? Už dnes známe jejich budoucí strategii. (délka blogu 3 min.)

29.2.2024 v 8:00 | Karma: 20,23 | Přečteno: 445x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

26.2.2024 v 8:00 | Karma: 26,12 | Přečteno: 528x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Objednávka USA a Británie, prohlásilo o obvinění z útoku ve Vrběticích Rusko

3. května 2024  17:35

Obvinění Ruska z podílu na výbuchu v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014 jsou...

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  17:16

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

CNN Prima NEWS vysílá už čtyři roky, k výročí připravuje nové pořady

3. května 2024

Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS přinese divákům ke čtvrtému výročí zahájení vysílání nové...

Škody po požáru v Mionší jsou malé, prales podle hasičů zřejmě někdo zapálil

3. května 2024  11:46,  aktualizováno  16:54

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 972
  • Celková karma 19,82
  • Průměrná čtenost 1325x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.