Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

Mám pro vás jednu dobrou a jednu špatnou zprávu

Zatímco onou špatnou zprávou je fakt, že život nakonec na naší planetě vyhyne, je pomyslnou dobrou zprávou to, že se toho nikdo z nás nedožije. Změny totiž budou probíhat v řádu stovek miliónů až miliardy roků. 

Hlavním zdrojem energie, který umožňuje život na Zemi, je Slunce. A jako každá jemu podobná hvězda, i Slunce prochází pomalým vývojem. 

Obyvatelná zóna

… je ta oblast kolem hvězdy, která dovoluje, aby na pevných planetách existovala tekutá voda. Vzdálenost takové zóny od hvězdy je závislá na množství energie, kterou hvězda vyzařuje do svého okolí. 

Na počátku své existence vyzařovalo méně energie a na konci stabilní fáze své existence bude naopak vyzařovat energie více, než je tomu dnes - a než je vhodné pro obyvatelnost naší planety. 

Naše vlastní planeta má štěstí - nachází se blízko vnitřní části obyvatelné zóny Slunce. Jelikož ale Slunce postupně svůj zářivý výkon zvyšuje, posouvá se také naše obyvatelná zóna směrem k vnější části slunečního systému.

Zhruba za jednu miliardu roků se přesune mimo oběžnou dráhu Země. Teplota na povrchu planety se zvýší natolik, že tu bez pomoci technologie nepřežije ani člověk ani zvířata. 

To samozřejmě nemusí znamenat, že život vyhyne úplně a nadobro. Pořád ještě budou existovat podzemní prostory, které budou pro život daleko pohostinnější než samotný povrch planety. Díky moderní technologii se také možná podaří podmínky na Zemi manipulovat natolik, že život sice bude namáhavý, ale možný. Lidská vynalézavost je nekonečná - a jistě by nás mohl čekat i horší osud, než život na planetě, kde je k dispozici velké množství energie, kterou lze použít k chlazení.

Další (a už dnes proveditelnou) možností je trvalé zastínění planety satelity, které by se mohly nacházet na oběžné dráze. Navíc by mohla taková technologie přebytečnou energii ze Slunce využívat k různým vhodným účelům. 

Pokud se tedy budeme moci spolehnout na své schopnosti, můžeme se i s podobnou kosmickou katastrofou (jakou jistě zvýšení výkonu centrální hvězdy je) dobře vyrovnat. 

Vědci ale naznačují, že se už daleko dříve může na Zemi stát něco, co postihne biosféru rychleji … a hůře. 

Během příštích 250 miliónů roků totiž má dojít k opětovnému … přeskupení kontinentů. 

Pangea Ultima / Amasia

Nový superkontinent, který se v budoucnu vytvoří díky deskové tektonice, dostal název Pangea Ultima (někdy můžete nalézt jiné názvy, například Amasia). Bude výsledkem sblížení a splynutí všech dnes známých kontinentů. 

Je jen logické, že se při takových extrémních změnách bude do atmosféry Země uvolňovat značné množství CO2. Postarají se o to nespočetné nové vulkány. Koncentrace CO2 v atmosféře tedy stoupne na několikanásobek dnešní hodnoty. Pokud množství CO2 nějak ovlivňuje střední teplotu na planetě, jistě se to na ní odrazí. V té době by navíc mělo množství energie, kterou naše planeta dostává od Slunce, vzrůst o 2,5 procenta (oproti dnešku). To se na budoucí průměrné teplotě na  Zemi projeví naopak zcela jistě. 

Vědci mluví o tvz. tepelném stresu, kterému budou muset vzdorovat všechna zvířata … a lidé, pokud v té době budou ještě naši potomci na planetě žít. Jak se s ním vyrovnáme my - a jak se s ním vyrovnají naši blízcí příbuzní - savci?

Minulost a budoucnost savců

Vymírání na konci období Křídy ...

... bylo poměrně rychlé hromadné vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se odehrálo před zhruba 66 milióny roky, na přelomu Křídy (pozdních druhohor) a Paleogénu (starších třetihor).

Savci se na Zemi objevili před zhruba 310 milióny roky. Dominantním druhem se ale stali až po velkém vymírání druhů, které se konalo na konci Křídy. 

Savci poté osídlili planetu téměř všude - ve všech klimatických oblastech. To znamená, že se v minulosti uměli přizpůsobit jak nepříznivým klimatickým podmínkám tak výkyvům teplot. 

Savci bojují proti příliš vysoké okolní teplotě různými termoregulačními mechanismy. Přebytečné teplo mohou odvádět například pocením. Problémy pak samozřejmě nastávají tehdy, když se jim kvůli vysoké vlhkosti vzduchu nedaří teplo odvádět dostatečně rychle, protože vypařování nefunguje dostatečně intenzivně. Nestačí tedy jen sledovat hodnotu teplot - k přežití potřebují savci také určitou hodnotu vlhkosti vzduchu. 

Pokud naopak nemají tepla dostatek, trpí savci podchlazením. S ním se ale většinou dokáží dlouhodobě vyrovnávat pomocí silnější vrstvy tuku nebo teplejší pokrývky kůže - srsti. Teploty pod bodem mrazu jsou nebezpečné spíše tím, že navíc ovlivňují dostupnost sladké vody, kterou všichni potřebujeme k životu - a kterou potřebují také rostliny, které slouží savcům jako součást potravního řetězce. Limitujícím faktorem je tedy dostatek potravy v chladných oblastech. 

 

Příští blog: Klima na budoucím superkontinentu a předpokládané strategie přežití savců. 

 

Zdroje: doi: 10.1038/s41561-023-01259-3, Weltraum.de, Wikipedia

 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 26.2.2024 8:00 | karma článku: 26,12 | přečteno: 521x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

22.4.2024 v 8:00 | Karma: 17,82 | Přečteno: 336x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Alkohol v jídle - kolik se ho vypaří během vaření?

Odpařuje se alkohol, který se přidává do jídla, během vaření natolik, aby byl výsledný pokrm vhodný pro děti? O alkoholu v potravinách. (délka blogu 4 min.)

18.4.2024 v 8:00 | Karma: 23,57 | Přečteno: 602x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (8) - průmyslová modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

15.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,23 | Přečteno: 239x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (7) - přírodní modrá

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

11.4.2024 v 8:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 383x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (6) - průmyslová zelená

Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví potraviny? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

8.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,50 | Přečteno: 312x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Europoslanci prodloužili volný obchod s Ukrajinou, unijní farmáře více ochrání

23. dubna 2024  13:03,  aktualizováno  13:29

Europoslanci schválili prodloužení volného obchodu s Ukrajinou, ovšem s kroky k vyšší ochraně...

Ředitelem Vojenského zpravodajství by mohl být Bartovský, nahradí Berouna

23. dubna 2024  13:28

Novým ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ) by mohl být Petr Bartovský. Kandidáta dnes na...

Protesty za Gazu zachvacují americké univerzity, policie masivně zatýká

23. dubna 2024  13:27

Kolumbijská univerzita v pondělí kvůli demonstracím zavedla distanční výuku a na nedalekých...

Pokus o atentát na Pellegriniho, „psala“ ČTK. Do agentury se nabourali hackeři

23. dubna 2024  13:22

Neznámý útočník umístil na zpravodajský web České tiskové kanceláře (ČTK) České noviny dvě lživé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 969
  • Celková karma 18,96
  • Průměrná čtenost 1329x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.