Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Budoucnost života na Zemi (3) Záchrana díky cizí hvězdě?

Planeta Země se nyní nachází v obyvatelné zóně Slunce. Taková zóna existuje kolem každé hvězdy. Planeta se v ní ale nemusí udržet věčně. (délka blogu 5 min.)  

Oběžné dráhy planet v naší soustavě jsou stabilní. Nezmění se ani v průběhu příští miliardy roků. Vzhledem k tomu, že svítivost Slunce neustále roste, bude se jeho obyvatelná zóna v budoucnosti přesouvat směrem k vnější části Sluneční soustavy. Země se bohužel už dnes nachází na vnitřní části obyvatelné zóny - a tak logicky musí jednoho dne dojít k situaci, kdy z této obyvatelné zóny vypadne. Vědci odhadují, že se to stane za zhruba miliardu roků. 

Není pravděpodobné, že by se Země mohla sama od sebe vydat na vzdálenější oběžnou dráhu, kde by přijímala menší množství energie ze Slunce. Vědci ale nevylučují, že by ji na podobnou dráhu nemohla přesunout… vzácná katastrofa kosmických rozměrů. 

Nezvaná hvězda

K přesunu Země na jinou oběžnou dráhu bychom potřebovali opravdu značný gravitační vliv. Dokonce i kdyby to měl být přesun pomalý - musel by být způsoben nějakou jinou hvězdou, která by prolétla relativně blízko Slunce.

V našem vesmírném okolí se nenachází příliš mnoho hvězd. Přesto by kolem naší soustavy mohla statisticky prolétat jedna hvězda jednou za miliardu roků. To znamená, že můžeme počítat s jedním bližším průletem během doby, kdy Slunce zvýší svou zářivost natolik, aby znemožnilo život na Zemi. 

Vědci vypočítali, jaký vliv by mohla mít například hvězda, která projde ve vzdálenosti zhruba 100 astronomických jednotek (anglicky AU). To je ve vesmírném měřítku už opravdu blízko, hvězda by se prakticky ponořila do Sluneční soustavy. Připomeňme si, že nejvzdálenější planeta, planeta Neptun, obíhá Slunce ve vzdálenosti 30 AU a Oortův oblak, který se nachází na okraji soustavy, dokonce ve vzdálenosti vyšší než 100 000 AU. 

Hvězda, která bude procházet v relativní blízkosti Slunce, může narušit pořádek ve Sluneční soustavě buď přímým a značným narušením oběžných drah planet nebo spuštěním jejich dynamické nestability - tedy malými změnami, které se budou neustále stupňovat. Záleží přitom na parametrech průletu hvězdy kolem Slunce. 

Vzdálený průlet

U relativně vzdáleného průletu, kdy se hvězda přiblíží na vzdálenost daleko vyšší, než je oběžná dráha Neptunu, se dráhy planet nezmění. 

Existuje přitom více než 90% pravděpodobnost, že se u hvězdy, která zavítá do naší vesmírné blízkosti, bude jednat právě o tento případ. Nejpravděpodobnější je tedy situace, kdy hvězda sice proletí kolem Slunce, bude se ale jednat o takovou vzdálenost, která neovlivní dráhy jeho planet.  

Průlet kolem vnějších ledových obrů Uranu nebo Neptunu

Pokud se náhoda postará o to, že hvězda bude prolétat pod takovým úhlem a v takové vzdálenosti, která ji zavede až do blízkosti nejvzdálenějších obřích plynných planet Uranu a Neptunu, může tyto dvě vnější planety její gravitace ze systému vymrštit. Zbytek své existence by pak pluly osamoceně vesmírným prostorem. 

V soustavě by to kromě toho vyvolalo další změny. Uran a Neptun jsou sice hodně vzdálené planety, přesto svou gravitací přispívají k celkové stabilitě systému. Gravitační poruchy by se projevily typicky v průběhu 100 000 až jednoho milionu roků. 

Dokonce i v případě, že by se dráhy vnějších obřích planet “jen” posunuly směrem k vnější části soustavy, způsobila by dynamická nestabilita ve vnitřní části soustavy značné změny. 

Nejčastější takovou změnou by byl zánik Merkuru, nejvnitřnější kamenné planety. Merkur se nachází poměrně blízko Slunce a při ztrátě stabilní dráhy - do něj jednoduše spadne. 

Další častou změnou byla v počítačových simulacích srážka Venuše s Marsem. To je vlastně logické. Mars je relativně lehkou planetou a tak jsou změny jeho dráhy o to intenzivnější. Ze čtyřech dnešních vnitřních kamenných planet by pak v systému zbyla jen Země.

Země v Oortově oblaku

Situace se ale pro Zemi může vyvíjet i daleko dramatičtěji. Může se například ocitnout na velice protáhlé dráze, která ji ve svém nejvzdálenějším bodě zavede až do Oortova oblaku na okraji Sluneční soustavy. 

Může se dokonce dostat do takové situace, kdy jí jeden oběh kolem Slunce bude trvat až milion roků. 

Přitom jsou samozřejmě nejpravděpodobnějšími kandidáty pro podobný osud dvě nejvzdálenější obří planety - Uran a Neptun. 

