Budoucnost života na Zemi (4) - vliv Měsíce
O vlivu Měsíce vědci v počítačových simulacích, kterým se věnovaly předchozí blogy, neuvažovali. Pro zjednodušení byl systém Měsíc-Země vždy považován za jeden kompaktní bod.
Protože je ale osud a vliv Měsíce při budoucích změnách ve Sluneční soustavě pro vědce stejně zajímavý jako pro nás laiky, provedli vědci ještě jiné počítačové simulace. V nich už byly Měsíc a Země samostatnými objekty.
Zdá se ale, že Měsíc má poněkud jednotvárný osud. Je příliš malý a lehký, takže nemá vliv na osudy jiných planet kromě Země.
Situace dostává dramatický průběh v případě, že se změní oběžné dráhy ostatních planet. Stabilita systému Měsíc-Země je pak narušena. Může pak dojít k tomu, že se Měsíc z gravitačního vlivu Země osvobodí a může se stát na krátkou dobu samostatnou planetou, která obíhá kolem Slunce. Nebude mít ale dlouhodobě stabilní dráhu, takže to dopadne podle očekávání: buď narazí do Slunce nebo některé z planet - nebo bude ze Sluneční soustavy gravitací ostatních planet a Slunce vymrštěn do mezihvězdného prostoru.
Ještě častější byla v simulacích srážka se Zemí - to je jen logické, koneckonců je Měsíc Zemi nejblíže. Je jasné, že srážka s Měsícem by znamenala konec nejen života na Zemi, ale také kontinentů - povrch naší planety by byl roztaven teplem, které by při srážce vzniklo.
Přítomnost Měsíce, který po dlouhou dobu stabilizoval rotační osu Země, takže se na naší planetě mohla střídat roční období a život tu našel vhodné podmínky… bude tedy v případě blízkého průletu cizí hvězdy pro život spíše nebezpečím než oporou.
Statistika
Na základě počítačových simulací nakonec vědci zveřejnili statistiku změn ve Sluneční soustavě.
Existuje 92 % pravděpodobnost, že prakticky žádné drastické změny nenastanou.
Ve 2,5 % případů koliduje Merkur se Sluncem. Merkur je malá poměrně lehká kamenná planeta, která se nachází na hodně blízké oběžné dráze kolem Slunce. I bez vlivu cizích hvězd existuje mimochodem zhruba 1 % pravděpodobnost, že v průběhu příštích 5 miliard roků spadne do Slunce.
Další lehká planeta, Mars, by kolidovala se Sluncem v 1,2 % případů.
Podobně je na tom také Venuše, která má sice hmotnost srovnatelnou se Zemí, je ale Slunci blíže než Mars.
Uran by opustil Sluneční soustavu v 1,1 % simulací, zatímco Neptun v 0,8 % případů.
Merkur se srazil v 0,8 % simulací s jinou planetou - zatímco u Země je tato pravděpodobnost nižší (kolem 0,5 %). Saturn opustil soustavu v 0,3 % simulací a se stejnou pravděpodobností se srazila Venuše se Sluncem.
Pravděpodobnost, že Země bude vyvržena do mezihvězdného prostoru, je pouze 0,06 % (asi jedna ku 1700). Pravděpodobnost, že Země bude zachycena jinou hvězdou, je zhruba 1:100 000 a pravděpodobnost, že Země skončí v Oortově oblaku, je kolem 1:500 000.
Co se stane se Zemí?
Zemi může potkat nešťastný osud. Nejpravděpodobnější scénář přitom uvádí zničení Země při srážce s jinou planetou - pravděpodobnost 0,5 %. Největší šance na srážku se Zemí má Venuše. V 0,24 % případů Země v simulacích kolidovala se Sluncem. Mnohem méně pravděpodobné je, že Země bude vyvržena do mezihvězdného prostoru (0,06 %), zachycena jinou hvězdou (0,001 %) nebo vržena do Oortova oblaku (0,0002 %).
Existují ale i příznivější předpovědi. Tou nejlepší zprávou by byl přesun Země na takovou oběžnou dráhu, která by ji znovu zavedla do obyvatelné zóny Slunce. Stalo se tak v 0,28 % simulací.
