Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Budoucnost života na Zemi (4) - vliv Měsíce

Poslední díl malého seriálu o budoucnosti života na Zemi. Může naši planetu zachránit vliv Měsíce? Shrnutí a statistika počítačových simulací. (délka blogu 3 min.) 

O vlivu Měsíce vědci v počítačových simulacích, kterým se věnovaly předchozí blogy, neuvažovali. Pro zjednodušení byl systém Měsíc-Země vždy považován za jeden kompaktní bod. 

Protože je ale osud a vliv Měsíce při budoucích změnách ve Sluneční soustavě pro vědce stejně zajímavý jako pro nás laiky, provedli vědci ještě jiné počítačové simulace. V nich už byly Měsíc a Země samostatnými objekty. 

Zdá se ale, že Měsíc má poněkud jednotvárný osud. Je příliš malý a lehký, takže nemá vliv na osudy jiných planet kromě Země. 

Situace dostává dramatický průběh v případě, že se změní oběžné dráhy ostatních planet. Stabilita systému Měsíc-Země je pak narušena. Může pak dojít k tomu, že se Měsíc z gravitačního vlivu Země osvobodí a může se stát na krátkou dobu samostatnou planetou, která obíhá kolem Slunce. Nebude mít ale dlouhodobě stabilní dráhu, takže to dopadne podle očekávání: buď narazí do Slunce nebo některé z planet - nebo bude ze Sluneční soustavy gravitací ostatních planet a Slunce vymrštěn do mezihvězdného prostoru.  

Ještě častější byla v simulacích srážka se Zemí - to je jen logické, koneckonců je Měsíc Zemi nejblíže. Je jasné, že srážka s Měsícem by znamenala konec nejen života na Zemi, ale také  kontinentů - povrch naší planety by byl roztaven teplem, které by při srážce vzniklo. 

Přítomnost Měsíce, který po dlouhou dobu stabilizoval rotační osu Země, takže se na naší planetě mohla střídat roční období a život tu našel vhodné podmínky… bude tedy v případě blízkého průletu cizí hvězdy pro život spíše nebezpečím než oporou. 

Statistika

Na základě počítačových simulací nakonec vědci zveřejnili statistiku změn ve Sluneční soustavě. 

Existuje 92 % pravděpodobnost, že prakticky žádné drastické změny nenastanou. 

Ve 2,5 % případů koliduje Merkur se Sluncem. Merkur je malá poměrně lehká kamenná planeta, která se nachází na hodně blízké oběžné dráze kolem Slunce. I bez vlivu cizích hvězd existuje mimochodem zhruba 1 % pravděpodobnost, že v průběhu příštích 5 miliard roků spadne do Slunce. 

Další lehká planeta, Mars, by kolidovala se Sluncem v 1,2 % případů. 

Podobně je na tom také Venuše, která má sice hmotnost srovnatelnou se Zemí, je ale Slunci blíže než Mars. 

Uran by opustil Sluneční soustavu v 1,1 % simulací, zatímco Neptun v 0,8 % případů. 

Merkur se srazil v 0,8 % simulací s jinou planetou - zatímco u Země je tato pravděpodobnost nižší (kolem 0,5 %). Saturn opustil soustavu v 0,3 % simulací a se stejnou pravděpodobností se srazila Venuše se Sluncem. 

Pravděpodobnost, že Země bude vyvržena do mezihvězdného prostoru, je pouze 0,06 % (asi jedna ku 1700). Pravděpodobnost, že Země bude zachycena jinou hvězdou, je zhruba 1:100 000 a pravděpodobnost, že Země skončí v Oortově oblaku, je kolem 1:500 000. 

Co se stane se Zemí?

Zemi může potkat nešťastný osud. Nejpravděpodobnější scénář přitom uvádí zničení Země při srážce s jinou planetou - pravděpodobnost 0,5 %. Největší šance na srážku se Zemí má Venuše. V 0,24 % případů Země v simulacích kolidovala se Sluncem. Mnohem méně pravděpodobné je, že Země bude vyvržena do mezihvězdného prostoru (0,06 %), zachycena jinou hvězdou (0,001 %) nebo vržena do Oortova oblaku (0,0002 %).

Existují ale i příznivější předpovědi. Tou nejlepší zprávou by byl přesun Země na takovou oběžnou dráhu, která by ji znovu zavedla do obyvatelné zóny Slunce. Stalo se tak v 0,28 % simulací. 

Budoucnost Země tedy dlouhodobě nevypadá příliš dobře. S největší pravděpodobností přestanou na naší planetě během jedné miliardy roků panovat dnešní fyzikální podmínky, které umožňují život. Ani blízký průlet cizí hvězdy, která by navštívila Sluneční soustavu, s největší pravděpodobností k záchraně Země nepřispěje. 

Může se to zdát pesimistické. Miliarda roků je opravdu dlouhá doba. Pokud v té době ještě budou žít lidé, bude to znamenat, že přežili extrémní přírodní katastrofy, jakými jsou například srážky Země s asteroidy. Lidský důmysl je obrovský  - a naši potomci jistě najdou způsob, jak přežít ve vesmíru i navzdory nevhodným podmínkám, které budou v budoucnosti panovat na Zemi. Můžeme se jen dohadovat, jestli se spíše přestěhují na Mars, který je sice příliš malý na to, aby udržel stabilní atmosféru - mohl by ale poskytovat alespoň pevnou půdu pod nohama. Nebo budou stavět obří vesmírná obydlí, která mohou měnit svou oběžnou dráhu kolem Slunce, až ztratí možnost přežít na Zemi? Nebo se spíše vypraví do vesmíru hledat novou Zemi? 

 

Zdroje:arXiv, doi: 10.48550/arXiv.2311.12171

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dana Tenzler | středa 6.3.2024 8:00 | karma článku: 21,92 | přečteno: 423x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Biologické stopy na exoplanetách

Jak se pozná, že se na cizí a slibně vypadající exoplanetě skutečně nachází život? Exoplanety jsou příliš daleko. Zbývá jen pozorování teleskopy. (délka blogu 4 min.)

23.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,92 | Přečteno: 152x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Jakou barvu budou mít rostliny na exoplanetách?

Na exoplanetách může mít biosféra jinou barvu než je tomu na Zemi. Vědci našli argumenty pro existenci exoplanet s fialovými rostlinami. Jakou barvu mají rostliny na jiných planetách? (délka blogu 3 min.)

20.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,43 | Přečteno: 190x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (4) - klamání tělem a přibarvování reality

Poslední část malého blogového seriálu o tom, proč jsou vlastně horniny barevné a proč je zbarvení minerálů podobné chování třídy plné dětí.

16.5.2024 v 8:00 | Karma: 13,43 | Přečteno: 156x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (3) - co nutí děti zlobit?

Když rozebereme případ dětí z úplně zlobivé třídy (idiochromatismus - název si můžete zapamatovat podle toho, že se z takových dětí člověk musí zbláznit), zjistíme, že mají ke zlobení (a minerály k zabarvení) jen několik důvodů.

13.5.2024 v 8:00 | Karma: 14,83 | Přečteno: 215x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Co způsobuje barvu minerálů (2) - proč jsou vlastně děti zlobivé?

V tomto díle blogového seriálu o barvě minerálů se dozvíte, kdo nebo co způsobuje tzv. alochromatismus, idiochromatismus a pseudochromatismus. (délka blogu 4 min.)

9.5.2024 v 8:00 | Karma: 15,41 | Přečteno: 232x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

  • Počet článků 978
  • Celková karma 19,05
  • Průměrná čtenost 1287x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.