Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Budoucnost života na Zemi (1)

To, že se naše planeta nachází v obyvatelné části Sluneční soustavy, považujeme za samozřejmé. Samozřejmé to ale není. V budoucnosti proběhnou změny, které život na Zemi vyhubí. Seriál blogů o budoucím vývoji Země. (délka 4 min.)

Mám pro vás jednu dobrou a jednu špatnou zprávu

Zatímco onou špatnou zprávou je fakt, že život nakonec na naší planetě vyhyne, je pomyslnou dobrou zprávou to, že se toho nikdo z nás nedožije. Změny totiž budou probíhat v řádu stovek miliónů až miliardy roků. 

Hlavním zdrojem energie, který umožňuje život na Zemi, je Slunce. A jako každá jemu podobná hvězda, i Slunce prochází pomalým vývojem. 

Obyvatelná zóna

… je ta oblast kolem hvězdy, která dovoluje, aby na pevných planetách existovala tekutá voda. Vzdálenost takové zóny od hvězdy je závislá na množství energie, kterou hvězda vyzařuje do svého okolí. 

Na počátku své existence vyzařovalo méně energie a na konci stabilní fáze své existence bude naopak vyzařovat energie více, než je tomu dnes - a než je vhodné pro obyvatelnost naší planety. 

Naše vlastní planeta má štěstí - nachází se blízko vnitřní části obyvatelné zóny Slunce. Jelikož ale Slunce postupně svůj zářivý výkon zvyšuje, posouvá se také naše obyvatelná zóna směrem k vnější části slunečního systému.

Zhruba za jednu miliardu roků se přesune mimo oběžnou dráhu Země. Teplota na povrchu planety se zvýší natolik, že tu bez pomoci technologie nepřežije ani člověk ani zvířata. 

To samozřejmě nemusí znamenat, že život vyhyne úplně a nadobro. Pořád ještě budou existovat podzemní prostory, které budou pro život daleko pohostinnější než samotný povrch planety. Díky moderní technologii se také možná podaří podmínky na Zemi manipulovat natolik, že život sice bude namáhavý, ale možný. Lidská vynalézavost je nekonečná - a jistě by nás mohl čekat i horší osud, než život na planetě, kde je k dispozici velké množství energie, kterou lze použít k chlazení.

Další (a už dnes proveditelnou) možností je trvalé zastínění planety satelity, které by se mohly nacházet na oběžné dráze. Navíc by mohla taková technologie přebytečnou energii ze Slunce využívat k různým vhodným účelům. 

Pokud se tedy budeme moci spolehnout na své schopnosti, můžeme se i s podobnou kosmickou katastrofou (jakou jistě zvýšení výkonu centrální hvězdy je) dobře vyrovnat. 

Vědci ale naznačují, že se už daleko dříve může na Zemi stát něco, co postihne biosféru rychleji … a hůře. 

Během příštích 250 miliónů roků totiž má dojít k opětovnému … přeskupení kontinentů. 

Pangea Ultima / Amasia

Nový superkontinent, který se v budoucnu vytvoří díky deskové tektonice, dostal název Pangea Ultima (někdy můžete nalézt jiné názvy, například Amasia). Bude výsledkem sblížení a splynutí všech dnes známých kontinentů. 

Je jen logické, že se při takových extrémních změnách bude do atmosféry Země uvolňovat značné množství CO2. Postarají se o to nespočetné nové vulkány. Koncentrace CO2 v atmosféře tedy stoupne na několikanásobek dnešní hodnoty. Pokud množství CO2 nějak ovlivňuje střední teplotu na planetě, jistě se to na ní odrazí. V té době by navíc mělo množství energie, kterou naše planeta dostává od Slunce, vzrůst o 2,5 procenta (oproti dnešku). To se na budoucí průměrné teplotě na  Zemi projeví naopak zcela jistě. 

Vědci mluví o tvz. tepelném stresu, kterému budou muset vzdorovat všechna zvířata … a lidé, pokud v té době budou ještě naši potomci na planetě žít. Jak se s ním vyrovnáme my - a jak se s ním vyrovnají naši blízcí příbuzní - savci?

Minulost a budoucnost savců

Vymírání na konci období Křídy ...

... bylo poměrně rychlé hromadné vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se odehrálo před zhruba 66 milióny roky, na přelomu Křídy (pozdních druhohor) a Paleogénu (starších třetihor).

Savci se na Zemi objevili před zhruba 310 milióny roky. Dominantním druhem se ale stali až po velkém vymírání druhů, které se konalo na konci Křídy. 

Savci poté osídlili planetu téměř všude - ve všech klimatických oblastech. To znamená, že se v minulosti uměli přizpůsobit jak nepříznivým klimatickým podmínkám tak výkyvům teplot. 

Savci bojují proti příliš vysoké okolní teplotě různými termoregulačními mechanismy. Přebytečné teplo mohou odvádět například pocením. Problémy pak samozřejmě nastávají tehdy, když se jim kvůli vysoké vlhkosti vzduchu nedaří teplo odvádět dostatečně rychle, protože vypařování nefunguje dostatečně intenzivně. Nestačí tedy jen sledovat hodnotu teplot - k přežití potřebují savci také určitou hodnotu vlhkosti vzduchu. 

Pokud naopak nemají tepla dostatek, trpí savci podchlazením. S ním se ale většinou dokáží dlouhodobě vyrovnávat pomocí silnější vrstvy tuku nebo teplejší pokrývky kůže - srsti. Teploty pod bodem mrazu jsou nebezpečné spíše tím, že navíc ovlivňují dostupnost sladké vody, kterou všichni potřebujeme k životu - a kterou potřebují také rostliny, které slouží savcům jako součást potravního řetězce. Limitujícím faktorem je tedy dostatek potravy v chladných oblastech. 

 

Příští blog: Klima na budoucím superkontinentu a předpokládané strategie přežití savců. 

 

Zdroje: doi: 10.1038/s41561-023-01259-3, Weltraum.de, Wikipedia

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 26.2.2024 8:00 | karma článku: 26,12 | přečteno: 533x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,92 | Přečteno: 152x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,43 | Přečteno: 190x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,43 | Přečteno: 156x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,41 | Přečteno: 232x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

  • Počet článků 978
  • Celková karma 19,05
  • Průměrná čtenost 1287x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.