Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

Mám pro vás jednu dobrou a jednu špatnou zprávu

Zatímco onou špatnou zprávou je fakt, že život nakonec na naší planetě vyhyne, je pomyslnou dobrou zprávou to, že se toho nikdo z nás nedožije. Změny totiž budou probíhat v řádu stovek miliónů až miliardy roků. 

Hlavním zdrojem energie, který umožňuje život na Zemi, je Slunce. A jako každá jemu podobná hvězda, i Slunce prochází pomalým vývojem. 

Obyvatelná zóna

… je ta oblast kolem hvězdy, která dovoluje, aby na pevných planetách existovala tekutá voda. Vzdálenost takové zóny od hvězdy je závislá na množství energie, kterou hvězda vyzařuje do svého okolí. 

Na počátku své existence vyzařovalo méně energie a na konci stabilní fáze své existence bude naopak vyzařovat energie více, než je tomu dnes - a než je vhodné pro obyvatelnost naší planety. 

Naše vlastní planeta má štěstí - nachází se blízko vnitřní části obyvatelné zóny Slunce. Jelikož ale Slunce postupně svůj zářivý výkon zvyšuje, posouvá se také naše obyvatelná zóna směrem k vnější části slunečního systému.

Zhruba za jednu miliardu roků se přesune mimo oběžnou dráhu Země. Teplota na povrchu planety se zvýší natolik, že tu bez pomoci technologie nepřežije ani člověk ani zvířata. 

To samozřejmě nemusí znamenat, že život vyhyne úplně a nadobro. Pořád ještě budou existovat podzemní prostory, které budou pro život daleko pohostinnější než samotný povrch planety. Díky moderní technologii se také možná podaří podmínky na Zemi manipulovat natolik, že život sice bude namáhavý, ale možný. Lidská vynalézavost je nekonečná - a jistě by nás mohl čekat i horší osud, než život na planetě, kde je k dispozici velké množství energie, kterou lze použít k chlazení.

Další (a už dnes proveditelnou) možností je trvalé zastínění planety satelity, které by se mohly nacházet na oběžné dráze. Navíc by mohla taková technologie přebytečnou energii ze Slunce využívat k různým vhodným účelům. 

Pokud se tedy budeme moci spolehnout na své schopnosti, můžeme se i s podobnou kosmickou katastrofou (jakou jistě zvýšení výkonu centrální hvězdy je) dobře vyrovnat. 

Vědci ale naznačují, že se už daleko dříve může na Zemi stát něco, co postihne biosféru rychleji … a hůře. 

Během příštích 250 miliónů roků totiž má dojít k opětovnému … přeskupení kontinentů. 

Pangea Ultima / Amasia

Nový superkontinent, který se v budoucnu vytvoří díky deskové tektonice, dostal název Pangea Ultima (někdy můžete nalézt jiné názvy, například Amasia). Bude výsledkem sblížení a splynutí všech dnes známých kontinentů. 

Je jen logické, že se při takových extrémních změnách bude do atmosféry Země uvolňovat značné množství CO2. Postarají se o to nespočetné nové vulkány. Koncentrace CO2 v atmosféře tedy stoupne na několikanásobek dnešní hodnoty. Pokud množství CO2 nějak ovlivňuje střední teplotu na planetě, jistě se to na ní odrazí. V té době by navíc mělo množství energie, kterou naše planeta dostává od Slunce, vzrůst o 2,5 procenta (oproti dnešku). To se na budoucí průměrné teplotě na  Zemi projeví naopak zcela jistě. 

Vědci mluví o tvz. tepelném stresu, kterému budou muset vzdorovat všechna zvířata … a lidé, pokud v té době budou ještě naši potomci na planetě žít. Jak se s ním vyrovnáme my - a jak se s ním vyrovnají naši blízcí příbuzní - savci?

Minulost a budoucnost savců

Vymírání na konci období Křídy ...

... bylo poměrně rychlé hromadné vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se odehrálo před zhruba 66 milióny roky, na přelomu Křídy (pozdních druhohor) a Paleogénu (starších třetihor).

Savci se na Zemi objevili před zhruba 310 milióny roky. Dominantním druhem se ale stali až po velkém vymírání druhů, které se konalo na konci Křídy. 

Savci poté osídlili planetu téměř všude - ve všech klimatických oblastech. To znamená, že se v minulosti uměli přizpůsobit jak nepříznivým klimatickým podmínkám tak výkyvům teplot. 

Savci bojují proti příliš vysoké okolní teplotě různými termoregulačními mechanismy. Přebytečné teplo mohou odvádět například pocením. Problémy pak samozřejmě nastávají tehdy, když se jim kvůli vysoké vlhkosti vzduchu nedaří teplo odvádět dostatečně rychle, protože vypařování nefunguje dostatečně intenzivně. Nestačí tedy jen sledovat hodnotu teplot - k přežití potřebují savci také určitou hodnotu vlhkosti vzduchu. 

Pokud naopak nemají tepla dostatek, trpí savci podchlazením. S ním se ale většinou dokáží dlouhodobě vyrovnávat pomocí silnější vrstvy tuku nebo teplejší pokrývky kůže - srsti. Teploty pod bodem mrazu jsou nebezpečné spíše tím, že navíc ovlivňují dostupnost sladké vody, kterou všichni potřebujeme k životu - a kterou potřebují také rostliny, které slouží savcům jako součást potravního řetězce. Limitujícím faktorem je tedy dostatek potravy v chladných oblastech. 

 

Příští blog: Klima na budoucím superkontinentu a předpokládané strategie přežití savců. 

 

Zdroje: doi: 10.1038/s41561-023-01259-3, Weltraum.de, Wikipedia

 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 26.2.2024 8:00 | karma článku: 26,12 | přečteno: 537x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 412x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.