Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Umělé zatmění Slunce

ESA se chystá vytvořit (s pomocí dvou satelitů) první umělé zatmění Slunce. Nový převratný experiment na oběžné dráze Země. (délka blogu 3 min.)

Zatmění Slunce

Zatmění Slunce je astronomický jev, ke kterému dochází, když se na našem nebi dostane Měsíc do takové pozice, že při pohledu ze Země částečně nebo úplně zakryje Slunce. Dochází k němu, když se nacházejí jak Slunce tak Měsíc a Země na pomyslné přímce.  Kdyby měl Měsíc dokonale kruhovou dráhu, nacházel se trochu blíže Zemi a obíhal Slunce ve stejné oběžné rovině jako ona, docházelo by k zatmění Slunce při každém novoluní. Měsíční dráha je ale vůči dráze Země nakloněna o 5,24 stupně, takže jeho stín Zemi často míjí. V praxi dochází k zatmění Slunce jen dvakrát až pětkrát ročně. 

Umělé zatmění

Evropská kosmická agentura ESA nedávno oznámila, že chce zatmění Slunce vytvořit uměle. K jeho vytvoření budou použity dva satelity Proba-3. Mělo by k tomu dojít letos na podzim. Umělé zatmění by mělo trvat zhruba šest hodin - namísto několika minut, které poskytuje přirozené zatmění. Astronomové by během této doby měli provádět různé experimenty. Budou například zkoumat korónu Slunce. 

Sluneční koróna má na naši planetu zásadní a neoddiskutovatelný vliv. Vědci by chtěli lépe porozumět jevům, které se v ní odehrávají. Zajímavý je například fakt, že je koróna horká milion stupňů Celsia, zatímco povrch Slunce je teplý jen asi 5500 °C.V koróně kromě toho dochází k výronům koronální hmoty – obrovským erupcím nabitých částic, které spouštějí sluneční bouře. Koróna také ovlivňuje rychlost slunečního větru, který je zásadní komponentou vesmírného počasí.

Proba-3

Projekt se skládá ze dvou nezávislých satelitů. První z nich dostal název Coronagraph Spacecraft (CSC), zatímco druhý se jmenuje Occulter Spacecraft (OSC). Dvojice těchto satelitů bude uvedena na protáhlou oběžnou dráhu, na které jim jeden oběh kolem Země bude trvat 19,5 hodiny. Od Země se přitom vzdálí maximálně 60530 km, zatímco nejbližší bod jejich dráhy by se měl nacházet zhruba 600 km nad povrchem naší planety. 

Měření budou prováděna na vrcholu jejich dráhy, aby je pokud možno co nejméně rušily gravitační vlivy naší planety.

Satelit-koronograf CSC zůstane během měření v přesně definované pozici, kde se bude nacházet ve stínu druhého satelitu, OSC. Přitom bude moci pozorovat sluneční korónu , aniž by byl oslepen světlem fotosféry Slunce. Vzhledem k průměru zatemňovacího disku OSC by se měla dát pozorovat koróna Slunce ve viditelném světle do přibližně 1,1 násobku poloměru Slunce.

Novinka na oběžné dráze

Skutečná výzva spočívá při tomto projektu ve vypuštění a spolupráci hned dvou satelitů. Budou se nacházet na stejné oběžné dráze a nacházet se budou zhruba ve vzdálenosti 150 metrů. Jejich rozmístění bude muset být provedeno s přesností na milimetry. Vědci budou muset spoléhat na svou schopnost ovládat satelity v reálném čase. Po průchodu nejvzdálenějším bodem své dráhy satelity svá měření přeruší - a až do dalšího přiblížení k nejvzdálenějšímu bodu své dráhy budou shromažďovat data ohledně své aktuální pozice, aby později mohly s vysokou přesností zaujmout požadovanou vzájemnou polohu. 

Dalším přístrojem, který má mít jeden ze satelitů na palubě, má být radiometr DARA. Ten má měřit celkové množství slunečního záření v daném okamžiku. 

Stejně jako ostatní družice typu Proba bude i Proba-3 řízena z Evropského střediska kosmické bezpečnosti a vzdělávání ESA nedaleko belgického Redu, který se nachází ve Valonsku. K vypuštění satelitů by mělo dojít během letošního roku, můžeme se tedy těšit na další zajímavý projekt - tentokrát v režii Evropské vesmírné agentury ESA.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | pondělí 11.3.2024 8:00 | karma článku: 19,49 | přečteno: 359x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,92 | Přečteno: 152x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,43 | Přečteno: 190x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,43 | Přečteno: 156x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,41 | Přečteno: 232x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 978
  • Celková karma 19,05
  • Průměrná čtenost 1287x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.