Budoucnost Země tedy dlouhodobě nevypadá příliš dobře. S největší pravděpodobností přestanou na naší planetě během jedné miliardy roků panovat dnešní fyzikální podmínky, které umožňují život. Ani blízký průlet cizí hvězdy, která by navštívila Sluneční soustavu, s největší pravděpodobností k záchraně Země nepřispěje.
Může se to zdát pesimistické. Miliarda roků je opravdu dlouhá doba. Pokud v té době ještě budou žít lidé, bude to znamenat, že přežili extrémní přírodní katastrofy, jakými jsou například srážky Země s asteroidy. Lidský důmysl je obrovský - a naši potomci jistě najdou způsob, jak přežít ve vesmíru i navzdory nevhodným podmínkám, které budou v budoucnosti panovat na Zemi. Můžeme se jen dohadovat, jestli se spíše přestěhují na Mars, který je sice příliš malý na to, aby udržel stabilní atmosféru - mohl by ale poskytovat alespoň pevnou půdu pod nohama. Nebo budou stavět obří vesmírná obydlí, která mohou měnit svou oběžnou dráhu kolem Slunce, až ztratí možnost přežít na Zemi? Nebo se spíše vypraví do vesmíru hledat novou Zemi?
Zdroje:arXiv, doi: 10.48550/arXiv.2311.12171
Dana Tenzler
Záhada rezavých koček
Všimli jste si, že naprostá většina zrzavých koček jsou ... kocouři? Jen jedna z pěti zrzavých koček je kočičí dáma. Vědci nedávno zjistili, čím je to způsobeno. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Dva starší přístroje - jeden nový pohled na věc
Dokonce ani starší teleskopy nepatří do starého železa - i když dnes existují daleko novější a citlivější přístroje. S letitou technikou se dá dělat i úplně nová věda. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Vědci v Japonsku zjistili, jak nechat narůst nové zuby
Tým japonských vědců pracuje na vývoji léku, díky kterému by mohly pacientům dorůstat ztracené zuby. Letos se bude poprvé testovat na lidech. (délka blogu 2 min.)
Dana Tenzler
Vulkány na Io
Když objevil Galileo Galilei pomocí svého jednoduchého dalekohledu Jupiterův měsíc Io, netušil, že se jedná o nejaktivnější měsíc Sluneční soustavy. Ve vesmíru ale nemusí být tento exotický měsíc výjimkou. (délka blogu 3 min.)
Dana Tenzler
Beton v antickém Římě
Proč je materiál, který byl využíván v antickém Římě, svými vlastnostmi dokonce o něco lepší než dnešní beton? (délka blogu 3 min.)
Další články autora |
Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat
Premium Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet....
VIDEO: Silnice ve Špindlerově Mlýně se stala kluzištěm, auta nešlo zastavit
Ve Špindlerově Mlýně nadělalo počasí spoustu problémů některým řidičům. Ti se marně snažili...
Virus v Číně plní nemocnice i márnice. Nepanikařme, uklidňuje Prymula
Premium Čína zažívá dramatický nárůst infekcí respiračním virem HMPV (lidský metapneumovirus), což vyvolává...
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
Exmanžel si z mého účtu poslal stovku. Klienty Spořitelny zaskočila změna
Klienty České spořitelny překvapila novinka, kterou od Nového roku mají disponenti účtů. S účtem, k...
Příměří navzdory. Izraelská armáda provedla další údery na Libanon
Izraelská armáda v noci na pondělí oznámila nové údery na Libanon. Píší to izraelská média. Podle...
Korejské letiště v Muanu prodloužilo po leteckém neštěstí uzávěru do 19. ledna
Jihokorejská vláda se v pondělí rozhodla prodloužit uzávěru mezinárodního letiště v Muanu až do 19....
Na Pražském okruhu ve směru na D1 bourala čtyři auta. Provoz je omezen
Aktualizujeme Pražští hasiči zasahují u dopravní nehody čtyř osobních vozidel na Pražském okruhu u Řeporyjí ve...
Zemřel Oliviero Toscani, král kontroverzních reklam a bojovník za rovnoprávnost
Zemřel italský fotograf a reklamní tvůrce Oliviero Toscani, uvedla v pondělí agentura ANSA s...
Spoluvlastnický podíl 1/2 rodinného domu v obci Solnice, okr. Rychnov nad Kněžnou
Solnice, okres Rychnov nad Kněžnou
4 999 000 Kč
- Počet článků 1045
- Celková karma 23,86
- Průměrná čtenost 1276x