Zánik většiny planet

Pokud hvězda proletí v blízkosti oběžné dráhy Jupiteru, tedy zhruba 5 AU od Slunce, může to postupně přivést k vyvržení většiny planet ze Sluneční soustavy. Merkur přitom i v tomto případě podle očekávání spadne do Slunce. V soustavě zůstane jen opuštěný Jupiter, který se dostane na dráhu, která bude mít vyšší excentricitu než má dnes. 

Z 12 000 simulací mimochodem takovým scénářem skončilo kolem 300 případů. To nejspíš vysvětluje pozorování exoplanetárních systémů, které se skládají jen z hvězdy a jedné jediné obří planety. 

Nejhorší následky

V extrémních případech může zaniknout dokonce celý planetární systém - tedy včetně Jupiteru. Šance na takový vývoj je ale velice nízká - zhruba 1:100 000. 

Stalo by se to pouze u velice blízkého  průletu, kdy cizí hvězda mine Slunce blíže než oběžná dráha Marsu. 

Případ, kdy je Země … ukradená

Zemi tedy nečeká během blízkého průletu cizí hvězdy nic příjemného. V nejlepším případě by mohla přežít beze změn. Je ale možné, že by ji čekal velice exotický osud - mohla by svou budoucnost navždy spojit s cizí hvězdou a opustit Sluneční soustavu spolu s ní. 

Cizí hvězda může mimochodem zachytit i jiné planety - v simulacích se podařilo odcizit ze soustavy až pět planet najednou. 

Pokud uvažujeme o odcizení Země a jejím zachycení na oběžné dráze prolétající hvězdy, muselo by se samozřejmě jednat o takový průlet, který zavede hvězdu až do fyzické blízkosti Země. 

Pravděpodobnost, že se Země přestěhuje k cizí prolétající hvězdě, je ovšem jen velice nízká. Navíc by parametry hvězdy (množství a kvalita záření, které vysílá do svého okolí) nemusely vůbec odpovídat tomu, co potřebuje život na naší planetě. Nemusíme tedy této mizivé šance litovat. 

 

Zdroje: arXiv, doi: 10.48550/arXiv.2311.12171

Příště: Budoucnost života na Zemi - vliv Měsíce

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 4.3.2024 8:00 | karma článku: 18,92 | přečteno: 371x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Nové vysvětlení barvy planety Marsu

Marsu se říká také rudá planeta. Jeho zabarvení fascinuje lidstvo už po staletí. Vědci dlouho předpokládali, že Mars za svou typickou barvu vděčí hematitu, minerálu železa, který se nachází na jeho povrchu.

13.3.2025 v 8:00 | Karma: 20,39 | Přečteno: 281x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Předčasný konec mise Athena

Ve čtvrtek se společnost Intuitive Machines se svým modulem Athena pokusila o druhé přistání na Měsíci. Bohužel bylo úspěšné jen částečně a mise byla dokonce předčasně ukončena. Co se vlastně stalo? (délka blogu 2 min.)

10.3.2025 v 8:00 | Karma: 21,68 | Přečteno: 314x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Další přistání na Měsíci - Athena

Dne 26. února 2025 odstartovala mise Athena od společnosti Intuitive Machines a NASA satelit Lunar Trailblazer. Oba projekty mají zkoumat přítomnost vody na Měsíci.

6.3.2025 v 8:00 | Karma: 16,78 | Přečteno: 186x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Mise Blue Ghost - další přistání na Měsíci

Včera proběhlo další soukromé přistání na Měsíci. Firma Firefly slavila úspěch landeru Blue Ghost. Cíle měsíční mise. (délka blogu 3 min.)

3.3.2025 v 8:00 | Karma: 18,69 | Přečteno: 193x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Klasifikace extrasolárních planetárních systémů

Vědci dnes znají skoro 6000 exoplanet. Tyto vzdálené světy jsou většinou součástí cizích planetárních soustav. Dají se nějak logicky katalogizovat jejich vlastnosti? Podobají se Sluneční soustavě?

27.2.2025 v 8:00 | Karma: 13,78 | Přečteno: 168x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

v diskusi je 296 příspěvků

12. března 2025  9:06

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

12. března 2025  13:36

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

13. března 2025  6:15

Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

9. března 2025  21:29

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

12. března 2025  8:09

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů...

Policisté hrozí protesty, přídavek nestačí. Mezi platy šéfů a pěšáků jsou obří rozdíly

17. března 2025

Premium Policejní prezident Martin Vondrášek bere měsíčně plat přes 251 tisíc korun, jeho náměstci, kteří...

Připravte se s námi na přijímačky. Dnes procvičujeme souvětí a věty vedlejší

17. března 2025

Premium Slova se spojují do vět a z vět vznikají texty. Mezi větami přitom panují určité vztahy. I znalost...

Jak je důležité míti Jitku Molavcovou. Oslavte její narozeniny kvízem

Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál převzala Jitka Molavcová...
vydáno 17. března 2025

Herečka, zpěvačka a hudebnice Jitka Molavcová se dožila 75. let. Její doménou byly komediální role,...

Rusko odmítá, aby byly na Ukrajině po válce rozmístěny zahraniční jednotky

16. března 2025  23:26,  aktualizováno  23:37

Rusko odmítá, aby byly na Ukrajině po ukončení války rozmístěny jakékoliv zahraniční vojenské...

  • Počet článků 1062
  • Celková karma 21,38
  • Průměrná čtenost 1271x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.